2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
On SS 2
86 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 62 Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 Opel 3:20,9
1   Ulf Thörjesson Rydsmk   Astra OPC  
 
2 83 Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 Volvo 3:27,4 6,5 6,5
1   Tommy Sävevik Kullings MS   940  
 
3 63 Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 Volvo 3:27,5 6,6 6,6 0,1
2   Anders Thagesson Nybro AC   740  
 
4 75 Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 BMW 3:27,8 6,9 0,4 0,3
2   Joakim Svensson Älmhults MK   325i  
 
5 71 Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 Volvo 3:29,7 8,8 8,8 1,9
3   Christer Håkansson Ryds MK   242  
 
6 77 Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 Volvo 3:30,5 9,6 3,1 0,8
3   Björn Henriksson   240  
 
7 79 Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 Volvo 3:30,6 9,7 3,2 0,1
4   Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås   242  
 
8 60 Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 VW 3:31,1 10,2 10,2 0,5
4   Josefin Göransson Ljungby MK   Golf  
 
9 70 Mats Moberg Östergyllen RC Klass 9 Opel 3:32,1 11,2 1,0
5   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 
10 66 Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 Volvo 3:33,1 12,2 12,2 1,0
6   Emelie Svensson Ryds MK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
11 76 Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 Volvo 3:33,6 12,7 6,2 0,5
5   Björn Johnsson Hässleholms MK   940  
Entrant: Bilsport Rally Racing
 
12 28 Ola Strömberg Nora MK Klass 3 Suzuki 3:34,1 13,2 0,5
1   Mikael Johansson Hässleholms MK   Swift GTI Mk2  
Entrant: Team BlästerMäster
 
13 88 Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 Renault 3:34,3 13,4 0,2
1   Kent Olsson Säffle MC   Clio Raganotti  
Entrant: Memphis Racing
 
14 67 Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 Volvo 3:34,8 13,9 13,9 0,5
7   Dan Bellborg   940  
Entrant: Festo AB
 
14 86 Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 Volvo 3:34,8 13,9 7,4
6   Niklas Eriksson Nybro AC   242  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
16 33 Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 3:35,0 14,1 0,9 0,2
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
17 85 Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 Opel 3:35,1 14,2 7,7 0,1
7   Ivan Karlsson Nybro AC   Corsa  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
18 25 Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 3:36,1 15,2 2,0 1,0
3   Linda Björklund Kinds MK   740  
 
19 32 Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 Volvo 3:36,3 15,4 2,2 0,2
4   Viktor Zettergren   940  
 
20 84 Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 Volvo 3:37,0 16,1 9,6 0,7
8   Christian Olofsson Asarums MS   244  
 
21 61 Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 Volvo 3:37,3 16,4 16,4 0,3
8   Bengt Persson Simrishamns MK   240  
 
22 81 Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 BMW 3:37,9 17,0 10,5 0,6
9   Emmy Borgqvist Olofströms MK   325  
 
23 69 Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 Opel 3:38,0 17,1 17,1 0,1
9   Tony Magnusson Älmhults MK   Ascona B  
 
24 90 Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 VW 3:38,1 17,2 3,8 0,1
2   Ola Bladh   Golf  
 
25 95 Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 Toyota 3:38,5 17,6 4,2 0,4
3   Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna   Starlet  
 
26 57 Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 Volvo 3:38,6 17,7 0,1
1   Malena Ohlsson Kils MK Bil   142  
 
27 50 Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 Opel 3:38,8 17,9 0,2
1   Mårten Jönsson SMK Hörby   Ascona A  
 
28 24 Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 Volvo 3:39,5 18,6 5,4 0,7
5   Patrik Berglund S Sunnerbo MK   940  
 
29 34 Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 Volvo 3:40,1 19,2 6,0 0,6
6   Håkan Henriksson   244  
 
30 65 Krister Jonsson Broby MK Klass 9 Volvo 3:40,3 19,4 19,4 0,2
10   Henrik Andersson   240  
 
31 59 Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 Volvo 3:41,1 20,2 20,2 0,8
11   Alexander Harsten Hässleholms MK   242  
 
31 93 Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 Volvo 3:41,1 20,2 6,8
4   Lasse Antikainen Kritianstads MK   242  
 
33 68 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 Opel 3:41,6 20,7 20,7 0,5
12   Adrian Ring Linköpings MS   Ascona B  
 
34 44 Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 Volvo 3:42,0 21,1 0,4
1   Emil Claesson Grimslövs MS   740  
 
35 10 Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 VW 3:42,1 21,2 0,1
1   Mikael Karlsson Ryds MK   Golf III  
 
36 94 Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 Volvo 3:42,8 21,9 8,5 0,7
5   Markus Andersson Olofströms MK   242  
 
37 21 Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 BMW 3:43,5 22,6 0,7
1   Peter Johannesson Gullabo RC   318i  
 
38 74 Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 Volvo 3:43,6 22,7 22,7 0,1
13   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   242  
 
38 2 Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U Volvo 3:43,6 22,7
1   Clas Fredriksson Lessebo MK   242  
 
40 14 Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 VW 3:44,0 23,1 1,9 0,4
2   Marcus Johansson Gullabo RC   Golf  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
40 203 Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 Volvo 3:44,0 23,1 9,9
7   Mikael Johansson Älmhults MK   240  
 
42 31 Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 Volvo 3:44,2 23,3 10,1 0,2
8   Jonna Brunnström Skillingaryds MK   940  
 
43 64 Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 Peugeot 3:45,2 24,3 24,3 1,0
14   Anna Blondell Mantorps MK   306 GTI  
 
44 49 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 Volvo 3:45,5 24,6 6,7 0,3
2   Tommy Åstrand Åtvidaberg MK   142 S  
 
45 92 Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 Opel 3:46,0 25,1 11,7 0,5
6   Pernilla Tallberg Hässleholms MK   Kadett GSI  
 
46 87 Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 Opel 3:47,2 26,3 12,9 1,2
7   Glenn Fällgren Falkenbergs MK   Ascona B  
 
47 42 Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 Volvo 3:47,3 26,4 5,3 0,1
2   Thomas Karlsson Ryds MK   244  
 
48 26 Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 Volvo 3:47,8 26,9 13,7 0,5
9   Anders Olsson   940  
 
49 48 Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 Saab 3:48,1 27,2 9,3 0,3
3   Emil Svensson Ryds MK   V4  
 
49 201 Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 Volvo 3:48,1 27,2 6,1
3   Storm Nässjö MK   740  
 
51 78 Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 Ford 3:48,2 27,3 20,8 0,1
10   Emma Saikanmäki Olofströms MK   Escort Mk2  
 
52 54 Leif Nilsson Hässleholms MK Klass 7 Opel 3:49,1 28,2 0,9
1   Mikael Rosenberg Hässleholms MK   Kadett GT/E  
Entrant: Tyringe Bildemontering Ab
 
53 11 Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 VW 3:49,2 28,3 7,1 0,1
3   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
54 35 Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 Volvo 3:49,4 28,5 7,4 0,2
4   Viktor Lundström Emådalens MK   242  
 
55 36 Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 Volvo 3:49,7 28,8 7,7 0,3
5   Boo Hidsjö MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
56 15 Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 Opel 3:50,2 29,3 8,1 0,5
4   Christoffer Svensson   Astra  
 
57 12 Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 Opel 3:50,6 29,7 8,5 0,4
5   Lars Nordh Ydre MK   Astra  
 
58 91 Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 Opel 3:50,8 29,9 16,5 0,2
8   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Ascona B  
 
58 56 Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 Opel 3:50,8 29,9 12,2
2   Nelli Håkansson Ryds MK   Ascona A  
 
60 27 Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 Volvo 3:51,9 31,0 17,8 1,1
10   Hampus Lejon Rödeby Eks MS   242  
 
61 89 Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 Peugeot 3:52,5 31,6 18,2 0,6
9   Joakim Gustafsson SMK Växjö   306  
Entrant: Team Racepage www.racepage.org
 
62 22 Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 VW 3:52,9 32,0 9,4 0,4
2   Ralf Karlsson Eskiltuna   Golf 3  
 
63 47 Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 Volvo 3:54,0 33,1 12,0 1,1
6   Hans-Peter Picher Skillingaryds MK   940  
 
64 16 Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 VW 3:54,2 33,3 12,1 0,2
6   Camilla Andersson Gullabo RC   Golf  
 
65 13 Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 VW 3:55,5 34,6 13,4 1,3
7   Pål Ryke Karlskrona AK   Golf  
Entrant: Festo AB
 
66 39 Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 Volvo 3:55,8 34,9 13,8 0,3
7   Olliver Roth MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
67 46 Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 Volvo 3:55,9 35,0 13,9 0,1
8   Mikael Hansson Grimslöv MS   740  
 
68 38 Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 Volvo 3:56,0 35,1 14,0 0,1
9   Thomas Carlsson Wäxjö MS   240  
 
68 3 Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U VW 3:56,0 35,1 12,4
2   Håkan Skansfors   Golf 2  
 
70 9 Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 VW 3:56,7 35,8 14,6 0,7
8   Frida Axelsson Skillingaryds MK   Golf II  
 
71 41 Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 Volvo 3:56,8 35,9 14,8 0,1
10   Emil Lundin Kristianstad FRC   240  
 
72 19 Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 Volvo 3:58,1 37,2 14,6 1,3
3   Robin Bayley-P Grimslövs MS   240  
 
73 53 Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 Volvo 3:59,1 38,2 20,3 1,0
4   Pia Rask Mönsterås MK   142  
 
74 1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U Volvo 4:00,1 39,2 16,5 1,0
3   Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
75 80 Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 Opel 4:06,3 45,4 38,9 6,2
11   Jan Lennartsson SMK Hörby   Kadett  
 
76 20 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 Opel 4:07,8 46,9 24,3 1,5
4   Emil Ivarsson Oskarshamns RRC   Astra  
 
77 43 Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 Volvo 4:08,3 47,4 26,3 0,5
11   Joel Knutsson Gullabo RC   940  
 
78 202 Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 Volvo 4:09,6 48,7 26,1 1,3
5   David Almqvist   940  
 
79 51 Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 Volvo 4:10,6 49,7 31,8 1,0
5   Morgan Möller Olofströms MK   142  
 
80 4 Andreas Elfver Gränna MK Klass U VW 4:16,8 55,9 33,2 6,2
4   Lars Elfver Gränna MK   Golf  
 
81 5 Simon Johansson Wäxjö MS Klass U Volvo 4:16,9 56,0 33,3 0,1
5   Glenn Johansson Wäxjö MS   242  
 
82 45 Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 Volvo 4:22,5 1:01,6 40,5 5,6
12   Emelie Karlsson Norrahammars MK   244  
 
83 8 Filip Håkansson Asarums MS Klass U Suzuki 4:26,3 1:05,4 42,7 3,8
6   Christoffer Johansson Asarums MS   Swift GTI  
 
84 7 Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U Volvo 4:26,5 1:05,6 42,9 0,2
7   Thomas Gustafsson Wäxjö MS   940  
 
85 40 Magnus Andersson Osby MK Klass 4 Volvo 5:21,3 2:00,4 1:39,3 54,8
13   Karl Sekander Osby MK   240  
 
86 29 Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 Volvo 6:58,0 3:37,1 3:23,9 1:36,7
11   Magnus Månsson Karlskrona AK   242