2012-05-26
Götenerundan
Official final
On SS 1
157 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
117 |
|
Håkan Svensson |
Fägre MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:03,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Anders Sjöberg |
Ljungby MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
118 |
|
Bengt Thorsell |
Skara MK |
A-förare 4 WD |
|
Ford |
4:11,5 |
8,1
|
8,1
|
8,1
|
2 |
|
|
Mikael Kjellgren |
Laxå MK |
|
|
Focus WRC |
|
|
|
120 |
|
Mats Adielsson |
Göteborgs MF |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:11,7 |
8,3
|
8,3
|
0,2
|
3 |
|
|
Bo Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
140 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:16,2 |
12,8
|
|
4,5
|
1 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
145 |
|
Kaj Banck |
Storfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:16,4 |
13,0
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Richard Svensson |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
137 |
|
Johan Nilsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:19,7 |
16,3
|
3,5
|
3,3
|
2 |
|
|
Matti Johansson |
Vara MK |
|
|
242 |
|
|
|
147 |
|
Philip Haag |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
4:19,7 |
16,3
|
3,3
|
|
2 |
|
|
Stefan Larsson |
Kullings MS |
|
|
C2 R2 Max |
|
|
|
132 |
|
Jan Johansson |
Fryksdalens MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:20,6 |
17,2
|
4,4
|
0,9
|
3 |
|
|
Erik Gustavsson |
SMK Linde |
|
|
Corolla |
|
|
|
123 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
4:20,8 |
17,4
|
17,4
|
0,2
|
4 |
|
|
Ida Hegge |
Vara MK |
|
|
Celica 205 GT4 |
|
|
Applicant: Team Maud Sahlin Motorsport |
|
|
33 |
|
Kristoffer Karlsson |
SMK Trollhättan |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:21,4 |
18,0
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Albin Timell |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O`learys Racing |
|
|
141 |
|
Bengt Carlsson |
Vara MK |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:21,4 |
18,0
|
5,2
|
|
4 |
|
|
Andreas Aleryd |
Vara MK |
|
|
325 |
|
|
|
40 |
|
Peter Elg |
Säffle MC |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:21,6 |
18,2
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Peter Johansson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: AGI GULLABO RALLY 0486-21851 |
|
|
39 |
|
Arne Rådström |
MK Ratten |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:21,8 |
18,4
|
0,4
|
0,2
|
3 |
|
|
Kent-Ola Björklund |
MK Ratten |
|
|
940 |
|
|
|
135 |
|
Simon Johansson |
Munkfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:22,0 |
18,6
|
5,8
|
0,2
|
5 |
|
|
Fredrik Peterson |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
138 |
|
Björn Beck |
Åmåls MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
4:22,4 |
19,0
|
6,2
|
0,4
|
6 |
|
|
Kjell Persson |
Åmåls MK |
|
|
Escort Mk2 |
|
|
|
128 |
|
Andreas Arwidson |
Falköpings MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:23,1 |
19,7
|
|
0,7
|
1 |
|
|
Joakim Sjöberg |
Falköping MK |
|
|
Evo |
|
|
|
146 |
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
B-förare 2 WD |
|
SEAT |
4:23,9 |
20,5
|
7,5
|
0,8
|
3 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran |
|
|
Ibiza |
|
|
|
143 |
|
Peter Liwell |
Eskilstuna MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:24,9 |
21,5
|
8,7
|
1,0
|
7 |
|
|
Tommy Wallin |
Eskilstuna MK |
|
|
Golf Mk2 |
|
|
Applicant: Sörmlands Energi AB www.sormlandsenergi.se |
|
|
139 |
|
Jonas Sandgren |
Falköpings MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:25,6 |
22,2
|
9,4
|
0,7
|
8 |
|
|
Urban Fröjd |
Falköpings MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
37 |
|
Mattias Olsson |
Fryksdalens MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:26,2 |
22,8
|
4,8
|
0,6
|
4 |
|
|
Tommy Lindholm |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
158 |
|
Daniel Hellstadius |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:26,4 |
23,0
|
10,0
|
0,2
|
4 |
|
|
Jonas Bergsander |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
131 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:27,1 |
23,7
|
10,9
|
0,7
|
9 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
Ignis S1600 |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
25 |
|
Per-Ola Thörnberg |
Vetlanda RRC |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:27,8 |
24,4
|
6,4
|
0,7
|
5 |
|
|
Oscar Almquist |
Vetlanda RRC |
|
|
940 |
|
|
|
54 |
|
Jimmy Wessbo |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:27,8 |
24,4
|
|
|
1 |
|
|
Robert Teiffel |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
130 |
|
Mikael Ericsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:28,3 |
24,9
|
12,1
|
0,5
|
10 |
|
|
Conny Erixon |
Kullings MS |
|
|
Golf III KitCar |
|
|
Applicant: Colly Verkstadsteknik AB |
|
|
41 |
|
Thomas Lahti |
NMS Boden |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:28,4 |
25,0
|
7,0
|
0,1
|
6 |
|
|
Tomas Wikström |
Kalix MK |
|
|
940 |
|
|
|
111 |
|
Staffan Bergdahl |
Teknis MC |
Appendix K |
|
Volvo |
4:28,4 |
25,0
|
|
|
1 |
|
|
Per Erik Svensson |
Teknis MC |
|
|
242 |
|
|
|
168 |
|
Jens E. Eriksen |
NAF Msp Aob |
B-förare 2 WD |
|
Renault |
4:28,5 |
25,1
|
12,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Roar Sundsten |
NAF Hamar |
|
|
Clio Ragnotti |
|
|
|
136 |
|
Robert Forsberg |
Ludvika MS |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:28,8 |
25,4
|
12,6
|
0,3
|
11 |
|
|
Lars-Erik Kronberg |
Ludvika MS |
|
|
240 |
|
|
|
59 |
|
Henrik Nellis |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:28,9 |
25,5
|
1,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Peter Wester |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
63 |
|
Tommy Larsson |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:29,2 |
25,8
|
1,4
|
0,3
|
3 |
|
|
Thomas Larsson |
Kullings MS |
|
|
940 S |
|
|
Applicant: www.terrazzo.se |
|
|
31 |
|
Anton Suontausta |
Kolsva MS |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:29,4 |
26,0
|
8,0
|
0,2
|
7 |
|
|
Andreas Peters |
Kolsva MS |
|
|
940 |
|
|
|
29 |
|
Lars Ohlson |
SMK Vingåker |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:29,5 |
26,1
|
8,1
|
0,1
|
8 |
|
|
Göran Widell |
SMK Vingåker |
|
|
940 |
|
|
|
32 |
|
Peder Johansson |
MK Team Treske |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:29,6 |
26,2
|
8,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Niklas Andersson |
MK Team Treske |
|
|
240 |
|
|
|
24 |
|
Pär Karlsson |
Lidköpings MSF |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:29,8 |
26,4
|
8,4
|
0,2
|
10 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
172 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:29,9 |
26,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
43 |
|
Alexander Cruse |
Kils MK Bil |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:30,0 |
26,6
|
2,2
|
0,1
|
4 |
|
|
Pierre Karlsson |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Valbo Alltjänst |
|
|
49 |
|
Ola Wingren |
SMK Hörby |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:30,8 |
27,4
|
3,0
|
0,8
|
5 |
|
|
Anders Östberg |
SMK Hörby |
|
|
740 |
|
|
|
52 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:31,2 |
27,8
|
3,4
|
0,4
|
6 |
|
|
Helena Bengtsson |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
|
127 |
|
Kenneth Johansson |
Kullings MS |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:31,3 |
27,9
|
8,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Christoffer Johansson |
Kullings MS |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
124 |
|
Bjørn Bækkevold |
KNA Indre Ytre Østfold |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:31,4 |
28,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Dyre Erling Fredriksen |
KNA Oslo Omegn |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
163 |
|
Torbjörn Eriksson |
SMK Karlskoga |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:31,5 |
28,1
|
15,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Stig Åhlgren |
SMK Karlskoga |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BJUHRS Bil AB |
|
|
38 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:31,7 |
28,3
|
10,3
|
0,2
|
11 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
153 |
|
Mikael Tengelin |
Nora MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:31,9 |
28,5
|
15,5
|
0,2
|
7 |
|
|
Per-Erik Andersson |
Ludvika MS |
|
|
242 |
|
|
|
45 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:32,1 |
28,7
|
4,3
|
0,2
|
7 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
159 |
|
Anton Brorsson |
Jämtlands MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:32,3 |
28,9
|
15,9
|
0,2
|
8 |
|
|
David Arhusiander |
Jämtlands MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
42 |
|
Per Nordahl |
MK Ratten |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:32,4 |
29,0
|
4,6
|
0,1
|
8 |
|
|
Thomas Waldenström |
Fryksdalens MK |
|
|
940 |
|
|
|
55 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:32,8 |
29,4
|
5,0
|
0,4
|
9 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
149 |
|
Daniel Johansson |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:32,8 |
29,4
|
16,4
|
|
9 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
122 |
|
Glenn Egon Ström |
Dals MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:32,9 |
29,5
|
29,5
|
0,1
|
5 |
|
|
Martin Svensson |
SMK Trollhättan |
|
|
Impreza |
|
|
|
35 |
|
Ingvar Nilsson |
Hällefors MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:33,2 |
29,8
|
11,8
|
0,3
|
12 |
|
|
Mikael Johansson |
Älmhults MK |
|
|
940 |
|
|
|
156 |
|
Ronny Filipsson |
Laxå MK |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:33,3 |
29,9
|
16,9
|
0,1
|
10 |
|
|
Anders Isaksson |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: EMS Finnerödja AB |
|
|
70 |
|
Robert Blomberg |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:33,6 |
30,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Stefan Siljevall |
SMK Trollhättan |
|
|
940 |
|
|
Applicant: O´Learys Racing |
|
|
64 |
|
Per Kvarnström |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:33,8 |
30,4
|
0,2
|
0,2
|
2 |
|
|
Rasmus Holm |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
72 |
|
Micke Larsson |
Rönne MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:33,9 |
30,5
|
0,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Peter Sedig |
Rönne MK |
|
|
940 |
|
|
|
173 |
|
P-A Hüllert |
Tidaholms MK |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,0 |
30,6
|
4,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Joakim Johannesson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
27 |
|
Martin Eriksson |
Stuguns MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:34,1 |
30,7
|
12,7
|
0,1
|
13 |
|
|
Anders Gunnarsson |
Stuguns MK |
|
|
940 |
|
|
|
67 |
|
Patrik Adolfsson |
Säffle MC |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:34,1 |
30,7
|
0,5
|
|
4 |
|
|
Fredrik Erixon |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Koskela Golv o Bygg |
|
|
162 |
|
Roger Karlsson |
Västra Östergötlands MK |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
4:34,6 |
31,2
|
18,2
|
0,5
|
11 |
|
|
Fredrik Donn |
Norrköpings MK |
|
|
325 |
|
|
|
34 |
|
Mattias Nordlund |
Svärdsjö MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:34,9 |
31,5
|
13,5
|
0,3
|
14 |
|
|
Göran Norberg |
SMK Dala |
|
|
940 |
|
|
|
75 |
|
Oskar Lundmark |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:35,6 |
32,2
|
2,0
|
0,7
|
5 |
|
|
Johan Kempe |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
Applicant: BRAÅS ÅKERI AB |
|
|
89 |
|
Erik Svantesson |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:35,8 |
32,4
|
2,2
|
0,2
|
6 |
|
|
Andreas Dolfén |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
47 |
|
Per Allo |
Katrineholms MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:36,0 |
32,6
|
8,2
|
0,2
|
10 |
|
|
Magnus Nilsson |
Katrineholms MK |
|
|
940 |
|
|
|
36 |
|
Niklas Nilsson |
Jämtlands MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:36,4 |
33,0
|
15,0
|
0,4
|
15 |
|
|
Pontus Hallin |
MK Nordjämten |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Martin Lundquist |
Fagersta MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:36,5 |
33,1
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Christian Segerström |
Fagersta MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning |
|
|
112 |
|
Jan Larsson |
Dals MK |
Appendix K |
|
Volvo |
4:36,6 |
33,2
|
8,2
|
0,1
|
2 |
|
|
Linus Larsson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
28 |
|
Håkan Süld |
Östhammars MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:36,7 |
33,3
|
15,3
|
0,1
|
16 |
|
|
Johnnie Fredriksson |
Östhammars MK |
|
|
940 |
|
|
|
151 |
|
Tomi Juntunen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:37,0 |
33,6
|
20,6
|
0,3
|
12 |
|
|
Lars Andersson |
Dals MK |
|
|
Golf |
|
|
|
30 |
|
Mattias Nilsson |
Offerdals MK |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:37,6 |
34,2
|
16,2
|
0,6
|
17 |
|
|
Alf Jonsson |
Jämtlands MK |
|
|
240 |
|
|
|
152 |
|
Joacim Wigertson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:38,0 |
34,6
|
21,6
|
0,4
|
13 |
|
|
Christoffer Lund |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
46 |
|
Andreas Björkman |
Degerfors RC |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:38,4 |
35,0
|
10,6
|
0,4
|
11 |
|
|
Robert Olsson |
Degerfors RC |
|
|
940 |
|
|
|
68 |
|
Emil Karlsson |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:38,4 |
35,0
|
4,8
|
|
7 |
|
|
Magnus Hermansson |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
167 |
|
Jonas Enderlein |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:39,0 |
35,6
|
22,6
|
0,6
|
14 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
57 |
|
Andreas Westlund |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:39,1 |
35,7
|
11,3
|
0,1
|
12 |
|
|
Niclas Börjeson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
81 |
|
Karl-Johan Borhammar |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:40,0 |
36,6
|
6,4
|
0,9
|
8 |
|
|
Pontus Jardstedt |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Robert Johansson |
Göteborgs MF |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:40,1 |
36,7
|
12,3
|
0,1
|
13 |
|
|
Torbjörn Thomsén |
Älvbygdens MK |
|
|
240 |
|
|
|
50 |
|
Mats Johansson |
Göteborgs MF |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:40,4 |
37,0
|
12,6
|
0,3
|
14 |
|
|
Annette Andre |
Göteborgs MF |
|
|
944 |
|
|
|
157 |
|
Magnus Yxsjö Andersson |
SMK Örebro |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
4:40,4 |
37,0
|
24,0
|
|
15 |
|
|
Anna-Karin Yxsjö |
SMK Örebro |
|
|
Ascona B |
|
|
|
48 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:40,7 |
37,3
|
12,9
|
0,3
|
15 |
|
|
Daniel Andersson |
Almunge MK |
|
|
940 |
|
|
|
83 |
|
Pontus Nilsson |
SMK Nyköping |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:40,8 |
37,4
|
7,2
|
0,1
|
9 |
|
|
Mathias Cederstam |
SMK Nyköping |
|
|
940 GLT |
|
|
|
161 |
|
Urban Andersson |
Stenungsunds MS |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
4:40,8 |
37,4
|
24,4
|
|
16 |
|
|
Christer Andersson |
Stenungsunds MS |
|
|
Ascona B |
|
|
|
2 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
4:40,9 |
37,5
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Hans-Olov Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Lejtorp Racing |
|
|
9 |
|
Niklas Pettersson |
Fagersta MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:41,6 |
38,2
|
5,1
|
0,7
|
2 |
|
|
Tony Puumala |
Fagersta MK |
|
|
GTI |
|
|
Applicant: solab |
|
|
71 |
|
Sebastian Johansson |
Götene MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:42,5 |
39,1
|
8,9
|
0,9
|
10 |
|
|
Sebastian Nihlmar |
Götene MK |
|
|
240 |
|
|
|
66 |
|
Henrik Carlsson |
MK Ran |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:42,7 |
39,3
|
9,1
|
0,2
|
11 |
|
|
Thorbjörn Degerfeldt |
MK Ran |
|
|
242 |
|
|
|
74 |
|
Peter Granqvist |
Hällefors MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:42,7 |
39,3
|
9,1
|
|
11 |
|
|
Håkan Hautamäki |
Hällefors MK |
|
|
940 |
|
|
|
160 |
|
Daniel Arwidson |
Falköpings MK |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
4:42,7 |
39,3
|
26,3
|
|
17 |
|
|
Rebecka Stenblom |
Götene MK |
|
|
Escort Mk 2 |
|
|
|
85 |
|
Pär-Olof Stahlgård |
Stenungsunds MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:43,2 |
39,8
|
9,6
|
0,5
|
13 |
|
|
Ann-Charlotte Jonasson |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
126 |
|
Conny Rolfsson |
Laxå MK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:43,8 |
40,4
|
12,4
|
0,6
|
2 |
|
|
Mikael Rolfsson |
Laxå MK |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
|
82 |
|
Fredrik Jansson |
Rasbo MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:43,9 |
40,5
|
10,3
|
0,1
|
14 |
|
|
Markus Stafberg |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Peter Jansson Åkeri AB |
|
|
176 |
|
Marcus Johansson |
Kullings MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
4:44,0 |
40,6
|
14,1
|
0,1
|
3 |
|
|
Johnny Bäckström |
Kullings MS |
|
|
Kadett |
|
|
|
20 |
|
Pierre Andersson |
V.a Östergötlands MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:44,9 |
41,5
|
8,4
|
0,9
|
3 |
|
|
Mikael Lindh |
MSK Kvarnvingarna |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: solab ab |
|
|
116 |
|
Bernt Bengtsson |
SMK Trollhättan |
Appendix K |
|
Saab |
4:45,0 |
41,6
|
16,6
|
0,1
|
3 |
|
|
Bengt Lindqvist |
SMK Trollhättan |
|
|
V4 |
|
|
|
175 |
|
Tage Lundgren |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:45,2 |
41,8
|
15,3
|
0,2
|
4 |
|
|
Stefan Larsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
51 |
|
Lena Sandelius |
Göteborgs MF |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:45,3 |
41,9
|
17,5
|
0,1
|
16 |
|
|
Erik Sandelius |
Göteborgs MF |
|
|
940 |
|
|
Applicant: R Sandelius Bil AB |
|
|
86 |
|
Johan Karlsson |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:46,3 |
42,9
|
12,7
|
1,0
|
15 |
|
|
Emelie Bodin |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
58 |
|
Daniel Andersson |
V:a Östergötlands MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:46,4 |
43,0
|
18,6
|
0,1
|
17 |
|
|
Ida Lidebjer Granberg |
V:a Östergötlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
73 |
|
Johan Vedin |
Fryksdalens MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:46,7 |
43,3
|
13,1
|
0,3
|
16 |
|
|
Gustav Johansson |
Fryksdalens MK |
|
|
242 |
|
|
|
90 |
|
Tobias Andersson |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:46,9 |
43,5
|
13,3
|
0,2
|
17 |
|
|
Andreas Andersson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
171 |
|
Janne Eriksson |
Säffle MC |
C-förare 2 WD |
|
BMW |
4:47,2 |
43,8
|
17,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Håkan Johansson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
|
150 |
|
Richard Herbertsson |
Kullings MS |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:47,4 |
44,0
|
31,0
|
0,2
|
18 |
|
|
Marckus Blomqvist |
Kullings MS |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
11 |
|
Hampus Böe |
Filipstads MC |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:47,6 |
44,2
|
11,1
|
0,2
|
4 |
|
|
Patric Normark |
Hällefors MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: BILAM |
|
|
62 |
|
Erik Stenberg |
Kullings MS |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:48,2 |
44,8
|
20,4
|
0,6
|
18 |
|
|
Annie Hellstadius |
Kullings MS |
|
|
240 |
|
|
|
155 |
|
Reine Vitikainen |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
VW |
4:48,2 |
44,8
|
31,8
|
|
19 |
|
|
Johan Wickelgren |
SMK Trollhättan |
|
|
Golf Mk 2 |
|
|
|
87 |
|
Johan Nyman |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:48,5 |
45,1
|
14,9
|
0,3
|
18 |
|
|
Klas A Ivarsson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
12 |
|
Jesper Ödberg |
Falköping MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:48,8 |
45,4
|
12,3
|
0,3
|
5 |
|
|
Fredrik Palm |
Skara MK |
|
|
Swift |
|
|
Applicant: Östmarks Bildemotering |
|
|
65 |
|
Johan Eriksson |
MK Ratten |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:50,6 |
47,2
|
17,0
|
1,8
|
19 |
|
|
Sten Yngve Styffe |
MK Ratten |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Mattias Lagström |
Norbergs MC |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:50,9 |
47,5
|
14,4
|
0,3
|
6 |
|
|
Andreas Johansson |
Fagersta MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: JTB Transportservice AB |
|
|
94 |
|
Carl Magnus Ivarsson |
Vara MK |
Grupp E |
|
Saab |
4:51,1 |
47,7
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Joakim Eklund |
Lidköpings MSF |
|
|
9000 |
|
|
|
77 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:51,5 |
48,1
|
17,9
|
0,4
|
20 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
Applicant: MA MOTORSPORT |
|
|
165 |
|
Daniel Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare 2 WD |
|
Opel |
4:52,3 |
48,9
|
35,9
|
0,8
|
20 |
|
|
Tomas Bryngelsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Kadett GSI |
|
|
|
56 |
|
Kjell Hansson |
Dals MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
4:52,4 |
49,0
|
24,6
|
0,1
|
19 |
|
|
Bo Pedersen |
Stenungsunds MS |
|
|
242 |
|
|
|
80 |
|
Jonas Kolbert |
Vara MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:52,8 |
49,4
|
19,2
|
0,4
|
21 |
|
|
Kent Kolbert |
Vara MK |
|
|
244 |
|
|
|
84 |
|
Håkan Olausson |
Stenungsunds MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:53,8 |
50,4
|
20,2
|
1,0
|
22 |
|
|
Anders Petersson |
Stenungsunds MS |
|
|
240 |
|
|
|
26 |
|
Siegfried Mayr |
Fundrivers |
VOC Elit A |
|
Volvo |
4:54,1 |
50,7
|
32,7
|
0,3
|
18 |
|
|
Hubert Spindler |
|
|
|
740 |
|
|
|
103 |
|
Ingmar Lund |
Kullings MS |
Grupp E |
|
Volvo |
4:54,8 |
51,4
|
3,7
|
0,7
|
2 |
|
|
Karl Henrik Borhammar |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
17 |
|
Mika Liimatainen |
SMK Trollhättan |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Citroën |
4:55,1 |
51,7
|
18,6
|
0,3
|
7 |
|
|
Martin Edlund |
Älvbygdens MK |
|
|
AX Sport |
|
|
Applicant: ÖSTMARKS Bildemontering |
|
|
177 |
|
Niclas Fransson |
Falköpings MK |
C-förare 2 WD |
|
Saab |
4:55,7 |
52,3
|
25,8
|
0,6
|
6 |
|
|
Mikael Svensson |
Tibro MK |
|
|
99 |
|
|
|
91 |
|
Christoffer Gunnarsson |
Fägre MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
4:56,1 |
52,7
|
|
0,4
|
23 |
|
|
Mattias Olsson |
Fägre MK |
|
|
244 |
|
|
|
14 |
|
Marcus Jäder |
Västerås MS |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
4:59,9 |
56,5
|
23,4
|
3,8
|
8 |
|
|
Johan McElwee |
Västerås MS |
|
|
Swift GTI Mk 1 |
|
|
Applicant: Carfix Rallyteam |
|
|
22 |
|
Tobias Abrahamsson |
Katrineholms MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:00,1 |
56,7
|
23,6
|
0,2
|
9 |
|
|
Börje Abrahamsson |
Katrineholms MK |
|
|
Swift GTI Mk 2 |
|
|
Applicant: SOLAB |
|
|
1 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
5:00,5 |
57,1
|
19,6
|
0,4
|
2 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
GTI |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
99 |
|
Cerry Olsson |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
Volvo |
5:00,6 |
57,2
|
9,5
|
0,1
|
3 |
|
|
Tommy Andersson |
Älvbygdens MK |
|
|
940 |
|
|
|
105 |
|
Patrik Pettersson |
Falköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
5:00,6 |
57,2
|
9,5
|
|
3 |
|
|
Malin Pettersson |
Falköpings MK |
|
|
Golf |
|
|
|
60 |
|
Jan Andréasson |
SMK Örebro |
VOC Elit B |
|
Volvo |
5:00,7 |
57,3
|
32,9
|
0,1
|
20 |
|
|
Christer Björnberg |
SMK Örebro |
|
|
940 |
|
|
|
78 |
|
Mikael Johansson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:00,7 |
57,3
|
27,1
|
|
24 |
|
|
Michaela Johansson |
SMK Trollhättan |
|
|
240 |
|
|
|
95 |
|
Ulf Berggren |
Fryksdalens MK |
Grupp E |
|
Opel |
5:03,1 |
59,7
|
12,0
|
2,4
|
5 |
|
|
Christer Engman |
Kils MK Bil |
|
|
Corsa B |
|
|
|
93 |
|
Rasmus Pettersson |
Dals MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:03,6 |
1:00,2
|
|
0,5
|
25 |
|
|
Niclas Persson |
Dals MK |
|
|
240 |
|
|
|
5 |
|
Tobias Isaksson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
5:04,7 |
1:01,3
|
23,8
|
1,1
|
3 |
|
|
Per Hansson |
Laxå MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: EMS FINNERÖDJA AB |
|
|
109 |
|
Stefan Ivarsson |
Tjörns MF |
Grupp E |
|
Saab |
5:05,1 |
1:01,7
|
14,0
|
0,4
|
6 |
|
|
Camilla Andersson |
Tjörns MF |
|
|
99 |
|
|
|
113 |
|
Karl-Fredrik Westlund |
Degerfors RC |
Appendix K |
|
Saab |
5:05,2 |
1:01,8
|
36,8
|
0,1
|
4 |
|
|
Anders Silfverhjelm |
Degerfors RC |
|
|
V4 |
|
|
|
104 |
|
Peter Dahlsund |
Varbergs MK |
Grupp E |
|
Saab |
5:05,7 |
1:02,3
|
14,6
|
0,5
|
7 |
|
|
Markus Johnzon |
Varbergs MK |
|
|
9000 |
|
|
|
44 |
|
Joakim Källberg |
Örsundsbro MK |
VOC Elit B |
|
Volvo |
5:06,2 |
1:02,8
|
38,4
|
0,5
|
21 |
|
|
Olle Larsson |
Örsundsbro MK |
|
|
740 |
|
|
|
18 |
|
Per Lundgren |
Östergyllen RC |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:08,5 |
1:05,1
|
32,0
|
2,3
|
10 |
|
|
Ronnie Maxe |
Finspångs MS |
|
|
Swift Mk1 GTI |
|
|
Applicant: Sellholm Tuning |
|
|
98 |
|
Ulf Hummel |
Älvbygdens MK |
Grupp E |
|
VW |
5:08,5 |
1:05,1
|
17,4
|
|
8 |
|
|
Anne Hummel |
Älvbygdens MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
21 |
|
Vicktor Nordh |
Ydre MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
5:08,6 |
1:05,2
|
32,1
|
0,1
|
11 |
|
|
Lars Nordh |
Ydre MK |
|
|
GTI Mk 2 |
|
|
Applicant: Dekaltrim |
|
|
169 |
|
Bo Johannesson |
Dals MK |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
5:09,5 |
1:06,1
|
53,1
|
0,9
|
21 |
|
|
Tore Johannesson |
Dals MK |
|
|
V4 |
|
|
|
115 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
Appendix K |
|
Volvo |
5:11,1 |
1:07,7
|
42,7
|
1,6
|
5 |
|
|
Tomas Gustafsson |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
178 |
|
Roland Bengtsson |
Stenungsunds MS |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
5:12,1 |
1:08,7
|
42,2
|
1,0
|
7 |
|
|
Karin Bengtsson |
Stenungsunds MS |
|
|
Manta |
|
|
|
100 |
|
Alexander Kolbert |
Vara MK |
Grupp E |
|
Volvo |
5:12,8 |
1:09,4
|
21,7
|
0,7
|
9 |
|
|
Joakim Ljungkvist |
Götene MK |
|
|
740 |
|
|
|
6 |
|
Andreas Andersson |
SMK Hörby |
Ungdomsrally |
|
Suzuki |
5:14,3 |
1:10,9
|
33,4
|
1,5
|
4 |
|
|
Tommy Andersson |
SMK Hörby |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Kjellbergs AB |
|
|
79 |
|
Roger Hallengren |
Kullings MS |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:18,0 |
1:14,6
|
44,4
|
3,7
|
26 |
|
|
Susanne Hallengren |
Kullings MS |
|
|
242 |
|
|
|
166 |
|
Gunnar Johansson |
Skövde MK |
B-förare 2 WD |
|
Renault |
5:18,2 |
1:14,8
|
1:01,8
|
0,2
|
22 |
|
|
Thomas Järnström |
Tibro MK |
|
|
Clio |
|
|
|
88 |
|
Lars Olsson |
SMK Trollhättan |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:19,6 |
1:16,2
|
46,0
|
1,4
|
27 |
|
|
Christine Sager |
SMK Trollhättan |
|
|
242 |
|
|
|
101 |
|
Erika Söderman |
Mora MK |
Grupp E |
|
Opel |
5:21,9 |
1:18,5
|
30,8
|
2,3
|
10 |
|
|
Michelle Söderman |
Mora MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
106 |
|
Erik Johansson |
Falköpings MK |
Grupp E |
|
VW |
5:23,1 |
1:19,7
|
32,0
|
1,2
|
11 |
|
|
Rolf Johansson |
Tibro MK |
|
|
Golf |
|
|
|
97 |
|
Kjell Skoog |
Forshaga MC |
Grupp E |
|
Ford |
5:23,4 |
1:20,0
|
32,3
|
0,3
|
12 |
|
|
Bo Jansson |
Kils MK Bil |
|
|
Escort |
|
|
|
108 |
|
Lars-Erik Rydqvist |
Mariestads MS |
Grupp E |
|
Toyota |
5:24,3 |
1:20,9
|
33,2
|
0,9
|
13 |
|
|
Barbro Rydqvist |
Mariestads MS |
|
|
Starlet |
|
|
|
8 |
|
Rikard Engström |
Storfors MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:24,8 |
1:21,4
|
43,9
|
0,5
|
5 |
|
|
Niklas Engström |
Storfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
7 |
|
Dennis Persson |
Laxå MK |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:27,6 |
1:24,2
|
46,7
|
2,8
|
6 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
944 |
|
|
|
110 |
|
Linda Sjölin |
Flens MS |
Grupp E |
|
VW |
5:31,9 |
1:28,5
|
40,8
|
4,3
|
14 |
|
|
Josefina Hellkvist |
Hallsbergs MK |
|
|
Golf 3 |
|
|
|
92 |
|
Peter Holmberg |
Falköpings MK |
VOC Cup |
|
Volvo |
5:33,6 |
1:30,2
|
1:00,0
|
1,7
|
28 |
|
|
Stina Holmberg |
Falköpings MK |
|
|
240 |
|
|
|
119 |
|
Jan-Erik Folkesson |
SMK Örebro |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:42,5 |
1:39,1
|
1:39,1
|
8,9
|
6 |
|
|
Fredrik Hildingsson |
SMK Örebro |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO |
|
|
129 |
|
Roland Åkeson |
Skövde MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
5:48,0 |
1:44,6
|
1:24,9
|
5,5
|
3 |
|
|
Thomas Åkeson |
Skövde MK |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
|
107 |
|
Joakim Rönnbäck |
Ssro MK |
Grupp E |
|
Opel |
5:52,4 |
1:49,0
|
1:01,3
|
4,4
|
15 |
|
|
Kevin Lundblad |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Ascona |
|
|
|
19 |
|
Rasmus Lundh |
Västra Östergötlands MK |
Suzuki 1300 RallyCup |
|
Suzuki |
7:24,3 |
3:20,9
|
2:47,8
|
1:31,9
|
12 |
|
|
Sebastian Holmgren |
Västra Östergötlands MK |
|
|
Swift GTI |
|
|
Applicant: Östmarks Bildemontering |
|
|
96 |
|
Jan Wigertson |
Kullings MS |
Grupp E |
|
M-B |
13:20,3 |
9:16,9
|
8:29,2
|
5:56,0
|
16 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
190 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|