Plac | Nr | Förare/CO-Driver | Klubb | Tävlingsklass | Bilm./Modell | Tid | Diff T | Diff K | Diff F | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
71 | Patrik Sjöberg | Örnsköldsviks RK | 4 wd | Mitsubishi | 7:25 | ||||||
1 | Peter Westman | Sollefteå RRC | Lancer Evo VII | ||||||||
Anmälare: AHAB Hiss o Ställning AB | |||||||||||
63 | Magnus Åberg | BMK | Grupp H 2 WD | VW | 7:45 | 20 | 20 | ||||
1 | Johan Garli | Stuguns MK | Golf II | ||||||||
65 | Tommy Ström | Härnösands MK | Grupp H 2 WD | Toyota | 7:47 | 22 | 2 | 2 | |||
2 | Mats Frycklund | Härnösands MK | Corolla | ||||||||
64 | Erik Lindroth | Mora MK | Grupp H 2 WD | Opel | 7:50 | 25 | 5 | 3 | |||
3 | Henrik Hamberg | Mora MK | Corsa | ||||||||
48 | Tony Jansson | Almunge MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Ford | 7:58 | 33 | 8 | ||||
1 | Tom Axelsson | Almunge MK | Escort RS 2000 | ||||||||
Anmälare: A.R.C.Motorsport | |||||||||||
62 | Mattias Hägg | SMK Hälsinge | Grupp H 2 WD | Toyota | 7:58 | 33 | 13 | ||||
4 | Emma Hägg | SMK Hälsinge | Corolla | ||||||||
Anmälare: Häggs Bildemontering AB | |||||||||||
29 | Fredic Nordh | Ydre MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Opel | 8:01 | 36 | 3 | 3 | |||
2 | Lars Petterson | Ydre MK | Ascona A | ||||||||
42 | Jan Adielsson | Göteborgs MF | Klass 7 G2+H1 70-75 | Ford | 8:01 | 36 | 3 | ||||
2 | Jan Lorentzon | Ludvika MS | Escort RS 2000 | ||||||||
74 | Roger Vestin | Örnsköldsviks RK | 4 wd | Audi | 8:01 | 36 | 36 | ||||
2 | Anna Hallams | Örnsköldsviks RK | S2 | ||||||||
Anmälare: Vestins Frakt AB | |||||||||||
47 | Gunnar Fredriksson | Katrineholms MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Saab | 8:09 | 44 | 11 | 8 | |||
4 | Viktor Fredriksson | Katrineholms MK | 96 | ||||||||
49 | Mats Thorszelius | SMK Uppsala | Klass 8 H2+I 76-81 | Opel | 8:12 | 47 | 3 | ||||
1 | Peter Johansson | Uppsala MK | Ascona | ||||||||
43 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Saab | 8:17 | 52 | 19 | 5 | |||
5 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
Anmälare: Rally Team Olsbergs | |||||||||||
46 | Sven-Åke Angerd | Norrahammars MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Ford | 8:19 | 54 | 21 | 2 | |||
6 | Niklas Johansson | Anderstorps RC | Escort RS 2000 | ||||||||
41 | Bosse Sundin | Dals MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Volvo | 8:20 | 55 | 22 | 1 | |||
7 | Bertil Raggen Karlsson | Dals MK | 142 | ||||||||
76 | Fredrik Åhlin | Värmlands Kartingclub | Ungdomsrally | VW | 8:21 | 56 | 1 | ||||
1 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Polo | ||||||||
53 | Björn Bäckström | Botkyrka MK | Klass 8 H2+I 76-81 | Opel | 8:24 | 59 | 12 | 3 | |||
2 | Tommy 'Sillen' Sildh | Botkyrka MK | Kadett 2.0 | ||||||||
Anmälare: Meca Haninge Hoffsten Parts AB | |||||||||||
54 | Fredrik Nordin | Härnösands MK | Volvo Original | Volvo | 8:26 | 1:01 | 2 | ||||
1 | Fredrik Söderlund | Härnösands MK | 240 | ||||||||
52 | Göran Andersson | SMK Vingåker | Klass 8 H2+I 76-81 | Opel | 8:27 | 1:02 | 15 | 1 | |||
3 | Andreas Andersson | SMK Vingåker | Ascona B | ||||||||
Anmälare: PRO-Rallyteam | |||||||||||
45 | Håkan Larsson | Laxå MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Ford | 8:29 | 1:04 | 31 | 2 | |||
8 | Viktor Larsson | Laxå MK | Escort RS 1600 | ||||||||
26 | Lasse Drotz | Waxholms MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 8:35 | 1:10 | 6 | ||||
1 | Claes Rundlöf | Waxholms MK | Amazon 122 | ||||||||
Anmälare: Hamnkrogen Vaxholm | |||||||||||
25 | Karl-Bertil Ling | Kolsva MS | Klass 5 F 1600- 62-65 | Opel | 8:40 | 1:15 | 5 | 5 | |||
2 | Jan Nilsson | Kolsva MS | Rekord Coupè 6:a | ||||||||
38 | Mikael Ring | Nybro AC | Klass 7 G2+H1 70-75 | Volvo | 8:40 | 1:15 | 42 | ||||
9 | Jeanette Stenius | Almunge MK | 142 | ||||||||
23 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 8:41 | 1:16 | 6 | 1 | |||
3 | Håkan Holm | Vallentuna MK | Amazon | ||||||||
34 | Jörgen Einar | Skepptuna MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Volvo | 8:41 | 1:16 | 43 | ||||
10 | Carina Jonsson | Skepptuna MK | P1800 E | ||||||||
13 | Leif B Andersson | Norbergs MC | Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 | Ford | 8:42 | 1:17 | 1 | ||||
1 | Rickard Forsell | Norbergs MC | Cortina 1498 GT | ||||||||
24 | Olle Andersson | Mälaröarnas MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Ford | 8:49 | 1:24 | 14 | 7 | |||
4 | Per Bergström | Skepptuna MK | Mustang | ||||||||
12 | Björn Sjunning | SMK Gävle | Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 | Ford | 8:50 | 1:25 | 8 | 1 | |||
2 | Christer Göransson | SMK Gävle | Cortina Lotus | ||||||||
36 | Gunnar Asplund | Vallentuna MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Volvo | 8:56 | 1:31 | 58 | 6 | |||
11 | Olle Asplund | Vallentuna MK | Amazon | ||||||||
18 | Per Göransson | Almunge MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Opel | 8:58 | 1:33 | 23 | 2 | |||
5 | Margareta Göransson | Almunge MK | Coupé 6:a | ||||||||
21 | Karl-Olov Ölmin | Skepptuna MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 8:58 | 1:33 | 23 | ||||
5 | Björn Östrring | Skmk | Amazon | ||||||||
56 | Staffan Johansson | Älvsbyns MS | Volvo Original | Volvo | 8:58 | 1:33 | 32 | ||||
2 | Viktor Johansson | Älvsbyns MS | 244 | ||||||||
19 | Nils Bergquist | Västerås MS | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 8:59 | 1:34 | 24 | 1 | |||
7 | Karl-Erik Magnusson | Västerås MS | Amazon 122S | ||||||||
Anmälare: Carfix Rallyteam | |||||||||||
37 | Henrik Boivie | Almunge MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Ford | 8:59 | 1:34 | 1:01 | ||||
12 | Stefan Andersson | Almunge MK | Escort RS 2000 | ||||||||
Anmälare: ARC Motorsport | |||||||||||
78 | Mattias Adielsson | Göteborgs MF | Ungdomsrally | VW | 9:01 | 1:36 | 40 | 2 | |||
2 | Peter Oläsligt | Ryds MK | Polo GTI 1.4 | ||||||||
58 | Michel Brundin | MK Orion | Volvo Original | Volvo | 9:02 | 1:37 | 36 | 1 | |||
3 | Johan Pettersson | MK Orion | 242 | ||||||||
20 | Rolf Norlin | MSK Hammaren | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 9:03 | 1:38 | 28 | 1 | |||
8 | Kai Rantanen | Enköpings MK | Amazon | ||||||||
Anmälare: basjkir hästar hammarby gård | |||||||||||
22 | Conny Larsson | Mälaröarnas MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 9:06 | 1:41 | 31 | 3 | |||
9 | Ronnie Lönn | Mmk | PV Sport | ||||||||
30 | Mats Karlsson | MK Kopparberg | Klass 7 G2+H1 70-75 | Saab | 9:09 | 1:44 | 1:11 | 3 | |||
13 | Åke Kjellgren | VÖMK | V4 | ||||||||
Anmälare: KåCe bilservice | |||||||||||
35 | Jonas Lindvall | Botkyrka MK | Klass 7 G2+H1 70-75 | Saab | 9:09 | 1:44 | 1:11 | ||||
13 | Anette Nygren | Botyrka MK | 96 | ||||||||
70 | Lars Nordgren | Örnsköldsviks RC | Grupp H 2 WD | Opel | 9:10 | 1:45 | 1:25 | 1 | |||
5 | Åke Strömberg | Ascona B | |||||||||
59 | Ulf Åström | SHRA Örnsköldsvik | Klass Ekonomi | Opel | 9:11 | 1:46 | 1 | ||||
1 | Niklas Persson | Ömk | Kadett | ||||||||
4 | Jonas Gustavsson | SMK Gävle | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:14 | 1:49 | 3 | ||||
1 | Lars Johansson | SMK Gävle | Sport | ||||||||
11 | Tommy Eriksson | MK Speed | Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 | Ford | 9:17 | 1:52 | 35 | 3 | |||
3 | Hans Eriksson | MK Speed | Cortina Lotus | ||||||||
5 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:23 | 1:58 | 9 | 6 | |||
2 | Lars-Göran Olsson | Vadstena RRC | Sport | ||||||||
14 | Kenneth Waltersson | Anderstorp RC | Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 | Ford | 9:23 | 1:58 | |||||
4 | Thomas Waltersson | Anderstorp RC | Lotus Cortina | ||||||||
57 | Jens Jönsson | Sollefteå RRC | Volvo Original | Volvo | 9:25 | 2:00 | 59 | 2 | |||
4 | Björn Jönsson | Sollefteå RRC | 244 | ||||||||
7 | Bo 'Ploppen' Pettersson | SMK Gävle | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:35 | 2:10 | 21 | 10 | |||
3 | Ken Pettersson | SMK Gävle | Monte Carlo 850 | ||||||||
Anmälare: Svenska Saabklubben | |||||||||||
28 | Terje Plomén | SMK Valdemarsvik | Klass 7 G2+H1 70-75 | Volvo | 9:35 | 2:10 | 1:37 | ||||
15 | Carina Plomén | SMK Valdemarsvik | 142 | ||||||||
1 | Mikael Jardstam | SHRA Örnsköldsvik | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:37 | 2:12 | 23 | 2 | |||
4 | Sara Magnusson | SHRA Örnsköldsvik | 96 | ||||||||
31 | Johan Engberg | SMK Gävle | Klass 7 G2+H1 70-75 | Saab | 9:37 | 2:12 | 1:39 | ||||
16 | Leif-Göran Engberg | SMK Gävle | 99 | ||||||||
Anmälare: Svenska SAAB Klubben | |||||||||||
15 | Gunnar Jensen | Haninge MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 9:38 | 2:13 | 1:03 | 1 | |||
10 | Thomas Bjerke | Örnsköldsviks RK | Amazon | ||||||||
68 | Kenneth Nyberg | Örk | Grupp H 2 WD | Volvo | 9:38 | 2:13 | 1:53 | ||||
6 | Matthias Henriksson | Kramfors MK | 240 | ||||||||
2 | Stefan Gustavsson | Almunge MK | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:44 | 2:19 | 30 | 6 | |||
5 | Tommy Ericsson | Almunge MK | 96 | ||||||||
16 | Janne Säfström | Skepptuna MK | Klass 5 F 1600- 62-65 | Volvo | 9:51 | 2:26 | 1:16 | 7 | |||
11 | Jonas Säfström | Skepptuna MK | Amazon | ||||||||
8 | Håkan Lidebjer | Västra Östergötlands MK | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 9:57 | 2:32 | 43 | 6 | |||
6 | Karl Frisk | MSK Kvarnvingarna | Sport | ||||||||
50 | Lennart Stocker | Värmdö MK | Klass 8 H2+I 76-81 | Opel | 9:57 | 2:32 | 1:45 | ||||
4 | Lars Fyrby | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
55 | Daniel Ullbors | Mora MK | Volvo Original | Volvo | 19:38 | 12:13 | 11:12 | 9:41 | |||
5 | Johanna Sundberg | Mora MK | 240 | ||||||||
3 | Stefan Segerljung | Vallentuna MK | Klass 2 F -1000cc 62-65 | Saab | 20:08 | 12:43 | 10:54 | 30 | |||
7 | Thomas Rathsman | Vallentuna MK | 96 De Luxe | ||||||||
* = tilldelad tid, ? = under utredning |