2014-08-09
Rally Killingen
Official final
On SS 4
121 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
98 |
|
Fredrik Grahn |
SMK Linde |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
8:13,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Stefan Ohlson |
Teknis MC |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
99 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
8:22,6 |
9,4
|
9,4
|
9,4
|
2 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Fiesta S2000 |
|
|
|
106 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:27,2 |
14,0
|
|
4,6
|
1 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå AB |
|
|
101 |
|
Jan Östlund |
Munkfors MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
8:31,8 |
18,6
|
18,6
|
4,6
|
3 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
Evo IV |
|
|
|
109 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:36,4 |
23,2
|
9,2
|
4,6
|
2 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
108 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:36,6 |
23,4
|
9,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Pierre Ellisson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
118 |
|
Niklas Blomkvist |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:41,2 |
28,0
|
|
4,6
|
1 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
242 |
|
|
|
112 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:41,6 |
28,4
|
14,4
|
0,4
|
4 |
|
|
Christan Ohlsson |
Kils MK Bil |
|
|
940 |
|
|
|
107 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
8:43,2 |
30,0
|
16,0
|
1,6
|
5 |
|
|
Henrik Hamberg |
Mora MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
114 |
|
Magnus Engelbrektsson |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:43,3 |
30,1
|
16,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Torbjörn Danielsson |
MK Team Westom |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Knut-Olov Edenholm |
MK Team Treske |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:46,9 |
33,7
|
19,7
|
3,6
|
7 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
206 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:46,9 |
33,7
|
5,7
|
|
2 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
110 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:53,8 |
40,6
|
26,6
|
6,9
|
8 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
205 |
|
Anders Karlsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
8:54,3 |
41,1
|
27,1
|
0,5
|
9 |
|
|
Anders Carlsson |
|
|
|
M3 |
|
|
|
125 |
|
Daniel Edman |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
8:56,7 |
43,5
|
15,5
|
2,4
|
3 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Stefan Edman Åkeri AB |
|
|
22 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
8:58,0 |
44,8
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: TEAM JC RACE TEKNIK |
|
|
115 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
9:00,9 |
47,7
|
33,7
|
2,9
|
10 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
23 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:02,3 |
49,1
|
4,3
|
1,4
|
2 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
204 |
|
Björn Johansson |
MSK Kvarnvingarna |
A-förare Appendix K |
|
Opel |
9:02,3 |
49,1
|
|
|
1 |
|
|
Anders Olsson |
MK Ratten |
|
|
Kadett GTE |
|
|
Applicant: Opel Rally Team Sweden |
|
|
207 |
|
Morten Storsveen |
NAF Øvre Østfold |
C-förare 2 WD |
|
Nissan |
9:04,4 |
51,2
|
|
2,1
|
1 |
|
|
Erik Svartås Svartås |
NAF Øvre Østfold |
|
|
Micra |
|
|
|
202 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:04,7 |
51,5
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
124 |
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
9:05,2 |
52,0
|
24,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Robin Bergström |
Hällefors MK |
|
|
306 GTI |
|
|
|
43 |
|
Henrik Johansson |
Ydre MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:05,4 |
52,2
|
0,7
|
0,2
|
2 |
|
|
Ulf Johansson |
Ydre MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin & Service AB |
|
|
132 |
|
Lars Øivind Enerberg |
NMK Gjøvik |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:07,1 |
53,9
|
2,7
|
1,7
|
2 |
|
|
Alex Goddokken |
NMK Gjøvik |
|
|
242 |
|
|
|
24 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:07,7 |
54,5
|
9,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
113 |
|
Thomas Blåder |
Filipstad MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:07,8 |
54,6
|
40,6
|
0,1
|
11 |
|
|
Tommy Magnusson |
Filipstad MC |
|
|
940 |
|
|
|
25 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:09,8 |
56,6
|
5,1
|
2,0
|
3 |
|
|
Charlie Ekström |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
93 |
|
Svein Petter Silseth |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
B-förare Appendix K |
|
Ford |
9:12,5 |
59,3
|
|
2,7
|
1 |
|
|
Martin Elofsson |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
121 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:12,9 |
59,7
|
31,7
|
0,4
|
5 |
|
|
Henrik Eriksson |
Laxå MK |
|
|
240 |
|
|
|
37 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:13,6 |
1:00,4
|
8,9
|
0,7
|
4 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
18 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:14,2 |
1:01,0
|
16,2
|
0,6
|
4 |
|
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
39 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:14,3 |
1:01,1
|
9,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Patrik Hårdén |
Malungs MK |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:15,3 |
1:02,1
|
10,6
|
1,0
|
6 |
|
|
Conny Rådèn |
Taxinge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
119 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:16,3 |
1:03,1
|
35,1
|
1,0
|
6 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
92 |
|
Øistein Solberg |
SMK Eda |
B-förare Appendix K |
|
Ford |
9:16,5 |
1:03,3
|
4,0
|
0,2
|
2 |
|
|
Eira Solberg |
Team Westom |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
35 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:17,0 |
1:03,8
|
12,3
|
0,5
|
7 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team KåCe Bilservice |
|
|
34 |
|
Kim Nilsson |
Osby MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:17,5 |
1:04,3
|
12,8
|
0,5
|
8 |
|
|
Nathalie Bernström |
Skillingaryd MK |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Kåre Moen |
MK Team Westom |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
9:18,2 |
1:05,0
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Marcus Morén |
Kolsva MS |
|
|
Lancer |
|
|
|
9 |
|
Emil Carlsson |
Katrineholms MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:19,3 |
1:06,1
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning |
|
|
91 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
A-förare Appendix K |
|
Volvo |
9:20,0 |
1:06,8
|
17,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Andreas Hillby |
Mölndals MK |
|
|
242 |
|
|
|
21 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:20,8 |
1:07,6
|
22,8
|
0,8
|
5 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
28 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:21,1 |
1:07,9
|
16,4
|
0,3
|
|
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
5 |
|
Rickard Andersson |
Eskilstuna MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:22,4 |
1:09,2
|
3,1
|
1,3
|
2 |
|
|
Carl Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Swift Mk1 |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning |
|
|
123 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
9:22,4 |
1:09,2
|
41,2
|
|
7 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
15 |
|
Henrik Enner |
Likenäs MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:22,8 |
1:09,6
|
24,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Erland Stigsson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
7 |
|
Niklas Johansson |
Årjängs MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:23,0 |
1:09,8
|
3,7
|
0,2
|
3 |
|
|
Conny Karlsson |
Årjängs MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
|
33 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:23,8 |
1:10,6
|
19,1
|
0,8
|
10 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
32 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:23,9 |
1:10,7
|
19,2
|
0,1
|
11 |
|
|
Gunnar Flodén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
49 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:25,1 |
1:11,9
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Fredrik Hagelin |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:25,1 |
1:11,9
|
|
|
1 |
|
|
Pierre Karlsson |
Fryksdalens MK |
|
|
244 |
|
|
|
17 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:25,4 |
1:12,2
|
27,4
|
0,3
|
7 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:25,4 |
1:12,2
|
20,7
|
|
12 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
31 |
|
Dennis Askling |
Hallsbergs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:26,6 |
1:13,4
|
21,9
|
1,2
|
13 |
|
|
Alan Karlsson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Mattias Nilsson |
Offerdals MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:26,7 |
1:13,5
|
28,7
|
0,1
|
8 |
|
|
Alf Jonsson |
Jämtlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
73 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:27,5 |
1:14,3
|
2,4
|
0,8
|
3 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
60 |
|
Linus Thorsson |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:28,3 |
1:15,1
|
3,2
|
0,8
|
4 |
|
|
Fredrik Ericson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
6 |
|
Jan Erik Eriksson |
Ludvika MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:28,5 |
1:15,3
|
9,2
|
0,2
|
|
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: DEKALTRIM.NU |
|
|
46 |
|
Mikael Bodén |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:29,1 |
1:15,9
|
4,0
|
0,6
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
47 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:29,7 |
1:16,5
|
4,6
|
0,6
|
6 |
|
|
Kent Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
740 |
|
|
|
126 |
|
Anders Weststrand |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
9:30,1 |
1:16,9
|
48,9
|
0,4
|
8 |
|
|
Stefan Örstrand |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
29 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:30,3 |
1:17,1
|
25,6
|
0,2
|
14 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
27 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:30,6 |
1:17,4
|
25,9
|
0,3
|
15 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
69 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:31,2 |
1:18,0
|
6,1
|
0,6
|
7 |
|
|
Caroline Magnusson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Hasse Alamaa |
Munkfors MC |
A-förare Appendix K |
|
Saab |
9:32,4 |
1:19,2
|
30,1
|
1,2
|
3 |
|
|
Peter Björlin |
Munkfors MC |
|
|
99 |
|
|
|
38 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:32,6 |
1:19,4
|
27,9
|
0,2
|
16 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
76 |
|
Jimmy Lind |
Östmarks Motor o Ff |
A-B-C förare Grupp E |
|
Volvo |
9:33,2 |
1:20,0
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Emil Olsson |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Lina Björklund |
Rättviks RK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:33,5 |
1:20,3
|
8,4
|
0,3
|
8 |
|
|
Jan-Henrik Larspers |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
30 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:33,7 |
1:20,5
|
29,0
|
0,2
|
17 |
|
|
Kristian Brandvold |
Sandvikens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
53 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:34,7 |
1:21,5
|
9,6
|
1,0
|
9 |
|
|
Daniel Hansson |
BMK Uddevalla |
|
|
244 |
|
|
|
59 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:38,1 |
1:24,9
|
13,0
|
3,4
|
10 |
|
|
Herman Höög |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
65 |
|
Daniel Torp |
Säffle MC |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:38,9 |
1:25,7
|
13,8
|
0,8
|
11 |
|
|
Patrik Knöös |
Åmåls MK |
|
|
240 |
|
|
|
57 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:39,2 |
1:26,0
|
14,1
|
0,3
|
12 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
94 |
|
Mats Wassberg |
Säffle MC |
B-förare Appendix K |
|
Saab |
9:39,2 |
1:26,0
|
26,7
|
|
3 |
|
|
Bertil Johnsson |
Säffle MC |
|
|
V4 |
|
|
|
52 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:40,6 |
1:27,4
|
15,5
|
1,4
|
13 |
|
|
Ove Persson |
SMK Linde |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:40,7 |
1:27,5
|
36,0
|
0,1
|
18 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motor-events.se |
|
|
66 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:40,7 |
1:27,5
|
15,6
|
|
14 |
|
|
Tobias Fredriksson |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
8 |
|
Markus Kujanpää |
Södertälje KRC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:40,9 |
1:27,7
|
21,6
|
0,2
|
5 |
|
|
Viktor Larsson |
Laxå MK |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
128 |
|
Reidar Moland |
NMK Sandefjord |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
9:43,4 |
1:30,2
|
39,0
|
2,5
|
3 |
|
|
Tormod Schau |
NMK Sandefjord |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
70 |
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:44,3 |
1:31,1
|
19,2
|
0,9
|
15 |
|
|
Lars Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
64 |
|
Marcus Persson |
Åmåls MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:46,6 |
1:33,4
|
21,5
|
2,3
|
16 |
|
|
Tobias Holmström |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Lars-Magnus Persson |
MK Ratten |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:47,1 |
1:33,9
|
42,4
|
0,5
|
19 |
|
|
Peter Eriksson |
MK Ratten |
|
|
244 |
|
|
|
10 |
|
Jimmy Kujanpää |
Södertälje KRC |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:47,3 |
1:34,1
|
28,0
|
0,2
|
6 |
|
|
Lars Erik Kirmo |
Vallentuna MK |
|
|
Swift Mk1 GTI |
|
|
|
67 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:51,4 |
1:38,2
|
26,3
|
4,1
|
17 |
|
|
Sven-Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:52,0 |
1:38,8
|
26,9
|
0,6
|
18 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
16 |
|
Lars-Göran Kellgren |
Åmåls MK |
A-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:53,9 |
1:40,7
|
55,9
|
1,9
|
9 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmåls MK |
|
|
940 |
|
|
|
84 |
|
Erik Gustavsson |
Forshaga MC |
A-B-C förare Grupp E |
|
VW |
9:54,9 |
1:41,7
|
21,7
|
1,0
|
2 |
|
|
Sonny Engström |
|
|
|
Golf II |
|
|
Applicant: KAREV |
|
|
85 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
A-B-C förare Grupp E |
|
Volvo |
9:54,9 |
1:41,7
|
21,7
|
|
2 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
56 |
|
Tore Bigsten |
Götene MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
9:55,3 |
1:42,1
|
30,2
|
0,4
|
19 |
|
|
Torbjörn Fagerlind |
Götene MK |
|
|
940 |
|
|
|
130 |
|
Kristoffer Bekkemellem |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
9:57,2 |
1:44,0
|
52,8
|
1,9
|
4 |
|
|
Thea Frydenberg |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
13 |
|
Linus Lundberg |
Sunnansjö MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
9:58,6 |
1:45,4
|
39,3
|
1,4
|
7 |
|
|
Mats Wittenström |
Ludvika MS |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning |
|
|
12 |
|
Krister Morén |
Kolsva MS |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
10:01,4 |
1:48,2
|
42,1
|
2,8
|
8 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspång MS |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning AB |
|
|
78 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
A-B-C förare Grupp E |
|
Opel |
10:09,4 |
1:56,2
|
36,2
|
8,0
|
4 |
|
|
Marielle Böe |
Hällefors MK |
|
|
Astra |
|
|
|
134 |
|
Christian Bruce |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
10:10,3 |
1:57,1
|
1:05,9
|
0,9
|
5 |
|
|
Leif Bruce |
Säffle MC |
|
|
V4 |
|
|
|
72 |
|
Roland Halvarsson |
Karlstad MC Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:12,3 |
1:59,1
|
47,2
|
2,0
|
20 |
|
|
Johanna Halvarsson |
Karlstad MC Bil |
|
|
240 |
|
|
|
48 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:17,4 |
2:04,2
|
52,3
|
5,1
|
21 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
11 |
|
Roger Eriksson |
Haninge MK |
1300 RallyCup |
|
Suzuki |
10:17,8 |
2:04,6
|
|
0,4
|
|
|
|
Sandra Bergström |
Haninge MK |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
133 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
10:19,5 |
2:06,3
|
1:15,1
|
1,7
|
6 |
|
|
Anna-Maria Westerlund |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
75 |
|
Kenneth Kristiansen |
SMK Eda |
A-B-C förare Grupp E |
|
Volvo |
10:20,1 |
2:06,9
|
46,9
|
0,6
|
5 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Jimmy Gustavsson |
Kils MK Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:20,6 |
2:07,4
|
55,5
|
0,5
|
22 |
|
|
Andreas Nilsson |
Eskilstuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
77 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
A-B-C förare Grupp E |
|
Opel |
10:21,0 |
2:07,8
|
47,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Mikael Söderberg |
Västerås MS |
|
|
Astra |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
14 |
|
Juha Liimatainen |
SMK Trollhättan |
1300 RallyCup |
|
Citroën |
10:24,6 |
2:11,4
|
1:05,3
|
3,6
|
10 |
|
|
Tim Hammarström |
Älmhults MK |
|
|
AX Sport |
|
|
|
4 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:24,9 |
2:11,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
86 |
|
Dan Delin |
Karlstad MC Bil |
A-B-C förare Grupp E |
|
VW |
10:26,1 |
2:12,9
|
52,9
|
1,2
|
7 |
|
|
Cecilia Täng-Delin |
Karlstad MC Bil |
|
|
Golf II |
|
|
|
201 |
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:27,5 |
2:14,3
|
2,6
|
1,4
|
2 |
|
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
|
|
240 |
|
|
|
71 |
|
Mathias Larsson |
MK Ran Askersund |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:27,8 |
2:14,6
|
1:02,7
|
0,3
|
23 |
|
|
Robin Larsson |
MK Ran Askersund |
|
|
242 |
|
|
|
62 |
|
Mikael Daggert |
Karlstad MC Bil |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:32,1 |
2:18,9
|
1:07,0
|
4,3
|
24 |
|
|
Frank Ågren |
|
|
|
240 |
|
|
|
79 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
A-B-C förare Grupp E |
|
Opel |
10:34,8 |
2:21,6
|
1:01,6
|
2,7
|
8 |
|
|
Robert Hjalmarsson |
Fjärås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
96 |
|
Mats Karlsson |
MK Kopparberg |
B-förare Appendix K |
|
Saab |
10:36,1 |
2:22,9
|
1:23,6
|
1,3
|
4 |
|
|
Lasse Nyström |
MK Kopparberg |
|
|
V4 |
|
|
|
61 |
|
Kent Larsson |
Fryksdalens MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
10:46,7 |
2:33,5
|
1:21,6
|
10,6
|
25 |
|
|
Jesper Larsson |
Fryksdalens MK |
|
|
242 |
|
|
|
97 |
|
Morgan Björn |
Munkfors MC |
C-förare Appendix K |
|
Saab |
10:47,3 |
2:34,1
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Anders Ekström |
Munkfors MC |
|
|
V4 |
|
|
|
82 |
|
Mikael Karlsson |
Munkfors MC |
A-B-C förare Grupp E |
|
VW |
10:50,7 |
2:37,5
|
1:17,5
|
3,4
|
9 |
|
|
Alexander Glavsjö Holm |
Karlstad MC Bil |
|
|
Golf II |
|
|
|
81 |
|
Martin Falkevik |
MK Team Westom |
A-B-C förare Grupp E |
|
Volvo |
10:52,3 |
2:39,1
|
1:19,1
|
1,6
|
10 |
|
|
Robert Jonsson |
MK Team Westom |
|
|
740 |
|
|
|
3 |
|
Sebastian Orava |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
10:53,0 |
2:39,8
|
28,1
|
0,7
|
3 |
|
|
Örjan Kjekkqvist |
Carlsborgs MK |
|
|
242 |
|
|
|
87 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp F FWD / RWD |
|
Volvo |
11:09,0 |
2:55,8
|
|
16,0
|
1 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Tor Bækkevold |
NAF |
B-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
11:10,9 |
2:57,7
|
2:06,2
|
1,9
|
20 |
|
|
Johan Wernefur |
Skillingaryds MK |
|
|
240 |
|
|
|
83 |
|
Åke Dahlen |
MK Team Westom |
A-B-C förare Grupp E |
|
Renault |
11:16,3 |
3:03,1
|
1:43,1
|
5,4
|
11 |
|
|
Kenneth Wåhlin |
MK Team Treske |
|
|
5 GTS |
|
|
|
80 |
|
Mathias Berg |
MK Team Treske |
A-B-C förare Grupp E |
|
Opel |
11:29,9 |
3:16,7
|
1:56,7
|
13,6
|
12 |
|
|
Wilma Berg |
MK Team Treske |
|
|
Corsa |
|
|
Applicant: Assistanskåren Svergie |
|
|
2 |
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
11:30,0 |
3:16,8
|
1:05,1
|
0,1
|
|
|
|
Veronica Andersson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: DIN RALLYBOUTIQUE |
|
|
88 |
|
Emil Ohlsson |
MK Team Westom |
C-förare Grupp F FWD / RWD |
|
Volvo |
12:27,0 |
4:13,8
|
1:18,0
|
57,0
|
2 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
C-förare VOC Mekonomen Rally |
|
Volvo |
12:53,8 |
4:40,6
|
3:28,7
|
26,8
|
26 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
1 |
|
Madeleine Olsén |
MK Ratten |
Ungdomsrally |
|
VW |
13:50,5 |
5:37,3
|
3:25,6
|
56,7
|
5 |
|
|
Kjell Olsén |
MK Ratten |
|
|
Golf II |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|