2005-05-21
Laxå Knixen
Official final
On SS 2
57 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
21 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:28,3 |
|
|
|
1 |
|
|
Anders Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
20 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
A-förare 4wd |
|
Toyota |
4:28,4 |
0,1
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
104 |
|
Kjell Hansson |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Subaru |
4:29,4 |
1,1
|
1,1
|
1,0
|
3 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
NRC 04 |
|
|
|
23 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:31,2 |
2,9
|
2,9
|
1,8
|
4 |
|
|
Bosse Fransson |
Teknis MC |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
22 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4wd |
|
Mitsubishi |
4:33,0 |
4,7
|
4,7
|
1,8
|
5 |
|
|
Kjell Andersson |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
18 |
|
Tom Carlsson |
Laxå MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:34,2 |
5,9
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Andreas Andersson |
MK Ran |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
15 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:39,4 |
11,1
|
5,2
|
5,2
|
2 |
|
|
Fredrik Livh |
Nässjö RC |
|
|
940 |
|
|
|
12 |
|
Patrik Gerdin |
Forshaga MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:41,7 |
13,4
|
7,5
|
2,3
|
3 |
|
|
Leif Thobiasson |
Forshaga MC |
|
|
940 |
|
|
|
39 |
|
Magnus Söderling |
Östernärkes RMC |
B-förare Grupp H |
|
VW |
4:42,3 |
14,0
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Tomas Söderling |
Östernärkes RMC |
|
|
Golf |
|
|
|
102 |
|
Rikard Moberg |
Strängnäs AMS |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:43,0 |
14,7
|
8,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Orvar Pettersson |
Strängnäs AMS |
|
|
Corsa |
|
|
|
13 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:43,3 |
15,0
|
9,1
|
0,3
|
5 |
|
|
Thord Blomqvist |
Borlänge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.tractive.se |
|
|
103 |
|
Robert Persson |
Munkfors MC |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:43,6 |
15,3
|
9,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Martin Carmesten |
Munkfors MC |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
Applicant: Team Munkfors Bilskrot AB |
|
|
16 |
|
Jan Åhlander |
Hedesunda MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:44,5 |
16,2
|
10,3
|
0,9
|
7 |
|
|
Tomas Östling |
Hedesunda MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
101 |
|
Ronnie Österberg |
Haninge MK |
A-förare 4wd |
|
Škoda |
4:44,8 |
16,5
|
16,5
|
0,3
|
6 |
|
|
Tomas Sangheim |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
Applicant: BILDEPÅN I HANINGE NACKA |
|
|
14 |
|
Håkan Gustavsson |
Carlsborgs MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:45,0 |
16,7
|
10,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Andreas Johanson |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
8 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:45,8 |
17,5
|
11,6
|
0,8
|
9 |
|
|
Tommy Magnusson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Lars Hedqvist |
Munkfors MC |
A-förare Grupp H |
|
Toyota |
4:45,8 |
17,5
|
11,6
|
|
9 |
|
|
Jörgen Carlsson |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Team Birkas Bilplåt Skänninge |
|
|
7 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare Grupp H |
|
Toyota |
4:46,9 |
18,6
|
12,7
|
1,1
|
11 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
42 |
|
Magnus Ericsson |
Degerfors RC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:47,0 |
18,7
|
4,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Jennie Svensson |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
|
30 |
|
Mats Larsson |
Nora MK |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:47,2 |
18,9
|
4,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Jens Palmqvist |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Nissan |
4:47,6 |
19,3
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
46 |
|
Michael Rosén |
Kils MK Bil |
B-förare 4wd |
|
Ford |
4:48,0 |
19,7
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Per Fridlund |
MK Team Westom |
|
|
Sierra Cosworth |
|
|
Applicant: Team Hynbo |
|
|
9 |
|
Robert Forsberg |
Bärke MK |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:48,2 |
19,9
|
14,0
|
0,2
|
12 |
|
|
Emil Forsberg |
Bärke MK |
|
|
242 |
|
|
|
43 |
|
Nicklas Blomqvist |
Munkfors MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:49,5 |
21,2
|
7,2
|
1,3
|
4 |
|
|
Anna Nilsson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Emil Tungfelt |
Östernärkes RMC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:49,8 |
21,5
|
7,5
|
0,3
|
5 |
|
|
Henrik Eriksson |
Fjugesta MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: ITE Trade AB |
|
|
4 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:49,9 |
21,6
|
15,7
|
0,1
|
13 |
|
|
Anders Johansson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett |
|
|
|
6 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare Grupp H |
|
Ford |
4:51,6 |
23,3
|
17,4
|
1,7
|
14 |
|
|
Johan Svensson |
Åmåls MK |
|
|
Escort |
|
|
|
33 |
|
Hans-Åke Jansson |
MK Rimo |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:52,9 |
24,6
|
10,6
|
1,3
|
6 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A. Jansson o son Skogsmaskiner |
|
|
26 |
|
Andreas Abrahamsson |
Katrineholms MK |
A-förare Grp. A/N 1600-2000 |
|
Peugeot |
4:53,2 |
24,9
|
5,6
|
0,3
|
2 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
306 |
|
|
Applicant: Bil o Fritid i Katrineholm AB |
|
|
40 |
|
Johan Olin |
Fryksdalens MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
4:55,0 |
26,7
|
12,7
|
1,8
|
7 |
|
|
Tobias Jansson |
Säffle MC |
|
|
Golf |
|
|
|
34 |
|
Mats Palmqvist |
Fagersta MK |
B-förare Grupp H |
|
VW |
4:55,4 |
27,1
|
13,1
|
0,4
|
8 |
|
|
Lars Erik Bernhardsson |
Norbergs MC |
|
|
Golf |
|
|
|
32 |
|
Tommy Häljeskog |
Teknis MC |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:55,6 |
27,3
|
13,3
|
0,2
|
9 |
|
|
Tonny Schmidt |
MK Ran |
|
|
242 |
|
|
|
5 |
|
Anders Persson |
Göteborgs MF |
A-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:57,0 |
28,7
|
22,8
|
1,4
|
15 |
|
|
Tobias Tobiasson |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
41 |
|
Stefan Carlsson |
MK Ran Askersund |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
4:57,1 |
28,8
|
14,8
|
0,1
|
10 |
|
|
Mattias Green |
MK Ran Askersund |
|
|
240 |
|
|
|
11 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
4:58,0 |
29,7
|
23,8
|
0,9
|
16 |
|
|
Jimmy Jansson |
Falköpings MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Patrik Jonsson |
Nora MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
4:59,7 |
31,4
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Hans Jonsson |
Nora MK |
|
|
244 |
|
|
|
50 |
|
Oskar Nyberg |
MK Ran |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:00,5 |
32,2
|
0,8
|
0,8
|
2 |
|
|
Tommy Svallin |
MK Hallsberg |
|
|
740 |
|
|
|
63 |
|
Jörgen Andersson |
Kullings MS |
C-förare Grupp H |
|
VW |
5:00,5 |
32,2
|
|
|
1 |
|
|
Fredrik Olsson |
Kullings MS |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
58 |
|
Dan Larsson |
SMK Trollhättan |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:03,3 |
35,0
|
3,6
|
2,8
|
3 |
|
|
Erik Larsson |
Härnösands MK |
|
|
244 Cobra |
|
|
|
2 |
|
Ramona Karlsson |
Falköpings MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
5:05,8 |
37,5
|
|
2,5
|
1 |
|
|
Henrik Darius |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Fyrkantens Ventilation AB |
|
|
54 |
|
Peter Andersson |
Årjängs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:06,2 |
37,9
|
6,5
|
0,4
|
4 |
|
|
Thomas Olsson |
Årjängs MK |
|
|
244 |
|
|
|
55 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:06,3 |
38,0
|
6,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Bigstens Plastindustri AB |
|
|
53 |
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:06,7 |
38,4
|
7,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Erik Ås |
MK Team Treske |
|
|
244 |
|
|
|
28 |
|
Daniel Frykemo |
Likenäs MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:06,8 |
38,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Eveline Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Rolf Andersson |
Christinehamns MK |
Volvo Original B |
|
Volvo |
5:07,7 |
39,4
|
0,9
|
0,9
|
2 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
740 |
|
|
Applicant: Högåsens Bildemontering AB |
|
|
3 |
|
Kjell Lilja |
Forshaga MC |
A-förare Grupp H |
|
Opel |
5:10,5 |
42,2
|
36,3
|
2,8
|
17 |
|
|
Ulf Tobiasson |
Forshaga MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
65 |
|
Boris Olsson |
Degerfors RC |
C-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:13,0 |
44,7
|
12,5
|
2,5
|
2 |
|
|
Magnus Lindkvist |
Degerfors RC |
|
|
240 |
|
|
|
57 |
|
Robert Svensson |
MK Ratten |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:15,2 |
46,9
|
15,5
|
2,2
|
7 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
51 |
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:18,1 |
49,8
|
18,4
|
2,9
|
8 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Jonny Andersson |
MK Ran Askersund |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:18,4 |
50,1
|
18,7
|
0,3
|
9 |
|
|
Börje Larsson |
MK Ran Askersund |
|
|
240 |
|
|
|
44 |
|
Jan Rolfsson |
SMK Örebro |
B-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:29,9 |
1:01,6
|
47,6
|
11,5
|
11 |
|
|
Hans Axemyr |
Huddinge MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
62 |
|
Lars-Erik Rydqvist |
Maristads MS |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
5:32,7 |
1:04,4
|
|
2,8
|
1 |
|
|
Barbro Bohman |
Mariestads MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
67 |
|
Björn Hermansson |
Hallsbergs MK |
C-förare Grupp H |
|
Volvo |
5:40,3 |
1:12,0
|
39,8
|
7,6
|
3 |
|
|
Jonas Holm |
Östernärkes RMC |
|
|
242 |
|
|
|
60 |
|
Gustav Holmdahl |
Hallsbergs MK |
Volvo Original C |
|
Volvo |
5:42,3 |
1:14,0
|
42,6
|
2,0
|
10 |
|
|
Martin Holmdahl |
Hallsbergs MK |
|
|
244 |
|
|
|
1 |
|
Jan Flink |
Teknis MC |
A-förare Grupp E |
|
Mazda |
5:47,7 |
1:19,4
|
41,9
|
5,4
|
2 |
|
|
Lennart Flodman |
Laxå MK |
|
|
323 |
|
|
|
45 |
|
Erik Vogel |
SMK Karlskoga |
B-förare 4wd |
|
Mazda |
8:45,2 |
4:16,9
|
3:57,2
|
2:57,5
|
2 |
|
|
Mats Vogel |
SMK Karlskoga |
|
|
323 GTR |
|
|
|
61 |
|
Tommy Ågren |
Degerfors RC |
C-förare Grupp E |
|
VW |
14:59,0 |
10:30,7
|
9:26,3
|
6:13,8
|
2 |
|
|
Robin Ågren |
Degerfors RC |
|
|
Golf |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|