2015-10-04
Eriknäsbosprinten
Official final
On SS 2
54 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 53 Jan Wikström Skutskärs MS ABC-förare 4WD Toyota 1:31,5
1   Mattias Kågström Skutskärs MS   Corolla WRC  
 
2 55 Pär Swedh SMK Hälsinge ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:34,8 3,3 3,3 3,3
2   Åsa Stonegård SMK Hälsinge   Evo IX  
 
3 54 Benny Persson Ljusdals MS ABC-förare 4WD Mitsubishi 1:35,3 3,8 3,8 0,5
3   Daniel Jonsson   Evo 7  
 
4 50 Benjamin From Järbo MK A-förare 2WD Opel 1:36,2 4,7 0,9
1     Ascona  
 
5 43 Daniel Edman Sandvikens MK B-förare 2WD Volvo 1:37,7 6,2 1,5
1   Jeanette Edman   940  
 
6 49 Christer Nilsson Sandvikens MK A-förare 2WD Opel 1:38,1 6,6 1,9 0,4
2   Emma Hellström Järbo MK   Ascona B  
 
6 48 Göran Kanerva Svärdsjö MK A-förare 2WD Volvo 1:38,1 6,6 1,9
2   Magnus Henningsson   242  
 
8 42 Fredrik Borg SMK Hälsinge B-förare 2WD Volvo 1:38,4 6,9 0,7 0,3
2   Mats Jönsson SMK Hälsinge   242  
Entrant: Välsta Bildemontering
 
9 51 Tommy Ström Härnösands MK A-förare 2WD Toyota 1:39,0 7,5 2,8 0,6
4   Roland Fritzell   Corolla  
 
10 47 Stefan Hedström SMK Hälsinge A-förare 2WD Citroën 1:39,6 8,1 3,4 0,6
5   Jesper Jonsson SMK Hälsinge   DS3 R3T  
 
11 52 Martin Lindh Hedesunda MK A-förare 2WD Volvo 1:39,9 8,4 3,7 0,3
6   Erik Simonsson   240  
 
12 41 Jocke Halvarsson Ljusdals MS B-förare 2WD Ford 1:40,0 8,5 2,3 0,1
3   Rickard Wikström Ljusdals MS   Fiesta  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
13 38 Jari Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:40,7 9,2 3,0 0,7
4   Ida Nordin   Fiesta ST  
 
14 7 Mats Jönsson SMK Hälsinge A-förare 2WD Volvo 1:40,8 9,3 4,6 0,1
7   Fredrik Borg   242  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
15 45 Pär Åke Wernerson SMK Söderhamn A-förare 2WD Volvo 1:41,0 9,5 4,8 0,2
8   Peter Östlund SMK Söderhamn   242  
 
16 35 Andreas Grip Järbo MK B-förare 2WD VW 1:41,5 10,0 3,8 0,5
5   Andreas Broström   Golf  
 
17 37 Jonas Edlund Ilsbo MK B-förare 2WD BMW 1:41,9 10,4 4,2 0,4
6   Sara Strömberg Ilsbo MK   325  
 
17 30 Peter Schylberg Härjedalens AK C-förare 2WD Opel 1:41,9 10,4
1   Anders Schylberg   Ascona B  
Entrant: Mobergs Glas Sveg
 
17 46 Robert Ferm SMK Dala Falun A-förare 2WD VW 1:41,9 10,4 5,7
9   Kristina Wiberg SMK Dala Falun   Golf  
 
20 39 Mikael Walther SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:42,7 11,2 5,0 0,8
7   Linda Hjorten Bollnäs MK   Xsara  
 
21 57 Peter Karlsson Ljusdals MS AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:43,3 11,8 0,6
1   Emma Hellström Järbo MK   242  
 
22 40 Andreas Gustafsson SMK Gävle B-förare 2WD Volvo 1:43,6 12,1 5,9 0,3
8   Gabriel Gustafsson   240  
 
23 36 Mikael Persson SMK Sundsvall B-förare 2WD Opel 1:44,1 12,6 6,4 0,5
9   Iris Backberg SMK Sundsvall   Ascona B  
 
23 32 Andreas Bohlin Sandvikens MK B-förare 2WD VW 1:44,1 12,6 6,4
9   Malin Thydin Sandvikens MK   Golf 2  
 
25 17 Mattias Svedberg Bollnäs MK AB-förare Grupp E VW 1:44,8 13,3 0,7
1   Clara Helsing Bollnäs MK   Golf Mk2  
 
26 44 Bo Almgren Mälaröarnas MK A-förare 2WD VW 1:44,9 13,4 8,7 0,1
10   Johan Thelin Mälaröarnas MK   Golf 16v  
 
27 6 Jan-Erik Liiten SMK Hälsinge B-förare 2WD Ford 1:45,6 14,1 7,9 0,7
11   Mirja Liiten SMK Hälsinge   Fiesta ST  
 
28 28 Martin Lindberg Skutskärs MS Appendix K + Gr.H tom 1974 Volvo 1:45,7 14,2 0,1
1   Stefan Hägglöf   244  
 
29 33 Anders Hedström SMK Hälsinge B-förare 2WD Citroen 1:46,7 15,2 9,0 1,0
12   Michael Lindh SMK Hälsinge   Xsara Coupé  
 
30 26 Dag Lundqvist Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:46,9 15,4 3,6 0,2
2   Elin Lundqvist Bollnäs MK   940  
Entrant: Team lumek motorsport
 
31 23 Sven Olov Borg SMK Hälsinge C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:47,0 15,5 0,1
1   Filip Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
31 4 Tomas Bergman SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:47,0 15,5 2,2
2   Fredrik Basth SMK Hälsinge   Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
33 19 Fredrik Basth SMK Hälsinge AB-förare Grupp E VW 1:47,2 15,7 2,4 0,2
3   Peder Basth   Golf 4  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
33 22 Tim Joons Skutskärs MS C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:47,2 15,7 0,2
2   Malin Olsson Bollnäs MK   940  
 
33 31 Tommy Andersson SMK Hälsinge B-förare 2WD Toyota 1:47,2 15,7 9,5
13   Olof Wedin SMK Hälsinge   Corolla  
 
36 27 Erik Brodin Sandvikens MK AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:47,3 15,8 4,0 0,1
3   Kristian Brandvold Sandvikens MK   940  
 
37 5 Camilla Walther SMK Hälsinge C-förare 2WD Citroen 1:48,4 16,9 6,5 1,1
2   Andreas Frölander Gotlands MF BK   Xsara  
 
38 1 Filip Borg SMK Hälsinge Ungdomsrally Volvo 1:48,6 17,1 0,2
1   Sven-Olov Borg SMK Hälsinge   940  
Entrant: Välsta Bildemontering AB
 
39 25 Lars Svensson SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:48,8 17,3 5,5 0,2
4   Mathias Parsmark   940  
 
40 15 Ola Thyllman Härjedalens AK C-förare Grupp E Opel 1:49,1 17,6 0,3
1   Karl-Göran Jonsson Härjedalens AK   Ascona B  
Entrant: MOBERGS GLAS
 
41 21 Håkan Nilsson Timrå MK C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:49,2 17,7 2,2 0,1
3   Ida Olofsson Bollnäs MK   242  
Entrant: Granlöf's Bygg & Kakel AB
 
42 14 Emelie Mattsson Sandvikens MK C-förare Grupp E VW 1:49,3 17,8 0,2 0,1
2   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2  
 
43 18 Erika Söderman Mora MK AB-förare Grupp E Opel 1:49,7 18,2 4,9 0,4
4   Eric Söderman   Astra  
 
44 24 Börje Westman SMK Hälsinge AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:49,8 18,3 6,5 0,1
5   Göte Bladin   242  
 
45 16 Niklas Thyr SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:50,6 19,1 1,5 0,8
3   Tobias Palm   Escort  
 
46 12 Anders Bohjort Sandvikens MK C-förare Grupp E Opel 1:51,1 19,6 2,0 0,5
4   Nicklas Bohjort   Ascona B  
 
47 20 Kalle Morell Hofors MS C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400 Volvo 1:51,7 20,2 0,6
4   Hanna Liebenholtz   940  
Entrant: Jm förarutbildning AB
 
48 29 Åke Berglin SMK Hälsinge Appendix K + Gr.H tom 1974 Opel 1:52,1 20,6 6,4 0,4
2   Frida Edman Ilsbo MK   Ascona  
 
49 3 Tobias Nilsson SMK Hälsinge C-förare Grupp E Ford 1:53,0 21,5 3,9 0,9
5   Mattias Söderström   Escort  
 
50 13 Oscar Nilsson Ilsbo MK C-förare Grupp E BMW 1:55,2 23,7 6,1 2,2
6   Bianca Torstensson Bollnäs MK   318i  
 
51 11 Lars-Olov Sundquist Ljusdals MS C-förare Grupp E Saab 1:55,6 24,1 6,5 0,4
7   Per Gunnar Jönsson Ljusdals MS   99  
 
52 10 Per Eriksson Järbo MK C-förare Grupp E VW 1:57,5 26,0 8,4 1,9
8   Josefin Hellbom Järbo MK   Golf Mk 1  
 
53 8 Rebecka Jörgensen Hofors MS C-förare Grupp E VW 2:05,3 33,8 16,2 7,8
9   Martin Åberg Hofors MS   Golf 2  
 
54 2 Julia Wikström Skutskärs MS Ungdomsrally VW 2:05,8 34,3 17,2 0,5
2   Johan Wikström Skutskärs MS   Golf I