2013-09-21
Rejmes Svängen
Official final
On SS 4
113 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 4:11,4
1   Mikael Johansson Vansbro MK   Octavia  
 
2 208 Mats Jonsson Forshaga MC 4 WD Ford 4:12,8 1,4 1,4 1,4
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
3 54 Bengt Thorsell Skara MK 4 WD Ford 4:13,3 1,9 1,9 0,5
3   Mikael Kjellgren Hjo MK   Focus  
 
4 52 Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 4:19,9 8,5 8,5 6,6
4   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer  
Entrant: Högdalens Bil o Skadecenter
 
5 45 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 4:20,7 9,3 0,8
1   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
6 48 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 4:24,1 12,7 3,4 3,4
2   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
7 32 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 4:27,3 15,9 6,6 3,2
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Corsa  
Entrant: Järbo Alltech
 
8 111 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 4:28,1 16,7 0,8
1   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L  
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
9 58 Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 4:28,2 16,8 16,8 0,1
5   Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V  
 
10 44 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 4:28,8 17,4 8,1 0,6
4   Carl-Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza  
 
11 46 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 4:28,9 17,5 8,2 0,1
5   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
12 116 Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 4:29,2 17,8 1,1 0,3
2   Jonas Arvidsson Laxå MK   242  
 
13 47 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 4:29,5 18,1 8,8 0,3
6   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
14 55 Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 4:29,7 18,3 18,3 0,2
6   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
15 202 Mattias Jirvelius SMK Örebro 4 WD Ford 4:29,9 18,5 18,5 0,2
7   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta S2000  
 
16 43 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 4:30,1 18,7 9,4 0,2
7   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
16 57 Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 4:30,1 18,7 18,7
8   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
18 112 Daniel Hellstadius Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 4:30,8 19,4 2,7 0,7
3   Jonas Bergsander Kullings MS   242  
 
19 130 Niklas Blomkvist Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 4:31,0 19,6 2,9 0,2
4   Gustav Johansson Fryksdalens MK   242  
 
20 29 Tomas Pettersson Ludvika MS A-förare 2 WD Ford 4:31,2 19,8 10,5 0,2
8   Lars-Erik Kronberg Ludvika MS   Escort  
 
21 211 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 4:31,8 20,4 11,1 0,6
9   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant: CEJN AB
 
22 121 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2 WD Volvo 4:32,5 21,1 4,4 0,7
5   Kim Göransson SMK Motala Bil   940  
 
23 123 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 4:32,7 21,3 4,6 0,2
6   Christian Ohlsson Kils MK Bil   240  
 
24 118 Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 4:33,5 22,1 0,8
7   Torbjörn Tholander Toarps MK   940  
 
25 120 Michael Larsson Rönne MK B-förare 2 WD Volvo 4:33,7 22,3 5,6 0,2
8   Lina Jonasson Ydre MK   940 GL  
Entrant: HL SERVICE LAXÅ AB
 
26 56 Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 4:33,9 22,5 22,5 0,2
9   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
27 63 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 4:34,2 22,8 0,3
1   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
28 119 Christian Gabrielsson SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 4:34,3 22,9 6,2 0,1
9   Jonas Eriksson SMK Nyköping   242  
 
29 23 Erik Davidsson Almunge MK A-förare 2 WD Opel 4:35,2 23,8 14,5 0,9
10   Daniel Westlund Almunge MK   Astra  
Entrant: Hyreslandslaget AB
 
30 124 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 4:35,4 24,0 7,3 0,2
10   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
31 30 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 4:36,2 24,8 15,5 0,8
11   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
31 114 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 4:36,2 24,8 8,1
11   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
31 115 Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 4:36,2 24,8 8,1
11   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
34 53 Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 4:36,3 24,9 24,9 0,1
10   Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI  
 
35 34 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2 WD Volvo 4:36,4 25,0 15,7 0,1
12   Tomas Sneen Ludvika MS   940  
 
36 25 Tommie Lindberg Hällefors MK A-förare 2 WD VW 4:37,2 25,8 16,5 0,8
13   Martin Lindberg Hällefors MK   Golf Mk3 16v  
 
37 36 Mats Andersson MK Kinda A-förare 2 WD Peugeot 4:38,0 26,6 17,3 0,8
14   Mattias Edvardsson Linköpings MS   306 GTI  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
38 131 André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 4:38,1 26,7 0,1
1   Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett  
 
39 39 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 4:38,5 27,1 17,8 0,4
15   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
40 113 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 4:38,8 27,4 10,7 0,3
13   Cecilia von Hebel Nora MK   242  
 
41 117 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 4:39,6 28,2 11,5 0,8
14   Jonas Sandberg Norrköpings MK   Escort Mk II  
Entrant: Lejtorp Racing
 
42 122 Mikael Wiberg Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 4:40,8 29,4 12,7 1,2
15   Weine Larsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Racepart Sweden
 
43 126 Thomas Bönnemark SMK Nyköping B-förare 2 WD Volvo 4:41,7 30,3 13,6 0,9
16   Kent Johansson BMW Sport Club   242  
 
44 26 Jimmy Wessbo Kullings MS A-förare 2 WD Volvo 4:41,8 30,4 21,1 0,1
16   Robert Teiffel Kullings MS   940  
 
45 40 Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 4:41,9 30,5 21,2 0,1
17   Sofia Johansson Vimmerby MS   244  
 
46 105 Pär Nordahl MK Ratten VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:42,0 30,6 0,1
1   Henning Greek MK Ratten   940  
 
47 128 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 4:43,1 31,7 1,1
17   Sivert Svensson Laxå MK   940  
 
48 24 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 4:43,2 31,8 22,5 0,1
18   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
 
49 107 Erik Karlström Nässjö MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:43,4 32,0 1,4 0,2
2   Tom Thörngren SMK Eksjö   940  
 
50 94 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:43,8 32,4 1,8 0,4
3   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
 
51 108 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:44,0 32,6 2,0 0,2
4   Anders Östlund Hällefors MK   940  
 
52 8 Stefan Sollenfelt Teknis MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 4:44,2 32,8 0,2
1   Per-Erik Svensson Teknis MC   Swift Mk2  
Entrant: Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
52 96 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:44,2 32,8
5   Lars Andersson Dals MK   940  
Entrant: O'Learys Racing
 
54 97 Andreas Pettersson MSK Hammaren VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:44,4 33,0 2,4 0,2
6   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
55 9 Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 4:45,6 34,2 1,4 1,2
2   Brittmarie Ålund Nora MK   Swift Mk2  
Entrant: Centrala Gummi Rallyteam Örebro
 
56 13 Jan Erik Eriksson Ludvika MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki Swift 4:45,9 34,5 1,7 0,3
3   Magnus Nilsson Katrineholms MK   GTI  
 
57 99 Karl-Johan Borhammar Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:46,0 34,6 0,1
7   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
 
58 134 Oskar Lundmark Kullings MS C-förare 2 WD Volvo 4:46,3 34,9 8,2 0,3
2   Johan Kempe Kullings MS   940  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
59 51 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Ford 4:46,4 35,0 35,0 0,1
11   Christer Carlsson Katrineholms MK   Focus WRC  
 
60 67 Håkan Westlund Almunge MK Appendix K Opel 4:46,6 35,2 12,4 0,2
2   Bo Eriksson Östhammars MK   Ascona  
 
61 125 Johan Östlund Flens MS B-förare 2 WD Wv 4:47,5 36,1 19,4 0,9
18   Mats Forsberg Flens MS   Golf  
 
62 62 Marcus Johnsson Katrineholms MK 4 WD Subaru 4:47,7 36,3 36,3 0,2
12   Mathias Johnsson Katrineholms MK   Impreza  
 
63 102 Fredrik Persson Laxå MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:47,9 36,5 5,9 0,2
8   Peter Sedig Rönne MK   940  
 
64 61 Conny Rolfsson Laxå MK 4 WD Mitsubishi 4:48,2 36,8 36,8 0,3
13   Mikael Rolfsson Laxå MK   Lancer Evo V  
 
65 100 Jonas Thorsell Falköpings MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:48,6 37,2 6,6 0,4
9   Joakim Sjöberg Falköpings MK   940  
Entrant: LEJTORP RACING
 
66 73 Tobias Isaksson Laxå MK Grupp E VW 4:49,5 38,1 0,9
1   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB
 
67 64 Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 4:49,6 38,2 15,4 0,1
3   Ulf Johansson MK Kinda   240  
Entrant: HYCKLINGE BENSINoSERVICE AB
 
68 201 Marcus Kallin Säffle MC VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:49,7 38,3 7,7 0,1
10   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
69 75 Max Nensén Gnesta MK Grupp E VW 4:49,8 38,4 0,3 0,1
2   Conny Rådén Taxinge MK   Golf  
 
70 209 Rickard Gustafsson SMK Södermanland VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 4:50,2 38,8 0,4
1   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
Entrant: www.rallyimport.se
 
71 129 Daniel Arwidson Falköpings MK B-förare 2 WD Ford 4:51,0 39,6 0,8
19   Rebecka Stenblom Götene MS   Escort Mk2  
 
72 104 Andreas Westlund Kullings MS VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:52,3 40,9 10,3 1,3
11   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
73 20 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 4:54,4 43,0 2,1
4   Rickard Forsell Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
74 81 Erik Brodin Sandvikens MK Grupp E Opel 4:55,5 44,1 6,0 1,1
3   Rebecca Engvall Sandvikens MK   Kadett  
Entrant: Svensson Racing
 
75 93 Johan Gustavson Ludvika MS Grupp E VW 4:55,6 44,2 6,1 0,1
4   Erik Gesteby Ludvika MS   Golf Mk2  
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
76 137 Pontus Jardstedt Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 4:56,0 44,6 5,8 0,4
2   Peter Svensson Kullings MS   240  
 
77 15 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 4:56,3 44,9 12,1 0,3
5   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant: Östmarks Bildemotering
 
77 74 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 4:56,3 44,9 6,8
5   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
79 90 Mauritz Lindqvist MK Ramunder Grupp E Ford 4:56,5 45,1 7,0 0,2
6   Tobias Steen Gotlands MF BK   Escort 16v  
 
79 142 Tobias Andersson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 4:56,5 45,1 6,3
3   Susanne Wiberg Kullings MS   940  
 
81 85 David Roos Gnesta MK Grupp E VW 4:57,5 46,1 8,0 1,0
7   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2  
 
82 1 Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 4:57,9 46,5 0,4
1   John Wärnelius MK Kinda   940  
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
82 207 Dennis Askling Hallsbergs MK VOC Elit / Grupp N -1400 Volvo 4:57,9 46,5 15,9
12   Johan Elofsson Hallsbergs MK   940  
 
84 78 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 4:58,7 47,3 9,2 0,8
8   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf Mk 3  
 
85 16 Markus Kujanpää Södertälje KRC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 4:58,9 47,5 14,7 0,2
6   Vesa Kujanpää Södertälje KRC   Swift  
 
86 70 Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 4:59,6 48,2 25,4 0,7
4   Daniel Lindström Kolsva MS   Amazon  
 
87 144 Rikard Engström Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 4:59,9 48,5 9,7 0,3
4   Börje Engström Storfors MK   244  
 
88 2 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 5:01,0 49,6 3,1 1,1
2   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
89 77 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 5:02,3 50,9 12,8 1,3
9   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
90 68 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 5:03,4 52,0 29,2 1,1
5   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
90 210 Joel Lindberg MK Kopparberg Grupp E Volvo 5:03,4 52,0 13,9
10   Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944  
 
92 21 Emil Carlsson Katrineholms MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 5:04,7 53,3 20,5 1,3
7   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   Swift  
Entrant: Dekaltrim
 
93 141 Fredrik Alin Åmåls MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 5:06,5 55,1 16,3 1,8
5   Alexander Alin Åmåls MK   244  
 
94 140 Johan Karlsson Kullings MS VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 5:06,6 55,2 16,4 0,1
6   Emelie Bodin Kullings MS   940  
 
95 14 Henry Nyberg Forshaga MC Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 5:08,0 56,6 1,4
8   Reine Nyberg Forshaga MC   Mk 2  
Entrant: HENRY NYBERGS ÅKERI AB
 
96 138 Fredrik Fält Storfors MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 5:09,0 57,6 18,8 1,0
7   Thomas Larsson Storfors MK   242  
 
97 17 Daniel Budin Skutskärs MS Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 5:09,8 58,4 25,6 0,8
9   Andreas Persson Skutskärs MS   Swift  
 
98 79 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E SEAT 5:10,6 59,2 21,1 0,8
11   Sebastian Ottosson Teknis MC   Ibiza  
Entrant: meca ottosbilservice
 
99 76 Tomas Wärn Norrköpings MK Grupp E VW 5:11,3 59,9 21,8 0,7
12   Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II  
 
100 18 Rolf Andersson MK Speed Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 5:14,9 1:03,5 30,7 3,6
10   Göran Adolfsson Gnesta MK   Swift Mk 1  
 
101 88 Linda Sjölin Flens MS Grupp E Opel 5:15,0 1:03,6 25,5 0,1
13   Mikael Söderberg Västerås MS   Astra 1,6 16v  
 
102 91 Johannes Joons Skutskärs MS Grupp E VW 5:16,5 1:05,1 27,0 1,5
14   Magnus Eliasson Skutskärs MS   Golf III  
 
103 86 Håkan Bauer Laxå MK Grupp E Volvo 5:16,7 1:05,3 27,2 0,2
15   Marika Eng Laxå MK   940  
 
104 143 Ola Törnqvist Nora MK VOC Cup / Grupp N -1400 Volvo 5:17,8 1:06,4 27,6 1,1
8   Niclas Albertsson Nora MK   244  
 
105 3 Simon Andersson Dals MK Ungdomsrally Volvo 5:18,0 1:06,6 20,1 0,2
3   Krister Glad Bengtsfors MC   240  
 
106 69 Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 5:20,6 1:09,2 2,5
6   Kai Rantanen Enköpings MK   Amazon  
Entrant: basjkir hästar hammarby gård
 
107 206 Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 5:22,1 1:10,7 24,2 1,5
4   Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2  
 
108 71 Ingvar Svensson Kullings MS Appendix K Volvo 5:28,0 1:16,6 53,8 5,9
7   Jan Gotting Kullings MS   Amazon  
 
109 87 Jennie Hartzell Norrköpings MK Grupp E VW 5:28,8 1:17,4 39,3 0,8
16   Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf  
 
110 19 Ulf Örnevik Vallentuna MK Suzuki 1300 Rallycup Suzuki 5:35,7 1:24,3 51,5 6,9
11   Christer Nilsson MK Rimo   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Henry Nybergs Åkeri
 
111 5 Tobias Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 5:37,5 1:26,1 39,6 1,8
5   Göran Hammarström SMK Gävle   Swift  
 
112 89 Andreas Petersson MK Kinda Grupp E Volvo 5:51,9 1:40,5 1:02,4 14,4
17   Fredrik Karlsson SMK Valdemarsvik   740  
 
113 6 Emelie Mattsson Sandvikens MK Ungdomsrally VW 6:20,1 2:08,7 1:22,2 28,2
6   Håkan Mattsson Sandvikens MK   Golf 2