2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
On SS 3
84 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 63 Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 Volvo 3:03,5
1   Anders Thagesson Nybro AC   740  
 
2 62 Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 Opel 3:03,9 0,4 0,4 0,4
2   Ulf Thörjesson Rydsmk   Astra OPC  
 
3 77 Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 Volvo 3:06,1 2,6 2,2
1   Björn Henriksson   240  
 
4 66 Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 Volvo 3:06,3 2,8 2,8 0,2
3   Emelie Svensson Ryds MK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
5 71 Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 Volvo 3:06,7 3,2 3,2 0,4
4   Christer Håkansson Ryds MK   242  
 
6 60 Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 VW 3:06,8 3,3 3,3 0,1
5   Josefin Göransson Ljungby MK   Golf  
 
7 83 Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 Volvo 3:06,9 3,4 0,8 0,1
2   Tommy Sävevik Kullings MS   940  
 
8 79 Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 Volvo 3:07,1 3,6 1,0 0,2
3   Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås   242  
 
9 81 Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 BMW 3:08,2 4,7 2,1 1,1
4   Emmy Borgqvist Olofströms MK   325  
 
10 32 Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 Volvo 3:08,5 5,0 0,3
1   Viktor Zettergren   940  
 
10 33 Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 3:08,5 5,0
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
12 76 Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 Volvo 3:09,4 5,9 3,3 0,9
5   Björn Johnsson Hässleholms MK   940  
Entrant: Bilsport Rally Racing
 
13 69 Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 Opel 3:09,8 6,3 6,3 0,4
6   Tony Magnusson Älmhults MK   Ascona B  
 
14 88 Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 Renault 3:10,3 6,8 0,5
1   Kent Olsson Säffle MC   Clio Raganotti  
Entrant: Memphis Racing
 
15 75 Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 BMW 3:10,8 7,3 4,7 0,5
6   Joakim Svensson Älmhults MK   325i  
 
16 28 Ola Strömberg Nora MK Klass 3 Suzuki 3:11,2 7,7 2,7 0,4
3   Mikael Johansson Hässleholms MK   Swift GTI Mk2  
Entrant: Team BlästerMäster
 
17 84 Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 Volvo 3:11,4 7,9 5,3 0,2
7   Christian Olofsson Asarums MS   244  
 
18 67 Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 Volvo 3:11,7 8,2 8,2 0,3
7   Dan Bellborg   940  
Entrant: Festo AB
 
19 25 Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 3:11,8 8,3 3,3 0,1
4   Linda Björklund Kinds MK   740  
 
20 65 Krister Jonsson Broby MK Klass 9 Volvo 3:12,1 8,6 8,6 0,3
8   Henrik Andersson   240  
 
21 14 Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 VW 3:12,4 8,9 0,3
1   Marcus Johansson Gullabo RC   Golf  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
22 44 Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 Volvo 3:13,2 9,7 0,8
1   Emil Claesson Grimslövs MS   740  
 
23 61 Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 Volvo 3:13,3 9,8 9,8 0,1
9   Bengt Persson Simrishamns MK   240  
 
24 85 Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 Opel 3:13,7 10,2 7,6 0,4
8   Ivan Karlsson Nybro AC   Corsa  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
25 24 Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 Volvo 3:13,9 10,4 5,4 0,2
5   Patrik Berglund S Sunnerbo MK   940  
 
26 86 Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 Volvo 3:14,4 10,9 8,3 0,5
9   Niklas Eriksson Nybro AC   242  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
27 57 Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 Volvo 3:14,6 11,1 0,2
1   Malena Ohlsson Kils MK Bil   142  
 
28 10 Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 VW 3:14,8 11,3 2,4 0,2
2   Mikael Karlsson Ryds MK   Golf III  
 
29 59 Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 Volvo 3:15,8 12,3 12,3 1,0
10   Alexander Harsten Hässleholms MK   242  
 
30 74 Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 Volvo 3:15,9 12,4 12,4 0,1
11   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   242  
 
31 34 Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 Volvo 3:16,4 12,9 7,9 0,5
6   Håkan Henriksson   244  
 
32 49 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 Volvo 3:16,5 13,0 0,1
1   Tommy Åstrand Åtvidaberg MK   142 S  
 
33 90 Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 VW 3:16,6 13,1 6,3 0,1
2   Ola Bladh   Golf  
 
34 50 Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 Opel 3:16,7 13,2 0,2 0,1
2   Mårten Jönsson SMK Hörby   Ascona A  
 
35 95 Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 Toyota 3:16,8 13,3 6,5 0,1
3   Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna   Starlet  
 
36 12 Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 Opel 3:18,2 14,7 5,8 1,4
3   Lars Nordh Ydre MK   Astra  
 
37 2 Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U Volvo 3:18,5 15,0 0,3
1   Clas Fredriksson Lessebo MK   242  
 
38 31 Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 Volvo 3:19,8 16,3 11,3 1,3
7   Jonna Brunnström Skillingaryds MK   940  
 
38 68 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 Opel 3:19,8 16,3 16,3
12   Adrian Ring Linköpings MS   Ascona B  
 
40 11 Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 VW 3:20,0 16,5 7,6 0,2
4   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
40 19 Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 Volvo 3:20,0 16,5
1   Robin Bayley-P Grimslövs MS   240  
 
42 64 Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 Peugeot 3:20,9 17,4 17,4 0,9
13   Anna Blondell Mantorps MK   306 GTI  
 
43 3 Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U VW 3:21,9 18,4 3,4 1,0
2   Håkan Skansfors   Golf 2  
 
44 13 Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 VW 3:22,5 19,0 10,1 0,6
5   Pål Ryke Karlskrona AK   Golf  
Entrant: Festo AB
 
45 56 Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 Opel 3:22,7 19,2 8,1 0,2
2   Nelli Håkansson Ryds MK   Ascona A  
 
46 94 Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 Volvo 3:22,8 19,3 12,5 0,1
4   Markus Andersson Olofströms MK   242  
 
47 42 Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 Volvo 3:23,1 19,6 9,9 0,3
2   Thomas Karlsson Ryds MK   244  
 
48 93 Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 Volvo 3:23,2 19,7 12,9 0,1
5   Lasse Antikainen Kritianstads MK   242  
 
49 48 Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 Saab 3:23,6 20,1 7,1 0,4
3   Emil Svensson Ryds MK   V4  
 
50 27 Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 Volvo 3:23,8 20,3 15,3 0,2
8   Hampus Lejon Rödeby Eks MS   242  
 
50 35 Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 Volvo 3:23,8 20,3 10,6
3   Viktor Lundström Emådalens MK   242  
 
52 15 Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 Opel 3:24,0 20,5 11,6 0,2
6   Christoffer Svensson   Astra  
 
53 87 Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 Opel 3:24,4 20,9 14,1 0,4
6   Glenn Fällgren Falkenbergs MK   Ascona B  
 
53 26 Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 Volvo 3:24,4 20,9 15,9
9   Anders Olsson   940  
 
55 46 Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 Volvo 3:24,8 21,3 11,6 0,4
4   Mikael Hansson Grimslöv MS   740  
 
55 29 Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 Volvo 3:24,8 21,3 16,3
10   Magnus Månsson Karlskrona AK   242  
 
57 201 Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 Volvo 3:24,9 21,4 11,7 0,1
5   Storm Nässjö MK   740  
 
58 92 Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 Opel 3:25,0 21,5 14,7 0,1
7   Pernilla Tallberg Hässleholms MK   Kadett GSI  
 
59 203 Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 Volvo 3:25,3 21,8 16,8 0,3
11   Mikael Johansson Älmhults MK   240  
 
60 36 Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 Volvo 3:25,5 22,0 12,3 0,2
6   Boo Hidsjö MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
61 1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U Volvo 3:26,5 23,0 8,0 1,0
3   Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
62 20 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 Opel 3:26,7 23,2 6,7 0,2
2   Emil Ivarsson Oskarshamns RRC   Astra  
 
63 38 Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 Volvo 3:27,3 23,8 14,1 0,6
7   Thomas Carlsson Wäxjö MS   240  
 
64 41 Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 Volvo 3:27,8 24,3 14,6 0,5
8   Emil Lundin Kristianstad FRC   240  
 
65 78 Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 Ford 3:28,1 24,6 22,0 0,3
10   Emma Saikanmäki Olofströms MK   Escort Mk2  
 
66 47 Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 Volvo 3:28,9 25,4 15,7 0,8
9   Hans-Peter Picher Skillingaryds MK   940  
 
67 53 Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 Volvo 3:29,0 25,5 12,5 0,1
4   Pia Rask Mönsterås MK   142  
 
67 9 Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 VW 3:29,0 25,5 16,6
7   Frida Axelsson Skillingaryds MK   Golf II  
 
69 21 Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 BMW 3:29,5 26,0 9,5 0,5
3   Peter Johannesson Gullabo RC   318i  
 
69 89 Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 Peugeot 3:29,5 26,0 19,2
8   Joakim Gustafsson SMK Växjö   306  
Entrant: Team Racepage www.racepage.org
 
71 22 Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 VW 3:29,7 26,2 9,7 0,2
4   Ralf Karlsson Eskiltuna   Golf 3  
 
72 39 Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 Volvo 3:30,4 26,9 17,2 0,7
10   Olliver Roth MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
73 40 Magnus Andersson Osby MK Klass 4 Volvo 3:30,8 27,3 17,6 0,4
11   Karl Sekander Osby MK   240  
 
74 80 Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 Opel 3:32,7 29,2 26,6 1,9
11   Jan Lennartsson SMK Hörby   Kadett  
 
75 16 Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 VW 3:32,8 29,3 20,4 0,1
8   Camilla Andersson Gullabo RC   Golf  
 
76 43 Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 Volvo 3:37,5 34,0 24,3 4,7
12   Joel Knutsson Gullabo RC   940  
 
77 202 Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 Volvo 3:37,9 34,4 17,9 0,4
5   David Almqvist   940  
 
78 51 Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 Volvo 3:38,3 34,8 21,8 0,4
5   Morgan Möller Olofströms MK   142  
 
79 91 Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 Opel 3:42,1 38,6 31,8 3,8
9   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Ascona B  
 
80 5 Simon Johansson Wäxjö MS Klass U Volvo 3:42,3 38,8 23,8 0,2
4   Glenn Johansson Wäxjö MS   242  
 
81 4 Andreas Elfver Gränna MK Klass U VW 3:48,5 45,0 30,0 6,2
5   Lars Elfver Gränna MK   Golf  
 
82 45 Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 Volvo 3:51,2 47,7 38,0 2,7
13   Emelie Karlsson Norrahammars MK   244  
 
83 8 Filip Håkansson Asarums MS Klass U Suzuki 3:52,1 48,6 33,6 0,9
6   Christoffer Johansson Asarums MS   Swift GTI  
 
84 7 Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U Volvo 4:04,9 1:01,4 46,4 12,8
7   Thomas Gustafsson Wäxjö MS   940