2015-01-17
Finnskogsvalsen
Official final
On SS 4
91 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
60 |
|
Pontus Tidemand |
SMK Eda |
Öppen klass |
|
Ford |
9:56,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
Fiesta WRC |
|
|
|
61 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
Öppen klass |
|
Ford |
10:37,8 |
41,7
|
41,7
|
41,7
|
2 |
|
|
John Stigh |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Fiesta S2000 |
|
|
|
63 |
|
Mattias Adielsson |
Göteborgs MF |
Öppen klass |
|
Peugeot |
10:43,8 |
47,7
|
47,7
|
6,0
|
3 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
208 R2 |
|
|
|
64 |
|
Daniel Röjsel |
SMK Dala |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
10:51,6 |
55,5
|
|
7,8
|
1 |
|
|
Nicklas Edvardsson |
Taxinge MK |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: TRACTIVE |
|
|
87 |
|
Arne Rådström |
Östmarks MFF |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
10:52,6 |
56,5
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Thomas Nilsson |
Luleå MS |
|
|
242 |
|
|
|
67 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
10:54,7 |
58,6
|
3,1
|
2,1
|
2 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
83 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
10:55,0 |
58,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
81 |
|
Joachim Carlström |
Gullabo RC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:05,3 |
1:09,2
|
10,3
|
10,3
|
2 |
|
|
Jörgen Norman |
Gullabo RC |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
70 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:11,1 |
1:15,0
|
19,5
|
5,8
|
3 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: TEAM JC RACE TEKNIK |
|
|
89 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
11:15,6 |
1:19,5
|
23,0
|
4,5
|
2 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholm |
|
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
17 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:16,0 |
1:19,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
62 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
Öppen klass |
|
Mitsubishi |
11:22,0 |
1:25,9
|
1:25,9
|
6,0
|
4 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
11 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:27,4 |
1:31,3
|
11,4
|
5,4
|
2 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
85 |
|
Petter Solberg |
NAF Øvre Østfold |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
11:28,6 |
1:32,5
|
36,0
|
1,2
|
3 |
|
|
Oliver Solberg |
MK Ratten |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
Applicant: PS 110% AB |
|
|
204 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:29,6 |
1:33,5
|
38,0
|
1,0
|
4 |
|
|
Torbjörn Henrysson |
Teknis MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
23 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:38,8 |
1:42,7
|
|
9,2
|
1 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Andreas Persson |
MK Ratten |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
11:40,8 |
1:44,7
|
|
2,0
|
1 |
|
|
Henric Persson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Morten Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
11:41,0 |
1:44,9
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Merete Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
|
|
Twingo |
|
|
|
19 |
|
Tom Kristensson |
SMK Hörby |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:41,2 |
1:45,1
|
25,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Timmy Berntsson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
13 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:46,6 |
1:50,5
|
30,6
|
5,4
|
4 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
11:46,9 |
1:50,8
|
55,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
14 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:47,9 |
1:51,8
|
31,9
|
1,0
|
5 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Jochen Walther |
VOC Germany |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:50,9 |
1:54,8
|
34,9
|
3,0
|
6 |
|
|
Stefanie Fritzensmeier |
SFG Lippe |
|
|
940 |
|
|
Applicant: SFG Lippe e.V. |
|
|
202 |
|
Fredric Magnusson |
Jämtlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:51,1 |
1:55,0
|
12,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Joakim Ihren |
Jämtlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
86 |
|
Tom Axelsson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Audi |
11:52,6 |
1:56,5
|
1:00,0
|
1,5
|
4 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
Quattro |
|
|
Applicant: Bevelko Historic Rally Team Sweden |
|
|
26 |
|
Per Allo |
Kartineholms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:53,0 |
1:56,9
|
14,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Per Ström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:56,5 |
2:00,4
|
|
3,5
|
1 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
22 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:57,5 |
2:01,4
|
41,5
|
1,0
|
7 |
|
|
Kristina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Dennis Rådström |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:57,5 |
2:01,4
|
1,0
|
|
2 |
|
|
Filip Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Marcus Nordström |
Likenäs MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:00,2 |
2:04,1
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Daniel Frykemo |
Likenäs MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
30 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:01,0 |
2:04,9
|
22,2
|
0,8
|
4 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
15 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:02,8 |
2:06,7
|
46,8
|
1,8
|
8 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Fredsund Maskin AB |
|
|
37 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:08,6 |
2:12,5
|
29,8
|
5,8
|
5 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:09,5 |
2:13,4
|
28,7
|
0,9
|
3 |
|
|
Jimmy Glad |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
38 |
|
Henrik Palm |
Ilsbo MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:11,4 |
2:15,3
|
32,6
|
1,9
|
6 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Christer Westerdahl |
Skillingaryds MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:13,8 |
2:17,7
|
57,8
|
2,4
|
9 |
|
|
Marie-Louise Westerdahl |
Skillingaryds MK |
|
|
940 |
|
|
|
29 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:13,9 |
2:17,8
|
35,1
|
0,1
|
7 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
944 |
|
|
|
41 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:16,3 |
2:20,2
|
19,8
|
2,4
|
3 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
28 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:22,1 |
2:26,0
|
43,3
|
5,8
|
8 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
André Nygren |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:23,2 |
2:27,1
|
26,7
|
1,1
|
4 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:25,2 |
2:29,1
|
28,7
|
2,0
|
5 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
47 |
|
Fredrik Hagelin |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:27,5 |
2:31,4
|
31,0
|
2,3
|
6 |
|
|
Pierre Karlsson |
Fryksdalens MK |
|
|
244 |
|
|
|
44 |
|
Linus Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:28,0 |
2:31,9
|
31,5
|
0,5
|
7 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
27 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:28,1 |
2:32,0
|
49,3
|
0,1
|
9 |
|
|
Charlott Holmqvist |
|
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Micke Lindh |
MK Team Westom |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:30,5 |
2:34,4
|
51,7
|
2,4
|
10 |
|
|
Joakim Sundfeldt |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Daniel Torph |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:32,8 |
2:36,7
|
36,3
|
2,3
|
8 |
|
|
Patrik Knöös |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Jani Haiju |
Storfors MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:34,7 |
2:38,6
|
55,9
|
1,9
|
11 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
9 |
|
Elias Lundberg |
SMK Sala |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:35,1 |
2:39,0
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Robert Lundberg |
SMK Sala |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Gullvalla Rallyteam |
|
|
32 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:40,3 |
2:44,2
|
1:01,5
|
5,2
|
12 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
4 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:40,6 |
2:44,5
|
5,5
|
0,3
|
2 |
|
|
Peo Kindgren |
Åtvidaberg MK |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:43,4 |
2:47,3
|
46,9
|
2,8
|
9 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
34 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:45,6 |
2:49,5
|
1:06,8
|
2,2
|
13 |
|
|
Felicia Ogeheim Grundtman |
Eskilstuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:46,6 |
2:50,5
|
50,1
|
1,0
|
10 |
|
|
Lars Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
8 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
12:48,8 |
2:52,7
|
13,7
|
2,2
|
3 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Kjell Fransson |
Vimmerby MS |
A-förare Appendix K |
|
VW |
12:49,8 |
2:53,7
|
1:57,2
|
1,0
|
5 |
|
|
Per-Olof Eriksson |
Mönsterås MK |
|
|
1303 |
|
|
|
31 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:53,0 |
2:56,9
|
|
3,2
|
14 |
|
|
Crister Carlström |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Joachim Borg |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:05,3 |
3:09,2
|
2:10,3
|
12,3
|
3 |
|
|
Christian von Lindberg |
Rasbo MK |
|
|
P2000 |
|
|
|
49 |
|
Christian Juhlin |
SMK Hörby |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:05,9 |
3:09,8
|
1:09,4
|
0,6
|
11 |
|
|
Mickael Holmgren |
Kristianstads MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Isac Nordström |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:06,6 |
3:10,5
|
31,5
|
0,7
|
4 |
|
|
Tomas Johansson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
13:13,5 |
3:17,4
|
38,4
|
6,9
|
5 |
|
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
201 |
|
Johnny Thyr |
Films MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:15,6 |
3:19,5
|
1:36,8
|
2,1
|
15 |
|
|
Martin Holmgren |
Rasbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Christian Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:16,4 |
3:20,3
|
1:35,6
|
0,8
|
4 |
|
|
Tomas Persson |
Munkfors MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:21,4 |
3:25,3
|
1:24,9
|
5,0
|
12 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
1 |
|
Lisa Nilsson |
Likenäs MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
13:28,2 |
3:32,1
|
53,1
|
6,8
|
6 |
|
|
Emelie Olsson |
Finnskoga MK |
|
|
Astra |
|
|
|
57 |
|
Marcus Karlsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:31,6 |
3:35,5
|
1:35,1
|
3,4
|
13 |
|
|
Andreas Carlsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Kenneth Thor |
Östernärkes RMC |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:34,6 |
3:38,5
|
1:53,8
|
3,0
|
5 |
|
|
Anna Ekström |
Östernärkes RMC |
|
|
Ascona |
|
|
Applicant: Ekströms Bygg AB, Örebro |
|
|
203 |
|
Kenneth Persson |
Östmarks MFF |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
13:53,9 |
3:57,8
|
1:57,4
|
19,3
|
14 |
|
|
Andreas Arvidsson |
Östmarks MFF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
69 |
|
Jimmie Walfridson |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:57,1 |
4:01,0
|
3:05,5
|
3,2
|
6 |
|
|
Carl-Johan Sahlström |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Helmia Motorsport |
|
|
21 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
14:07,8 |
4:11,7
|
2:51,8
|
10,7
|
10 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
6 |
|
Andreas Karlqvist |
MK Team Treske |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:47,3 |
4:51,2
|
2:12,2
|
39,5
|
7 |
|
|
Sandra Karlqvist |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
24 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:15,6 |
5:19,5
|
3:36,8
|
28,3
|
16 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:15,6 |
5:19,5
|
3:36,8
|
|
16 |
|
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Lars-Magnus Persson |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:15,6 |
5:19,5
|
3:36,8
|
|
16 |
|
|
Peter Eriksson |
MK Ratten |
|
|
244 |
|
|
|
51 |
|
Rasmus Brask-Nilsen |
Linköpings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
15:44,6 |
5:48,5
|
3:48,1
|
29,0
|
15 |
|
|
Hampus Stenberg |
Linköpings MS |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Philippe Hugla |
Hässleholms MK |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
15:53,0 |
5:56,9
|
|
8,4
|
1 |
|
|
Hugla David |
Hässleholms MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
66 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
15:57,1 |
6:01,0
|
5:05,5
|
4,1
|
7 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
71 |
|
Lasse Ekström |
MK Ratten |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
15:57,1 |
6:01,0
|
5:05,5
|
|
7 |
|
|
Jan Svanström |
|
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Lars Johansson |
NMS Boden |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
16:07,8 |
6:11,7
|
4:51,8
|
10,7
|
11 |
|
|
Mathias Smedberg |
NMS Boden |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Fredrik Nordin |
Härnösands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
16:07,8 |
6:11,7
|
4:51,8
|
|
11 |
|
|
Fredrik Söderlund |
Härnösands MK |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Johan Holm |
SMK Trollhättan |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
16:08,0 |
6:11,9
|
3:32,9
|
0,2
|
8 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:44,6 |
7:48,5
|
5:48,1
|
1:36,6
|
16 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:44,6 |
7:48,5
|
5:48,1
|
|
16 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
53 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:44,6 |
7:48,5
|
5:48,1
|
|
16 |
|
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Jonathan Walfridsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:44,6 |
7:48,5
|
5:48,1
|
|
16 |
|
|
Simen Ödegården |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Helmia Motorsport |
|
|
55 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
17:44,6 |
7:48,5
|
|
|
16 |
|
|
Roger Westman |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:05,8 |
8:09,7
|
6:05,6
|
21,2
|
2 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
242 |
|
|
|
2 |
|
Madeleine Olsén |
MK Ratten |
Ungdomsrally |
|
VW |
18:08,0 |
8:11,9
|
5:32,9
|
2,2
|
9 |
|
|
Kjell Olsén |
MK Ratten |
|
|
Golf II |
|
|
|
59 |
|
Rolf Karlsson |
SMK Arboga |
C-förare Appendix K |
|
Volvo |
18:12,9 |
8:16,8
|
|
4,9
|
1 |
|
|
Ingvar Christiansson |
Kolsva MS |
|
|
144 |
|
|
Applicant: Pro Rally Team |
|
|
92 |
|
Jan Henriksson |
Finnskoga MK |
C-förare Appendix K |
|
BMW |
20:12,9 |
10:16,8
|
2:00,0
|
2:00,0
|
2 |
|
|
Anna Henriksson |
MK Ratten |
|
|
2002 |
|
|
|
88 |
|
Mats Thorszelius |
SMK Uppsala |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
34:50,0 |
24:53,9
|
23:57,4
|
14:37,1
|
6 |
|
|
Peter Johansson |
Uppsala MK |
|
|
240 |
|
|
|
91 |
|
Geir Espeland |
KNA Aust Agder |
B-förare Appendix K |
|
Ford |
36:50,0 |
26:53,9
|
|
2:00,0
|
1 |
|
|
Endre Nygård |
KNA Aust Agder |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|