2013-02-16
Örnskölden
Official final
On SS 2
22 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 31 Marcus Nilsson Vännäs MK 4 WD Nissan 6:41,0
1   Lars Nilsson Vännäs MK   Sunny GTI-R  
 
2 27 Ola Axelsson Västerås MS Klass 9 H2+I 76-81 Volvo 6:58,0 17,0 17,0
1   Roger Lindholm Västerås MS   242  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
3 28 Magnus Åberg Bredviks MK 2 WD VW 7:00,0 19,0 2,0
1   Gunnar Åberg Bredviks MK   Golf 2  
 
4 26 Tony Jansson Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:03,0 22,0 3,0
1   Kjell Renstål Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
5 25 Henrik Boivie Almunge MK Klass 8 H1 72-75 Ford 7:12,0 31,0 9,0 9,0
2   Micael Björklund Rasbo MK   Escort RS 2000  
Entrant: Bevelko Historic Rallyteam Sweden
 
6 7 Leif B Andersson Norbergs MC Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:24,0 43,0 12,0
1   Rickard Forsell Norbergs MC   Cortina GT  
 
6 8 Björn Sjunning SMK Gävle Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:24,0 43,0
1   Christer Göransson SMK Gävle   Lotus Cortina  
 
8 23 Bengt Kihlman Karlstad MC Bil Klass 8 H1 72-75 Saab 7:30,0 49,0 27,0 6,0
3   Jan Gudmunds Storfors MK   99  
 
8 6 Mats Lundgren Umeå AK Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 Ford 7:30,0 49,0 6,0
3   Tomas Andersson MK Kopparberg   Cortina GT  
Entrant: Team BlästerMäster
 
8 13 Håkan Holm Vallentuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:30,0 49,0
1   Andreas Holm Vallentuna MK   Amazon  
 
11 11 Per-Henrik Hedberg SMK Söderhamn Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:31,0 50,0 1,0 1,0
2   Hans-Åke Flink Mälaröarnas MK   Amazon  
 
12 29 Camilla Wistemar Södra Lappmarkens MK 2 WD VW 7:37,0 56,0 37,0 6,0
2   Marta Gustafsson Södra Lappmarkens MK   Golf  
 
13 10 Nils Bergquist Västerås MS Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:38,0 57,0 8,0 1,0
3   Magnus Brüdigam Västerås MS   Amazon  
Entrant: CarFix Rally Team
 
14 24 Martin Hagman MK Rimo Klass 8 H1 72-75 Ford 7:41,0 1:00,0 38,0 3,0
4   Bosse Eriksson Sigtuna RC   Escort RS 1800  
Entrant: Riflex Sport
 
15 14 Olle Andersson Mälaröarnas MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 7:45,0 1:04,0 15,0 4,0
4   Per Bergström Skepptuna MK   Mustang  
 
16 12 Karl-Olov Ölmin Skepptuna MK Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 7:48,0 1:07,0 18,0 3,0
5   Stefan Ekberg SMK Sörmland   Amazon  
 
17 15 Per Göransson Almunge MK Klass 5 F 1600- 62-65 Ford 7:52,0 1:11,0 22,0 4,0
6   Jan Nilsson Kolsva MS   Falcon  
 
18 9 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klass 5 F 1600- 62-65 Volvo 8:07,0 1:26,0 37,0 15,0
7   Peter Larsen Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB Örebro
 
19 2 Mikael Jardstam SHRA Örnsköldsvik Klass 2 F -1000cc 62-65 Saab 8:09,0 1:28,0 2,0
1   Mikael Asplund SHRA Örnsköldsvik   96  
 
20 16 Joakim Rönnbäck Ssro MK Klass 6 G1 66-69 Opel 8:30,0 1:49,0 21,0
1   Rickard Rönnbäck Östernärkes RMC   Kadett  
 
21 4 Lars Larsson MK Kopparberg Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 VW 8:39,0 1:58,0 1:15,0 9,0
4   Leif Logrell Östernärkes RMC   1500 S  
 
22 1 Bo Rönnbäck Östernärkes RMC Klass 1 E -61 Ford 10:52,0 4:11,0 2:13,0
1   Mikael Rönnbäck Östernärkes RMC   Starliner