2016-03-12
LBC-Ruschen
Official final
On SS 5
146 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
37 |
|
Jari Saarinen |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
13:58,8 |
|
|
|
1 |
|
|
Jörgen Fornader |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
27 |
|
Joakim Längberg |
Linköping MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:06,0 |
7,2
|
7,2
|
7,2
|
2 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Evo VII |
|
|
|
38 |
|
Mats Jonsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
14:07,9 |
9,1
|
9,1
|
1,9
|
3 |
|
|
Johnny Johansson |
SMK Lindesberg |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
36 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
14:14,6 |
15,8
|
15,8
|
6,7
|
4 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Fabia S2000 |
|
|
Applicant: L.Häggsbildemontering AB |
|
|
88 |
|
Johan Kristoffersen |
MK Team Westom |
B-förare 4 WD |
|
Škoda |
14:18,6 |
19,8
|
|
4,0
|
1 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fabia S2000 |
|
|
Applicant: Kristoffersson Motorsport |
|
|
23 |
|
Lars-Ove Olsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Mazda |
14:29,3 |
30,5
|
30,5
|
10,7
|
5 |
|
|
Anders Moberg |
Forshaga MC |
|
|
GTR |
|
|
|
33 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:32,2 |
33,4
|
33,4
|
2,9
|
6 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
Evo X |
|
|
|
32 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
14:33,0 |
34,2
|
34,2
|
0,8
|
7 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Fabia WRC |
|
|
|
30 |
|
Lars Stugemo |
KAK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
14:44,5 |
45,7
|
45,7
|
11,5
|
8 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årsäng MK |
|
|
Fiesta R5 |
|
|
|
22 |
|
Ronnie Jakobsson |
Kolsva MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:51,3 |
52,5
|
52,5
|
6,8
|
9 |
|
|
Ola Toven |
Kolsva MS |
|
|
Evo VI |
|
|
|
63 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala Falun |
A-förare 2 WD |
|
|
14:52,1 |
53,3
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
|
|
|
|
26 |
|
Hasse Gustafsson |
Vansbro MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
14:55,4 |
56,6
|
56,6
|
3,3
|
10 |
|
|
Mikael Johansson |
Ludvika MS |
|
|
Impreza N12 |
|
|
|
60 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
15:03,2 |
1:04,4
|
11,1
|
7,8
|
2 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
Sunny |
|
|
|
89 |
|
Mats Persson |
Laxå MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
15:10,0 |
1:11,2
|
51,4
|
6,8
|
2 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
28 |
|
Markku Kärkkäinen |
Vännäs MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
15:10,7 |
1:11,9
|
1:11,9
|
0,7
|
11 |
|
|
Samuel Kärkkäinen |
Vännäs MK |
|
|
Celica |
|
|
|
87 |
|
Arne Rådström |
Östmarks MFF |
A-förare Appendix K -81 |
|
Volvo |
15:12,7 |
1:13,9
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
44 |
|
Andreas Israelsson |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
15:12,8 |
1:14,0
|
20,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
25 |
|
Roger Gustafsson |
Östernärkes RMC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
15:13,7 |
1:14,9
|
1:14,9
|
0,9
|
12 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
54 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:16,0 |
1:17,2
|
23,9
|
2,3
|
4 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
61 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
15:17,8 |
1:19,0
|
25,7
|
1,8
|
5 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
Corolla |
|
|
|
31 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
15:17,9 |
1:19,1
|
1:19,1
|
0,1
|
13 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: HÖGDALENS BIL & SKADECENTER AB |
|
|
53 |
|
Christian Gustavson |
SMK Hörby |
A-förare 2 WD |
|
VW |
15:28,5 |
1:29,7
|
36,4
|
10,6
|
6 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
Golf I |
|
|
|
58 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
15:34,7 |
1:35,9
|
42,6
|
6,2
|
7 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
56 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
15:35,6 |
1:36,8
|
43,5
|
0,9
|
8 |
|
|
Erik Davidsson |
Almunge MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
140 |
|
Sebastian Eriksson |
Hagfors MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
15:38,1 |
1:39,3
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
43 |
|
Lasse Israelsson |
Vansbro MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
15:41,5 |
1:42,7
|
49,4
|
3,4
|
9 |
|
|
Thomas Nilsson |
|
|
|
Escort |
|
|
|
101 |
|
Morten Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
B-förare 2 WD |
|
Renault |
15:42,0 |
1:43,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Erik Svartås |
NAF Øvre Østfold |
|
|
Twingo R2 |
|
|
|
47 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
15:45,4 |
1:46,6
|
53,3
|
3,4
|
10 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
97 |
|
Stefan Olsson |
Lima MS |
B-förare 2 WD |
|
SEAT |
15:48,2 |
1:49,4
|
6,2
|
2,8
|
2 |
|
|
Emelie Olsson |
Finnskoga MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
42 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:54,4 |
1:55,6
|
1:02,3
|
6,2
|
11 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
15:56,1 |
1:57,3
|
1:04,0
|
1,7
|
12 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
39 |
|
Håkan Tagesson |
Nybro AC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:57,7 |
1:58,9
|
1:05,6
|
1,6
|
13 |
|
|
Henrik Tagesson |
Nybro AC |
|
|
242 |
|
|
|
46 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:01,5 |
2:02,7
|
1:09,4
|
3,8
|
14 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Däckverkstan, Nora |
|
|
98 |
|
Fredrik Persson |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
16:01,9 |
2:03,1
|
19,9
|
0,4
|
3 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
86 |
|
Mikael Wisti |
Fagersta MK |
A-förare Appendix K -81 |
|
Volvo |
16:02,7 |
2:03,9
|
50,0
|
0,8
|
2 |
|
|
Jan Skoglund |
MSK Hammaren |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Rallytravels Sweden AB |
|
|
40 |
|
Mats Moberg |
Östergyllen RC |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
16:03,4 |
2:04,6
|
1:11,3
|
0,7
|
15 |
|
|
Thorbjörn Olofsson |
Östergyllen RC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
1 |
|
Ola Strömberg |
Nora MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:07,7 |
2:08,9
|
|
4,3
|
1 |
|
|
Brittmarie Ålund |
Nora MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
103 |
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
16:07,8 |
2:09,0
|
25,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Conny Isemo |
Munkfors MC |
|
|
Compact M3 |
|
|
|
50 |
|
Johan Wesslen |
Films MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:14,4 |
2:15,6
|
1:22,3
|
6,6
|
16 |
|
|
Tobias Johansson |
Films MK |
|
|
240 |
|
|
|
4 |
|
Jan Erik Eriksson |
Ludvika MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:17,1 |
2:18,3
|
9,4
|
2,7
|
2 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Team BlästerMäster |
|
|
84 |
|
Per-Anders Högsäter |
SMK Eda |
A-förare Appendix K -81 |
|
Volvo |
16:17,7 |
2:18,9
|
1:05,0
|
0,6
|
3 |
|
|
David Mård |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
95 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:19,8 |
2:21,0
|
37,8
|
2,1
|
5 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
108 |
|
Magnus Proos |
Härjedalens AK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
16:20,8 |
2:22,0
|
38,8
|
1,0
|
6 |
|
|
Johan Garli |
Stuguns MK |
|
|
9-3 |
|
|
Applicant: Mobergs Glas Sveg |
|
|
104 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:23,5 |
2:24,7
|
41,5
|
2,7
|
7 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils Mk-bil |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Kristian Furuseth |
KNA Kongsvinger |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:24,4 |
2:25,6
|
42,4
|
0,9
|
8 |
|
|
Tina Jeanette Olsen |
KNA Kongsvinger |
|
|
240 |
|
|
|
99 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
16:25,3 |
2:26,5
|
43,3
|
0,9
|
9 |
|
|
Henrik Nyberg |
Säters MK |
|
|
242 |
|
|
|
71 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:26,4 |
2:27,6
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Carl Öberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
142 |
|
Martin Jakobsson |
Kolsva MS |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
16:27,3 |
2:28,5
|
49,2
|
0,9
|
2 |
|
|
Melina Toven |
Kolsva MS |
|
|
Evo VII |
|
|
|
107 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
16:28,5 |
2:29,7
|
46,5
|
1,2
|
10 |
|
|
Kristian Florèn |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
Applicant: Johanssons Bilverkstad i Borås |
|
|
15 |
|
Jimmy Kujanpää |
Södertälje KRC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:32,2 |
2:33,4
|
24,5
|
3,7
|
3 |
|
|
Lars-Erik Kirmo |
Vallentuna MK |
|
|
Swift Mk2 |
|
|
|
122 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:32,6 |
2:33,8
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:35,8 |
2:37,0
|
9,4
|
3,2
|
2 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:36,1 |
2:37,3
|
9,7
|
0,3
|
3 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:36,9 |
2:38,1
|
10,5
|
0,8
|
4 |
|
|
Alexaner Glavsö Holm |
Karlstads MC Bil |
|
|
940 |
|
|
|
94 |
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
16:42,1 |
2:43,3
|
1:00,1
|
5,2
|
11 |
|
|
Filip Larsson |
Rasbo MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
49 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
16:42,4 |
2:43,6
|
1:50,3
|
0,3
|
17 |
|
|
Erland Stigsson |
Frykdalens MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
78 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A-förare Grupp E & R1A |
|
VW |
16:43,5 |
2:44,7
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Linus Isaksson |
Laxå MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
9 |
|
Thobias Wahlström |
Katrineholms MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:46,0 |
2:47,2
|
38,3
|
2,5
|
4 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift Mk 2 |
|
|
|
91 |
|
Jan-Åke Hamreus |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Vauxhall |
16:50,9 |
2:52,1
|
1:08,9
|
4,9
|
12 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Astra KitCar |
|
|
|
73 |
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
16:55,7 |
2:56,9
|
29,3
|
4,8
|
5 |
|
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
143 |
|
Håkan Söderström |
Skepptuna MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
16:57,2 |
2:58,4
|
1:19,1
|
1,5
|
3 |
|
|
Erik Karjula |
Ludvika MS |
|
|
Evo X |
|
|
|
6 |
|
Marcus Morén |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:58,0 |
2:59,2
|
50,3
|
0,8
|
5 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
Swift Mk 1 |
|
|
Applicant: Carfix |
|
|
3 |
|
Christian Granfors |
Eskilstuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
16:58,8 |
3:00,0
|
51,1
|
0,8
|
6 |
|
|
Henrik Lund |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Carfix |
|
|
150 |
|
Stian Brøderud |
KNA Solør |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
16:59,2 |
3:00,4
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Trond Marius Eng |
KNA Kongsvinger |
|
|
Kadett Kit Car |
|
|
|
145 |
|
Hans Nilsson |
Linköpings Motorsällskap |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
16:59,4 |
3:00,6
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Pelle Carlsson |
Östergyllen RC |
|
|
206 RC |
|
|
Applicant: APPELSKOGS BIL AB |
|
|
131 |
|
Johan Gustavson |
Grangärde RRC |
B-förare Grupp E & R1A |
|
VW |
16:59,9 |
3:01,1
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Jonna Wiberg Forsberg |
Grangärde RRC |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
123 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:02,0 |
3:03,2
|
29,4
|
2,1
|
2 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
83 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare Appendix K -81 |
|
Saab |
17:02,3 |
3:03,5
|
1:49,6
|
0,3
|
4 |
|
|
Sune Elofsson |
MK Team Westom |
|
|
99 EMS |
|
|
|
93 |
|
Samuel Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
17:02,7 |
3:03,9
|
1:20,7
|
0,4
|
13 |
|
|
Tobias Steen |
Gotlands MF BK |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
159 |
|
Dennis Rådström |
Östmarks MFF |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:05,8 |
3:07,0
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Filip Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
120 |
|
Peter Eriksson |
Sunnansjö MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
17:07,6 |
3:08,8
|
1:25,6
|
1,8
|
14 |
|
|
Anders Strömberg |
Grangärde RRC |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: DA Transport AB Grängesberg |
|
|
14 |
|
Kenneth Rikardsen |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
17:09,9 |
3:11,1
|
1:02,2
|
2,3
|
7 |
|
|
Thomas Binbach |
Kolsva MS |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
114 |
|
Patrik Pettersson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
17:13,0 |
3:14,2
|
1:31,0
|
3,1
|
15 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
69 |
|
Bjarne Sools |
Filipstads MC |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:14,7 |
3:15,9
|
48,3
|
1,7
|
6 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:15,7 |
3:16,9
|
49,3
|
1,0
|
7 |
|
|
Bo Liljeros |
Västerås MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
116 |
|
Oscar Vöks |
MK Koppparberg |
B-förare 2 WD |
|
VW |
17:15,7 |
3:16,9
|
1:33,7
|
|
16 |
|
|
Anton Vöks |
MK Kopparberg |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
110 |
|
Sven Hansen |
Karlstads MC Bil |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:16,9 |
3:18,1
|
1:34,9
|
1,2
|
17 |
|
|
Torbjörn Jönsson |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
112 |
|
Jörgen Johansson |
Fredriksbergs MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
17:16,9 |
3:18,1
|
1:34,9
|
|
17 |
|
|
Kronberg |
|
|
|
Ascona |
|
|
|
189 |
|
Albin Nordh |
Ydre MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
17:18,0 |
3:19,2
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Fredric Nordh |
Ydre MK |
|
|
Astra |
|
|
|
2 |
|
Joacim Rydin |
MK Ramunder |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
17:18,6 |
3:19,8
|
1:10,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Magnus Simensen |
MK Ramunder |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: CARFIX |
|
|
161 |
|
Patrik Fredriksson |
Munkfors MC |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:18,6 |
3:19,8
|
12,8
|
|
2 |
|
|
Frida Olofsson |
Hässleholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
92 |
|
Martin Grehn |
Films MK |
B-förare 2 WD |
|
Toyota |
17:21,3 |
3:22,5
|
1:39,3
|
2,7
|
19 |
|
|
Marcus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
Corolla GT |
|
|
|
148 |
|
Erik Rogersson |
Rasbo MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
17:21,9 |
3:23,1
|
22,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Filip Rosendahl |
Rasbo MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
57 |
|
Daniel Wall |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:23,9 |
3:25,1
|
2:31,8
|
2,0
|
18 |
|
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
|
|
240 |
|
|
|
121 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:26,9 |
3:28,1
|
54,3
|
3,0
|
3 |
|
|
Anton Berglin |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
17:28,5 |
3:29,7
|
1:20,8
|
1,6
|
9 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Swift GTI Mk2 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
124 |
|
Anders Lönnström |
Nora MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:39,5 |
3:40,7
|
1:06,9
|
11,0
|
4 |
|
|
Hanna Lönnström |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
160 |
|
Markus Ledin |
MK Team Treske |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:39,5 |
3:40,7
|
33,7
|
|
3 |
|
|
Kim Mastad |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
45 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
17:40,1 |
3:41,3
|
2:48,0
|
0,6
|
19 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
|
144 |
|
Björn Compier |
MK Rimo |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
17:47,6 |
3:48,8
|
2:09,5
|
7,5
|
4 |
|
|
Mikael Lindgren |
MK Rimo |
|
|
Evo V |
|
|
|
149 |
|
Rolf Møller |
NAF Msp Asker og Bærum |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
17:50,8 |
3:52,0
|
51,6
|
3,2
|
4 |
|
|
Henrikke Møller |
NMK Kongsvinger |
|
|
Fiesta ST Gr N |
|
|
|
179 |
|
Sven Erik Söderman |
Mora MK |
C-förare Grupp E & R1A |
|
Opel |
17:50,9 |
3:52,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Erika Söderman |
Mora MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
132 |
|
Johan Pettersson |
Fagersta MK |
B-förare Grupp E & R1A |
|
Saab |
17:51,9 |
3:53,1
|
52,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Mattias Holm |
Fagersta MK |
|
|
900 |
|
|
|
7 |
|
Robin Norling |
SMK Nyköping |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
17:52,8 |
3:54,0
|
1:45,1
|
0,9
|
10 |
|
|
Mattias Sundström |
SMK Nyköping |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
Applicant: Carfix |
|
|
66 |
|
Siegfried Mayr |
VOC Germany |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:53,6 |
3:54,8
|
1:27,2
|
0,8
|
8 |
|
|
Renate Mayr |
VOC Germany |
|
|
240 |
|
|
|
171 |
|
Karl Swing |
Bollnäs MK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
17:54,4 |
3:55,6
|
48,6
|
0,8
|
4 |
|
|
Ola Sving |
Bollnäs MK |
|
|
242 |
|
|
|
174 |
|
Robin Granfors |
Eskilstuna MK |
C-förare Grupp E & R1A |
|
VW |
17:55,2 |
3:56,4
|
4,3
|
0,8
|
2 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
191 |
|
Adrian Ring |
Linköpings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
17:56,2 |
3:57,4
|
38,2
|
1,0
|
2 |
|
|
Per-Åke Ring |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Göran Waller |
Hedesunda MK |
A-förare Appendix K -81 |
|
VW |
17:56,8 |
3:58,0
|
2:44,1
|
0,6
|
5 |
|
|
Pontus Eriksson |
Club Tierp Motorpark |
|
|
Golf |
|
|
|
157 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:01,0 |
4:02,2
|
1:01,8
|
4,2
|
5 |
|
|
Patrik Svärd |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
167 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:01,3 |
4:02,5
|
55,5
|
0,3
|
5 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
65 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:01,4 |
4:02,6
|
1:35,0
|
0,1
|
9 |
|
|
Monica Israelsson |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
|
130 |
|
Robert Bertilsson |
Vetlanda RRC |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:06,6 |
4:07,8
|
1:34,0
|
5,2
|
5 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
850 |
|
|
|
111 |
|
Anton Ohlsson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
18:11,7 |
4:12,9
|
2:29,7
|
5,1
|
20 |
|
|
Joel Ohlsson |
Almunge MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
154 |
|
Kenneth Ringström |
Fjugesta MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
18:13,1 |
4:14,3
|
1:13,9
|
1,4
|
6 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
8 |
|
Simon Pettersson |
Skepptuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:13,8 |
4:15,0
|
2:06,1
|
0,7
|
11 |
|
|
Millan Kilman |
Skepptuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
79 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A-förare Grupp E & R1A |
|
Volvo |
18:15,1 |
4:16,3
|
1:31,6
|
1,3
|
2 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
115 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
18:17,5 |
4:18,7
|
2:35,5
|
2,4
|
21 |
|
|
Jörgen Lindahl |
Växjö MS |
|
|
325 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
133 |
|
Hampus Larsson |
Kristianstads MK |
B-förare Grupp E & R1A |
|
Toyota |
18:18,0 |
4:19,2
|
1:18,1
|
0,5
|
3 |
|
|
Morgan Sandberg |
Hässleholms MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
173 |
|
Patrik Albinsson |
Fredriksbergs MK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:19,4 |
4:20,6
|
1:13,6
|
1,4
|
6 |
|
|
Robin Björk |
Fredriksbergs MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Åhl's Bildelar AB |
|
|
16 |
|
Rolf Andersson |
MK Speed |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:19,9 |
4:21,1
|
2:12,2
|
0,5
|
12 |
|
|
Göran Adolfsson |
Gnesta MK |
|
|
Swift Mk 1 |
|
|
|
163 |
|
Sebastian Lindholm |
Munkfors MC |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:22,7 |
4:23,9
|
1:16,9
|
2,8
|
7 |
|
|
Roger Johansson |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: TEAM MUNKFORS BILSKROT AB |
|
|
186 |
|
Simon Eriksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
18:23,5 |
4:24,7
|
1:05,5
|
0,8
|
3 |
|
|
Morgan Eriksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
113 |
|
Peter Börjesson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:23,9 |
4:25,1
|
2:41,9
|
0,4
|
22 |
|
|
Tobias Börjesson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Börjesson Maskin AB |
|
|
19 |
|
Frans Harrén-Söderbäck |
SMK Nyköping |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:24,1 |
4:25,3
|
|
0,2
|
13 |
|
|
Patrik Johansson |
SMK Nyköping |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
|
68 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:24,2 |
4:25,4
|
1:57,8
|
0,1
|
10 |
|
|
Madelene Andreasson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
153 |
|
Christian Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
18:38,4 |
4:39,6
|
1:39,2
|
14,2
|
7 |
|
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
168 |
|
Johan Wikström |
Skutskärs MS |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:44,8 |
4:46,0
|
1:39,0
|
6,4
|
8 |
|
|
Julia Wikström |
Skutskärs MS |
|
|
244 |
|
|
|
190 |
|
Pontus Florin |
Eskilstuna MK |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
18:45,1 |
4:46,3
|
1:27,1
|
0,3
|
4 |
|
|
Björn Andersson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Carfix Rally Team |
|
|
164 |
|
Per Westerberg |
MK Ratten |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
18:47,1 |
4:48,3
|
1:41,3
|
2,0
|
9 |
|
|
Pär Johansson |
Likenäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
182 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E & R1A |
|
Volvo |
18:49,9 |
4:51,1
|
59,0
|
2,8
|
3 |
|
|
Marcus Marin |
Älvbygdens MK |
|
|
244 |
|
|
|
5 |
|
Joakim Hiljeström |
Kullings MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
18:51,3 |
4:52,5
|
2:43,6
|
1,4
|
14 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
|
Swift GTI Mk2 |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
147 |
|
Tony Rämsten |
Gnesta MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
18:58,3 |
4:59,5
|
1:59,1
|
7,0
|
8 |
|
|
Pierre Karlsson |
Karlstads MC |
|
|
Astra |
|
|
|
187 |
|
Markus Lodin |
Finnskoga MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
18:59,2 |
5:00,4
|
1:41,2
|
0,9
|
5 |
|
|
Patrik Lodin |
Finnskoga MK |
|
|
Golf |
|
|
|
165 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
19:00,5 |
5:01,7
|
1:54,7
|
1,3
|
10 |
|
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
134 |
|
Mikael Nyman |
MK Kopparberg |
B-förare Grupp E & R1A |
|
Volvo |
19:01,6 |
5:02,8
|
2:01,7
|
1,1
|
4 |
|
|
Torbjörn Norman |
Ludvika MS |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Frank Hoffmann |
SMK Linde |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
19:08,1 |
5:09,3
|
2:41,7
|
6,5
|
11 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
|
184 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare Appendix K |
|
BMW |
19:09,1 |
5:10,3
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Robin Kollfelt |
MK Ratten |
|
|
2002 |
|
|
|
138 |
|
Annie Seel |
KAK Motorsport |
B-förare Appendix K |
|
Toyota |
19:19,4 |
5:20,6
|
|
10,3
|
1 |
|
|
Ida Lidebjer-Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Starlet |
|
|
|
155 |
|
Mathias Söder |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
19:22,3 |
5:23,5
|
2:23,1
|
2,9
|
9 |
|
|
Mats Nensén |
Gnesta MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
202 |
|
Peter Fredriksson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
19:24,6 |
5:25,8
|
4:32,5
|
2,3
|
20 |
|
|
Matilda Widén |
Östmarks Mmf |
|
|
142 |
|
|
|
178 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E & R1A |
|
Opel |
19:44,4 |
5:45,6
|
1:53,5
|
19,8
|
4 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
|
|
Astra |
|
|
|
176 |
|
Emil Ohlsson |
MK Team Westom |
C-förare Grupp E & R1A |
|
Volvo |
20:02,4 |
6:03,6
|
2:11,5
|
18,0
|
5 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
240 |
|
|
|
141 |
|
Kåre Moen |
MK Team Westom |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
20:23,1 |
6:24,3
|
4:45,0
|
20,7
|
5 |
|
|
Conny Hjelm |
Kils MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
170 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
20:30,8 |
6:32,0
|
3:25,0
|
7,7
|
11 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
126 |
|
Robert Strömgren |
Fagersta MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
20:36,9 |
6:38,1
|
4:04,3
|
6,1
|
6 |
|
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
194 |
|
Emil Johansson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Ford |
21:26,1 |
7:27,3
|
4:08,1
|
49,2
|
6 |
|
|
Anders Johansson |
Likenäs MK |
|
|
Escort |
|
|
|
172 |
|
Rune Grafström |
Örnsköldsviks RK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
22:06,1 |
8:07,3
|
5:00,3
|
40,0
|
12 |
|
|
Hans Roland Sundström |
Örnsköldsviks RK |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
22:29,2 |
8:30,4
|
5:56,6
|
23,1
|
7 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Jonas Bodin |
Grödinge MK |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
22:46,4 |
8:47,6
|
7:04,4
|
17,2
|
23 |
|
|
Björn Norman |
Grödinge MK |
|
|
C2 R2 |
|
|
|
17 |
|
Krister Morèn |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
22:57,4 |
8:58,6
|
6:49,7
|
11,0
|
15 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
|
Swift Mk2 GTI |
|
|
Applicant: Carfix |
|
|
72 |
|
Mattias Nordlund |
Svärdsjö MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen/N1 |
|
Volvo |
25:53,2 |
11:54,4
|
9:26,8
|
2:55,8
|
12 |
|
|
Göran Norberg |
Siljan Brk |
|
|
940 |
|
|
|
177 |
|
Martin Åberg |
Hofors MS |
C-förare Grupp E & R1A |
|
VW |
26:32,9 |
12:34,1
|
8:42,0
|
39,7
|
6 |
|
|
Rebecka Jörgensen |
Hofors MS |
|
|
Golf II |
|
|
|
109 |
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
29:40,3 |
15:41,5
|
13:58,3
|
3:07,4
|
24 |
|
|
Robin Bergström |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
105 |
|
Mikael Thiman |
MSK Kvarnvingarna |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
30:18,1 |
16:19,3
|
14:36,1
|
37,8
|
25 |
|
|
Fredrik Sandberg |
Östergyllen RC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Westlunds Entreprenad AB |
|
|
90 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
40:50,8 |
26:52,0
|
26:32,2
|
10:32,7
|
3 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Impreza |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|