2015-09-26
Siljasvängen
Official final
On SS 3
45 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
53 |
|
Patrik Flodin |
Ilsbo MK |
A-förare 2WD |
|
Volvo |
3:52,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Morgan Olsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
|
51 |
|
Niklas Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Toyota |
3:54,1 |
2,0
|
2,0
|
2,0
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: L. Häggs Bildemontering AB |
|
|
52 |
|
Andreas Sjölander |
SMK Gävle |
A-förare 2WD |
|
Citroën |
3:55,0 |
2,9
|
2,9
|
0,9
|
3 |
|
|
Sofie Lundmark |
Piteå MS |
|
|
DS3 R3 Max |
|
|
|
54 |
|
Jan-Olof Marklund |
Umeå AK |
ABC-förare 4WD |
|
Lancia |
3:55,6 |
3,5
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Micael Eriksson |
Vännäs MK |
|
|
Integrale 16v |
|
|
|
50 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A-förare 2WD |
|
Toyota |
3:56,6 |
4,5
|
4,5
|
1,0
|
4 |
|
|
Mats Frycklund |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
44 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
B-förare 2WD |
|
Ford |
3:58,8 |
6,7
|
|
2,2
|
1 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
45 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2WD |
|
Volvo |
3:58,8 |
6,7
|
|
|
1 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
42 |
|
Anton Eriksson |
SMK Sundsvall |
B-förare 2WD |
|
Ford |
4:01,1 |
9,0
|
2,3
|
2,3
|
3 |
|
|
Henrik Hedström |
SMK Sundsvall |
|
|
Fiesta |
|
|
|
49 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Citroën |
4:01,2 |
9,1
|
9,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Jesper Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
DS3 R3t |
|
|
|
43 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
B-förare 2WD |
|
Ford |
4:01,7 |
9,6
|
2,9
|
0,5
|
4 |
|
|
Robert Bergvik |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
38 |
|
Michael Walther |
SMK Hälsinge |
B-förare 2WD |
|
Citroën |
4:02,3 |
10,2
|
3,5
|
0,6
|
5 |
|
|
Tage Walther |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara |
|
|
|
55 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
ABC-förare 4WD |
|
Mitsubishi |
4:04,4 |
12,3
|
8,8
|
2,1
|
2 |
|
|
Emma Hägg |
SMK Hälsinge |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
23 |
|
Martin Eriksson |
Stuguns MK |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:06,8 |
14,7
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Anders Gunnarsson |
Stuguns MK |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Mattias Svedberg |
Bollnäs MK |
AB-förare Grupp E |
|
VW |
4:08,0 |
15,9
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Åsa Svedberg |
Bollnäs MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
40 |
|
Jonas Edlund |
Ilsbo MK |
B-förare 2WD |
|
BMW |
4:08,5 |
16,4
|
9,7
|
0,5
|
6 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
325 |
|
|
|
31 |
|
Martin Lindberg |
Skutskärs MS |
Appendix K + Gr.H tom 1974 |
|
Volvo |
4:10,2 |
18,1
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Dennis Holmgren |
Skutskärs MS |
|
|
244 |
|
|
|
34 |
|
Hasse Pettersen |
SMK Märsta |
C-förare 2WD |
|
BMW |
4:11,1 |
19,0
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Joakim Pettersen |
SMK Märsta |
|
|
325 |
|
|
|
57 |
|
Hans Emilsson |
Jämtlands MK |
ABC-förare 4WD |
|
Subaru |
4:11,4 |
19,3
|
15,8
|
0,3
|
3 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
26 |
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
VW |
4:11,5 |
19,4
|
4,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Pontus Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
21 |
|
Lars Svensson |
SMK Hälsinge |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:11,7 |
19,6
|
4,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Jenny Klarin Högström |
Ilsbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Mattias Henriksson |
Järbo MK |
B-förare 2WD |
|
VW |
4:12,5 |
20,4
|
13,7
|
0,8
|
7 |
|
|
Calle Bodell |
Järbo MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
22 |
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:12,6 |
20,5
|
5,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Kristian Brandvold |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team lumek motorsport |
|
|
25 |
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:14,7 |
22,6
|
7,9
|
2,1
|
5 |
|
|
Robin Wallberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: E-TUNE POWER |
|
|
18 |
|
Håkan Nilsson |
Timrå MK |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:16,1 |
24,0
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Sune Edlund |
Ragundadalens RC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Granlöf's Bygg & Kakel AB |
|
|
41 |
|
Mikael Persson |
SMK Sundsvall |
B-förare 2WD |
|
Opel |
4:17,1 |
25,0
|
18,3
|
1,0
|
8 |
|
|
Iris Backberg |
SMK Sundsvall |
|
|
Ascona B |
|
|
|
19 |
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
C-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:19,1 |
27,0
|
3,0
|
2,0
|
2 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
14 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
AB-förare Grupp E |
|
Opel |
4:21,5 |
29,4
|
13,5
|
2,4
|
2 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Astra |
|
|
|
11 |
|
Ola Thyllman |
Härjedalens AK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:21,6 |
29,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Karl-Göran Jonsson |
Härjedalens AK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: MOBERGS GLAS |
|
|
35 |
|
Andreas Bohlin |
Sandvikens MK |
B-förare 2WD |
|
VW |
4:21,8 |
29,7
|
23,0
|
0,2
|
9 |
|
|
Malin Thydin |
Sandvikens MK |
|
|
Golf Mk2 16v |
|
|
|
46 |
|
Christer Nilsson |
SMK Hälsinge |
A-förare 2WD |
|
Opel |
4:23,9 |
31,8
|
31,8
|
2,1
|
6 |
|
|
Leif Lundin |
SMK Hälsinge |
|
|
Manta |
|
|
|
33 |
|
Patrik Carlen |
SMK Märsta |
C-förare 2WD |
|
Opel |
4:24,7 |
32,6
|
13,6
|
0,8
|
2 |
|
|
Jan Lindholm |
SMK Märsta |
|
|
Ascona B |
|
|
|
32 |
|
Kaj Larsen |
SMK Märsta |
C-förare 2WD |
|
Volvo |
4:25,7 |
33,6
|
14,6
|
1,0
|
3 |
|
|
Thomas Jonsson |
SMK Märsta |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
20 |
|
Bengt Anders Rolin |
SMK Hälsinge |
AB-förare VOC/Gr.F/Gr.N -1400/Eko |
|
Volvo |
4:27,8 |
35,7
|
21,0
|
2,1
|
6 |
|
|
Micke Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Filip Borg |
SMK Hälsinge |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:29,4 |
37,3
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Sven-Olov Borg |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
9 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
4:29,6 |
37,5
|
8,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
12 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
AB-förare Grupp E |
|
VW |
4:32,8 |
40,7
|
24,8
|
3,2
|
3 |
|
|
Jani Rantala |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf 4 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
8 |
|
Oscar Nilsson |
Ilsbo MK |
C-förare Grupp E |
|
BMW |
4:34,1 |
42,0
|
12,5
|
1,3
|
3 |
|
|
Tobias Nilsson |
SMK Hälsinge |
|
|
318i |
|
|
|
36 |
|
Anders Hedström |
SMK Hälsinge |
B-förare 2WD |
|
Citroën |
4:35,9 |
43,8
|
37,1
|
1,8
|
10 |
|
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara Coupé |
|
|
|
7 |
|
Anders Bohjort |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
4:42,3 |
50,2
|
20,7
|
6,4
|
4 |
|
|
Rolf Wallberg |
Skutskärs MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
6 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
4:43,0 |
50,9
|
21,4
|
0,7
|
5 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
58 |
|
Micke Gälliner |
Jämtlands MK |
ABC-förare 4WD |
|
Audi |
4:45,6 |
53,5
|
50,0
|
2,6
|
4 |
|
|
Sofia Gälliner |
Jämtlands MK |
|
|
90 Quattro |
|
|
|
27 |
|
Åke Berglin |
SMK Hälsinge |
Appendix K + Gr.H tom 1974 |
|
Opel |
4:46,9 |
54,8
|
36,7
|
1,3
|
2 |
|
|
Frida Edman |
Ilsbo MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
4 |
|
Hanna Berglin |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:58,8 |
1:06,7
|
37,2
|
11,9
|
6 |
|
|
Amanda Ärfström |
SMK Hälsinge |
|
|
944 GL |
|
|
|
5 |
|
Christopher Persson |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Renault |
5:07,3 |
1:15,2
|
45,7
|
8,5
|
7 |
|
|
Daniel Halvarsson |
Ljusdals MS |
|
|
Clio |
|
|
|
3 |
|
Julia Wikström |
Skutskärs MS |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:30,8 |
1:38,7
|
1:01,4
|
23,5
|
2 |
|
|
Johan Wikström |
Skutskärs MS |
|
|
Golf I |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|