2014-05-10
Totalreklamsprinten
Official final
On SS 1
74 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
10 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
1:21,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
12 |
|
Joakim Rydholm |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:22,9 |
1,5
|
1,5
|
1,5
|
2 |
|
|
Roger Rydholm |
Dals MK |
|
|
Evo X |
|
|
|
8 |
|
Lasse Storm |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:24,7 |
3,3
|
3,3
|
1,8
|
3 |
|
|
Sofia Fredriksson |
|
|
|
Evo VII |
|
|
Applicant: Team SOLAB |
|
|
11 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:25,1 |
3,7
|
3,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Marita Röksund |
|
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
|
9 |
|
Sveinung Mitseim |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:26,0 |
4,6
|
4,6
|
0,9
|
5 |
|
|
Ronny Christensen |
NAF Motorsport Asker og Bærum |
|
|
WRX STi |
|
|
|
18 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
1:26,1 |
4,7
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Thomas Brolin |
Vara MK |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
29 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:26,3 |
4,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Eva Mattiasson |
Stenungsunds MS |
|
|
Impreza |
|
|
|
13 |
|
Jari Häggman |
Skillingaryds MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:27,8 |
6,4
|
6,4
|
1,5
|
6 |
|
|
Emilie Mårtensen |
Skillingaryds MK |
|
|
Evo |
|
|
|
2 |
|
Claes Alfredsson |
Stenungsunds MS |
Appendix K -81 |
|
Opel |
1:28,1 |
6,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
31 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
1:28,4 |
7,0
|
2,1
|
0,3
|
2 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
37 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:28,4 |
7,0
|
|
|
1 |
|
|
Lars Hansen |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
41 |
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
1:28,5 |
7,1
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Johan Fassl |
|
|
|
99 |
|
|
|
16 |
|
Björn Beck |
Amals MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:28,8 |
7,4
|
2,7
|
0,3
|
2 |
|
|
Kjell Persson |
Åmals MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
103 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:28,9 |
7,5
|
0,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Örjan Kindblom |
|
|
|
242 |
|
|
|
15 |
|
Anders Kärnede |
Älvbygdens MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:29,4 |
8,0
|
3,3
|
0,5
|
3 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
28 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:29,7 |
8,3
|
3,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Emil Tigerberg |
Götene MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
40 |
|
Erik Eriksson |
Kinds MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:29,7 |
8,3
|
1,3
|
|
4 |
|
|
Rikard Hedström |
Kinds MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Strands Fordonskomponenter AB |
|
|
30 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
1:30,0 |
8,6
|
3,7
|
0,3
|
4 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
36 |
|
Magnus Karlsson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:30,4 |
9,0
|
2,0
|
0,4
|
5 |
|
|
Anders Karlsson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
Appendix K -81 |
|
Volvo |
1:31,4 |
10,0
|
3,3
|
1,0
|
2 |
|
|
Andreas Hillby |
Mölndals MK |
|
|
242 |
|
|
|
35 |
|
Kjell Hansson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:31,4 |
10,0
|
3,0
|
|
6 |
|
|
Fredrik Olsson |
Sotenäs |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:31,6 |
10,2
|
5,5
|
0,2
|
4 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygdens MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:31,8 |
10,4
|
3,4
|
0,2
|
7 |
|
|
Marcus Grolander |
Älvbygens MK |
|
|
240 |
|
|
|
38 |
|
Niclas Åkerland |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:31,8 |
10,4
|
3,4
|
|
7 |
|
|
Rolf Isaksson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
34 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:31,9 |
10,5
|
3,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Henrik Jacobsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
14 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
1:32,3 |
10,9
|
6,2
|
0,4
|
5 |
|
|
Cecilia Grinnerås |
Stenungsunds MS |
|
|
Sierra |
|
|
|
65 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:33,0 |
11,6
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
32 |
|
Peter Lövgren |
Götene MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:33,6 |
12,2
|
5,2
|
0,6
|
10 |
|
|
Peter T Modig |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
39 |
|
Stefan Grönberg |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
1:34,1 |
12,7
|
5,7
|
0,5
|
11 |
|
|
Gunilla Isaksson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
63 |
|
Ulf Storm |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
1:34,1 |
12,7
|
1,1
|
|
2 |
|
|
Malin Fredriksson |
|
|
|
325 Coupé |
|
|
|
24 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:34,6 |
13,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:34,6 |
13,2
|
|
|
1 |
|
|
Daniel Hansson |
BMK Uddevalla |
|
|
240 |
|
|
|
25 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:34,7 |
13,3
|
0,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Enar Wiktorsson |
Stenungsunds MS |
Appendix K -81 |
|
Ford |
1:35,0 |
13,6
|
6,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Jessie Karlsson |
|
|
|
Escort |
|
|
|
21 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:35,0 |
13,6
|
0,4
|
|
3 |
|
|
Linnea Johansson |
Tjörns MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motorevents.se |
|
|
102 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:35,1 |
13,7
|
0,5
|
0,1
|
4 |
|
|
Mikael Fagerlind |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
23 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:35,2 |
13,8
|
0,6
|
0,1
|
5 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
22 |
|
Roger Ohlsson |
Fjärås MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:35,6 |
14,2
|
1,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Pernilla Ohlsson |
Fjärås MK |
|
|
850 |
|
|
Applicant: TEAM MPRE MOTORSPORT |
|
|
5 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:36,1 |
14,7
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Fredrik Olsson |
Dals MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:36,1 |
14,7
|
3,1
|
|
3 |
|
|
Roy Karlsson |
Dals MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
20 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:36,4 |
15,0
|
1,8
|
0,3
|
7 |
|
|
Lennart Myhre |
|
|
|
240 |
|
|
Applicant: MA Motorsport |
|
|
26 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:36,7 |
15,3
|
2,1
|
0,3
|
8 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
51 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:36,8 |
15,4
|
2,2
|
0,1
|
2 |
|
|
|
|
|
|
244 |
|
|
|
4 |
|
Anders Ericson |
Toarps MK |
A-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:37,4 |
16,0
|
1,3
|
0,6
|
2 |
|
|
Olof Svensson |
|
|
|
240 |
|
|
|
67 |
|
Conny Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:37,7 |
16,3
|
4,7
|
0,3
|
4 |
|
|
Håkan Ivarsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
Appendix K -81 |
|
Saab |
1:37,8 |
16,4
|
9,7
|
0,1
|
4 |
|
|
Anders Johansson |
Mariestads MS |
|
|
V4 |
|
|
|
49 |
|
Jesper Simonsson |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:37,9 |
16,5
|
3,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Ulf Simonsson |
|
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
1:37,9 |
16,5
|
4,9
|
|
5 |
|
|
Lars Hedskog |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
6 |
|
Rolf Malmgren |
Göteborgs MF |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:38,6 |
17,2
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Johan Eriksson |
Göteborgs MF |
|
|
940 GL |
|
|
|
69 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:38,7 |
17,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
46 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:39,4 |
18,0
|
4,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
27 |
|
Daniel Molin |
Skene MS |
B-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:40,9 |
19,5
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Bengt-Arne Molin |
Skene MS |
|
|
740 |
|
|
|
50 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:40,9 |
19,5
|
6,3
|
|
5 |
|
|
|
|
|
|
244 |
|
|
|
52 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:41,2 |
19,8
|
6,6
|
0,3
|
6 |
|
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
42 |
|
Kjell Jonasson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:41,5 |
20,1
|
6,9
|
0,3
|
7 |
|
|
|
|
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Per Ström |
Östmarks Motor & Ff |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:41,7 |
20,3
|
7,1
|
0,2
|
8 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:42,2 |
20,8
|
3,6
|
0,5
|
2 |
|
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
58 |
|
Bengt Johansson |
Toarps MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:42,5 |
21,1
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Ingrid Holtemark |
Toarps MK |
|
|
Golf I |
|
|
|
54 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:42,9 |
21,5
|
0,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Julia Segerström |
|
|
|
244 |
|
|
|
57 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
1:43,0 |
21,6
|
0,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals MK |
|
|
900 |
|
|
|
62 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:43,8 |
22,4
|
1,3
|
0,8
|
4 |
|
|
Joakim Andersson |
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
48 |
|
Christian Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:44,3 |
22,9
|
9,7
|
0,5
|
9 |
|
|
Michaela Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
44 |
|
Malin Andersson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:44,7 |
23,3
|
10,1
|
0,4
|
10 |
|
|
Jennie Larsson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
Applicant: motorevents.se |
|
|
71 |
|
Lukas Andervang |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:45,4 |
24,0
|
6,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Fredrik Karlsson |
Dals MK |
|
|
244 |
|
|
|
72 |
|
Emil Johansson |
Falköpings MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
1:45,4 |
24,0
|
6,7
|
|
2 |
|
|
Kent Johansson |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
47 |
|
Fredrik Häggman |
Skillingaryds MK |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:45,5 |
24,1
|
10,9
|
0,1
|
11 |
|
|
Per-Magnus Johansson |
Skillingaryds MK |
|
|
244 |
|
|
|
55 |
|
Bertil Andersson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:45,6 |
24,2
|
3,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Jimmie Jansson |
|
|
|
Golf II |
|
|
|
60 |
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:46,4 |
25,0
|
3,9
|
0,8
|
6 |
|
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
64 |
|
Olof Jangström |
Göteborgs MF |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
1:46,7 |
25,3
|
13,7
|
0,3
|
6 |
|
|
Leif Erik Jonasson |
|
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
1:47,2 |
25,8
|
4,7
|
0,5
|
7 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
53 |
|
Mattias Holm |
SMK Trollhättan |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
1:47,6 |
26,2
|
13,0
|
0,4
|
12 |
|
|
Christer Holm |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Jim Davidsson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
1:49,5 |
28,1
|
7,0
|
1,9
|
8 |
|
|
Daniel Gustavsson |
|
|
|
944 |
|
|
|
70 |
|
Lisa Söderlund |
Kullings MS |
Ungdomsrally |
|
Ford |
2:05,7 |
44,3
|
27,0
|
16,2
|
4 |
|
|
Hans Söderlund |
Vara MK |
|
|
Sierra |
|
|
|
43 |
|
Kjell Ivar Åmfelt |
NAF Asker & Bærum |
C-förare Grp F/VOC Mekonomen |
|
Volvo |
11:02,9 |
9:41,5
|
9:28,3
|
8:57,2
|
13 |
|
|
Christine Åmfelt |
NAF Asker & Bærum |
|
|
244 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|