2014-08-30
Västrallyt
Official final
On SS 6
144 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
36 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:28,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Roger Rydholm |
Dals MK |
|
|
Evo X |
|
|
|
42 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:29,0 |
0,6
|
0,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Peter Kurten |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
40 |
|
Patrik Åkerman |
Ljusdals MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:32,7 |
4,3
|
4,3
|
3,7
|
3 |
|
|
Lars Grip |
SMK Hälsinge |
|
|
Evo VIII |
|
|
|
2 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:32,9 |
4,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
38 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
5:35,2 |
6,8
|
6,8
|
2,3
|
4 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
10 |
|
Peter Zachrisson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:40,1 |
11,7
|
7,2
|
4,9
|
2 |
|
|
Christina Cebers |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
8 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:42,1 |
13,7
|
9,2
|
2,0
|
3 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
47 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
5:43,8 |
15,4
|
15,4
|
1,7
|
5 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
27 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:44,9 |
16,5
|
12,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
89 |
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:45,0 |
16,6
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mikael Lönnström |
Nora MK |
|
|
242 |
|
|
|
22 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:46,6 |
18,2
|
13,7
|
1,6
|
5 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
5:47,2 |
18,8
|
14,3
|
0,6
|
6 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
DS3 R3 |
|
|
|
113 |
|
Tomas Norqvist |
SMK Trollhättan |
Appendix K 72-81 |
|
Volvo |
5:48,6 |
20,2
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Tony Carlsson |
|
|
|
242 |
|
|
|
9 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:49,2 |
20,8
|
16,3
|
0,6
|
7 |
|
|
Malin Strömberg |
MK Ran Askersund |
|
|
Corolla |
|
|
|
7 |
|
Max Svensson |
Gullabo RC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:49,7 |
21,3
|
16,8
|
0,5
|
8 |
|
|
Peter Johannesson |
Gullabo RC |
|
|
940 |
|
|
|
86 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:50,0 |
21,6
|
5,0
|
0,3
|
2 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
3 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
5:50,5 |
22,1
|
17,6
|
0,5
|
9 |
|
|
Daniel Mörn Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
13 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:51,0 |
22,6
|
18,1
|
0,5
|
10 |
|
|
Terje Plomèn |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 Evo |
|
|
|
18 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:51,4 |
23,0
|
18,5
|
0,4
|
11 |
|
|
Peter Svensson |
|
|
|
242 |
|
|
|
28 |
|
Markus Börjesson |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:53,2 |
24,8
|
20,3
|
1,8
|
12 |
|
|
Anders Kärnede |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
102 |
|
Peder Johansson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
5:56,0 |
27,6
|
11,0
|
2,8
|
3 |
|
|
Kristian Floren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
11 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:56,4 |
28,0
|
23,5
|
0,4
|
13 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
944 |
|
|
|
87 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:57,0 |
28,6
|
12,0
|
0,6
|
4 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
100 |
|
Stefan Carling |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,0 |
29,6
|
13,0
|
1,0
|
5 |
|
|
Thorbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,3 |
29,9
|
25,4
|
0,3
|
14 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå |
|
|
101 |
|
Patrik Werner |
Vänersborgs MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:58,6 |
30,2
|
13,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Tobias Östling |
Vänersborgs MK |
|
|
242 |
|
|
|
26 |
|
Thomas Hegge |
Alingsås MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:59,2 |
30,8
|
26,3
|
0,6
|
15 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
17 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
6:00,9 |
32,5
|
28,0
|
1,7
|
16 |
|
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
|
|
Fiesta |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
33 |
|
Lars Engström |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:01,4 |
33,0
|
28,5
|
0,5
|
17 |
|
|
Gunnar Floden |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Anton Janson |
Kinds MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:02,4 |
34,0
|
|
1,0
|
1 |
|
|
John Hedlund |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
116 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K 72-81 |
|
Porsche |
6:02,6 |
34,2
|
14,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
911 RS |
|
|
|
142 |
|
Henrik Johansson |
Ydre MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:02,6 |
34,2
|
0,2
|
|
2 |
|
|
Ulf Johansson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin & Service AB |
|
|
80 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:03,6 |
35,2
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
114 |
|
Anders Prick |
KAK |
Appendix K 72-81 |
|
Ford |
6:03,9 |
35,5
|
15,3
|
0,3
|
3 |
|
|
Stefan Larsson |
Stenungsund |
|
|
Escort |
|
|
|
136 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:05,3 |
36,9
|
2,9
|
1,4
|
3 |
|
|
Peter Fogel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
91 |
|
Mikael Wiberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:06,1 |
37,7
|
21,1
|
0,8
|
7 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
|
118 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
Appendix K 72-81 |
|
Volvo |
6:06,2 |
37,8
|
17,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Hillby |
Mölndals MK |
|
|
242 |
|
|
|
37 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:06,3 |
37,9
|
37,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Tommy Sävevik |
Vara MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
90 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:06,9 |
38,5
|
21,9
|
0,6
|
8 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
146 |
|
Emil Eliasson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:07,3 |
38,9
|
|
0,4
|
1 |
|
|
Magnus Oscarsson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:08,8 |
40,4
|
6,4
|
1,5
|
4 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
23 |
|
Kjell Friberg |
KAK Motorsport |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
6:09,1 |
40,7
|
36,2
|
0,3
|
18 |
|
|
Jan Östh |
KAK Motorsport |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
24 |
|
Thomas Blåder |
Filipstads MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:09,1 |
40,7
|
36,2
|
|
18 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstads MC |
|
|
940 |
|
|
|
124 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:09,1 |
40,7
|
6,7
|
|
5 |
|
|
Jonathan Lukacs |
Sotenäs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: MA MOTORSPORT |
|
|
25 |
|
Per Löfqvist |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
6:09,3 |
40,9
|
36,4
|
0,2
|
20 |
|
|
Daniel Molin |
Skene MS |
|
|
M3 |
|
|
|
117 |
|
Bosse Warmenius |
Taxinge MK |
Appendix K 72-81 |
|
Ford |
6:10,6 |
42,2
|
22,0
|
1,3
|
5 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Escort |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing |
|
|
105 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:10,7 |
42,3
|
25,7
|
0,1
|
9 |
|
|
Kjell Vallin |
Göteborgs MF |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Jan Östlund |
Munkfors MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
6:11,2 |
42,8
|
42,8
|
0,5
|
7 |
|
|
Magnus Eriksson |
Fryksdalens MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
127 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:11,4 |
43,0
|
9,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
137 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:11,4 |
43,0
|
9,0
|
|
6 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Fryksdalensbil AB |
|
|
138 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:11,4 |
43,0
|
9,0
|
|
6 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
141 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:11,7 |
43,3
|
9,3
|
0,3
|
9 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:12,1 |
43,7
|
9,7
|
0,4
|
10 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
129 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:12,6 |
44,2
|
10,2
|
0,5
|
11 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
163 |
|
Jesper Simonsson |
SMK Trollhättan |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:12,9 |
44,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Tobias Johansson |
SMK Trollhättsn |
|
|
240 |
|
|
|
81 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
6:13,4 |
45,0
|
9,8
|
0,5
|
2 |
|
|
Marcus Strand |
Vara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
131 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:13,5 |
45,1
|
11,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
133 |
|
Lars-Magnus Persson |
MK Ratten |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:13,5 |
45,1
|
11,1
|
|
12 |
|
|
Peter Eriksson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
169 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:14,1 |
45,7
|
1,2
|
0,6
|
2 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
180 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:14,1 |
45,7
|
1,2
|
|
2 |
|
|
Calle Örberg |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Peter Encrantz |
Skutskärs MS |
B/C-förare 4 WD |
|
Subaru |
6:14,3 |
45,9
|
10,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Sara Encrantz |
Skutskärs MS |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Team Racepart Sweden |
|
|
99 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:14,6 |
46,2
|
29,6
|
0,3
|
10 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Øistein Solberg |
SMK Eda |
Appendix K 72-81 |
|
Ford |
6:14,6 |
46,2
|
26,0
|
|
6 |
|
|
Eira Solberg |
Team Westom |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
115 |
|
Sten Larsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K 72-81 |
|
Opel |
6:16,1 |
47,7
|
27,5
|
1,5
|
7 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
140 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:16,3 |
47,9
|
13,9
|
0,2
|
14 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Motor-events.se |
|
|
164 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:16,4 |
48,0
|
3,5
|
0,1
|
4 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:17,5 |
49,1
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
74 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:20,6 |
52,2
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Saab |
6:22,1 |
53,7
|
4,6
|
1,5
|
2 |
|
|
Joakim Eklund |
Lidköpings MSF |
|
|
9000 |
|
|
|
52 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
A/B-förare Grupp E |
|
Opel |
6:22,6 |
54,2
|
5,1
|
0,5
|
3 |
|
|
Markus Böe |
Filipstads MC |
|
|
Vectra |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
29 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
6:22,8 |
54,4
|
49,9
|
0,2
|
21 |
|
|
Joakim Sjöberg |
|
|
|
Clio |
|
|
Applicant: HELINS MOTORSPORT |
|
|
95 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:22,9 |
54,5
|
37,9
|
0,1
|
11 |
|
|
Henrik Jacobsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Jimmy Lind |
Östmarks Motor o FF |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:23,0 |
54,6
|
2,4
|
0,1
|
2 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Joakim Jansson |
Fjugesta MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:23,7 |
55,3
|
10,8
|
0,7
|
5 |
|
|
Kristoffer Ringström |
Fjugesta MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
149 |
|
Simon Andersson |
Bengtsfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:24,8 |
56,4
|
17,5
|
1,1
|
2 |
|
|
Jimmy Glad |
Bengtsfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
139 |
|
Niclas Lundgren |
Åmåls MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:25,2 |
56,8
|
22,8
|
0,4
|
15 |
|
|
Niklas Höög |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
157 |
|
Kim Johansen |
NMK Hadeland |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
6:25,2 |
56,8
|
17,9
|
|
3 |
|
|
Lene Mari Aaserud |
NMK Hadeland |
|
|
Escort RS 2000 |
|
|
|
130 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:25,5 |
57,1
|
23,1
|
0,3
|
16 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
170 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:25,5 |
57,1
|
12,6
|
|
6 |
|
|
Dennis Larsson |
Lima MS |
|
|
240 |
|
|
Applicant: KYRK MOTORSPORT.SE |
|
|
162 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:25,8 |
57,4
|
12,9
|
0,3
|
7 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
152 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:26,0 |
57,6
|
18,7
|
0,2
|
4 |
|
|
Cerry Olsson |
Älbygens MK |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Krister Dahlberg |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
6:26,6 |
58,2
|
19,3
|
0,6
|
5 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
325 Coupé |
|
|
|
108 |
|
Tomas H Olsson |
Åmåls MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:27,1 |
58,7
|
42,1
|
0,5
|
12 |
|
|
Patrik Lindberg |
Åmåls MK |
|
|
242 |
|
|
|
174 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:27,3 |
58,9
|
14,4
|
0,2
|
8 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
103 |
|
Kjell Hansson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:28,1 |
59,7
|
43,1
|
0,8
|
13 |
|
|
Tommie Stjern |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
166 |
|
Joakim Ewertsson |
SMK Örebro |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:30,0 |
1:01,6
|
17,1
|
1,9
|
9 |
|
|
Mattias Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
|
244 |
|
|
|
56 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:30,1 |
1:01,7
|
12,6
|
0,1
|
4 |
|
|
Ludvig Eriksson |
Gnesta MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
48 |
|
Mattias Engvall |
Skutskärs MS |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
6:30,3 |
1:01,9
|
12,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Tim Joons |
Skutskärs MS |
|
|
Golf IV |
|
|
Applicant: E-TUNE POWER |
|
|
54 |
|
Magnus Lövgren |
Sandvikens MK |
A/B-förare Grupp E |
|
Toyota |
6:30,3 |
1:01,9
|
12,8
|
|
5 |
|
|
Mattias Pettersson |
Sandvikens MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
59 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:30,7 |
1:02,3
|
10,1
|
0,4
|
3 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
61 |
|
Robin Wallberg |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:32,6 |
1:04,2
|
12,0
|
1,9
|
4 |
|
|
Rickard Ahl |
SMK Hedemora |
|
|
Golf III |
|
|
|
106 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
6:33,4 |
1:05,0
|
48,4
|
0,8
|
14 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
175 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:35,4 |
1:07,0
|
22,5
|
2,0
|
10 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
161 |
|
Lina Björklund |
Rättviks RK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:35,5 |
1:07,1
|
22,6
|
0,1
|
11 |
|
|
Emma Hellström |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
|
179 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:35,7 |
1:07,3
|
22,8
|
0,2
|
12 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
244 |
|
|
|
126 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:35,8 |
1:07,4
|
33,4
|
0,1
|
17 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
189 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:36,8 |
1:08,4
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Veronica Andersson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
34 |
|
Jan-Inge Carlsson |
Göteborgs MF |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
6:37,3 |
1:08,9
|
1:04,4
|
0,5
|
22 |
|
|
Carina Lerneryd |
Göteborgs MF |
|
|
Ascona B |
|
|
|
155 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
6:37,3 |
1:08,9
|
30,0
|
|
6 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
325 |
|
|
|
69 |
|
Joel Lindberg |
MK Kopparberg |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:37,4 |
1:09,0
|
16,8
|
0,1
|
5 |
|
|
Mattias Ledin |
MK Kopparberg |
|
|
944 |
|
|
|
84 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
Grupp F FWD |
|
Volvo |
6:37,4 |
1:09,0
|
|
|
1 |
|
|
Åsa Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
58 |
|
Victor Bergsander |
Kullings MS |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:38,9 |
1:10,5
|
18,3
|
1,5
|
6 |
|
|
Christoffer Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
65 |
|
Niclas Fransson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
6:39,6 |
1:11,2
|
19,0
|
0,7
|
7 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
98 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
6:42,6 |
1:14,2
|
57,6
|
3,0
|
15 |
|
|
Daniel Larsson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
182 |
|
Jörgen Svensson |
Götene MK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:42,9 |
1:14,5
|
30,0
|
0,3
|
13 |
|
|
Joakim Hallin |
Götene MK |
|
|
242 |
|
|
|
188 |
|
Lukas Kindgren |
Åtvidabergs MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:43,3 |
1:14,9
|
6,5
|
0,4
|
2 |
|
|
Peo Kindgren |
Åtvidabergs MK |
|
|
940 |
|
|
|
194 |
|
Göran Boström |
V:a Östergötlands MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:43,5 |
1:15,1
|
6,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Stefan Johansson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
72 |
|
Frank Jacobsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:43,6 |
1:15,2
|
23,0
|
0,1
|
8 |
|
|
Oskar Jansson |
Vara MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
193 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:43,7 |
1:15,3
|
6,9
|
0,1
|
4 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
|
185 |
|
Richard Börjeson |
BMW SC |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:43,8 |
1:15,4
|
30,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Fredrik Kyrkander |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
181 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:44,7 |
1:16,3
|
31,8
|
0,9
|
15 |
|
|
Marika Carlsson |
Ssj |
|
|
244 |
|
|
|
71 |
|
Per Molin |
Toarps MK |
C-förare Grupp E |
|
Ford |
6:44,9 |
1:16,5
|
24,3
|
0,2
|
9 |
|
|
Peter Olsson |
Toarps MK |
|
|
Focus |
|
|
|
64 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
6:45,4 |
1:17,0
|
24,8
|
0,5
|
10 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
177 |
|
Martin Fransson |
Vänersborgs MK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:47,3 |
1:18,9
|
34,4
|
1,9
|
16 |
|
|
Fredrik Janson |
Vänersborgs MK |
|
|
244 |
|
|
|
195 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
6:47,3 |
1:18,9
|
10,5
|
|
5 |
|
|
Kent Johansson |
Skövde MK |
|
|
244 |
|
|
|
70 |
|
Andréas Petersson |
Vimmerby MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:48,6 |
1:20,2
|
28,0
|
1,3
|
11 |
|
|
Conny Martinsson |
Växjö MS |
|
|
Golf III |
|
|
|
148 |
|
Lina Jonasson |
Ydre MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
6:48,8 |
1:20,4
|
41,5
|
0,2
|
7 |
|
|
John Wärnelius |
Ydre MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
190 |
|
Jonatan Johannesson |
Gullabo RC |
Ungdomsrally |
|
VW |
6:49,9 |
1:21,5
|
13,1
|
1,1
|
6 |
|
|
Anette Pettersson |
Gullabo RC |
|
|
Golf II |
|
|
|
167 |
|
Roland Halvarsson |
Karlstad MC Bil |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:50,2 |
1:21,8
|
37,3
|
0,3
|
17 |
|
|
Johanna Halvarsson |
Karlstad MC Bil |
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Simon Svensson |
Östernärkes RMC |
C-förare Grupp E |
|
SEAT |
6:50,7 |
1:22,3
|
30,1
|
0,5
|
12 |
|
|
Jonathan Svensson |
Östernärkes RMC |
|
|
Ibiza |
|
|
|
85 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
Grupp F FWD |
|
Volvo |
6:51,7 |
1:23,3
|
14,3
|
1,0
|
2 |
|
|
Palle Palmberg |
Vetlanda RRC |
|
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
159 |
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
6:53,9 |
1:25,5
|
46,6
|
2,2
|
8 |
|
|
Krister Gladh |
Bengtsfors MC |
|
|
Ascona B |
|
|
|
173 |
|
Mikael Simonsson |
SMK Trollhättan |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:54,8 |
1:26,4
|
41,9
|
0,9
|
18 |
|
|
Mikael Kullberg |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
171 |
|
Mats-Erik Andersson |
Kullings MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:55,4 |
1:27,0
|
42,5
|
0,6
|
19 |
|
|
Kai-Ove Andersson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
178 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:57,6 |
1:29,2
|
44,7
|
2,2
|
20 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
183 |
|
Christian Johansson |
SMK Trollhättan |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
6:59,8 |
1:31,4
|
46,9
|
2,2
|
21 |
|
|
Kristina Eriksson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
76 |
|
Per-Åke Johnsson |
MK Trophy |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:02,0 |
1:33,6
|
41,4
|
2,2
|
13 |
|
|
Roy Karlsson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
7:06,9 |
1:38,5
|
59,6
|
4,9
|
9 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Stenungsunds MS |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Sjuntorps Biltjänst |
|
|
68 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
7:09,8 |
1:41,4
|
49,2
|
2,9
|
14 |
|
|
Mikael Söderberg |
Västerås MS |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
123 |
|
Bengt Andersson |
Kullings MS |
Appendix K 72-81 |
|
Saab |
7:13,3 |
1:44,9
|
1:24,7
|
3,5
|
8 |
|
|
Bengt Johansson |
Kullings MS |
|
|
96 V4 |
|
|
|
143 |
|
Anders Höjman |
Forshaga MC |
A/B Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
7:13,4 |
1:45,0
|
1:11,0
|
0,1
|
18 |
|
|
Thomas Ahlin |
Karlskoga MF |
|
|
242 |
|
|
|
62 |
|
Jean Pennholm |
SMK Trollhättan |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
7:15,4 |
1:47,0
|
54,8
|
2,0
|
15 |
|
|
Peter Pennholm |
BMK Uddevalla |
|
|
99 |
|
|
|
57 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:16,1 |
1:47,7
|
55,5
|
0,7
|
16 |
|
|
Hans-Olov Andersson |
Sandvikens MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
75 |
|
Jim Davidsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
7:18,6 |
1:50,2
|
58,0
|
2,5
|
17 |
|
|
Jonas Wiklund |
Älvbygdens MK |
|
|
944 |
|
|
|
184 |
|
Erik Johansson |
Vara MK |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
7:27,5 |
1:59,1
|
1:14,6
|
8,9
|
22 |
|
|
Börje Johansson |
Vara MK |
|
|
244 |
|
|
|
60 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
7:29,1 |
2:00,7
|
1:08,5
|
1,6
|
18 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
112 |
|
Anders Forsberg |
Alingsås MK |
Appendix K -71 |
|
Saab |
7:32,1 |
2:03,7
|
|
3,0
|
1 |
|
|
Lennart Forsberg |
Alingsås MK |
|
|
96 |
|
|
|
160 |
|
Inge Olsson |
Kils MK Bil |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
7:40,2 |
2:11,8
|
1:32,9
|
8,1
|
10 |
|
|
Anders Larsson |
Kils MK Bil |
|
|
Kadett |
|
|
|
187 |
|
Malin Andersson |
Stenungsunds MS |
C Gr.FRWD,VOC,Gr.N-1400,R1A/B |
|
Volvo |
7:40,8 |
2:12,4
|
1:27,9
|
0,6
|
23 |
|
|
Martin Fredriksson |
|
|
|
240 |
|
|
|
111 |
|
Roy Kall |
Åmåls MK |
Appendix K -71 |
|
Volvo |
7:51,3 |
2:22,9
|
19,2
|
10,5
|
2 |
|
|
Tony Bratt |
Åmåls MK |
|
|
PV |
|
|
|
197 |
|
Madeleine Olsén |
MK Ratten |
Ungdomsrally |
|
VW |
8:51,1 |
3:22,7
|
2:14,3
|
59,8
|
7 |
|
|
Kjell Olsén |
MK Ratten |
|
|
Golf II |
|
|
|
144 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
9:07,3 |
3:38,9
|
3:00,0
|
16,2
|
11 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
196 |
|
Lisa Söderlund |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Ford |
10:11,1 |
4:42,7
|
3:34,3
|
1:03,8
|
8 |
|
|
Hans Söderlund |
Vara MK |
|
|
Sierra |
|
|
|
50 |
|
Niklas Ledin |
MK Kopparberg |
A/B-förare Grupp E |
|
Volvo |
15:39:16,1 |
15:33:47,7
|
15:32:58,6
|
15:29:05,0
|
7 |
|
|
Mauno Näätenän |
Hällefors MK |
|
|
S80 |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|