2013-02-16
Örnskölden
Official final
On SS 3
22 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 31 Marcus Nilsson Vännäs MK 4 WD Nissan 15:03,0
1   Lars Nilsson Vännäs MK   Sunny GTI-R  
 
2 28 Magnus Åberg Bredviks MK 2 WD VW 15:31,0 28,0 28,0
1   Gunnar Åberg Bredviks MK   Golf 2  
 
3 27 Ola Axelsson Västerås MS Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 15:33,0 30,0 2,0
1   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
4 26 Tony Jansson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 15:51,0 48,0 18,0
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
5 25 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 16:40,0 1:37,0 49,0 49,0
2   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
6 8 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 16:52,0 1:49,0 12,0
1   Christer Göransson SMK Gävle   Lotus Cortina  
 
7 29 Camilla Wistemar Södra Lappmarkens MK 2 WD VW 16:59,0 1:56,0 1:28,0 7,0
2   Marta Gustafsson Södra Lappmarkens MK   Golf  
 
8 24 Martin Hagman MK Rimo Klass 8 H1 72-75 Ford 17:10,0 2:07,0 1:19,0 11,0
3   Bosse Eriksson Sigtuna RC   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
9 13 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:16,0 2:13,0 6,0
1   Andreas Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
10 7 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:19,0 2:16,0 27,0 3,0
2   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina GT  
 
11 14 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 17:22,0 2:19,0 6,0 3,0
2   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
12 6 Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 17:28,0 2:25,0 36,0 6,0
3   Tomas Andersson MK Kopparberg   Cortina GT  
Entrant: Team BlästerMäster
 
12 10 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:28,0 2:25,0 12,0
3   Magnus Brüdigam Västerås MS   Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team
 
14 23 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Klass 8 H1 72-75 Saab 17:39,0 2:36,0 1:48,0 11,0
4   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
 
14 11 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:39,0 2:36,0 23,0
4   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
16 12 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 17:44,0 2:41,0 28,0 5,0
5   Stefan Ekberg SMK Sörmland   Amazon  
 
17 9 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 18:16,0 3:13,0 1:00,0 32,0
6   Peter Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB Örebro
 
18 15 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 18:19,0 3:16,0 1:03,0 3,0
7   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
19 16 Joakim Rönnbäck Ssro MK Klass 6 G1 66-69 Opel 18:37,0 3:34,0 18,0
1   Rickard Rönnbäck Östernärkes RMC   Kadett  
 
20 2 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 18:58,0 3:55,0 21,0
1   Mikael Asplund SHRA Örnsköldsvik   96  
 
21 4 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 20:35,0 5:32,0 3:43,0 1:37,0
4   Leif Logrell Östernärkes RMC   1500 S  
 
22 1 Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Klass 1 E -61 Ford 22:55,0 7:52,0 2:20,0
1   Mikael Rönnbäck Östernärkes RMC   Starliner