2015-05-09
Totalreklamsprinten
Official final
On SS 3
70 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
17 |
|
Sveinung Mitseim |
NAF Msp Asker og Bærum |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:31,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Ronny Christensen |
NAF Msp Asker og Bærum |
|
|
WRX STi |
|
|
|
15 |
|
Mattias Lindberg |
Vänersborgs MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:31,9 |
0,7
|
0,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Marcus Bengtsson |
Vänersborgs MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
14 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:32,7 |
1,5
|
1,5
|
0,8
|
3 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
12 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
1:33,1 |
1,9
|
1,9
|
0,4
|
4 |
|
|
Linda Röksund |
|
|
|
Fabia S2000 |
|
|
|
18 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
|
1:33,4 |
2,2
|
2,2
|
0,3
|
5 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
|
|
|
|
13 |
|
Jari Häggman |
Skillingaryds MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:33,9 |
2,7
|
2,7
|
0,5
|
6 |
|
|
Håkan Nilsson |
Borås MRK |
|
|
Lancer Evo |
|
|
|
16 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:35,2 |
4,0
|
4,0
|
1,3
|
7 |
|
|
Sofia Westergren |
Stenungsunds MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
202 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
1:35,3 |
4,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Fredrik Skanselid |
|
|
|
208 R2 |
|
|
|
19 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:37,8 |
6,6
|
2,5
|
2,5
|
2 |
|
|
Rickard Hedström |
Kinds MK |
|
|
242 |
|
|
|
40 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:38,1 |
6,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Lars Hansen |
|
|
|
242 |
|
|
|
11 |
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:38,2 |
7,0
|
7,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Emmelie Lavén |
|
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
37 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:39,0 |
7,8
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Thomas Ivarsson |
Stenugnsund MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
24 |
|
Fredrik Ekenved |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:39,4 |
8,2
|
4,1
|
0,4
|
3 |
|
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
23 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
1:40,7 |
9,5
|
5,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Lars Pettersson |
Toarps MK |
|
|
M3 |
|
|
|
22 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:41,1 |
9,9
|
5,8
|
0,4
|
5 |
|
|
Raimo Ratiikainen |
Skene MS |
|
|
242 |
|
|
|
38 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:41,8 |
10,6
|
2,8
|
0,7
|
2 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
42 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:42,7 |
11,5
|
4,6
|
0,9
|
2 |
|
|
Peter Milén |
|
|
|
242 |
|
|
|
1 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
Appendix K -81 |
|
Volvo |
1:43,2 |
12,0
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Monica Martinsson |
Sotenäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:43,7 |
12,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Reneé Andersson |
Fjärås MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
27 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:43,9 |
12,7
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Andreas Andersson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
28 |
|
Robert Johanson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,1 |
12,9
|
0,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,3 |
13,1
|
0,6
|
0,2
|
4 |
|
|
Linneá Johansson |
Tjörns MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
8 |
|
Anders Olsson |
Vänersborgs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,4 |
13,2
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Lennart Johansson |
|
|
|
240 |
|
|
|
41 |
|
Manne Hermansson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
1:44,4 |
13,2
|
6,3
|
|
3 |
|
|
Håkan Dragemark |
|
|
|
Fiesta |
|
|
|
30 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:44,6 |
13,4
|
0,9
|
0,2
|
5 |
|
|
Adam Samuelssom |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr: 1 Racing Store |
|
|
76 |
|
Lennart Martinsson |
Sotenäs MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:45,2 |
14,0
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Eric Martinsson |
|
|
|
244 |
|
|
Applicant: MA Motorsport Nr:1 Racing Store |
|
|
45 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
1:46,0 |
14,8
|
7,9
|
0,8
|
4 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
10 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:46,7 |
15,5
|
2,3
|
0,7
|
2 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:46,7 |
15,5
|
3,0
|
|
6 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
50 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:46,7 |
15,5
|
|
|
1 |
|
|
|
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
56 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:46,9 |
15,7
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Erik Ström |
Östmarks MFF |
|
|
242 |
|
|
|
32 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:47,0 |
15,8
|
3,3
|
0,1
|
7 |
|
|
Johan Stenberg |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:47,0 |
15,8
|
3,3
|
|
7 |
|
|
Albin Berg |
|
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Harri Mourujärvi |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
1:47,7 |
16,5
|
2,5
|
0,7
|
2 |
|
|
Teuvo Majava |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II GTI |
|
|
|
78 |
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:47,8 |
16,6
|
2,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Jan-Olof Pettersson |
Mariestads MS |
|
|
142 |
|
|
|
9 |
|
Magnus Lagerstam |
Kullings MS |
A-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:48,0 |
16,8
|
3,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Tim Lagerstam |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:48,3 |
17,1
|
3,1
|
0,3
|
4 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
5 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K -81 |
|
Saab |
1:48,5 |
17,3
|
5,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
201 |
|
Bo Axelsson |
Dals MK |
Appendix K -81 |
|
Ford |
1:48,7 |
17,5
|
5,5
|
0,2
|
3 |
|
|
|
|
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
72 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:48,8 |
17,6
|
3,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Leif Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:49,0 |
17,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Bengt-Arne Molin |
Skene MS |
|
|
740 |
|
|
|
52 |
|
Malin Andersson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:49,2 |
18,0
|
2,5
|
0,2
|
3 |
|
|
Johan Anersson |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: Motorevents.se |
|
|
71 |
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:49,3 |
18,1
|
4,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Ditte Olavsson |
Stenungsunds MS |
|
|
325 Coupé |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
3 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
Appendix K -81 |
|
Saab |
1:49,5 |
18,3
|
6,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Peter Forslund |
Mariestads MS |
|
|
V4 |
|
|
|
53 |
|
Fredrik Olsson |
Sotenäs MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:49,5 |
18,3
|
2,8
|
|
4 |
|
|
Mikael Olsson |
Sotenäs MK |
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Robert Hjalmarsson |
Fjärås MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:49,6 |
18,4
|
2,9
|
0,1
|
5 |
|
|
Robert Dichter |
Fjärås MK |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:49,6 |
18,4
|
|
|
1 |
|
|
Marcus Grolander |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
20 |
|
Ingemar Johnzon |
Varbergs MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
1:49,7 |
18,5
|
14,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Alf Johnzon |
Varbergs MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
70 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:50,4 |
19,2
|
5,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
7 |
|
Johnny Sundström |
Vara MK |
Appendix K -81 |
|
Opel |
1:50,5 |
19,3
|
7,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Ulrika Hjelm |
Vara MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
73 |
|
Olof Jangström |
Göteborgs MF |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:50,5 |
19,3
|
5,3
|
|
8 |
|
|
Leif Jonasson |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Krister Dahlberg |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:50,7 |
19,5
|
5,5
|
0,2
|
9 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
325i Coupé |
|
|
|
80 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:51,5 |
20,3
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Kent Johansson |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:52,3 |
21,1
|
2,7
|
0,8
|
2 |
|
|
Joacim Grolander |
Älvbygden MK |
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:52,3 |
21,1
|
7,1
|
|
10 |
|
|
Kevin Lärke |
|
|
|
325 |
|
|
|
6 |
|
Mikael Granath |
Vara MK |
Appendix K -81 |
|
Volvo |
1:52,5 |
21,3
|
9,3
|
0,2
|
6 |
|
|
Anton Sandström |
|
|
|
142 |
|
|
|
55 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:53,0 |
21,8
|
6,3
|
0,5
|
6 |
|
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
62 |
|
Roy Karlsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:53,4 |
22,2
|
3,8
|
0,4
|
3 |
|
|
Fredrik Bottermark |
|
|
|
Golf I |
|
|
|
51 |
|
Fredrik Häggman |
Skillingaryds MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:54,6 |
23,4
|
7,9
|
1,2
|
7 |
|
|
Daniel Josefsson |
|
|
|
244 |
|
|
|
49 |
|
Joakim Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:54,7 |
23,5
|
8,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Magnus Nygårdh |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
46 |
|
Kjell Ivar Åmfelt |
NAF Msp Asker og Bærum |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:55,2 |
24,0
|
8,5
|
0,5
|
9 |
|
|
Christine L.k. Åmfelt |
NAF Msp Asker og Bærum |
|
|
244 |
|
|
|
48 |
|
Martin Nygårdh |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally/Gr.F |
|
Volvo |
1:55,9 |
24,7
|
9,2
|
0,7
|
10 |
|
|
Linda Vallittu |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
63 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
1:57,2 |
26,0
|
7,6
|
1,3
|
4 |
|
|
Oskar Andersson |
Fjärås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Spader Äzz gruppen Blästring/Ind.lack |
|
|
64 |
|
Anneli Johnzon |
Varbergs MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:58,8 |
27,6
|
9,2
|
1,6
|
5 |
|
|
Markus Johnzon |
Varbergs MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
61 |
|
Johan Mäsak |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:59,2 |
28,0
|
9,6
|
0,4
|
6 |
|
|
Ida Mäsak |
Stenungsunds MS |
|
|
99 |
|
|
|
66 |
|
Jim Davidsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:59,8 |
28,6
|
10,2
|
0,6
|
7 |
|
|
Daniel Gustavsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Viktor Edling |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
2:00,2 |
29,0
|
10,6
|
0,4
|
8 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
60 |
|
Bertil Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:03,3 |
32,1
|
13,7
|
3,1
|
9 |
|
|
Jimmie Jonsson |
|
|
|
Golf III |
|
|
|
68 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
2:05,3 |
34,1
|
15,7
|
2,0
|
10 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
67 |
|
Sven Börjesson |
Fjärås MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
2:14,4 |
43,2
|
24,8
|
9,1
|
11 |
|
|
Stig-Åke Börjesson |
Fjärås MK |
|
|
900i |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|