2013-06-15
Laxårallyt
Official final
On SS 3
141 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 47 Eddie Hörbing Laxå MK 4 WD Ford 13:57,9
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskinentreprenad
 
2 219 Ingemar Svensson Flens MS 4 WD Ford 14:00,4 2,5 2,5 2,5
2   John Stigh Västra Östergötlands MK   Fiesta RS WRC  
Entrant: Team TÄTAB Hyrliftar
 
3 37 Björn Adolfsson KAK 4 WD Skoda 14:05,5 7,6 7,6 5,1
3   Mikael Johansson   Octavia  
 
4 207 Robin Friberg Ludvika MS 4 WD Mitsubishi 14:06,1 8,2 8,2 0,6
4   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
5 212 Per-Arne Ljung Hofors MS 4 WD Mitsubishi 14:09,2 11,3 11,3 3,1
5   Kjell Andersson Hofors MS   Lancer Evo VII  
Entrant: Tractive AB
 
6 48 Eric Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 14:11,9 14,0 14,0 2,7
6   Mikael Kjellgren Hjo MK   Lancer WRC  
 
7 41 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro 4 WD Mitsubishi 14:25,8 27,9 27,9 13,9
7   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
8 55 Anders Lundin MK Rimo 4 WD Subaru 14:26,4 28,5 28,5 0,6
8   Göran Schönqvist MK Rimo   Impreza STi  
Entrant: JH Spårservice AB
 
9 36 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 14:28,5 30,6 2,1
1   Conny Erixon Kullings MS   Golf KitCar  
Entrant: Colly Verkstadsteknik AB
 
10 49 Göran Lindström Huddinge MK 4 WD Mitsubishi 14:33,8 35,9 35,9 5,3
9   Kjell Andersson Huddinge MK   Lancer Evo VII  
Entrant: HÖGDALENS BIL OCH SKADECENTER AB
 
11 34 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2 WD Toyota 14:35,6 37,7 7,1 1,8
2   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
12 50 Bengt Abrahamsson Kullings MS 4 WD Mitsubishi 14:39,2 41,3 3,6
10   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
13 39 Stefan Pettersson Gotlands MF BK 4 WD Ford 14:39,3 41,4 41,4 0,1
11   Anna Marions Gotlands MF BK   Escort Cosworth  
 
14 51 Carina Hermansson SMK Uppsala 4 WD Subaru 14:47,7 49,8 49,8 8,4
12   Mikael Nilsson Rasbo MK   WRX  
 
15 22 Leif Persson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 14:51,8 53,9 23,3 4,1
3   Fredrik Rudmalm Laxå MK   940  
 
16 57 Kim Koivio Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 14:53,1 55,2 55,2 1,3
13   Petri Savela Tua   Evo  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
17 24 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 14:56,5 58,6 3,4
4   Jim Hjerpe Säters MK   Corsa  
Entrant: Järbo Alltech
 
18 32 Philip Haag Kullings MS A-förare 2 WD Citroën 14:57,5 59,6 29,0 1,0
5   Niklas Johansson Ryds MK   C2 R2 Max  
Entrant: www.ranaverken.se
 
19 29 Fredrik Eriksson Katrineholms MK A-förare 2 WD VW 15:00,6 1:02,7 32,1 3,1
6   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Golf  
 
20 216 Mattias Olsson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Ford 15:02,0 1:04,1 33,5 1,4
7   Tommy Lindholm Munkfors MC   Fiesta R2  
 
21 107 Alan Karlsson Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 15:03,1 1:05,2 1,1
1   Lina Jonasson Ydre MK   242  
 
22 20 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2 WD Volvo 15:03,9 1:06,0 35,4 0,8
8   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240 Evo  
 
23 61 Ola Axelsson Västerås MS Appendix K Volvo 15:05,3 1:07,4 1,4
1   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB
 
24 44 Ulf Pettersson Katrineholms MK 4 WD Subaru 15:05,6 1:07,7 1:07,7 0,3
14   Christer Carlsson Katrineholms MK   Impreza  
 
25 211 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 15:05,9 1:08,0 37,4 0,3
9   Mikael Johansson Fagersta MK   Corsa B  
 
26 221 Anders Lundkvist Skepptuna MK 4 WD Subaru 15:07,6 1:09,7 1:09,7 1,7
15   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
27 209 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2 WD Ford 15:08,4 1:10,5 39,9 0,8
10   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort Maxi  
Entrant: AK SCHAKT o ENTREPRENAD AB
 
28 23 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 15:08,5 1:10,6 40,0 0,1
11   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
29 25 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 15:09,0 1:11,1 40,5 0,5
12   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Corolla  
 
30 31 Robert Andersson Eskilstuna MK A-förare 2 WD SEAT 15:09,7 1:11,8 41,2 0,7
13   Carl Gustaf Karlsson Eskilstuna MK   Ibiza  
 
31 105 Knutte Edenholm MK Team Treske B-förare 2 WD Volvo 15:11,3 1:13,4 8,2 1,6
2   Dan Rhodin SMK Trollhättan   242 L  
Entrant: www.rallyimport.se
 
32 33 Johan Holmberg Gotlands MF A-förare 2 WD Volvo 15:11,4 1:13,5 42,9 0,1
14   Toni Sundqvist SMK Motala   940  
Entrant: Nordh`s Lastmaskiner AB
 
33 58 Gabriel Savela Stockholms BK 4 WD Mitsubishi 15:11,8 1:13,9 1:13,9 0,4
16   Mikael Savela Stockholms BK   Lancer Evo IV  
 
34 109 Jonny Hederstedt Gotlands MF BK B-förare 2 WD Ford 15:13,0 1:15,1 9,9 1,2
3   Andreas Norström Linköpings MS   Escort Mk II  
Entrant: Lejtorp Racing
 
35 70 Tom Damberg Waxholms MK Appendix K Volvo 15:15,6 1:17,7 10,3 2,6
2   Lars Savander Almunge MK   164  
 
36 214 Niclas Jägerhult Vallentuna MK B-förare 2 WD Volvo 15:16,7 1:18,8 1,1
4   Kristofer Dahlström Vallentuna MK   240  
 
37 53 Kimmo Frondelius Katrineholms MK 4 WD Mitsubishi 15:16,9 1:19,0 1:19,0 0,2
17   Magnus Johansson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
 
38 15 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 15:17,5 1:19,6 49,0 0,6
15   Björn Nilsson MK Ratten   242  
 
39 121 Joacim Wigertson Kullings MS B-förare 2 WD Volvo 15:18,8 1:20,9 15,7 1,3
5   Christoffer Lund Kullings MS   940  
 
40 111 Torbjörn Eriksson SMK Karlskoga B-förare 2 WD Volvo 15:21,3 1:23,4 18,2 2,5
6   Arne Johansson SMK Karlskoga   242  
 
41 108 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 15:23,8 1:25,9 20,7 2,5
7   Per Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
42 40 Fredrik Åhs Västerås MS 4 WD Mitsubishi 15:23,9 1:26,0 1:26,0 0,1
18   Henrik Oscarson Västerås MS   Lancer Evo VIII  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
43 122 Richard Hålling Norrköping MK B-förare 2 WD Toyota 15:24,0 1:26,1 20,9 0,1
8   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla GT  
 
44 52 Janne Gustafson Teknis MC 4 WD Mitsubishi 15:24,3 1:26,4 1:26,4 0,3
19   Pia Klemming Teknis MC   Lancer Evo VI  
 
45 17 Stefan Hanhela Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 15:25,9 1:28,0 57,4 1,6
16   Emil Eklund Gestrike RT   Golf III  
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
46 60 Claes Molin SMK Dala Falun Appendix K Porsche 15:26,8 1:28,9 21,5 0,9
3   Håkan Jacobsson Norbergs MC   911 RS  
 
47 9 Maths Johnsson Ydre MK A-förare 2 WD Volvo 15:26,9 1:29,0 58,4 0,1
17   Mårten Hearthly MSK Kvarnvingarna   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
47 71 Staffan Bergdahl Teknis MC Appendix K Ford 15:26,9 1:29,0 21,6
4   Per Erik Svensson Teknis MC   Escort RS  
 
49 215 Emil Karlsson Hällefors MK B-förare 2 WD Volvo 15:28,3 1:30,4 25,2 1,4
9   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
Entrant: Kjellbergs AB
 
50 91 Mattias Andersson V:a Östergötlands MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:28,4 1:30,5 0,1
1   Fredrik Adolfsson V:a Östergötlands MK   940  
 
51 106 Kim Nyden Laxå MK B-förare 2 WD BMW 15:29,1 1:31,2 26,0 0,7
10   Emil Arvidsson Teknis MC   Compact  
 
52 112 Calle Svennestam Eskilstuna MK B-förare 2 WD Volvo 15:29,7 1:31,8 26,6 0,6
11   Micke Westling Eskilstuna MK   242  
 
53 16 David Pettersson Falköpings MK A-förare 2 WD Skoda 15:34,4 1:36,5 1:05,9 4,7
18   Kalle Nattsson Falköpings MK   Fabia  
Entrant: CEJN AB
 
54 84 Andreas Pettersson MSK Hammaren A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:36,5 1:38,6 8,1 2,1
2   Linus Pichler MSK Hammaren   940  
 
55 205 Peter Liwell Eskilstuna MK A-förare 2 WD VW 15:37,5 1:39,6 1:09,0 1,0
19   Daniel Jansson Eskilstuna MK   Golf Mk2  
Entrant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se
 
56 18 Kenth Östlund Hedesunda MK A-förare 2 WD Volvo 15:40,9 1:43,0 1:12,4 3,4
20   Daniel Norling Hedesunda MK   940  
 
57 62 Lars Pettersson MK Kinda Appendix K Volvo 15:41,9 1:44,0 36,6 1,0
5   Ulf Johansson MK Kinda   242  
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
58 117 Mikael Wallon SMK Kungsör B-förare 2 WD Volvo 15:42,3 1:44,4 39,2 0,4
12   Andreas Johansson Eskilstuna MK   240  
 
59 213 Tom Thomasson MK Ratten A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:43,2 1:45,3 14,8 0,9
3   Dan Levin MK Ratten   940  
 
60 126 Mattias Lönn Linköpings MS B-förare 2 WD Volvo 15:45,1 1:47,2 42,0 1,9
13   Simon Veggie Sundeborn Ydre MK   240  
Entrant: team kåce bilservice
 
61 12 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 15:46,3 1:48,4 1:17,8 1,2
21   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
62 7 Elias Björkdahl Gotlands Mfs BK A-förare 2 WD Volvo 15:47,3 1:49,4 1:18,8 1,0
22   Lars-Erik Kirmo Vallentuna MK   940  
 
63 115 Daniel Johansson Munkfors MC B-förare 2 WD Volvo 15:47,5 1:49,6 44,4 0,2
14   Christian Ohlsson Kils MK Bil   240  
 
64 82 Anton Suontausta Kolsva MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:49,0 1:51,1 20,6 1,5
4   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
65 88 Anders Johansson Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:50,0 1:52,1 21,6 1,0
5   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
66 38 Oscar Johansson SMK Nyköping 4 WD Mitsubishi 15:50,4 1:52,5 1:52,5 0,4
20   Martin Andersson Götene MK   Lancer Evo V  
 
67 63 Bo Warmenius Taxinge MK Appendix K Ford 15:51,2 1:53,3 45,9 0,8
6   Robert Ardryd MK Kopparberg   Escort RS 1600  
Entrant: Örby Gummi Racing Team
 
68 156 André Ekström Gotlands MF BK C-förare 2 WD Opel 15:52,0 1:54,1 0,8
1   Jacob Ekström MK Gutarna   Kadett  
 
69 65 Håkan Lindh Laxå MK Appendix K Volvo 15:53,2 1:55,3 47,9 1,2
7   Micke Frilander Laxå MK   242  
Entrant: HL SERVICE LAXÅ
 
70 99 Jesper Samuelsson Storfors MK A/B-förare Grupp E VW 15:56,0 1:58,1 2,8
1   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
71 11 Tore Sandberg Vimmerby MS A-förare 2 WD Volvo 15:56,1 1:58,2 1:27,6 0,1
23   Sofia Johansson Vimmerby MS   244  
 
71 93 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 15:56,1 1:58,2 27,7
6   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   940  
Entrant: GUSTAVSSON MOTORSPORT
 
73 128 Rickard Gustafsson SMK Södermanland C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 15:57,4 1:59,5 1,3
1   Patrick Larsson Eskilstuna MK   940  
Entrant: WWW.RALLYIMPORT.SE
 
74 30 Kaj Banck Storfors MK A-förare 2 WD Volvo 16:01,7 2:03,8 1:33,2 4,3
24   Richard Svensson Storfors MK   940 GL  
 
75 129 Rasmus Lundh Västra Östergötlands MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:01,9 2:04,0 4,5 0,2
2   Sebastian Holmgren Västra Östergötlands MK   240  
 
76 74 Peter Sjögren Grangärde RRC Appendix K Opel 16:02,9 2:05,0 57,6 1,0
8   Peter Johansson Ludvika MS   Ascona B  
Entrant: Team Grangärde Bildemo
 
77 94 Erik Stenberg Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:03,1 2:05,2 34,7 0,2
7   Annie Hellstadius Kullings MS   940  
 
77 208 Fredrik Persson Laxå MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:03,1 2:05,2
7   Henrik Eriksson Laxå MK   940  
 
79 203 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2 WD Volvo 16:04,0 2:06,1 1:00,9 0,9
15   Cecilia von Hebel Nora MK   242  
 
80 87 Henrik Enner Likenäs MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:07,9 2:10,0 39,5 3,9
9   Erland Stigsson Fryksdalens MK   940  
 
81 114 Anton Samuelsson Katrineholms MK B-förare 2 WD VW 16:10,4 2:12,5 1:07,3 2,5
16   Janne Nilsson Katrineholms MK   Golf  
 
82 66 Jonas Larsson SMK Vingåker Appendix K Volvo 16:11,2 2:13,3 1:05,9 0,8
9   Oskar Larsson SMK Vingåker   142  
 
83 86 Karl-Johan Borhammar Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:11,6 2:13,7 43,2 0,4
10   Andreas Dolfén Kullings MS   940  
 
84 144 Mattias Ledin MK Kopparberg C-förare Grupp E Saab 16:12,0 2:14,1 0,4
1   Jimmy Persson MK Kopparberg   9000  
Entrant: Ledin Motorsport
 
85 102 Tobias Isaksson Laxå MK A/B-förare Grupp E VW 16:13,1 2:15,2 17,1 1,1
2   Per Hansson Laxå MK   Golf 2  
Entrant: EMS FINNERÖDJA AB
 
86 153 Tobias Persson Ludvika MS C-förare 2 WD Opel 16:13,5 2:15,6 21,5 0,4
2   Jenny Hellström Ludvika MS   Ascona B  
 
87 152 Thomas Andersson Storfors MK C-förare 2 WD Volvo 16:16,0 2:18,1 24,0 2,5
3   Tobias Grammer Storfors MK   242  
 
88 201 Marcus Kallin Säffle MC A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:16,1 2:18,2 47,7 0,1
11   Daniel Kallin Säffle MC   940  
 
89 92 Andreas Guillemot Eskilstuna MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:16,5 2:18,6 48,1 0,4
12   Tord Jansson SMK Södermanland   240  
Entrant: www.rallyimport.se
 
90 14 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 16:17,1 2:19,2 1:48,6 0,6
25   Robert Björling Katrineholms MK   Clio Sport  
 
91 90 Peder Johansson Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:19,3 2:21,4 50,9 2,2
13   Kristian Floren Kullings MS   242  
 
92 132 Andreas Liljeberg Mälaröarnas MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:21,6 2:23,7 24,2 2,3
3   Tom Hansson Mälaröarnas MK   242  
 
93 202 Patrik Westerberg MK Ratten C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:26,2 2:28,3 4,6
4   Anna Maria Barth MK Ratten   740  
 
94 103 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK A/B-förare Grupp E VW 16:27,1 2:29,2 31,1 0,9
3   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
95 43 Andreas Arwidson Falköping 4 WD Mitsubishi 16:28,0 2:30,1 2:30,1 0,9
21   Daniel Arwidson Falköping MK   Evo  
 
96 222 Jani Haiju Storfors MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:28,7 2:30,8 1:00,3 0,7
14   Jalo Haiju Storfors MK   740  
 
97 137 Robert Teiffel Kullings MS C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:29,1 2:31,2 31,7 0,4
5   Jimmy Wessbo Kullings MS   940  
 
98 89 Niklas Engström Storfors MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:30,2 2:32,3 1:01,8 1,1
15   Jörgen Palm Storfors MK   244  
 
99 75 Stefan Helin Tibro MK Appendix K Opel 16:31,5 2:33,6 1:26,2 1,3
10   Thomas Järnström Tibro MK   Ascona A  
 
100 131 Erik Corell SMK Nyköping C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:39,7 2:41,8 42,3 8,2
6   Emil Corell SMK Nyköping   242  
 
101 95 Ingmar Lund Kullings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:39,9 2:42,0 1:11,5 0,2
16   Gunnar Flodin Kullings MS   244  
 
102 154 Henrik Carlzon MK Kopparberg C-förare 2 WD Opel 16:44,0 2:46,1 52,0 4,1
4   Håkan Eliasson MK Kopparberg   Kadett GSI  
Entrant: Ledin Motorsport
 
103 5 Henrik Johansson MK Kinda Ungdomsrally Volvo 16:45,7 2:47,8 1,7
1   John Wärnelius MK Kinda   940  
Entrant: Hycklinge Bensin o Service AB
 
104 97 Joakim Eriksson Gnesta MK A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:47,8 2:49,9 1:19,4 2,1
17   Rasmus Eriksson Gnesta MK   940  
 
105 138 Pontus Jardstedt Kullings MS C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:50,1 2:52,2 52,7 2,3
7   Peter Svensson Kullings MS   240  
 
106 136 Anders Ahlberg Forshaga MC C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:52,2 2:54,3 54,8 2,1
8   Gustav Johansson Fryksdalens MK   244  
 
107 67 Lennart Stocker Värmdö MK Appendix K Opel 16:53,3 2:55,4 1:48,0 1,1
11   PO Einerfeldt Värmdö MK   Ascona B  
 
108 98 Jan Lingheimer Linköpings MS A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 16:57,1 2:59,2 1:28,7 3,8
18   Peter Malmberg Åtvidabergs MK   240  
 
109 130 Fredrik Fält Storfors MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 16:58,5 3:00,6 1:01,1 1,4
9   Thomas Larsson Storfors MK   242  
 
110 101 Tomas Wärn Norrköpings MK A/B-förare Grupp E VW 17:02,9 3:05,0 1:06,9 4,4
4   Lars Karlsson Norrköpings MK   Golf II  
 
111 78 Tomas Åkeson Teknis MC Appendix K Ford 17:04,3 3:06,4 1:59,0 1,4
12   Anders Fantenberg Teknis MC   Escort RS 2000  
 
112 79 Gunnar Asplund Waxholms MK Appendix K Volvo 17:12,1 3:14,2 2:06,8 7,8
13   Olle Asplund Waxholms MK   Amazon  
 
113 133 Lars Olsson SMK Trollhättan C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 17:12,2 3:14,3 1:14,8 0,1
10   Christine Sager SMK Trollhättan   240  
 
114 135 Jesper Simonsson SMK Trollhättan C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 17:12,4 3:14,5 1:15,0 0,2
11   Tobias Johansson SMK Trollhättan   240  
 
115 64 Rolf Norlin MSK Hammaren Appendix K Volvo 17:16,8 3:18,9 2:11,5 4,4
14   Andreas Norlin   Amazon  
Entrant: Basjkirhästar Hammarby Gård
 
116 3 Dennis Persson Laxå MK Ungdomsrally Volvo 17:17,3 3:19,4 31,6 0,5
2   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
117 158 Anders Elofsson Laxå MK C-förare 2 WD Volvo 17:23,3 3:25,4 6,0
5   Magnus Lindqvist Laxå MK   242  
 
118 145 Jim Johansson Skövde MK C-förare Grupp E Volvo 17:28,0 3:30,1 1:16,0 4,7
2   Emil Johansson Skövde MK   244  
 
119 80 Ove Fellin Kolsva MS Appendix K Volvo 17:42,4 3:44,5 2:37,1 14,4
15   Jens Tommila MSK Hammaren   Amazon  
 
120 155 Anders Gauffin Säters MK C-förare 2 WD Ford 17:43,1 3:45,2 1:51,1 0,7
6   Leif Claesson SMK Hedemora   Escort Mk 2  
 
121 143 David Roos Gnesta MK C-förare Grupp E VW 17:47,0 3:49,1 3,9
3   Ludvig Eriksson Gnesta MK   Golf 2  
 
122 147 Erik Johansson Falköpings MK C-förare Grupp E VW 17:48,3 3:50,4 1:36,3 1,3
4   Kim Andersson Falköpings MK   Golf  
 
122 151 Joel Lindberg MK Kopparberg C-förare Grupp E Volvo 17:48,3 3:50,4 1:36,3
4   Viktor Rosenborg MK Kopparberg   944  
 
124 72 Frank Mårdh Norrköpings MK Appendix K Opel 17:55,2 3:57,3 2:49,9 6,9
16   Magnus Nilsson Katrineholms MK   Ascona B  
Entrant: Opel Rallyteam Sweden
 
125 77 Bengt-Göran Jonsson Teknis MC Appendix K Ford 17:55,4 3:57,5 2:50,1 0,2
17   Henrik Mellstig Teknis MC   Cortina  
 
126 142 Jörgen Joons Skutskärs MS C-förare Grupp E VW 18:02,7 4:04,8 1:50,7 7,3
6   Tim Joons Skutskärs MS   Golf GT  
 
127 134 André Eriksson MK Kopparberg C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 18:06,1 4:08,2 2:08,7 3,4
12   Mikael Eriksson MK Kopparberg   940  
 
128 123 Stefan Carling Toarps MK B-förare 2 WD Volvo 18:22,7 4:24,8 16,6
17   Torbjörn Tholander Toarps MK   940  
 
129 104 Kjell Skoog Forshaga MC A/B-förare Grupp E Ford 18:41,0 4:43,1 18,3
5   Björn Ramström MK Kopparberg   Escort  
 
130 150 Jimmy Kullander Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 18:41,1 4:43,2 2:29,1 0,1
7   Tomas Eriksson Ohlsson Katrineholms MK   Jetta 2  
 
131 1 Göran Boström V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 18:44,1 4:46,2 1:58,4 3,0
3   Stefan Johansson V:a Östergötlands MK   Golf 2  
 
132 217 Ola Törnqvist Nora MK C-förare VOC / Grupp N -1400 Volvo 18:47,2 4:49,3 2:49,8 3,1
13   Andreas Fransson Nora MK   244 GL  
 
133 100 Max Nensén Gnesta MK A/B-förare Grupp E VW 18:47,7 4:49,8 2:51,7 0,5
6   Lucas Karlsson Gnesta MK   Golf  
 
134 149 Jennie Hartzell Norrköpings MK C-förare Grupp E VW 19:00,7 5:02,8 2:48,7 13,0
8   Madelaine Lundin MK Ramunder   Golf  
 
135 206 Lars Larsson MK Kopparberg Appendix K VW 19:14,0 5:16,1 13,3
18   Leif Logrell Östernärke RMC   1500 S  
 
136 83 Robert Blomberg SMK Trollhättan A/B VOC/ Grupp N -1400 Volvo 19:25,7 5:27,8 3:57,3 11,7
19   Lars Andersson Dals MK   940  
Entrant: O'Learys Racing
 
137 148 Jimmy Hellström Strängnäs AMS C-förare Grupp E VW 20:48,2 6:50,3 1:22,5
9   Michael Lundin Eskilstuna MK   Golf II  
 
138 140 Håkan Bauer Laxå MK C-förare Grupp E Volvo 21:31,5 7:33,6 5:19,5 43,3
10   Marika Eng Laxå MK   940  
 
139 116 Carl Örberg SMK Trollhättan B-förare 2 WD Saab 23:07,6 9:09,7 1:36,1
18   Tobias Kopp SMK Trollhättan   99  
 
140 13 Robin Wallon SMK Kungsör A-förare 2 WD Volvo 24:38,3 10:40,4 10:09,8 1:30,7
26   Rickard Strindlund SMK Kungsör   240  
 
141 6 Joakim Larsson Norrköpings MK A-förare 2 WD Volvo 25:11,2 11:13,3 10:42,7 32,9
27   Martin Berggren Linköpings MK   242