2015-05-30
66an
Official final
On SS 1
46 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
42 |
|
Mikael Lundberg |
SMK Gävle |
A-förare 2 WD |
|
VW |
2:35,0 |
|
|
|
1 |
|
|
Anders Lundberg |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
36 |
|
Daniel Edman |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:36,9 |
1,9
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Jesper Eriksson |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: S Edman Åkeri AB |
|
|
41 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
2:42,3 |
7,3
|
7,3
|
5,4
|
2 |
|
|
Jesper Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
DS3 R3t |
|
|
|
35 |
|
Jocke Halvarsson |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
2:42,8 |
7,8
|
5,9
|
0,5
|
2 |
|
|
Annsofi Wikström |
Ljusdals MS |
|
|
Fiesta |
|
|
|
40 |
|
Lars Almkvist |
Jämtlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:44,0 |
9,0
|
9,0
|
1,2
|
3 |
|
|
Tommy Andersson |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Mikael Persson |
SMK Sundsvall |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
2:44,5 |
9,5
|
7,6
|
0,5
|
3 |
|
|
Glenn Holmgren |
SMK Sundsvall |
|
|
Ascona B |
|
|
|
29 |
|
Tommy Sjödin |
SHRA Sundsvall |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Ford |
2:46,2 |
11,2
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Caj Svensson |
SMK Sundsvall |
|
|
Escort |
|
|
|
44 |
|
Jan-Erik Liiten |
SMK Hälsinge |
A+B+C-förare 4WD |
|
Ford |
2:46,4 |
11,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Mirja Liiten |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
46 |
|
Leif Andersson |
Krokoms MK |
A+B+C-förare 4WD |
|
Mitsubishi |
2:49,3 |
14,3
|
2,9
|
2,9
|
2 |
|
|
Erik Persson |
Krokoms MK |
|
|
Ewo 6.5 |
|
|
|
48 |
|
Lennart Olsson |
SMK Sundsvall |
A+B+C-förare 4WD |
|
Mitsubishi |
2:49,4 |
14,4
|
3,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Roger Hjortling |
SMK Sundsvall |
|
|
Evo 4 |
|
|
|
31 |
|
Michael Walther |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
2:52,5 |
17,5
|
15,6
|
3,1
|
4 |
|
|
Camilla Walther |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara |
|
|
|
32 |
|
Jari Liiten |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
2:53,5 |
18,5
|
16,6
|
1,0
|
5 |
|
|
Ida Nordin |
|
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
37 |
|
Fredrik Borg |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
2:53,6 |
18,6
|
16,7
|
0,1
|
6 |
|
|
Markus Walther |
SMK Sundsvall |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
3 |
|
Magnus Svedin |
SMK Sundsvall |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
2:53,7 |
18,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Daniel Lundström |
SMK Sundsvall |
|
|
Escort |
|
|
|
39 |
|
Bruno Johansson |
Jämtlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
2:55,5 |
20,5
|
20,5
|
1,8
|
4 |
|
|
Mats Mårtensson |
SMK Sundsvall |
|
|
Corolla Fx 1600 GT |
|
|
|
15 |
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
VW |
2:55,8 |
20,8
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Ethel Svantesson |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
23 |
|
Fredrik Lestrade |
SMK Sundsvall |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
2:56,4 |
21,4
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Robert Croneström |
SMK Sundsvall |
|
|
940 VOC |
|
|
|
22 |
|
Martin Eriksson |
Stuguns MK |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
2:56,9 |
21,9
|
1,1
|
0,5
|
3 |
|
|
Anders Gunnarsson |
Stuguns MK |
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Tony Danielsson |
Ragundadalens RC |
A+B+C-förare 4WD |
|
Mazda |
2:56,9 |
21,9
|
10,5
|
|
4 |
|
|
Mariana Danielsson |
Ragundadalens RC |
|
|
323 Turbo |
|
|
|
19 |
|
Jonas Edlund |
Ilsbo MK |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
2:57,1 |
22,1
|
1,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Sara Strömberg |
Ilsbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
30 |
|
Anders Hedström |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
2:58,1 |
23,1
|
21,2
|
1,0
|
7 |
|
|
Michael Lindh |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara Coupé |
|
|
|
20 |
|
Lars Svensson |
SMK Hälsinge |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
2:59,0 |
24,0
|
3,2
|
0,9
|
5 |
|
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
|
204 |
|
Sven Olov Borg |
SMK Hälsinge |
C-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
2:59,2 |
24,2
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Filip Borg |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
18 |
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
3:03,1 |
28,1
|
7,3
|
3,9
|
6 |
|
|
Kristian Brandvold |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
24 |
|
Bengt Gustavson |
Örsundsbro MK |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Volvo |
3:03,3 |
28,3
|
17,1
|
0,2
|
2 |
|
|
Catarina Gustavson |
Örsundsbro MK |
|
|
PV 544 |
|
|
Applicant: PRO-Rally Team |
|
|
21 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
3:03,4 |
28,4
|
7,6
|
0,1
|
7 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Roger Ramsell |
Jämtlands MK |
A+B+C-förare 4WD |
|
BMW |
3:04,0 |
29,0
|
17,6
|
0,6
|
5 |
|
|
Andreas Eriksson |
Offerdals MK |
|
|
325 IX |
|
|
|
2 |
|
Håkan Nilsson |
Timrå MK |
C-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
3:05,4 |
30,4
|
6,2
|
1,4
|
2 |
|
|
Niklas Granlöf |
SMK Sundsvall |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Granlöf's Bygg & Kakel AB |
|
|
14 |
|
Fredrik Basth |
SMK Hälsinge |
A+B-förare Grupp E |
|
VW |
3:05,6 |
30,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Jani Rantala |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
28 |
|
Per Fagerström |
SMK Hälsinge |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Volvo |
3:05,6 |
30,6
|
19,4
|
|
3 |
|
|
Daniel Jonsson |
SMK Hälsinge |
|
|
142 |
|
|
|
17 |
|
Bengt-Åke Wiksten |
Ragundadalens RC |
A+B-förare VOC Mek. Rally/Gr.F/Gr.N<1400/Eko |
|
Volvo |
3:05,7 |
30,7
|
9,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Christer Abrahamsson |
Jämtlands MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Granlöf`s Bygg & kakel AB |
|
|
1 |
|
Filip Borg |
SMK Hälsinge |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:06,5 |
31,5
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Sven Olov Borg |
SMK Hälsinge |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
5 |
|
Ola Thyllman |
Härjedalens AK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:06,5 |
31,5
|
|
|
1 |
|
|
Karl-Göran Jonsson |
Härjedalens AK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: MOBERGS GLAS |
|
|
13 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
A+B-förare Grupp E |
|
Opel |
3:08,0 |
33,0
|
2,4
|
1,5
|
2 |
|
|
Susanne Wiklund |
Krokoms MK |
|
|
Astra |
|
|
|
26 |
|
Mikael Söderholm |
SHRA Östersund |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Volvo |
3:08,7 |
33,7
|
22,5
|
0,7
|
4 |
|
|
Britt-Inger Söderholm |
Jämtlands MK |
|
|
142 |
|
|
|
4 |
|
Niklas Thyr |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
3:09,5 |
34,5
|
3,0
|
0,8
|
2 |
|
|
Tobias Palm |
SMK Hälsinge |
|
|
Escort |
|
|
|
27 |
|
Erik Söderholm |
Jämtlands MK |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Volvo |
3:10,6 |
35,6
|
24,4
|
1,1
|
5 |
|
|
Olov Söderholm |
Jämtlands MK |
|
|
142 |
|
|
|
11 |
|
Roland Ohlson |
Föllinge MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:12,1 |
37,1
|
5,6
|
1,5
|
3 |
|
|
Pål Jonsson |
Föllinge MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
6 |
|
Emelie Mattsson |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:16,8 |
41,8
|
10,3
|
4,7
|
4 |
|
|
Håkan Mattsson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
12 |
|
Oscar Nilsson |
Ilsbo MK |
C-förare Grupp E |
|
BMW |
3:16,8 |
41,8
|
10,3
|
|
4 |
|
|
Tobias Nilsson |
SMK Hälsinge |
|
|
318i |
|
|
|
25 |
|
Åke Berglin |
SMK Hälsinge |
Grupp H t.o.m.1974 + Appendix K |
|
Opel |
3:18,9 |
43,9
|
32,7
|
2,1
|
6 |
|
|
Bengt Perhson |
SMK Hälsinge |
|
|
Ascona A |
|
|
|
10 |
|
Anders Bohjort |
Sandvikens MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
3:22,7 |
47,7
|
16,2
|
3,8
|
6 |
|
|
Rolf Wallberg |
Skutskärs MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
8 |
|
Frida Selin |
SMK Sundsvall |
C-förare Grupp E |
|
VW |
3:24,7 |
49,7
|
18,2
|
2,0
|
7 |
|
|
Mikael Sjöblom |
SMK Sundsvall |
|
|
Golf |
|
|
|
9 |
|
Lars-Olov Sundquist |
Ljusdals MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
3:27,7 |
52,7
|
21,2
|
3,0
|
8 |
|
|
Henrik Hansen |
Ljusdals MS |
|
|
99 |
|
|
|
7 |
|
Hanna Berglin |
SMK Hälsinge |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
3:31,3 |
56,3
|
24,8
|
3,6
|
9 |
|
|
Amanda Ärfström |
SMK Sundsvall |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Kjell Halvarsson |
SMK Hälsinge |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
4:18,5 |
1:43,5
|
1:24,8
|
47,2
|
2 |
|
|
Karl-Erik Rejto |
SMK Hälsinge |
|
|
Fiesta |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|