2013-05-25
KMK-Trofén
Official final
On SS 4
162 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
11 |
|
Ingemar Svensson |
Flens MS |
4 WD |
|
Ford |
4:11,6 |
|
|
|
1 |
|
|
John Stigh |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Fiesta RS WRC |
|
|
Applicant: Team TÄTAB Hyrliftar |
|
|
8 |
|
Björn Adolfsson |
KAK |
4 WD |
|
Škoda |
4:18,0 |
6,4
|
6,4
|
6,4
|
2 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
15 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:21,5 |
9,9
|
9,9
|
3,5
|
3 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
1 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:21,7 |
10,1
|
10,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
14 |
|
Stefan Pettersson |
Gotlands MF BK |
4 WD |
|
Ford |
4:23,8 |
12,2
|
12,2
|
2,1
|
5 |
|
|
Anna Marions |
Gotlands MF BK |
|
|
Escort Cosworth |
|
|
|
74 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:23,8 |
12,2
|
|
|
1 |
|
|
Miriam Walfridsson |
MK Ratten |
|
|
Golf KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
20 |
|
Peter Appelskog |
Östergyllen RC |
4 WD |
|
Ford |
4:25,8 |
14,2
|
14,2
|
2,0
|
6 |
|
|
Mårten Hearthly |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Escort WRC |
|
|
Applicant: Team Appelskogs Bil |
|
|
12 |
|
Algot Öberg |
Eskilstuna MK |
4 WD |
|
Subaru |
4:25,9 |
14,3
|
14,3
|
0,1
|
7 |
|
|
|
|
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB |
|
|
66 |
|
Jonas Johansson |
MK Ran Askersund |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:26,1 |
14,5
|
2,3
|
0,2
|
2 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
41 |
|
Johan Carlsson |
Degerfors RC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:26,4 |
14,8
|
2,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Johan Lövgren |
Degerfors RC |
|
|
Corolla |
|
|
|
9 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
4 WD |
|
Ford |
4:27,7 |
16,1
|
16,1
|
1,3
|
8 |
|
|
Torbjörn Harysson |
|
|
|
Focus WRC |
|
|
|
19 |
|
Ulf Pettersson |
Katrineholms MK |
4 WD |
|
Subaru |
4:28,5 |
16,9
|
16,9
|
0,8
|
9 |
|
|
Christer Carlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
13 |
|
Michael Brucesson |
Gotlands MF BK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:28,9 |
17,3
|
17,3
|
0,4
|
10 |
|
|
Håkan Marions |
Gotlands MF BK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
25 |
|
Oscar Johansson |
SMK Nyköping |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:29,0 |
17,4
|
17,4
|
0,1
|
11 |
|
|
Martin Andersson |
Götene MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
37 |
|
Fredrik Eriksson |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:29,2 |
17,6
|
5,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Daniel Edorsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf |
|
|
|
59 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
4:30,1 |
18,5
|
6,3
|
0,9
|
5 |
|
|
Niklas Johansson |
Ryds MK |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
Applicant: www.ranaverken.se |
|
|
39 |
|
Henrik Gustavsson |
SMK Östgöta |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:31,2 |
19,6
|
7,4
|
1,1
|
6 |
|
|
Johan Johansson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Joakim Larsson |
Norrköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:31,5 |
19,9
|
7,7
|
0,3
|
7 |
|
|
Martin Berggren |
Linköpings MS |
|
|
242 |
|
|
|
65 |
|
Jonas Bjornvad |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:31,6 |
20,0
|
7,8
|
0,1
|
8 |
|
|
Ulf Björnvad |
Mälaröarnas MK |
|
|
Golf |
|
|
|
6 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
4 WD |
|
Subaru |
4:31,7 |
20,1
|
20,1
|
0,1
|
12 |
|
|
Sophia Karlsson |
Taxing MK |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: Ingemars Garage |
|
|
42 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:31,7 |
20,1
|
7,9
|
|
9 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Swift S1600 |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
67 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:32,2 |
20,6
|
8,4
|
0,5
|
10 |
|
|
Niklas Carlson |
Katrineholms MK |
|
|
325 |
|
|
Applicant: PP Slakt AB |
|
|
47 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:32,4 |
20,8
|
8,6
|
0,2
|
11 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 GL |
|
|
|
40 |
|
Christoffer Jacobsson |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:32,7 |
21,1
|
8,9
|
0,3
|
12 |
|
|
Jonas Sandberg |
Norrköpings MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: Lundinsbil.se |
|
|
22 |
|
Kimmo Frondelius |
Katrineholms MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:32,8 |
21,2
|
21,2
|
0,1
|
13 |
|
|
Magnus Johansson |
Katrineholms MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
76 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:33,0 |
21,4
|
21,4
|
0,2
|
14 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
60 |
|
Janne Pettersson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:33,1 |
21,5
|
9,3
|
0,1
|
13 |
|
|
Fredrik Karlsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf KitCar |
|
|
|
17 |
|
Michael Holmgren |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:33,5 |
21,9
|
21,9
|
0,4
|
15 |
|
|
Lukas Åkeson |
Gnesta MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
61 |
|
Magnus Johansson |
Östgöta Bsf |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:33,7 |
22,1
|
9,9
|
0,2
|
14 |
|
|
Andreas Johansson |
Östgöta Bsf |
|
|
240 |
|
|
|
38 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:34,2 |
22,6
|
10,4
|
0,5
|
15 |
|
|
Marcus Sundh |
Älmhults MK |
|
|
Escort Maxi |
|
|
Applicant: AK Schakt o Entreprenad AB |
|
|
73 |
|
Robert Andersson |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
SEAT |
4:34,4 |
22,8
|
10,6
|
0,2
|
16 |
|
|
Carl-Gustaf Karlsson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ibiza |
|
|
|
35 |
|
Johan Svensson |
SMK Valdemarsvik |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,6 |
23,0
|
10,8
|
0,2
|
17 |
|
|
Terje Plomèn |
SMK Valdemarsvik |
|
|
240 |
|
|
|
36 |
|
Leif Person |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,8 |
23,2
|
11,0
|
0,2
|
18 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
33 |
|
Patrik Larsson |
SMK Nyköping |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:35,0 |
23,4
|
11,2
|
0,2
|
19 |
|
|
Kristoffer Nordlund |
SMK Nyköping |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
63 |
|
Maths Johnsson |
Ydre MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:35,0 |
23,4
|
11,2
|
|
19 |
|
|
Johan Karlsson |
Tjust MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Tornby Bilteknik AB |
|
|
253 |
|
Robin Sandberg |
Ryds MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:35,2 |
23,6
|
11,4
|
0,2
|
21 |
|
|
Pecka Svensson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
|
83 |
|
Knutte Edenholm |
MK Team Treske |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:35,4 |
23,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Dan Rhodin |
SMK Trollhättan |
|
|
242 L |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT,SE |
|
|
18 |
|
Carina Hermansson |
SMK Uppsala |
4 WD |
|
Subaru |
4:35,5 |
23,9
|
23,9
|
0,1
|
16 |
|
|
Staffan Lindberg |
Sigtuna RC |
|
|
WRX |
|
|
|
50 |
|
Lars Fältman |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:35,9 |
24,3
|
12,1
|
0,4
|
22 |
|
|
Tomas Åhman |
Smek Uppsala |
|
|
Corolla |
|
|
|
45 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:36,6 |
25,0
|
12,8
|
0,7
|
23 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
53 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:36,6 |
25,0
|
12,8
|
|
23 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
2 |
|
Janne Gustafson |
Teknis MC |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:36,7 |
25,1
|
25,1
|
0,1
|
17 |
|
|
Pia Klemming |
Teknis MC |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
109 |
|
Ola Axelsson |
Västerås MS |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
4:37,0 |
25,4
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Roger Lindholm |
Västerås MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: AXELSSONS TURISTTRAFIK AB |
|
|
29 |
|
Christopher Tottie |
Mälaröarnas MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:37,1 |
25,5
|
25,5
|
0,1
|
18 |
|
|
Peter Henell |
Mälaröarnas MK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
110 |
|
Claes Molin |
SMK Dala Falun |
Appendix K -1981 |
|
Porsche |
4:38,2 |
26,6
|
1,2
|
1,1
|
2 |
|
|
Håkan Jacobsson |
Norbergs MC |
|
|
911 RS |
|
|
|
21 |
|
Lasse Mothander |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Toyota |
4:38,7 |
27,1
|
27,1
|
0,5
|
19 |
|
|
Christer Boo |
Gnesta MK |
|
|
Celica GT4 |
|
|
|
71 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,0 |
27,4
|
15,2
|
0,3
|
25 |
|
|
Björn Nilsson |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
101 |
|
Alan Karlsson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,3 |
27,7
|
3,9
|
0,3
|
2 |
|
|
Jonas Arvidsson |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
|
69 |
|
Tobias Carneling |
Katrineholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
4:39,8 |
28,2
|
16,0
|
0,5
|
26 |
|
|
Johan Gustavsson |
Katrineholms MK |
|
|
Clio Sport |
|
|
|
70 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,8 |
28,2
|
16,0
|
|
26 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
|
113 |
|
Mats Myrsell |
SMK Hedemora |
Appendix K -1981 |
|
Porsche |
4:40,8 |
29,2
|
3,8
|
1,0
|
3 |
|
|
Esko Junttila |
SMK Hedemora |
|
|
911 RS |
|
|
Applicant: Team Tractive AB |
|
|
64 |
|
Casper Uddberg |
Gnesta MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,0 |
29,4
|
17,2
|
0,2
|
28 |
|
|
Kim Lövström |
Gnesta MK |
|
|
242 |
|
|
|
79 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,3 |
29,7
|
5,9
|
0,3
|
3 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
58 |
|
Anders Hultberg |
Gotlands MF Bilklubb |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,4 |
29,8
|
17,6
|
0,1
|
29 |
|
|
Karl Malmberg |
Gotlands MF Bilklubb |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Robin Wallon |
SMK Kungsör |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,6 |
30,0
|
17,8
|
0,2
|
30 |
|
|
Rickard Strindlund |
SMK Kungsör |
|
|
240 |
|
|
|
87 |
|
Niclas Jägerhult |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,6 |
30,0
|
6,2
|
|
4 |
|
|
Kristofer Dahlström |
Vallentuna MK |
|
|
240 |
|
|
|
98 |
|
Mikael Viberg |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,6 |
30,0
|
6,2
|
|
4 |
|
|
Weine Larsson |
SMK Karlskoga |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Racepart Sweden |
|
|
90 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:41,7 |
30,1
|
6,3
|
0,1
|
6 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
93 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:41,8 |
30,2
|
6,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
27 |
|
Fredrik Åhs |
Västerås MS |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:41,9 |
30,3
|
30,3
|
0,1
|
20 |
|
|
Henrik Oscarsson |
Västerås MS |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
Applicant: Dokumentsystem I Mälardalen AB |
|
|
160 |
|
Pontus Åhman |
Almunge MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:41,9 |
30,3
|
|
|
1 |
|
|
Patrik Åhman |
Almunge MK |
|
|
Corsa A |
|
|
|
85 |
|
Christer Uddberg |
Gnesta MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
4:42,1 |
30,5
|
6,7
|
0,2
|
8 |
|
|
Kenneth Stenberg |
SMK Vingåker |
|
|
Ascona B |
|
|
|
55 |
|
Stefan Hanhela |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:42,4 |
30,8
|
18,6
|
0,3
|
31 |
|
|
Emil Eklund |
Gestrike RT |
|
|
Golf III |
|
|
Applicant: WWW.RALLYIMPORT.SE |
|
|
82 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:42,6 |
31,0
|
7,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Per Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
157 |
|
Emil Carneling |
Katrineholms MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:42,7 |
31,1
|
0,8
|
0,1
|
2 |
|
|
Kristoffer Gustavsson |
Björkviks MC |
|
|
325 |
|
|
|
78 |
|
Jonny Hederstedt |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:43,3 |
31,7
|
7,9
|
0,6
|
10 |
|
|
Andreas Norström |
Linköpings MS |
|
|
Escort Mk II |
|
|
|
107 |
|
Lars Pettersson |
MK Kinda |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
4:43,3 |
31,7
|
6,3
|
|
4 |
|
|
Ulf Johansson |
MK Kinda |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
77 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:43,5 |
31,9
|
8,1
|
0,2
|
11 |
|
|
Christian Ohlson |
Kils MK Bil |
|
|
240 |
|
|
|
115 |
|
Gunnar Fredriksson |
Katrineholms MK |
Appendix K -1981 |
|
Saab |
4:44,3 |
32,7
|
7,3
|
0,8
|
5 |
|
|
Jan-Erik Eriksson |
Ludvika MS |
|
|
V4 |
|
|
Applicant: TRENDAB MOTORSPORT |
|
|
114 |
|
Bo Warmenius |
Taxinge MK |
Appendix K -1981 |
|
Ford |
4:44,4 |
32,8
|
7,4
|
0,1
|
6 |
|
|
Robert Ardryd |
MK Kopparberg |
|
|
Escort RS 1600 |
|
|
|
30 |
|
Johan Åkeson |
Gnesta MK |
4 WD |
|
Audi |
4:44,5 |
32,9
|
32,9
|
0,1
|
21 |
|
|
Mikael Roswall |
Gnesta MK |
|
|
S2 Quattro |
|
|
|
112 |
|
Anders Johnsen |
SMK Dala Falun |
Appendix K -1981 |
|
Porsche |
4:44,5 |
32,9
|
7,5
|
|
7 |
|
|
Stefan Gustavsson |
Ludvika MS |
|
|
911 RS |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
68 |
|
Conny Johansson |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,0 |
33,4
|
21,2
|
0,5
|
32 |
|
|
Niklas Virgin |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
|
125 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:45,0 |
33,4
|
|
|
1 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Mikael Andersson |
Kristianstad MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,5 |
33,9
|
21,7
|
0,5
|
33 |
|
|
Alexander Harsten |
Hässleholms MK |
|
|
242 |
|
|
|
84 |
|
Sebastian Johansson |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:45,6 |
34,0
|
10,2
|
0,1
|
12 |
|
|
Magnus Ronström |
Gotlands MF BK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
163 |
|
André Ekström |
Gotlands MF |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:45,8 |
34,2
|
3,9
|
0,2
|
3 |
|
|
Jacob Ekström |
MK Gutarna |
|
|
Kadett |
|
|
|
127 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:45,9 |
34,3
|
0,9
|
0,1
|
2 |
|
|
Nina Jonasson |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
138 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:46,0 |
34,4
|
1,0
|
0,1
|
3 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
244 |
|
|
Applicant: Team Koskela Golv o Bygg |
|
|
81 |
|
Mikael Wallon |
SMK Kungsör |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:46,4 |
34,8
|
11,0
|
0,4
|
13 |
|
|
Robin Hallman |
Kolsva MS |
|
|
240 |
|
|
|
129 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:46,8 |
35,2
|
1,8
|
0,4
|
4 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
168 |
|
Kim Nyden |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:46,9 |
35,3
|
5,0
|
0,1
|
4 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Compact |
|
|
|
131 |
|
Peter Elg |
MK Team Treske |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:47,3 |
35,7
|
2,3
|
0,4
|
5 |
|
|
Peter Johansson |
MK Team Treske |
|
|
940 |
|
|
|
108 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
4:47,4 |
35,8
|
10,4
|
0,1
|
8 |
|
|
Daniel Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
242 |
|
|
Applicant: HL SERVICE LAXÅ |
|
|
100 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:47,5 |
35,9
|
12,1
|
0,1
|
14 |
|
|
Tom Sittala |
SMK Linde |
|
|
940 |
|
|
Applicant: HL Service i Laxå |
|
|
105 |
|
Calle Svennestam |
Eskilstuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:47,8 |
36,2
|
12,4
|
0,3
|
15 |
|
|
Mikael Westling |
Eskilstuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
106 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:48,2 |
36,6
|
12,8
|
0,4
|
16 |
|
|
Arne Johansson |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
|
49 |
|
Tore Sandberg |
Vimmerby MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:48,4 |
36,8
|
24,6
|
0,2
|
34 |
|
|
Sofia Johansson |
Vimmerby MS |
|
|
244 |
|
|
|
23 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
4:48,6 |
37,0
|
37,0
|
0,2
|
22 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköping MK |
|
|
Evo |
|
|
|
28 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
4 WD |
|
Subaru |
4:49,6 |
38,0
|
38,0
|
1,0
|
23 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
|
|
|
Impreza |
|
|
|
137 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:49,9 |
38,3
|
4,9
|
0,3
|
6 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O'Learys Racing |
|
|
143 |
|
Pontus Berglund |
Arlövs MC |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:50,0 |
38,4
|
5,0
|
0,1
|
7 |
|
|
Peter Berglund |
Arlövs MC |
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Anton Samuelsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:50,5 |
38,9
|
15,1
|
0,5
|
17 |
|
|
Janne Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
195 |
|
Henrik Johansson |
MK Kinda |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:51,0 |
39,4
|
|
0,5
|
1 |
|
|
John Wärnelius |
MK Kinda |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Hycklinge Bensin o Service AB |
|
|
116 |
|
Jonas Larsson |
SMK Vingåker |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
4:51,2 |
39,6
|
14,2
|
0,2
|
9 |
|
|
Mikael Larsson |
SMK Vingåker |
|
|
142 |
|
|
|
147 |
|
Mattias Andersson |
V:a Östergötlands MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:52,1 |
40,5
|
7,1
|
0,9
|
8 |
|
|
Fredrik Adolfsson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
124 |
|
Andreas Pettersson |
MSK Hammaren |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:52,2 |
40,6
|
7,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Linus Pichler |
MSK Hammaren |
|
|
940 |
|
|
|
139 |
|
Frederik Eckhardt |
Eskilstuna MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:52,4 |
40,8
|
7,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Gustav Hellman |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
169 |
|
Tobias Persson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:52,4 |
40,8
|
10,5
|
|
5 |
|
|
Jenny Hellström |
Ludvika MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
91 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
4:52,5 |
40,9
|
17,1
|
0,1
|
18 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
325i |
|
|
|
128 |
|
Emil Kåberg |
Laxå MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:53,4 |
41,8
|
8,4
|
0,9
|
11 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
4:53,4 |
41,8
|
|
|
1 |
|
|
Patrick Larsson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
130 |
|
Kenneth Tomasson |
MK Ratten |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:53,6 |
42,0
|
8,6
|
0,2
|
12 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
144 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:54,3 |
42,7
|
9,3
|
0,7
|
13 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
88 |
|
Marcus Johnsson |
Katrineholms MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:55,0 |
43,4
|
19,6
|
0,7
|
19 |
|
|
Mathias Johnsson |
Kastrineholms MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
|
150 |
|
Max Nensén |
Gnesta MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
4:55,2 |
43,6
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Lucas Karlsson |
Gnesta MK |
|
|
Golf |
|
|
|
180 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
4:55,7 |
44,1
|
2,3
|
0,5
|
2 |
|
|
Emma Hellström |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
175 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
4:56,2 |
44,6
|
2,8
|
0,5
|
3 |
|
|
Emelie Bodin |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
155 |
|
Jan Nilsson |
Gotlands MF BK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:56,4 |
44,8
|
14,5
|
0,2
|
6 |
|
|
Jimmie Krusell |
Gotlands MF BK |
|
|
740 |
|
|
|
141 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:56,5 |
44,9
|
11,5
|
0,1
|
14 |
|
|
Tord Jansson |
SMK Södermanland |
|
|
240 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
156 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:57,1 |
45,5
|
15,2
|
0,6
|
7 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
136 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:57,8 |
46,2
|
12,8
|
0,7
|
15 |
|
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Karl-Erik Forsman |
Botkyrka MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:57,9 |
46,3
|
34,1
|
0,1
|
35 |
|
|
Ulf Mäe |
Taxinge MK |
|
|
Manta B 2,0 |
|
|
|
162 |
|
Antti Johannesson |
Eskilstuna MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:58,0 |
46,4
|
16,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Magnus Jensen |
Eskilstuna MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: www.rallyimport.se |
|
|
179 |
|
Erik Karlström |
Nässjö MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
4:58,3 |
46,7
|
13,3
|
0,3
|
16 |
|
|
Magnus Lundgren |
Norrahammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
161 |
|
Anders Gauffin |
Säters MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
4:58,5 |
46,9
|
16,6
|
0,2
|
9 |
|
|
Leif Claesson |
|
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
171 |
|
Rasmus Lundh |
Västra Östergötlands MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
4:59,2 |
47,6
|
5,8
|
0,7
|
4 |
|
|
Sebastian Holmgren |
Västra Östergötlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
167 |
|
Thomas Andersson |
Storfors MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:59,3 |
47,7
|
17,4
|
0,1
|
10 |
|
|
Tobias Grammer |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
158 |
|
Henrik Carlzon |
MK Kopparberg |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:59,6 |
48,0
|
17,7
|
0,3
|
11 |
|
|
Håkan Eliasson |
MK Kopparberg |
|
|
Kadett GSI |
|
|
Applicant: Ledin Motorsport |
|
|
103 |
|
Christian Gabrielsson |
SMK Nyköping |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:00,4 |
48,8
|
25,0
|
0,8
|
20 |
|
|
Jonas Eriksson |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
126 |
|
Kristian Gustavsson |
MK Ran Askersund |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
5:00,6 |
49,0
|
15,6
|
0,2
|
17 |
|
|
Björn Gustavsson |
Hallsbergs MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: GUSTAVSSON MOTORSPORT |
|
|
252 |
|
Richard Hålling |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:00,8 |
49,2
|
25,4
|
0,2
|
21 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran Askersund |
|
|
Corolla GT |
|
|
|
153 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
5:00,9 |
49,3
|
5,7
|
0,1
|
2 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
148 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
5:01,0 |
49,4
|
5,8
|
0,1
|
3 |
|
|
Jan Adolfsson |
Finnskoga MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
24 |
|
Dick Larsson |
Nollåtta MK |
4 WD |
|
Mitsubishi |
5:01,7 |
50,1
|
50,1
|
0,7
|
24 |
|
|
Madelene Buskas |
Gotlands MF BK |
|
|
Evo |
|
|
|
92 |
|
Lars Jonsson |
SMK Valdemarsvik |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:02,3 |
50,7
|
26,9
|
0,6
|
22 |
|
|
Viktor Jonsson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
142 |
|
|
|
174 |
|
Fredrik Fält |
Storfors MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
5:02,6 |
51,0
|
9,2
|
0,3
|
5 |
|
|
Thomas Larsson |
Storfors MK |
|
|
242 |
|
|
|
97 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:03,4 |
51,8
|
28,0
|
0,8
|
23 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
192 |
|
Joakim Eriksson |
Gotlands MF BK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:04,6 |
53,0
|
|
1,2
|
1 |
|
|
Sandra Eriksson |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
|
176 |
|
Samuel Gustavsson |
SMK Valdemarsvik |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
5:06,7 |
55,1
|
13,3
|
2,1
|
6 |
|
|
Robin Eriksson |
SMK Valdemarsvik |
|
|
242 |
|
|
|
145 |
|
Jesper Forssell |
Kolsva MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
5:07,0 |
55,4
|
22,0
|
0,3
|
18 |
|
|
Peter Hultberg |
Björnjägarens RC |
|
|
940 |
|
|
|
165 |
|
Tomas Lindeqvist |
Haninge MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:09,8 |
58,2
|
27,9
|
2,8
|
12 |
|
|
Staffan Adengård |
Skepptuna MK |
|
|
940 |
|
|
|
3 |
|
Björn Persson |
Huddinge MK |
4 WD |
|
Ford |
5:11,9 |
1:00,3
|
1:00,3
|
2,1
|
25 |
|
|
Anders Olsson |
Asarums MS |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
142 |
|
Joakim Eriksson |
Gnesta MK |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
5:12,3 |
1:00,7
|
27,3
|
0,4
|
19 |
|
|
Rasmus Eriksson |
Gnesta MK |
|
|
940 |
|
|
|
154 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2 WD |
|
Peugeot |
5:12,3 |
1:00,7
|
30,4
|
|
13 |
|
|
Mikael Pettersson |
Järbo MK |
|
|
309 |
|
|
|
152 |
|
Magnus Nyberg |
Gotlands MF BK |
A/B-förare Grupp E |
|
Ford |
5:14,5 |
1:02,9
|
19,3
|
2,2
|
4 |
|
|
Hanna Nyberg |
Gotlands MF BK |
|
|
Escort |
|
|
|
177 |
|
Erik Corell |
SMK Nyköping |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
5:15,2 |
1:03,6
|
21,8
|
0,7
|
7 |
|
|
Emil Corell |
SMK Nyköping |
|
|
242 |
|
|
|
132 |
|
Jan Lingheimer |
Linköpings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
5:15,5 |
1:03,9
|
30,5
|
0,3
|
20 |
|
|
Peter Malmberg |
Åtvidabergs MK |
|
|
240 |
|
|
|
120 |
|
Rolf Norlin |
MSK Hammaren |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
5:15,8 |
1:04,2
|
38,8
|
0,3
|
10 |
|
|
Kai Rantanen |
Enköpings MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: Baskirhästar hammarbygård |
|
|
122 |
|
Gunnar Arestav |
Stockholms BK |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
5:16,1 |
1:04,5
|
39,1
|
0,3
|
11 |
|
|
Bengt Springer |
Team V8 |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Örby Gummi Racing Team |
|
|
57 |
|
Kenth Östlund |
Hedesunda MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
5:16,9 |
1:05,3
|
53,1
|
0,8
|
36 |
|
|
Hans Ädel |
Hedesunda MK |
|
|
940 |
|
|
|
201 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:16,9 |
1:05,3
|
25,9
|
|
2 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
198 |
|
Markus Karlsson |
SMK Nyköping |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:17,3 |
1:05,7
|
26,3
|
0,4
|
3 |
|
|
Sven Karlsson |
Katrineholms MK |
|
|
244 |
|
|
|
121 |
|
Alex Nagy |
Huddinge MK |
Appendix K -1981 |
|
Volvo |
5:18,6 |
1:07,0
|
41,6
|
1,3
|
12 |
|
|
Lasse Persson |
Stockholms BK |
|
|
142 |
|
|
|
182 |
|
Håkan Bauer |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:19,2 |
1:07,6
|
14,6
|
0,6
|
2 |
|
|
Marika Eng |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
149 |
|
Tomas Wärn |
Norrköpings MK |
A/B-förare Grupp E |
|
VW |
5:19,7 |
1:08,1
|
24,5
|
0,5
|
5 |
|
|
Lars Karlsson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
194 |
|
Robert Eriksson |
Stockholms BK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:21,2 |
1:09,6
|
16,6
|
1,5
|
3 |
|
|
John Styrman |
Stockholms BK |
|
|
242 |
|
|
|
200 |
|
Simon Andersson |
Dals MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:21,3 |
1:09,7
|
30,3
|
0,1
|
4 |
|
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
186 |
|
Jörgen Joons |
Skutskärs MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:21,7 |
1:10,1
|
17,1
|
0,4
|
4 |
|
|
Elin Trana |
Skutskärs MS |
|
|
Golf GT |
|
|
|
183 |
|
David Roos |
Gnesta MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:21,9 |
1:10,3
|
17,3
|
0,2
|
5 |
|
|
Christoffer Stumpp |
|
|
|
Golf |
|
|
|
193 |
|
Ove Björklund |
MK Ratten |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:23,6 |
1:12,0
|
19,0
|
1,7
|
6 |
|
|
Per Täppers |
MK Ratten |
|
|
244 |
|
|
|
191 |
|
Mats Eriksson |
Gotlands MF BK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:26,4 |
1:14,8
|
21,8
|
2,8
|
7 |
|
|
Tom Eriksson |
Gotlands MF BK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Lennart Stocker |
Värmdö MK |
Appendix K -1981 |
|
Opel |
5:30,5 |
1:18,9
|
53,5
|
4,1
|
13 |
|
|
PO Einerfeldt |
Värmdö MK |
|
|
Ascona B |
|
|
|
134 |
|
Jonas Sjöman |
Flens MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
5:31,7 |
1:20,1
|
46,7
|
1,2
|
21 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
|
242 |
|
|
|
4 |
|
Mattias Jirvelius |
SMK Örebro |
4 WD |
|
Ford |
5:35,7 |
1:24,1
|
1:24,1
|
4,0
|
26 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Fiesta |
|
|
|
187 |
|
Alexander Broberg |
SMK Nyköping |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:38,3 |
1:26,7
|
33,7
|
2,6
|
8 |
|
|
Rickard Broberg |
Värmdö MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
199 |
|
David Barfeld |
Haninge MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
5:39,3 |
1:27,7
|
48,3
|
1,0
|
5 |
|
|
Håkan Kron |
Mälaröarnas MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
170 |
|
Daniel Trygg |
Nyköpings Modellklubb |
C-förare 2 WD |
|
Toyota |
5:40,8 |
1:29,2
|
58,9
|
1,5
|
14 |
|
|
Dan Trygg |
Nyköpings Modellklubb |
|
|
Starlet RWD |
|
|
|
123 |
|
Tomas Ragnarsson |
SMK Nyköping |
Appendix K -1981 |
|
VW |
5:45,7 |
1:34,1
|
1:08,7
|
4,9
|
14 |
|
|
Kjell Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
1303 S |
|
|
|
189 |
|
Jennie Hartzell |
Norrköpings MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:45,8 |
1:34,2
|
41,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Madelaine Lundin |
MK Ramunder |
|
|
Golf |
|
|
|
178 |
|
Andreas Liljeberg |
Mälaröarnas MK |
VOC / Grupp N <1400 |
|
Volvo |
10:22,3 |
6:10,7
|
5:28,9
|
4:36,5
|
8 |
|
|
Tom Hansson |
Mälaröarnas MK |
|
|
242 |
|
|
|
135 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
VOC Elit / Grupp N -1400 |
|
Volvo |
11:40,0 |
7:28,4
|
6:55,0
|
1:17,7
|
22 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
944 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|