2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
On SS 3
103 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
63 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:34,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Jörgen Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Lancer WRC 01 |
|
|
|
223 |
|
Per-Arne Sääv |
VÖMK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
17:43,4 |
9,3
|
9,3
|
9,3
|
2 |
|
|
Emil Axelsson |
Ydre MK |
|
|
Fabia Super 2000 |
|
|
|
64 |
|
Tobias Johansson |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:48,7 |
14,6
|
14,6
|
5,3
|
3 |
|
|
Anders Wallbom |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
62 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
18:07,9 |
33,8
|
33,8
|
19,2
|
4 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
Escort |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
66 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:14,9 |
40,8
|
40,8
|
7,0
|
5 |
|
|
Tomas Ekman |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
65 |
|
Erik Simonsson |
Lima MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:15,7 |
41,6
|
41,6
|
0,8
|
6 |
|
|
Joel Eriksson |
Lima MS |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
71 |
|
Markku Kärkkäinen |
Vännäs MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
18:32,0 |
57,9
|
57,9
|
16,3
|
7 |
|
|
Samuel Kärkkäinen |
Vännäs MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
|
77 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
18:37,5 |
1:03,4
|
|
5,5
|
1 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
211 |
|
Hasse Gustafsson |
Vansbro MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
18:39,5 |
1:05,4
|
1:05,4
|
2,0
|
8 |
|
|
Mikael Johansson |
Vansbro MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: www.swita.se |
|
|
70 |
|
Ronnie Österberg |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
18:40,3 |
1:06,2
|
1:06,2
|
0,8
|
9 |
|
|
Robert Eriksson |
SMK Uppsala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
92 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
18:48,2 |
1:14,1
|
|
7,9
|
1 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
|
201 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
18:56,0 |
1:21,9
|
18,5
|
7,8
|
2 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
220 |
|
Peter Johansson |
Morjärvs MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
19:00,0 |
1:25,9
|
22,5
|
4,0
|
3 |
|
|
Magnus Johansson |
Luleå MS |
|
|
206 |
|
|
|
74 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
19:02,3 |
1:28,2
|
24,8
|
2,3
|
4 |
|
|
Therese Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
208 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
19:06,1 |
1:32,0
|
17,9
|
3,8
|
2 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
215 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
19:12,5 |
1:38,4
|
24,3
|
6,4
|
3 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
KNA |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
76 |
|
Fredrik Andersson |
Fredriksbergs MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
19:17,8 |
1:43,7
|
40,3
|
5,3
|
5 |
|
|
Tony Puumala |
Fagersta MK |
|
|
19 |
|
|
|
95 |
|
Stefan Olsson |
Lima MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
19:25,0 |
1:50,9
|
|
7,2
|
1 |
|
|
Johan Ericson |
Lima MS |
|
|
Golf |
|
|
|
80 |
|
Mikael Brodd |
V Östergötlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Saab |
19:34,8 |
2:00,7
|
57,3
|
9,8
|
6 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
Östgyllen RC |
|
|
9-3 Kit Car |
|
|
|
79 |
|
Simon Johansson |
Hagfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:38,8 |
2:04,7
|
1:01,3
|
4,0
|
7 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Johan Eriksson |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
19:40,8 |
2:06,7
|
1:03,3
|
2,0
|
8 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
93 |
|
Lars Stugemo |
KAK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
19:47,3 |
2:13,2
|
59,1
|
6,5
|
4 |
|
|
Jonny Olofsson |
Umeå AK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
16 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
19:49,6 |
2:15,5
|
|
2,3
|
1 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:49,8 |
2:15,7
|
24,8
|
0,2
|
2 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala Falun |
|
|
240 |
|
|
|
212 |
|
Björn Henriksson |
Ludvika MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
19:51,6 |
2:17,5
|
26,6
|
1,8
|
3 |
|
|
Åse Sneen |
Ludvika MS |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
219 |
|
Anders Eklund |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:51,6 |
2:17,5
|
26,6
|
|
3 |
|
|
Andreas Karlsson |
Värmlands Carting Club |
|
|
940 |
|
|
Applicant: lejtorp racing |
|
|
81 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
19:55,2 |
2:21,1
|
1:17,7
|
3,6
|
9 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
19 |
|
Brage Lundmark |
Piteå MS |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
19:56,1 |
2:22,0
|
6,5
|
0,9
|
2 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Norrbottens Bildemontering AB |
|
|
18 |
|
Fredrik Menck |
SMK Motala |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:01,5 |
2:27,4
|
11,9
|
5,4
|
3 |
|
|
Kim Göransson |
SMK Motala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
15 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:02,6 |
2:28,5
|
13,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Thomas Nilsson |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Lars Johansson |
NMS Boden |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:05,1 |
2:31,0
|
15,5
|
2,5
|
5 |
|
|
Mathias Smedberg |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:10,3 |
2:36,2
|
|
5,2
|
1 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Kristoffer Karlsson |
Dals MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:11,0 |
2:36,9
|
21,4
|
0,7
|
6 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
83 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:11,0 |
2:36,9
|
1:33,5
|
|
10 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
205 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:14,4 |
2:40,3
|
24,8
|
3,4
|
7 |
|
|
Jürgen Sperl |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: VALBO ALLTJÄNST AB |
|
|
104 |
|
Andreas Dahl |
Skepptuna MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
20:15,4 |
2:41,3
|
50,4
|
1,0
|
5 |
|
|
Richard Garphed Lindblom |
Skepptuna MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
222 |
|
Jens E. Eriksen |
NAF Msp AoB |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
20:17,9 |
2:43,8
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Kristian A. Svendsen |
KNA I/y Østfold |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
1 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:18,7 |
2:44,6
|
29,1
|
0,8
|
8 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:21,9 |
2:47,8
|
11,6
|
3,2
|
2 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Björn Lindberg |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:22,7 |
2:48,6
|
33,1
|
0,8
|
9 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:23,4 |
2:49,3
|
33,8
|
0,7
|
10 |
|
|
Johan Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: BDS Bil o Fritid AB |
|
|
115 |
|
Stefan Carlsson |
MK Ramunder |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:23,8 |
2:49,7
|
5,9
|
0,4
|
2 |
|
|
Markus Harrström |
MK Ramunder |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team |
|
|
109 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:25,4 |
2:51,3
|
1:00,4
|
1,6
|
6 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
111 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:27,0 |
2:52,9
|
1:02,0
|
1,6
|
7 |
|
|
Calle Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
96 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
20:29,8 |
2:55,7
|
1:04,8
|
2,8
|
8 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
210 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:33,0 |
2:58,9
|
22,7
|
3,2
|
3 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
105 |
|
Viktor Karlsson |
Nybro AC |
B-förare 2 WD |
|
VW |
20:36,8 |
3:02,7
|
1:11,8
|
3,8
|
9 |
|
|
Ivan Karlsson |
Nybro AC |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: Orrefors Bilverkstad |
|
|
34 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:39,8 |
3:05,7
|
29,5
|
3,0
|
4 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
38 |
|
Viktor Johansson |
Sikfors SK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
20:40,3 |
3:06,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Tomi Puttonen |
Sikfors SK |
|
|
244 |
|
|
|
102 |
|
Thorbjørn Ulla |
NMK Gardermoen |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:40,9 |
3:06,8
|
1:15,9
|
0,6
|
10 |
|
|
Tonje Ruud |
NAF |
|
|
240 |
|
|
|
84 |
|
Joakim Larsson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:41,6 |
3:07,5
|
2:04,1
|
0,7
|
11 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Däckverkstan i Nora |
|
|
11 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:45,9 |
3:11,8
|
56,3
|
4,3
|
11 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
944 |
|
|
|
60 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
20:47,5 |
3:13,4
|
7,2
|
1,6
|
2 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
|
30 |
|
Martin Eriksson |
Stuguns MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:50,6 |
3:16,5
|
40,3
|
3,1
|
5 |
|
|
Dennis Larsson |
Ragundadalens RC |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Fredrik Nilsson |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
20:52,1 |
3:18,0
|
2:14,6
|
1,5
|
12 |
|
|
Johan Månsson |
SMK Hörby |
|
|
242 |
|
|
|
103 |
|
Johan Holmudd |
MK Kinda |
B-förare 2 WD |
|
VW |
20:52,8 |
3:18,7
|
1:27,8
|
0,7
|
11 |
|
|
Christian Holmudd |
MK Team Westom |
|
|
Golf |
|
|
|
216 |
|
Magnus Persson |
SMK Söderhamn |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:55,6 |
3:21,5
|
45,3
|
2,8
|
6 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
|
209 |
|
Cato Rudberg |
KNA Kongsvinger |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
20:56,6 |
3:22,5
|
46,3
|
1,0
|
7 |
|
|
Kim Mastad |
KNA Aurskog Høland |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Carl-Borge Røsen |
KNA Solør |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
20:57,2 |
3:23,1
|
1:07,6
|
0,6
|
12 |
|
|
Anders Lindstad |
KNA Solør |
|
|
940 |
|
|
|
113 |
|
Carolina Jurå |
SMK Uppsala |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
21:06,3 |
3:32,2
|
|
9,1
|
1 |
|
|
Dan Jurå |
SMK Uppsala |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
106 |
|
Mats Karlsson |
Västra Östergötlands MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
21:08,2 |
3:34,1
|
1:43,2
|
1,9
|
12 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
27 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:08,9 |
3:34,8
|
58,6
|
0,7
|
8 |
|
|
Martin Kempe |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
112 |
|
Per Ohlson |
Katrineholms MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
21:10,0 |
3:35,9
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Niclas Andersson |
Katrineholm MK |
|
|
Golf |
|
|
|
8 |
|
Pär Karlsson |
Lidköpings MSF |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
21:10,2 |
3:36,1
|
1:20,6
|
0,2
|
13 |
|
|
Ulf Axelsson |
Lidköpings MSF |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Göran Ahlström |
NMS Boden |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:10,2 |
3:36,1
|
59,9
|
|
9 |
|
|
Kurt Ahlmström |
NMS Boden |
|
|
244 |
|
|
|
21 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:11,2 |
3:37,1
|
1:00,9
|
1,0
|
10 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:11,2 |
3:37,1
|
30,9
|
|
3 |
|
|
Sven-Erik Perssson |
Fryksdalens MK |
|
|
740 |
|
|
|
5 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
21:11,6 |
3:37,5
|
1:22,0
|
0,4
|
14 |
|
|
Per-Magnus Ericsson |
MK Ran Askersund |
|
|
240 |
|
|
|
4 |
|
Mattias Nordlund |
Svärdsjö MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
21:13,9 |
3:39,8
|
1:24,3
|
2,3
|
15 |
|
|
Göran Norberg |
SMK Dala Falun |
|
|
740 |
|
|
|
7 |
|
Jochen Walther |
|
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
21:18,6 |
3:44,5
|
1:29,0
|
4,7
|
16 |
|
|
Bianca Lustig |
AC Bielefeld |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:20,1 |
3:46,0
|
1:09,8
|
1,5
|
11 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
118 |
|
Anders Wimark |
Bollnäs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
21:28,9 |
3:54,8
|
|
8,8
|
1 |
|
|
Andreas Waleteg |
Bollnäs MK |
|
|
Astra |
|
|
|
39 |
|
Pontus Hennström |
Vännäs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:30,2 |
3:56,1
|
49,9
|
1,3
|
4 |
|
|
André Hennström |
Vännäs MK |
|
|
244 |
|
|
|
51 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:32,1 |
3:58,0
|
51,8
|
1,9
|
5 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
53 |
|
Joakim Nilsson |
Åtvidabergs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:37,3 |
4:03,2
|
57,0
|
5,2
|
6 |
|
|
Thomas Tholander |
Åtvidabergs MK |
|
|
242 |
|
|
|
121 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
21:37,3 |
4:03,2
|
|
|
1 |
|
|
Hans-Olov Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
244 |
|
|
|
44 |
|
Simon Nilsson |
SMK Hörby |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:39,6 |
4:05,5
|
59,3
|
2,3
|
7 |
|
|
Dan Nilsson |
SMK Hörby |
|
|
240 |
|
|
|
46 |
|
Johnny Ottosson |
SMK Hörby |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:40,2 |
4:06,1
|
59,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Jonas Magnusson |
SMK Hörby |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team 4240 |
|
|
88 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
21:41,8 |
4:07,7
|
3:04,3
|
1,6
|
13 |
|
|
Thomas Järnström |
Tibro MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
54 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:42,1 |
4:08,0
|
1:01,8
|
0,3
|
9 |
|
|
Markus Björklund |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
40 |
|
Christian Johansson |
Lycksele MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:44,2 |
4:10,1
|
1:03,9
|
2,1
|
10 |
|
|
Daniel Näslund |
Lycksele MK |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Mikael Bergqvist |
SMK Hälsinge |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:44,3 |
4:10,2
|
1:04,0
|
0,1
|
11 |
|
|
Ola Swing |
Bollnäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:47,7 |
4:13,6
|
1:07,4
|
3,4
|
12 |
|
|
Mathias Johnsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Johan Wedin |
Fryksdalens MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:48,0 |
4:13,9
|
1:07,7
|
0,3
|
13 |
|
|
Anders Fredriksson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
David Ekenmo |
Eksjö FRC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:49,3 |
4:15,2
|
1:39,0
|
1,3
|
12 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Eksjö FRC |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Philipp Knof |
Adac Ostwestfalen-lippe |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:53,8 |
4:19,7
|
1:13,5
|
4,5
|
14 |
|
|
Philipp Musholt |
Adac Ostwestfalen-lippe |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
21:56,4 |
4:22,3
|
1:16,1
|
2,6
|
15 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
32 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
21:58,8 |
4:24,7
|
1:48,5
|
2,4
|
13 |
|
|
Erik Ekenberg |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: ugil.se |
|
|
59 |
|
Joakim Ryen |
Lima MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
22:11,1 |
4:37,0
|
1:30,8
|
12,3
|
16 |
|
|
Jimmy Johansson |
Lima MS |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Siegfried Mayr |
Fundrivers |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
22:13,2 |
4:39,1
|
2:23,6
|
2,1
|
17 |
|
|
Hubert Spindler |
|
|
|
740 |
|
|
|
89 |
|
Per-Erik Hellström |
Fredriksbergs MK |
A-förare Grupp E |
|
Saab |
22:39,0 |
5:04,9
|
|
25,8
|
1 |
|
|
Kent Nordquist |
Vansbro MK |
|
|
99 |
|
|
|
48 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
22:42,3 |
5:08,2
|
2:02,0
|
3,3
|
17 |
|
|
Sebastian Nihlmar |
Götene |
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Stefan Haberland |
Msc Sauerlach |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
22:46,5 |
5:12,4
|
2:06,2
|
4,2
|
18 |
|
|
Willi Trautmansberger |
Msc Emmersdorf |
|
|
244 |
|
|
|
42 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
22:52,9 |
5:18,8
|
2:12,6
|
6,4
|
19 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Anders Ahlberg |
Forshaga MC |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
22:53,2 |
5:19,1
|
2:12,9
|
0,3
|
20 |
|
|
Mats Bruse Persson |
Munkfors MC |
|
|
244 |
|
|
|
90 |
|
Åke Kjellgren |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
22:57,8 |
5:23,7
|
18,8
|
4,6
|
2 |
|
|
Tobias Pettersson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
224 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
VW |
23:02,2 |
5:28,1
|
1:24,9
|
4,4
|
2 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
23 |
|
Emil Fransson |
Vännäs MK |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
23:13,5 |
5:39,4
|
3:03,2
|
11,3
|
14 |
|
|
Anton Bingebo |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
221 |
|
Mattias Andersson |
Siljan Bilracing Klubb |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
23:59,9 |
6:25,8
|
2:31,0
|
46,4
|
2 |
|
|
Eric Sund |
Siljan Bilracing Klubb |
|
|
99 |
|
|
|
202 |
|
Jan Kåre Wilsberg |
KNA Kongsvinger |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
27:23,1 |
9:49,0
|
7:33,5
|
3:23,2
|
18 |
|
|
Tina Jeanette Olsen |
KNA Kongsvinger |
|
|
940 |
|
|
|
119 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
29:44,6 |
12:10,5
|
9:04,3
|
2:21,5
|
21 |
|
|
Ingvar Christiansen |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
12 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
30:03,9 |
12:29,8
|
10:14,3
|
19,3
|
19 |
|
|
Roineandersson |
SMK Uppsala |
|
|
944 |
|
|
|
97 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
49:36,0 |
32:01,9
|
30:11,0
|
19:32,1
|
13 |
|
|
Jennie Ragnarsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|