2013-02-16
Skogsrundan
Official final
On SS 2
61 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
101 |
|
Thomas Thunström |
Ludvika MS |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
11:06,1 |
|
|
|
1 |
|
|
Jörgen Lindahl |
|
|
|
Impreza |
|
|
|
13 |
|
Martin Berglund |
SMK Gävle |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:08,2 |
2,1
|
2,1
|
2,1
|
2 |
|
|
Joakim Gevert |
Kils MK Bil |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: Yokohama Motorsport Sweden |
|
|
11 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
11:14,3 |
8,2
|
8,2
|
6,1
|
3 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
42 |
|
Anton Alkberg |
Sandvikens MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
11:40,0 |
33,9
|
|
25,7
|
1 |
|
|
Jim Hjerpe |
Säters MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: JÄRBO ALLTECH |
|
|
22 |
|
Fredrik Andersson |
Fredriksbergs MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
11:46,9 |
40,8
|
|
6,9
|
1 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
19 KitCar |
|
|
|
7 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:48,0 |
41,9
|
41,9
|
1,1
|
4 |
|
|
Joakim Svan |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
50 |
|
Daniel Ullbors |
Mora MK |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
11:53,4 |
47,3
|
13,4
|
5,4
|
2 |
|
|
Johanna Sundberg |
Mora MK |
|
|
Corsa |
|
|
|
64 |
|
Kim Koivio |
Stockholms BK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:57,1 |
51,0
|
|
3,7
|
1 |
|
|
Marcus Agerheim |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
8 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
11:58,1 |
52,0
|
52,0
|
1,0
|
5 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmndö MK |
|
|
STi 555 |
|
|
|
103 |
|
Erik Johansson |
SMK Hedemora |
A-förare 4 WD |
|
Audi |
11:58,4 |
52,3
|
52,3
|
0,3
|
6 |
|
|
Peter Johansson |
Ludvika MS |
|
|
Coupé Quattro |
|
|
|
3 |
|
Anders Wänn |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
11:58,5 |
52,4
|
52,4
|
0,1
|
7 |
|
|
Marie Abrahamsson |
SMK Dala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
20 |
|
Mats Larsson |
Fagersta MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
11:59,8 |
53,7
|
12,9
|
1,3
|
2 |
|
|
Mikael Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
43 |
|
Daniel Edman |
Sandviken MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:03,9 |
57,8
|
23,9
|
4,1
|
3 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
2 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:04,1 |
58,0
|
58,0
|
0,2
|
8 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
|
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
34 |
|
Gabriel Savela |
Stockholms BK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:12,7 |
1:06,6
|
|
8,6
|
1 |
|
|
Mikael Savela |
Stockholms BK |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
19 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:15,3 |
1:09,2
|
28,4
|
2,6
|
3 |
|
|
Niklas Lundkvist |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
48 |
|
Manne Hermansson |
Almunge MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:20,6 |
1:14,5
|
40,6
|
5,3
|
4 |
|
|
Gustav Hermansson |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
4 |
|
Leif Wretman |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:21,1 |
1:15,0
|
1:15,0
|
0,5
|
9 |
|
|
Björn Andersen |
Haninge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
49 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:22,0 |
1:15,9
|
42,0
|
0,9
|
5 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
44 |
|
Lasse Fältman |
Ludvika MS |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
12:23,1 |
1:17,0
|
43,1
|
1,1
|
6 |
|
|
Therese Johansson |
Rasbo MK |
|
|
9-3 T |
|
|
|
55 |
|
Anders Jangeby |
Nässjö MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
12:24,3 |
1:18,2
|
44,3
|
1,2
|
7 |
|
|
Mattias Erixon |
Nässjö MK |
|
|
325 |
|
|
|
53 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:33,6 |
1:27,5
|
53,6
|
9,3
|
8 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
69 |
|
Kim Nyden |
Laxå MK |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
12:33,6 |
1:27,5
|
|
|
1 |
|
|
Emil Arvidsson |
Teknis MC |
|
|
Compact |
|
|
|
54 |
|
Richard Hartzell |
Norrköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
12:36,8 |
1:30,7
|
56,8
|
3,2
|
9 |
|
|
Mikael Andersson |
Norrköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
45 |
|
Evelina Olofsson |
Hofors MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
12:37,2 |
1:31,1
|
57,2
|
0,4
|
10 |
|
|
Lars Gustafsson |
Hofors MS |
|
|
Corsa A GSI |
|
|
Applicant: Hofors Autoservice AB |
|
|
17 |
|
Andreas Frölander |
Gotlands MF BK |
A-förare 2 WD |
|
Citroën |
12:38,4 |
1:32,3
|
51,5
|
1,2
|
4 |
|
|
Joakim Storm |
Nässjö MK |
|
|
ZX |
|
|
|
35 |
|
Bengt Johansson |
Nollåtta MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:40,0 |
1:33,9
|
27,3
|
1,6
|
2 |
|
|
Thomas Lindvall |
Nollåtta MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
46 |
|
Jens E. Eriksen |
NAF Msp A o B |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
12:43,5 |
1:37,4
|
1:03,5
|
3,5
|
11 |
|
|
Philip Haag |
Kullings MS |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
58 |
|
Jon Johansson |
Idkerbergets MK |
VOC Elit B / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
12:46,4 |
1:40,3
|
|
2,9
|
1 |
|
|
Alexander Famme |
Idkerbergets MK |
|
|
740 |
|
|
|
21 |
|
Roine Larsson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:46,8 |
1:40,7
|
59,9
|
0,4
|
5 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Brian Falk |
Grangärde RRC |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:47,4 |
1:41,3
|
34,7
|
0,6
|
3 |
|
|
Per Alkevad |
Grangärde RRC |
|
|
Galant |
|
|
Applicant: Team Grangärde Bildemontering AB |
|
|
66 |
|
Dan Henning Østheim |
NMK Hadeland |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:51,1 |
1:45,0
|
17,5
|
3,7
|
2 |
|
|
Kjetil Hidem |
|
|
|
242 |
|
|
|
12 |
|
Markus Hällbo |
Säters MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:00,5 |
1:54,4
|
1:54,4
|
9,4
|
10 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
57 |
|
Andreas Guillemot |
Eskilstuna MK |
VOC Elit B / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
13:03,2 |
1:57,1
|
16,8
|
2,7
|
2 |
|
|
Rickard Gustafsson |
SMK Södermanland |
|
|
240 |
|
|
|
71 |
|
Per Ström |
Östmarks MK |
VOC Cup / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
13:04,1 |
1:58,0
|
|
0,9
|
1 |
|
|
Ida Bood |
MK Ratten |
|
|
242 |
|
|
|
65 |
|
Andreas Larsson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:04,7 |
1:58,6
|
31,1
|
0,6
|
3 |
|
|
Mattias Bodare |
Grangärde RRC |
|
|
Corsa A |
|
|
|
67 |
|
Tobias Persson |
Ludvika MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
13:06,4 |
2:00,3
|
32,8
|
1,7
|
4 |
|
|
Jenny Hellström |
Ludvika MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
47 |
|
Rickard Ekblom |
Värmdö MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:07,2 |
2:01,1
|
1:27,2
|
0,8
|
12 |
|
|
Håkan Ehrsson |
Värmdö MK |
|
|
240 |
|
|
|
77 |
|
Johan Gustavson |
Ludvika MS |
C-förare Grupp E |
|
VW |
13:08,8 |
2:02,7
|
|
1,6
|
1 |
|
|
Erik Gesteby |
Ludvika MS |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
16 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
A-förare 2 WD |
|
Renault |
13:20,8 |
2:14,7
|
1:33,9
|
12,0
|
6 |
|
|
Ricardo Hillesjö |
Haninge MK |
|
|
Clio |
|
|
|
33 |
|
Martin Eliasson |
Skutskärs MS |
A-förare Grupp E |
|
Volvo |
13:26,3 |
2:20,2
|
|
5,5
|
1 |
|
|
Joakim Renberg |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Robin Nyberg |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit B / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
13:26,3 |
2:20,2
|
39,9
|
|
3 |
|
|
Valkyria Edlund |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Ekerö Bilteknik AB |
|
|
68 |
|
Anders Gauffin |
Säters MK |
C-förare 2 WD |
|
Ford |
13:28,0 |
2:21,9
|
54,4
|
1,7
|
5 |
|
|
Leif Claesson |
|
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
63 |
|
Robert Nyström |
Ludvika MS |
B-förare Grupp E |
|
Opel |
13:36,8 |
2:30,7
|
|
8,8
|
1 |
|
|
Fredrik Graaf |
Ludvika MS |
|
|
Kadett |
|
|
|
41 |
|
Jordan Scaillet |
New Racing |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:42,2 |
2:36,1
|
1:29,5
|
5,4
|
4 |
|
|
Benoit Scaillet |
|
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: ARHS Developments |
|
|
70 |
|
Robin Hellström |
Järbo MK |
VOC Cup / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
13:46,0 |
2:39,9
|
41,9
|
3,8
|
2 |
|
|
Emma Hellström |
Järbo MK |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Roger Andersson |
Ludvika MS |
C-förare Grupp E |
|
Honda |
14:02,7 |
2:56,6
|
53,9
|
16,7
|
2 |
|
|
Kristoffer Andersson |
Ludvika MS |
|
|
Civic |
|
|
Applicant: FLATOUT RALLY TEAM |
|
|
76 |
|
Thomas Åsberg |
Gestrike RT |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
14:05,1 |
2:59,0
|
56,3
|
2,4
|
3 |
|
|
Åsa Eriksson |
Gestrike RT |
|
|
Astra |
|
|
|
31 |
|
Marcus Johansson |
Fredriksbergs MK |
VOC Elit A / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
14:20,4 |
3:14,3
|
|
15,3
|
1 |
|
|
Jessica Johansson |
Fredriksbergs MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Åhls bildelar AB |
|
|
73 |
|
Stefan Lindberg |
Idkerbergets MK |
VOC Cup / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
14:31,9 |
3:25,8
|
1:27,8
|
11,5
|
3 |
|
|
Patrik Albinson |
Fredriksberg MK |
|
|
244 |
|
|
|
72 |
|
Leif Nilsson |
Mälaröarnas MK |
VOC Cup / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
14:34,8 |
3:28,7
|
1:30,7
|
2,9
|
4 |
|
|
Conny Rådén |
Taxinge MK |
|
|
244 |
|
|
|
40 |
|
Jourdan Serderidis |
Ecurie Bayard |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
14:59,3 |
3:53,2
|
2:46,6
|
24,5
|
5 |
|
|
Frederic Miclotte |
Ecurie Bayard |
|
|
Impreza |
|
|
Applicant: ARHS Developments |
|
|
74 |
|
Linus Lundberg |
Sunnansjö MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
15:33,6 |
4:27,5
|
2:24,8
|
34,3
|
4 |
|
|
Mats Wittenström |
Ludvika MS |
|
|
Golf |
|
|
|
32 |
|
Magnus Olsson |
Järbo MK |
VOC Elit A / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
16:16,8 |
5:10,7
|
1:56,4
|
43,2
|
2 |
|
|
Robin Jonsson |
Järbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
28 |
|
Magnus Wallén |
Vallentuna MK |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
17:14,2 |
6:08,1
|
5:27,3
|
57,4
|
7 |
|
|
Björn Engström |
Borlänge MK |
|
|
Sunny |
|
|
|
27 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:11,6 |
7:05,5
|
6:24,7
|
57,4
|
8 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
30 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
VOC Elit A / Grp. N -1400 |
|
Volvo |
18:17,7 |
7:11,6
|
3:57,3
|
6,1
|
3 |
|
|
Mattias Carlström |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
26 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
19:09,8 |
8:03,7
|
7:22,9
|
52,1
|
9 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Golf III 8v |
|
|
Applicant: Järbo Alltech |
|
|
25 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
20:04,9 |
8:58,8
|
8:18,0
|
55,1
|
10 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM Racing AB |
|
|
24 |
|
Andreas Levin |
Lima MS |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
21:02,7 |
9:56,6
|
9:15,8
|
57,8
|
11 |
|
|
Birgitta Levin |
Lima MS |
|
|
205 GTI |
|
|
|
62 |
|
Niklas Albinsson |
Fredriksbergs MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
33:14,7 |
22:08,6
|
19:37,9
|
12:12,0
|
2 |
|
|
Kjell Hellqvist |
Fredriksbergs MK |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
Applicant: Åhls´ Bildelar AB |
|
* = allotted time,
? = under investigation
|