2013-06-08
Lars-Erik Torph Memorial Rally
Official final
On SS2
56 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
59 |
|
Lars-Ove Olsson |
Forshaga MC |
4 WD |
|
Mazda |
3:04,2 |
|
|
|
1 |
|
|
Anders Moberg |
Forshaga MC |
|
|
GTR |
|
|
|
106 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
3:04,5 |
0,3
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Erik Gustavsson |
|
|
|
Corolla |
|
|
|
48 |
|
Stefan Axelsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:05,0 |
0,8
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Emelie Axelsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
103 |
|
Mats Karlsson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:07,0 |
2,8
|
2,5
|
2,0
|
3 |
|
|
Jan Svanström |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
44 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:08,4 |
4,2
|
3,9
|
1,4
|
4 |
|
|
Anders Guldbrandsson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
45 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:13,6 |
9,4
|
9,1
|
5,2
|
5 |
|
|
Angela Petre Karlsson |
MK Team Westom |
|
|
Astra |
|
|
|
46 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:13,9 |
9,7
|
9,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Stefan Carling |
Toarps MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:15,4 |
11,2
|
|
1,5
|
1 |
|
|
Torbjörn Tholander |
Toarps MK |
|
|
940 |
|
|
|
49 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
3:16,6 |
12,4
|
12,1
|
1,2
|
7 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Golf |
|
|
|
107 |
|
Billy Johansson |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:17,1 |
12,9
|
12,6
|
0,5
|
8 |
|
|
Alfred Andersen |
Åmåls MK |
|
|
|
|
|
Applicant: Spader Äzz Uthyrning bläster o lackering |
|
|
102 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:17,7 |
13,5
|
2,3
|
0,6
|
2 |
|
|
Mikael Schuster |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
12 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:18,4 |
14,2
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
104 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:19,4 |
15,2
|
1,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Oscar Almkvist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
50 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:19,4 |
15,2
|
14,9
|
|
9 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
101 |
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:19,5 |
15,3
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
56 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
3:19,5 |
15,3
|
4,1
|
|
3 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
17 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:20,1 |
15,9
|
1,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
10 |
|
Peter Elg |
MK Team Treske |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:21,0 |
16,8
|
2,6
|
0,9
|
4 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
Applicant: RACEPART SWEDEN |
|
|
38 |
|
Enar Viktorsson |
Stenungsunds MS |
Appendix K |
|
Ford |
3:22,2 |
18,0
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Pierre Ellison |
Säffle MC |
|
|
Escort RS 1600 BDG |
|
|
|
55 |
|
Carl Örberg |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
3:22,2 |
18,0
|
6,8
|
|
4 |
|
|
Tobias Kopp |
SMK Trollhättan |
|
|
99 |
|
|
|
28 |
|
Jens Sjöström |
Malungs MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:22,8 |
18,6
|
3,3
|
0,6
|
2 |
|
|
Patrik Hårdén |
Malungs MK |
|
|
940 |
|
|
|
19 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:22,9 |
18,7
|
4,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
11 |
|
Pär Nordahl |
MK Ratten |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:23,3 |
19,1
|
4,9
|
0,4
|
6 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
18 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:24,4 |
20,2
|
6,0
|
1,1
|
7 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
21 |
|
Tom Thomasson |
MK Ratten |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:25,2 |
21,0
|
6,8
|
0,8
|
8 |
|
|
Dan Levin |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Peder Eliasson |
Skene MS |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
3:25,9 |
21,7
|
21,4
|
0,7
|
10 |
|
|
Raimo Raatikainen |
Skene MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
24 |
|
Fredrik Hagelin |
Säffle MC |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:27,6 |
23,4
|
8,1
|
1,7
|
3 |
|
|
Joakim Dahlberg |
Årjängs MK |
|
|
242 |
|
|
|
31 |
|
Ola Wördin |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:27,6 |
23,4
|
8,1
|
|
3 |
|
|
Henning Greek |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
37 |
|
Henrik Johansson |
Dals MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:27,9 |
23,7
|
8,4
|
0,3
|
5 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
244 |
|
|
|
27 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:29,4 |
25,2
|
9,9
|
1,5
|
6 |
|
|
Michael Nilsson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
16 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:30,9 |
26,7
|
12,5
|
1,5
|
9 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Jan-Erik Lundgren |
Kils MK Bil |
Appendix K |
|
Opel |
3:31,4 |
27,2
|
9,2
|
0,5
|
2 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
|
Kadett GTE |
|
|
|
4 |
|
Emil Överström |
Munkfors MC |
Grupp E |
|
VW |
3:31,6 |
27,4
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Jim Hilmersson |
Karlstad MC Bil |
|
|
Golf |
|
|
|
25 |
|
Henrik Johansson |
Stenungsunds MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:31,8 |
27,6
|
12,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Mikael Johansson |
Stenungsunds MS |
|
|
244 |
|
|
|
20 |
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:32,0 |
27,8
|
13,6
|
0,2
|
10 |
|
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
|
|
244 |
|
|
|
35 |
|
Fredrik Alin |
Åmåls MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:33,8 |
29,6
|
14,3
|
1,8
|
8 |
|
|
Alexander Alin |
Åmåls MK |
|
|
244 |
|
|
|
22 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:34,1 |
29,9
|
15,7
|
0,3
|
11 |
|
|
Rustan Hagstedt |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
15 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:35,4 |
31,2
|
17,0
|
1,3
|
12 |
|
|
Fredrik Persson |
|
|
|
940 |
|
|
|
34 |
|
Christoffer Olsson |
Säffle MC |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:37,7 |
33,5
|
18,2
|
2,3
|
9 |
|
|
Philip Olsson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Frank Mårdh |
Norrköpings MK |
Appendix K |
|
Opel |
3:38,9 |
34,7
|
16,7
|
1,2
|
3 |
|
|
Bertil Lantz |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Opel Rallyteam Sweden |
|
|
33 |
|
Börje Hermansson |
Årjängs MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:40,7 |
36,5
|
21,2
|
1,8
|
10 |
|
|
Ann-Britt Olsson |
|
|
|
740 |
|
|
Applicant: Hermansson Gräv AB |
|
|
14 |
|
Tommy Möller |
Säffle MC |
VOC Elit |
|
Volvo |
3:41,0 |
36,8
|
22,6
|
0,3
|
13 |
|
|
Robert Andersson |
Säffle MC |
|
|
240 |
|
|
|
30 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:41,0 |
36,8
|
21,5
|
|
11 |
|
|
Michaela Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Simon Andersson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:42,3 |
38,1
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Krister Gladh |
Bengtsfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Joakim Ewertsson |
SMK Arboga |
VOC Cup |
|
Volvo |
3:42,7 |
38,5
|
23,2
|
0,4
|
12 |
|
|
Mattias Hjalmarsson |
SMK Örebro |
|
|
244 |
|
|
|
40 |
|
Roy Kall |
Åmåls MK |
Appendix K |
|
Volvo |
3:43,4 |
39,2
|
21,2
|
0,7
|
4 |
|
|
Tony Bratt |
Åmåls MK |
|
|
PV |
|
|
|
9 |
|
Dan Delin |
Karlstad MC Bil |
Grupp E |
|
VW |
3:44,2 |
40,0
|
12,6
|
0,8
|
2 |
|
|
Jan Delin |
Karlstad MC Bil |
|
|
Golf II |
|
|
|
7 |
|
Kai Morten Myhre |
Säffle MC |
Grupp E |
|
VW |
3:45,2 |
41,0
|
13,6
|
1,0
|
3 |
|
|
Patrik Knöös |
Åmål MK |
|
|
Golf |
|
|
|
1 |
|
Mattias Jacobsson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
3:46,4 |
42,2
|
4,1
|
1,2
|
2 |
|
|
Robert Jacobsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
5 |
|
Mikael Johansson |
Fjärås MK |
Grupp E |
|
Opel |
3:47,5 |
43,3
|
15,9
|
1,1
|
4 |
|
|
Bo Strandling |
Fjärås MK |
|
|
Ascona B |
|
|
Applicant: Spader Äzz uthyrning Bläster o Lackering |
|
|
6 |
|
Johan Brorson |
Dals MK |
Grupp E |
|
Saab |
3:49,2 |
45,0
|
17,6
|
1,7
|
5 |
|
|
Joakim Tollesson |
Dals-mk |
|
|
900 |
|
|
|
41 |
|
Pank Hertsenberg |
Knaf |
Appendix K |
|
Lancia |
3:53,0 |
48,8
|
30,8
|
3,8
|
5 |
|
|
Daniel Ellison |
|
|
|
Fulvia 1600 HF |
|
|
|
8 |
|
Martin Jansson |
Kils MK Bil |
Grupp E |
|
Volvo |
3:53,4 |
49,2
|
21,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Kenth Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
|
3 |
|
Lasse Jägerström |
Stenungsunds MS |
Grupp E |
|
Volvo |
4:03,7 |
59,5
|
32,1
|
10,3
|
7 |
|
|
Margaretha Jägerström |
Dals MK |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Sjuntorps Biltjänst |
|
|
105 |
|
Pelle Persson |
Fryksdalens MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:48,7 |
2:44,5
|
|
1:45,0
|
1 |
|
|
Sven-Erik Persson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
18:06,2 |
15:02,0
|
14:46,7
|
12:17,5
|
13 |
|
|
Emelie Bodin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|