2015-10-04
Eriknäsbosprinten
Official final
On SS 3
53 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 53 Jan Wikström Skutskärs MS ABC-förare 4WD Toyota 1:30,6
1   Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC  
 
2 54 Benny Persson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:35,3 4,7 4,7 4,7
2   Daniel Jonsson   Evo 7  
 
3 43 Daniel Edman Sandvikens MK B-förare 2WD Volvo 1:35,7 5,1 0,4
1   Jeanette Edman   940  
 
4 49 Christer Nilsson Sandvikens MK A-förare 2WD Opel 1:36,5 5,9 0,8
1   Emma Hellström Järbo MK   Ascona B  
 
5 50 Benjamin From Järbo MK A-förare 2WD Opel 1:37,2 6,6 0,7 0,7
2     Ascona  
 
6 51 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2WD Toyota 1:37,7 7,1 1,2 0,5
3   Roland Fritzell   Corolla  
 
7 42 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 1:38,4 7,8 2,7 0,7
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering
 
8 45 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A-förare 2WD Volvo 1:38,6 8,0 2,1 0,2
4   Peter Östlund SMK Söderhamn   242  
 
9 41 Jocke Halvarsson Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 1:38,9 8,3 3,2 0,3
3   Rickard Wikström Ljusdals MS   Fiesta  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
10 52 Martin Lindh Hedesunda MK A-förare 2WD Volvo 1:39,2 8,6 2,7 0,3
5   Erik Simonsson   240  
 
11 7 Mats Jönsson SMK Hälsinge A-förare 2WD Volvo 1:39,3 8,7 2,8 0,1
6   Fredrik Borg   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
12 35 Andreas Grip Järbo MK B-förare 2WD VW 1:40,0 9,4 4,3 0,7
4   Andreas Broström   Golf  
 
13 46 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2WD VW 1:40,6 10,0 4,1 0,6
7   Kristina Wiberg SMK Dala Falun   Golf  
 
14 37 Jonas Edlund Ilsbo MK B-förare 2WD BMW 1:41,0 10,4 5,3 0,4
5   Sara Strömberg Ilsbo MK   325  
 
15 39 Mikael Walther SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:41,1 10,5 5,4 0,1
6   Linda Hjorten Bollnäs MK   Xsara  
 
15 40 Andreas Gustafsson SMK Gävle B-förare 2WD Volvo 1:41,1 10,5 5,4
6   Gabriel Gustafsson   240  
 
17 38 Jari Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:41,7 11,1 6,0 0,6
8   Ida Nordin   Fiesta ST  
 
18 30 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 1:41,8 11,2 0,1
1   Anders Schylberg   Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
19 55 Pär Swedh SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:42,2 11,6 11,6 0,4
3   Åsa Stonegård SMK Hälsinge   Evo IX  
 
20 57 Peter Karlsson Ljusdals MS AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:42,5 11,9 0,3
1   Emma Hellström Järbo MK   242  
 
21 36 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 1:42,9 12,3 7,2 0,4
9   Iris Backberg SMK Sundsvall   Ascona B  
 
22 6 Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:43,0 12,4 7,3 0,1
10   Mirja Liiten SMK Hälsinge   Fiesta ST  
 
23 28 Martin Lindberg Skutskärs MS Appendix K + Gr.H tom 1974 Volvo 1:43,3 12,7 0,3
1   Stefan Hägglöf   244  
 
24 32 Andreas Bohlin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 1:43,4 12,8 7,7 0,1
11   Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2  
 
25 17 Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare Grupp E VW 1:43,9 13,3 0,5
1   Clara Helsing Bollnäs MK   Golf Mk2  
 
26 33 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:44,5 13,9 8,8 0,6
12   Michael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
27 44 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 1:44,6 14,0 8,1 0,1
8   Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf 16v  
 
28 31 Tommy Andersson SMK Hälsinge B-förare 2WD Toyota 1:45,1 14,5 9,4 0,5
13   Olof Wedin SMK Hälsinge   Corolla  
 
29 4 Tomas Bergman SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:45,4 14,8 1,5 0,3
2   Fredrik Basth SMK Hälsinge   Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
30 22 Tim Joons Skutskärs MS C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:45,5 14,9 0,1
1   Malin Olsson Bollnäs MK   940  
 
31 27 Erik Brodin Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:45,8 15,2 3,3 0,3
2   Kristian Brandvold Sandvikens MK   940  
 
32 23 Sven Olov Borg SMK Hälsinge C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:46,3 15,7 0,8 0,5
2   Filip Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
32 26 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:46,3 15,7 3,8
3   Elin Lundqvist Bollnäs MK   940  
Entrant: Team lumek motorsport
 
34 19 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:46,6 16,0 2,7 0,3
3   Peder Basth   Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
35 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 1:47,3 16,7 0,7
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
36 25 Lars Svensson SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:47,5 16,9 5,0 0,2
4   Mathias Parsmark   940  
 
37 14 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 1:48,0 17,4 0,5
1   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2  
 
38 24 Börje Westman SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:48,2 17,6 5,7 0,2
5   Göte Bladin   242  
 
39 21 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:48,5 17,9 3,0 0,3
3   Ida Olofsson Bollnäs MK   242  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
40 18 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 1:48,6 18,0 4,7 0,1
4   Eric Söderman   Astra  
 
41 15 Ola Thyllman Härjedalens AK C-förare Grupp E Opel 1:49,2 18,6 1,2 0,6
2   Karl-Göran Jonsson Härjedalens AK   Ascona B  
Entrant: MOBERGS GLAS
 
42 16 Niklas Thyr SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:49,9 19,3 1,9 0,7
3   Tobias Palm   Escort  
 
43 3 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:50,2 19,6 2,2 0,3
4   Mattias Söderström   Escort  
 
44 5 Camilla Walther SMK Hälsinge C-förare 2WD Citroen 1:50,3 19,7 8,5 0,1
2   Andreas Frölander Gotlands MF BK   Xsara  
 
45 47 Stefan Hedström SMK Hälsinge A-förare 2WD Citroën 1:51,0 20,4 14,5 0,7
9   Jesper Jonsson SMK Hälsinge   DS3 R3T  
 
46 29 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + Gr.H tom 1974 Opel 1:51,9 21,3 8,6 0,9
2   Frida Edman Ilsbo MK   Ascona  
 
47 12 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:53,3 22,7 5,3 1,4
5   Nicklas Bohjort   Ascona B  
 
47 13 Oscar Nilsson Ilsbo MK C-förare Grupp E BMW 1:53,3 22,7 5,3
5   Bianca Torstensson Bollnäs MK   318i  
 
49 10 Per Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 1:56,0 25,4 8,0 2,7
7   Josefin Hellbom Järbo MK   Golf Mk 1  
 
50 8 Rebecka Jörgensen Hofors MS C-förare Grupp E VW 2:03,4 32,8 15,4 7,4
8   Martin Åberg Hofors MS   Golf 2  
 
51 2 Julia Wikström Skutskärs MS Ungdomsrally VW 2:04,1 33,5 16,8 0,7
2   Johan Wikström Skutskärs MS   Golf I  
 
52 11 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 2:06,0 35,4 18,0 1,9
9   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS   99  
 
53 48 Göran Kanerva Svärdsjö MK A-förare 2WD Volvo 2:20,5 49,9 44,0 14,5
10   Magnus Henningsson   242