2013-11-09
Vilda Ryd Racet
Official final
On SS 1
91 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 71 Jörgen Olsson Ryds MK Klass 9 Volvo 1:18,6
1   Christer Håkansson Ryds MK   242  
 
2 72 Mats Lundholm Tjust MK Klass 9 Mercedes Benz 1:18,9 0,3 0,3
2   Tomas Olsson Tjust MK   190e  
 
3 62 Kristoffer Thörjesson Ryds MK Klass 9 Opel 1:21,7 3,1 3,1 2,8
3   Ulf Thörjesson Rydsmk   Astra OPC  
 
3 79 Magnus Görling Team Skogsåkarna Tranås Klass 10 Volvo 1:21,7 3,1
1   Rickard Ripenås Team Skogsåkarna Tranås   242  
 
5 63 Håkan Tagesson Nybro AC Klass 9 Volvo 1:22,2 3,6 3,6 0,5
4   Anders Thagesson Nybro AC   740  
 
6 60 Robert Karlsson Ljungby Motorklubb Klass 9 VW 1:22,5 3,9 3,9 0,3
5   Josefin Göransson Ljungby MK   Golf  
 
6 70 Mats Moberg Östergyllen RC Klass 9 Opel 1:22,5 3,9
5   Thorbjörn Olofsson Östergyllen RC   Ascona B  
 
8 76 Jonas Andersson Gullabo RC Klass 10 Volvo 1:22,7 4,1 1,0 0,2
2   Björn Johnsson Hässleholms MK   940  
Entrant: Bilsport Rally Racing
 
8 81 Björn Borgqvist Olofströms MK Klass 10 BMW 1:22,7 4,1 1,0
2   Emmy Borgqvist Olofströms MK   325  
 
8 77 Robert Svensson Karlskrona AK Klass 10 Volvo 1:22,7 4,1 1,0
2   Björn Henriksson   240  
 
11 75 Markus Svensson Älmhults MK Klass 10 BMW 1:23,3 4,7 1,6 0,6
5   Joakim Svensson Älmhults MK   325i  
 
12 83 Jan Wigertson Kullings MS Klass 10 Volvo 1:23,4 4,8 1,7 0,1
6   Tommy Sävevik Kullings MS   940  
 
13 61 Mikael Andersson Södra Sunnebo MK Klass 9 Volvo 1:23,6 5,0 5,0 0,2
7   Bengt Persson Simrishamns MK   240  
 
14 66 Janne Kristiansson Wäxjö MS Klass 9 Volvo 1:23,8 5,2 5,2 0,2
8   Emelie Svensson Ryds MK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
15 86 Andreas S Sjöström Nybro AC Klass 10 Volvo 1:24,2 5,6 2,5 0,4
7   Niklas Eriksson Nybro AC   242  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
16 32 Magnus Gad Lessebo MK Klass 3 Volvo 1:24,3 5,7 0,1
1   Viktor Zettergren   940  
 
17 67 Leif Lindahl Karlskrona AK Klass 9 Volvo 1:24,4 5,8 5,8 0,1
9   Dan Bellborg   940  
Entrant: Festo AB
 
18 69 Stefan Axelsson Älmhults MK Klass 9 Opel 1:24,8 6,2 6,2 0,4
10   Tony Magnusson Älmhults MK   Ascona B  
 
18 88 Kim Andersson Årjängs MK Klass 11 Renault 1:24,8 6,2
1   Kent Olsson Säffle MC   Clio Raganotti  
Entrant: Memphis Racing
 
20 25 Morgan Olsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 1:25,1 6,5 0,8 0,3
2   Linda Björklund Kinds MK   740  
 
20 50 Rune Nilsson SMK Hörby Klass 6 Opel 1:25,1 6,5
1   Mårten Jönsson SMK Hörby   Ascona A  
 
22 57 Tobias Brindmark Åtvidabergs MK Klass 8 Volvo 1:25,2 6,6 0,1
1   Malena Ohlsson Kils MK Bil   142  
 
23 85 Viktor Karlsson Nybro AC Klass 10 Opel 1:25,3 6,7 3,6 0,1
8   Ivan Karlsson Nybro AC   Corsa  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
23 34 Tim Pettersson Wäxjö MS Klass 3 Volvo 1:25,3 6,7 1,0
3   Håkan Henriksson   244  
 
25 33 Victor Karlsson Vimmerby MS Klass 3 Volvo 1:25,6 7,0 1,3 0,3
4   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
25 94 Krister Bengtsson Olofströms MK Klass 11 Volvo 1:25,6 7,0 0,8
2   Markus Andersson Olofströms MK   242  
 
25 74 Fredrik Karlsson Anderstorps RC Klass 9 Volvo 1:25,6 7,0 7,0
11   Henrik Söderkvist Skillingaryds MK   242  
 
28 28 Ola Strömberg Nora MK Klass 3 Suzuki 1:25,7 7,1 1,4 0,1
5   Mikael Johansson Hässleholms MK   Swift GTI Mk2  
Entrant: Team BlästerMäster
 
29 84 Lars Gillberg Asarums MS Klass 10 Volvo 1:26,2 7,6 4,5 0,5
9   Christian Olofsson Asarums MS   244  
 
30 65 Krister Jonsson Broby MK Klass 9 Volvo 1:26,9 8,3 8,3 0,7
12   Henrik Andersson   240  
 
31 21 Linus Svensson Gullabo RC Klass 2 BMW 1:27,1 8,5 0,2
1   Peter Johannesson Gullabo RC   318i  
 
32 54 Leif Nilsson Hässleholms MK Klass 7 Opel 1:27,2 8,6 0,1
1   Mikael Rosenberg Hässleholms MK   Kadett GT/E  
Entrant: Tyringe Bildemontering Ab
 
33 24 Tomas Karlsson S Sunnerbo MK Klass 3 Volvo 1:27,4 8,8 3,1 0,2
6   Patrik Berglund S Sunnerbo MK   940  
 
33 44 Anton Claesson Grimslövs MS Klass 4 Volvo 1:27,4 8,8
1   Emil Claesson Grimslövs MS   740  
 
35 68 Per-Åke Ring SMK Valdemarsvik Klass 9 Opel 1:27,6 9,0 9,0 0,2
13   Adrian Ring Linköpings MS   Ascona B  
 
36 31 Fredrik Eidhall Skillingaryds MK Klass 3 Volvo 1:27,8 9,2 3,5 0,2
7   Jonna Brunnström Skillingaryds MK   940  
 
36 49 Peo Kindgren Åtvidabergs MK Klass 6 Volvo 1:27,8 9,2 2,7
2   Tommy Åstrand Åtvidaberg MK   142 S  
 
38 14 Pär Johansson Gullabo RC Klass 1 VW 1:28,2 9,6 0,4
1   Marcus Johansson Gullabo RC   Golf  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
39 203 Leif Axelsson S. Sunnerbo Klass 3 Volvo 1:28,5 9,9 4,2 0,3
8   Mikael Johansson Älmhults MK   240  
 
39 27 Lars Rydberg Gullabo RC Klass 3 Volvo 1:28,5 9,9 4,2
8   Hampus Lejon Rödeby Eks MS   242  
 
41 93 Martin Olsson Kristianstad MK Klass 11 Volvo 1:28,9 10,3 4,1 0,4
3   Lasse Antikainen Kritianstads MK   242  
 
42 95 Simon Adolfsson Team Skogsåkarna Klass 11 Toyota 1:29,0 10,4 4,2 0,1
4   Jimmy Hjelm Team Skogsåkarna   Starlet  
 
43 10 Jerry Gustavsson Växjö MS Klass 1 VW 1:29,1 10,5 0,9 0,1
2   Mikael Karlsson Ryds MK   Golf III  
 
44 2 Henrik Rydberg Gullabo RC Klass U Volvo 1:29,2 10,6 0,1
1   Clas Fredriksson Lessebo MK   242  
 
44 87 Kjell Andersson Kinds MK Klass 11 Opel 1:29,2 10,6 4,4
5   Glenn Fällgren Falkenbergs MK   Ascona B  
 
46 90 Andreas Axelsson Grimslövs MS Klass 11 VW 1:29,4 10,8 4,6 0,2
6   Ola Bladh   Golf  
 
47 59 Mikael Andersson Kristianstad MK Klass 9 Volvo 1:29,6 11,0 11,0 0,2
14   Alexander Harsten Hässleholms MK   242  
 
47 36 Christopher Gustafson MK Kinda Klass 4 Volvo 1:29,6 11,0 2,2
2   Boo Hidsjö MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
47 92 Martin Tallberg Hässleholms MK Klass 11 Opel 1:29,6 11,0 4,8
7   Pernilla Tallberg Hässleholms MK   Kadett GSI  
 
50 56 Ingvar Håkansson Ryds MK Klass 8 Opel 1:29,7 11,1 4,5 0,1
2   Nelli Håkansson Ryds MK   Ascona A  
 
51 38 Christofer Karlsson Wäxjö MS Klass 4 Volvo 1:29,8 11,2 2,4 0,1
3   Thomas Carlsson Wäxjö MS   240  
 
52 64 Lars Blondell Mantorps MK Klass 9 Peugeot 1:30,4 11,8 11,8 0,6
15   Anna Blondell Mantorps MK   306 GTI  
 
53 13 Carl Ryke Karlskrona AK Klass 1 VW 1:30,5 11,9 2,3 0,1
3   Pål Ryke Karlskrona AK   Golf  
Entrant: Festo AB
 
54 26 Ingemar Månsson SMK Hörby Klass 3 Volvo 1:30,7 12,1 6,4 0,2
10   Anders Olsson   940  
 
54 42 Anton Ahlberg Ryds MK Klass 4 Volvo 1:30,7 12,1 3,3
4   Thomas Karlsson Ryds MK   244  
 
56 53 Per-Ivar Hellberg Broby MK Klass 6 Volvo 1:31,0 12,4 5,9 0,3
3   Pia Rask Mönsterås MK   142  
 
57 78 Hannu Saikanmäki Olofströms MK Klass 10 Ford 1:31,1 12,5 9,4 0,1
10   Emma Saikanmäki Olofströms MK   Escort Mk2  
 
58 35 Anders Lundström Emådalens MK Klass 4 Volvo 1:31,3 12,7 3,9 0,2
5   Viktor Lundström Emådalens MK   242  
 
59 91 Fredrik Sjöberg Falköpings MK Klass 11 Opel 1:31,4 12,8 6,6 0,1
8   Joakim Sjöberg Falköpings MK   Ascona B  
 
60 48 Ola Bengtsson Olofströms MK Klass 6 Saab 1:31,6 13,0 6,5 0,2
4   Emil Svensson Ryds MK   V4  
 
61 46 Joakim Hansson Gimslöv MS Klass 4 Volvo 1:31,7 13,1 4,3 0,1
6   Mikael Hansson Grimslöv MS   740  
 
61 47 Patrik Tallåker Skillingaryds MK Klass 4 Volvo 1:31,7 13,1 4,3
6   Hans-Peter Picher Skillingaryds MK   940  
 
63 201 Christian Gustafsson Nässjö MK Klass 4 Volvo 1:31,9 13,3 4,5 0,2
8   Storm Nässjö MK   740  
 
64 19 Johan Bengtsson Älmhults MK Klass 2 Volvo 1:32,6 14,0 5,5 0,7
2   Robin Bayley-P Grimslövs MS   240  
 
65 11 Mats Adolfsson Nässjö MK Klass 1 VW 1:32,9 14,3 4,7 0,3
4   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
65 20 Mattias Lindqvist Oskarshamns RRC Klass 2 Opel 1:32,9 14,3 5,8
3   Emil Ivarsson Oskarshamns RRC   Astra  
 
67 12 Patrik Pettersson Ydre MK Klass 1 Opel 1:33,2 14,6 5,0 0,3
5   Lars Nordh Ydre MK   Astra  
 
68 89 Alexander Alexandersson Vimmerby MS Klass 11 Peugeot 1:33,3 14,7 8,5 0,1
9   Joakim Gustafsson SMK Växjö   306  
Entrant: Team Racepage www.racepage.org
 
69 3 Jonatan Johannesson Gullabo RC Klass U VW 1:34,0 15,4 4,8 0,7
2   Håkan Skansfors   Golf 2  
 
70 1 Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK Klass U Volvo 1:34,2 15,6 5,0 0,2
3   Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK   940  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
70 22 Sebastian Karlsson Eskiltuna MK Klass 2 VW 1:34,2 15,6 7,1
4   Ralf Karlsson Eskiltuna   Golf 3  
 
70 15 Daniel Petersson Wäxjö MS Klass 1 Opel 1:34,2 15,6 6,0
6   Christoffer Svensson   Astra  
 
73 39 Ronnie Roth MK Kinda Klass 4 Volvo 1:34,3 15,7 6,9 0,1
9   Olliver Roth MK Kinda   940  
Entrant: HG TRAFIK AB
 
73 17 Kjell Svensson Ryds MK Klass 2 BMW 1:34,3 15,7
5   Anne Wiesemann Ryds MK   316 Compact  
 
75 16 Nicklas Eriksson Gullabo RC Klass 1 VW 1:34,6 16,0 6,4 0,3
7   Camilla Andersson Gullabo RC   Golf  
 
76 41 Emil Ohlin Simrishamns MK Klass 4 Volvo 1:35,4 16,8 8,0 0,8
10   Emil Lundin Kristianstad FRC   240  
 
77 29 Dan Järbyn Toarps MK Klass 3 Volvo 1:35,8 17,2 11,5 0,4
11   Magnus Månsson Karlskrona AK   242  
 
78 80 Terese Lennartsson SMK Hörby Klass 10 Opel 1:36,0 17,4 14,3 0,2
11   Jan Lennartsson SMK Hörby   Kadett  
 
79 9 Gerth Andersson Kinds MK Klass 1 VW 1:36,2 17,6 8,0 0,2
8   Frida Axelsson Skillingaryds MK   Golf II  
 
80 202 Mikael Steen Skillingaryds MK Klass 2 Volvo 1:37,2 18,6 10,1 1,0
6   David Almqvist   940  
 
81 52 Jens Andersson Olofströms MK Klass 6 Volvo 1:37,6 19,0 0,4
5     142  
 
82 51 Joakim Ekstrand Olofströms MK Klass 6 Volvo 1:38,3 19,7 13,2 0,7
6   Morgan Möller Olofströms MK   142  
 
83 43 Daniel Hansson Gullabo RC Klass 4 Volvo 1:39,2 20,6 11,8 0,9
11   Joel Knutsson Gullabo RC   940  
 
84 45 Emma Svensson Ljungby MK Klass 4 Volvo 1:43,0 24,4 15,6 3,8
12   Emelie Karlsson Norrahammars MK   244  
 
85 40 Magnus Andersson Osby MK Klass 4 Volvo 1:44,2 25,6 16,8 1,2
13   Karl Sekander Osby MK   240  
 
86 5 Simon Johansson Wäxjö MS Klass U Volvo 1:45,0 26,4 15,8 0,8
4   Glenn Johansson Wäxjö MS   242  
 
87 30 Michael Jeffman Hässleholms MK Klass 3 Volvo 1:46,6 28,0 1,6
12   Gabriela Jeffman Hässleholms MK   940  
 
88 4 Andreas Elfver Gränna MK Klass U VW 1:49,7 31,1 20,5 3,1
5   Lars Elfver Gränna MK   Golf  
 
89 7 Henrik Gustafsson Wäxjö MS Klass U Volvo 1:49,9 31,3 20,7 0,2
6   Thomas Gustafsson Wäxjö MS   940  
 
90 18 Marcus Johansson Gullabo RC Klass 2 VW 1:57,7 39,1 7,8
7   Åke Lundberg Gullabo RC   Golf 2  
Entrant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851
 
91 8 Filip Håkansson Asarums MS Klass U Suzuki 1:57,8 39,2 28,6 0,1
7   Christoffer Johansson Asarums MS   Swift GTI