2014-05-17
Götenerundan
Official final
On SS 4
102 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
87 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:16,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Hjo MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
88 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:18,0 |
1,1
|
1,1
|
1,1
|
2 |
|
|
Tömmy Sävevik |
Vara MK |
|
|
Evo Xi |
|
|
|
84 |
|
Glenn Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:21,4 |
4,5
|
4,5
|
3,4
|
3 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhettan |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
|
86 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:21,9 |
5,0
|
5,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Anders Olsson |
Asarums MS |
|
|
Escort WRC |
|
|
|
100 |
|
Kristian Johansson |
Kinds MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:25,0 |
8,1
|
|
3,1
|
1 |
|
|
Fredrik Livh |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
85 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:28,1 |
11,2
|
11,2
|
3,1
|
5 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Impreza WRX STi |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
102 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
4:28,4 |
11,5
|
3,4
|
0,3
|
2 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
Ds3 |
|
|
|
97 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:28,9 |
12,0
|
3,9
|
0,5
|
3 |
|
|
Peter Svensson |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
34 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:30,7 |
13,8
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Patrik Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
99 |
|
David Pettersson |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Škoda |
4:32,5 |
15,6
|
7,5
|
1,8
|
4 |
|
|
Kalle Nattsson |
Falköpings MK |
|
|
Fabia |
|
|
Applicant: CEJN AB |
|
|
108 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:32,5 |
15,6
|
|
|
1 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
120 |
|
Emil Eliasson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:33,2 |
16,3
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Magnus Oscarsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
32 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:33,4 |
16,5
|
2,7
|
0,2
|
2 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Hasse Ericsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:33,7 |
16,8
|
1,2
|
0,3
|
2 |
|
|
Benny Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:33,9 |
17,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Oscar Almqvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
110 |
|
Christopher Sundberg |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,5 |
17,6
|
2,0
|
0,6
|
3 |
|
|
Emelie Andersson |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
|
28 |
|
Victor Karlsson |
Vimmerby MS |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:35,2 |
18,3
|
4,5
|
0,7
|
3 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Dekaltrim.nu |
|
|
91 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:36,2 |
19,3
|
|
1,0
|
1 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
105 |
|
Magnus Karlsson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:37,7 |
20,8
|
5,2
|
1,5
|
4 |
|
|
Leif Lindgren |
Kinds MK |
|
|
240 |
|
|
|
35 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:37,9 |
21,0
|
7,2
|
0,2
|
4 |
|
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
98 |
|
Thomas Hegge |
Alingsås MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:38,0 |
21,1
|
13,0
|
0,1
|
5 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
30 |
|
Brage Lundmark |
Piteå MS |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:38,8 |
21,9
|
8,1
|
0,8
|
5 |
|
|
Sofie Lundmark |
Piteå MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Norrbottens Bildemontering AB |
|
|
96 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,1 |
22,2
|
14,1
|
0,3
|
6 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:39,8 |
22,9
|
9,1
|
0,7
|
6 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Andreas Broberg |
Värmdö MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:39,8 |
22,9
|
5,9
|
|
2 |
|
|
Tobias Lis |
Värmdö MK |
|
|
940 |
|
|
|
22 |
|
Michael Klar |
Toarps MK |
Tinter CRC HRB Klass 4 |
|
Volvo |
4:40,1 |
23,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Anton Janson |
Kinds MK |
|
|
242 |
|
|
|
41 |
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:40,5 |
23,6
|
6,6
|
0,4
|
3 |
|
|
Emil Bergkvist |
|
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Lumek Motorsport |
|
|
33 |
|
Matias Nilsson |
Offerdals MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:41,3 |
24,4
|
10,6
|
0,8
|
7 |
|
|
Alf Jonsson |
Jämtlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
37 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:41,3 |
24,4
|
7,4
|
|
4 |
|
|
Thorbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
31 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:42,6 |
25,7
|
11,9
|
1,3
|
8 |
|
|
Dan Hoff |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
92 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:42,6 |
25,7
|
6,4
|
|
2 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Evo VII |
|
|
|
90 |
|
Kenneth Johansson |
Kullings MS |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:42,8 |
25,9
|
6,6
|
0,2
|
3 |
|
|
Christoffer Johansson |
Kullings MS |
|
|
Evo VII |
|
|
|
25 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:43,3 |
26,4
|
12,6
|
0,5
|
9 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
47 |
|
Fredrik Jonasson |
Krokoms MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:43,6 |
26,7
|
9,7
|
0,3
|
5 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
740 |
|
|
|
27 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:43,7 |
26,8
|
13,0
|
0,1
|
10 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
38 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:44,2 |
27,3
|
10,3
|
0,5
|
6 |
|
|
Daniel Westlund |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
56 |
|
Christoffer Gunnarsson |
|
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:44,5 |
27,6
|
10,6
|
0,3
|
7 |
|
|
Marcus Jansson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
57 |
|
Rasmus Lundh |
V:a Östergötlands MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:44,7 |
27,8
|
10,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Sebastian Holmgren |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
24 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:45,3 |
28,4
|
14,6
|
0,6
|
11 |
|
|
Madelene Andreasson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Patrik Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:45,4 |
28,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
740 |
|
|
|
46 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:45,9 |
29,0
|
12,0
|
0,5
|
9 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
62 |
|
Mikael Bodén |
MK Ratten |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:46,2 |
29,3
|
0,8
|
0,3
|
2 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
118 |
|
Stefan Alenmalm |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:46,2 |
29,3
|
13,0
|
|
2 |
|
|
Andreas Gustafsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
14 |
|
Stefan Helin |
Tibro MK |
Tinter CRC HRB Klass 3 |
|
Opel |
4:46,4 |
29,5
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Thomas Järnström |
Tibro MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Helins Motorsport |
|
|
54 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:46,4 |
29,5
|
12,5
|
|
10 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
121 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
B-förare Grupp F |
|
Volvo |
4:46,4 |
29,5
|
|
|
1 |
|
|
Marcus Wigertson |
Kullings MS |
|
|
850 |
|
|
|
72 |
|
Per Ström |
Östmarks Motor & FF |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:46,6 |
29,7
|
1,2
|
0,2
|
3 |
|
|
Emma Eriksson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
89 |
|
Philip Ahlstrand |
Vara MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:46,6 |
29,7
|
10,4
|
|
4 |
|
|
Marcus Strand |
Vara MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
106 |
|
Ulf Grolander |
Älvbygden MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:46,9 |
30,0
|
14,4
|
0,3
|
5 |
|
|
Kjell Wallin |
Göteborgs Motorförening |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:48,7 |
31,8
|
14,8
|
1,8
|
11 |
|
|
Kristian Florén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:49,0 |
32,1
|
15,1
|
0,3
|
12 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: motorevents.se |
|
|
75 |
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:49,3 |
32,4
|
3,9
|
0,3
|
4 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:49,7 |
32,8
|
15,8
|
0,4
|
13 |
|
|
John Falk |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
113 |
|
Martin Karlsson |
Alingsås MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
4:49,7 |
32,8
|
17,2
|
|
6 |
|
|
Annika Sterki |
Alingsås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
50 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:49,8 |
32,9
|
15,9
|
0,1
|
14 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
52 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:50,3 |
33,4
|
16,4
|
0,5
|
15 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
59 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:50,6 |
33,7
|
16,7
|
0,3
|
16 |
|
|
Stefan Bäckström |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:50,7 |
33,8
|
5,3
|
0,1
|
5 |
|
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
40 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:51,8 |
34,9
|
17,9
|
1,1
|
17 |
|
|
Anna Maria Barth |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Fryksdalensbil AB |
|
|
53 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:52,7 |
35,8
|
18,8
|
0,9
|
18 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
78 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:53,2 |
36,3
|
7,8
|
0,5
|
6 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
20 |
|
Sten Larsson |
SMK Trollhättan |
Tinter CRC HRB Klass 4 |
|
Opel |
4:54,1 |
37,2
|
14,0
|
0,9
|
2 |
|
|
Anders Birath |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona B |
|
|
|
65 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:54,6 |
37,7
|
9,2
|
0,5
|
7 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
|
244 |
|
|
|
48 |
|
Tommy Ohlsson |
Sigtuna RC |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:54,8 |
37,9
|
20,9
|
0,2
|
19 |
|
|
Mattias Carlström |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:54,8 |
37,9
|
9,4
|
|
8 |
|
|
Andreas Mollstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
109 |
|
Tommy Häljeskog |
MK Kopparberg |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:54,9 |
38,0
|
22,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Johan Häljeskog |
MK Kopparberg |
|
|
940 |
|
|
|
104 |
|
Tommy Andersson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:55,1 |
38,2
|
22,6
|
0,2
|
8 |
|
|
Henrik Jacobsson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
69 |
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:55,2 |
38,3
|
9,8
|
0,1
|
9 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:58,2 |
41,3
|
24,3
|
3,0
|
20 |
|
|
Pär Sundqvist |
Fagersta MK |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Jonas Helgesson |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
4:58,2 |
41,3
|
|
|
1 |
|
|
Marcus Karlsson |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
45 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:58,5 |
41,6
|
24,6
|
0,3
|
21 |
|
|
Urban Karlsson |
Sandviken MK |
|
|
940 |
|
|
|
29 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
4:58,6 |
41,7
|
27,9
|
0,1
|
12 |
|
|
Anders Östlund |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
B-förare VOC |
|
Volvo |
4:58,6 |
41,7
|
24,7
|
|
22 |
|
|
Krister Johannesson |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
77 |
|
Dennis Lundh |
V:a Östergötlands MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
4:59,5 |
42,6
|
14,1
|
0,9
|
10 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
117 |
|
Patrik Pettersson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:59,9 |
43,0
|
26,7
|
0,4
|
3 |
|
|
Eva Pettersson |
Falköpings MK |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
23 |
|
Jan Lingheimer |
Linköpings MS |
A-förare VOC |
|
Volvo |
5:00,1 |
43,2
|
29,4
|
0,2
|
13 |
|
|
Peter Malmberg |
Åtvidaberg MK |
|
|
240 |
|
|
|
73 |
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:00,3 |
43,4
|
14,9
|
0,2
|
11 |
|
|
Jan-Henrik Larspers |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
70 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:00,7 |
43,8
|
15,3
|
0,4
|
12 |
|
|
Emelie Bodin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
74 |
|
Henrik Westerberg |
MK Ratten |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:01,2 |
44,3
|
15,8
|
0,5
|
13 |
|
|
Pär Johansson |
Likenäs MK |
|
|
240 |
|
|
|
80 |
|
Joakim Willingskär |
Kullings MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:01,5 |
44,6
|
16,1
|
0,3
|
14 |
|
|
Carl-Johan Särnholm |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
André Eriksson |
MK Kopparberg |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:01,7 |
44,8
|
16,3
|
0,2
|
15 |
|
|
Ove Persson |
SMK Lindesberg |
|
|
940 |
|
|
|
202 |
|
Lennarth Eriksson |
Sotenäs MK |
A-förare VOC |
|
Volvo |
5:01,8 |
44,9
|
31,1
|
0,1
|
14 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Kjell Hansson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:01,8 |
44,9
|
29,3
|
|
9 |
|
|
Tommie Stjern |
Stenungsund MS |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Niclas Fransson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
Toyota |
5:03,7 |
46,8
|
5,5
|
1,9
|
2 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
124 |
|
Erik Wiklund |
Älvbygdens MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:04,9 |
48,0
|
6,7
|
1,2
|
3 |
|
|
Robin Bäckström |
Falköpings MK |
|
|
244 |
|
|
|
71 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:05,7 |
48,8
|
20,3
|
0,8
|
16 |
|
|
Christian Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
16 |
|
Matts Eriksson |
Mariestads MS |
Tinter CRC HRB Klass 3 |
|
Saab |
5:06,8 |
49,9
|
20,4
|
1,1
|
2 |
|
|
Jan-Olov Pettersson |
Mariestads MS |
|
|
V4 |
|
|
|
83 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:07,3 |
50,4
|
21,9
|
0,5
|
17 |
|
|
Roland Bengtsson |
|
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:08,5 |
51,6
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
116 |
|
Krister Dahlberg |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
5:08,5 |
51,6
|
35,3
|
|
4 |
|
|
Peter Andersson |
Kullings MS |
|
|
325i Coupé |
|
|
|
19 |
|
Stig Bergqvist |
Tidaholms MK |
Tinter CRC HRB Klass 3 |
|
Volvo |
5:10,6 |
53,7
|
24,2
|
2,1
|
3 |
|
|
Perry Allerth |
Skillingaryds MK |
|
|
142 |
|
|
|
129 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:11,6 |
54,7
|
13,4
|
1,0
|
4 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
64 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare VOC |
|
Volvo |
5:12,4 |
55,5
|
27,0
|
0,8
|
18 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
119 |
|
Per Hedskog |
SMK Trollhättan |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:13,4 |
56,5
|
40,2
|
1,0
|
5 |
|
|
Klas Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Ascona |
|
|
|
18 |
|
Göte Karlsson |
Hässleholms MK |
Tinter CRC HRB Klass 3 |
|
Opel |
5:14,8 |
57,9
|
28,4
|
1,4
|
4 |
|
|
Ulla Karlsson |
Hässleholms MK |
|
|
Ascona A |
|
|
|
128 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:17,1 |
1:00,2
|
18,9
|
2,3
|
5 |
|
|
Joakim Andersson |
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
17 |
|
Martin Miles |
Götene MK |
Tinter CRC HRB Klass 3 |
|
Volvo |
5:21,1 |
1:04,2
|
34,7
|
4,0
|
5 |
|
|
Stellan Karlsson |
Götene MK |
|
|
142 |
|
|
|
122 |
|
Anders Larsson |
Stenungsunds MS |
C-förare Grupp F |
|
Volvo |
5:22,6 |
1:05,7
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Carina Modig |
Kullings MS |
|
|
244 |
|
|
|
13 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Tinter CRC KRB Klass 2 |
|
Volvo |
5:25,0 |
1:08,1
|
|
2,4
|
1 |
|
|
Jan Gotting |
Kullings MS |
|
|
Amazon |
|
|
|
126 |
|
Kjell Larsson |
Vara MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:53,2 |
1:36,3
|
55,0
|
28,2
|
6 |
|
|
Jan Larsson |
Vara MK |
|
|
Golf |
|
|
|
130 |
|
Lars Engkvist |
Lidköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
6:08,5 |
1:51,6
|
1:10,3
|
15,3
|
7 |
|
|
Mikael Jansson |
Lidköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
67 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
C-förare VOC |
|
Volvo |
23:50,6 |
19:33,7
|
19:05,2
|
17:42,1
|
19 |
|
|
Daniel Hansson |
BMK Uddevalla |
|
|
240 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|