2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
On SS 3
73 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 30 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 12:54,8
1   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo IX  
 
2 33 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:25,9 31,1 31,1 31,1
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Lancer Evo VII  
 
3 37 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Toyota 13:50,1 55,3 24,2
1   Emil Arvidsson Teknis M   Corolla  
 
4 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD VW 13:57,5 1:02,7 7,4
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf Mk1  
 
5 31 Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Audi 14:10,2 1:15,4 1:15,4 12,7
3   Anders Vallbom SMK Örebro   Quattro  
 
6 83 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 14:20,6 1:25,8 10,4
1   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
7 40 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 14:33,5 1:38,7 43,4 12,9
2   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
8 50 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:48,0 1:53,2 14,5
1   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
9 2 Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally VW 14:51,6 1:56,8 3,6
1   Kent Olsson Säffle MC   Polo 14 GTI  
Entrant: Danielssons motorsport DMS
 
10 100 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 14:55,1 2:00,3 3,5
1   Jesper Ericsson Järbo MK   240  
 
11 97 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B Volvo 14:58,4 2:03,6 3,3
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
Entrant: Valbo Alltjänst
 
12 201 Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD Citroën 15:02,6 2:07,8 1:05,1 4,2
2   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
 
13 45 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 15:05,4 2:10,6 1:15,3 2,8
3   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
 
14 47 Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A Volvo 15:19,3 2:24,5 31,3 13,9
2   Jurgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
15 95 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B Volvo 15:21,0 2:26,2 22,6 1,7
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
16 49 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 15:22,6 2:27,8 34,6 1,6
3   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
16 8 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 15:22,6 2:27,8 31,0
2   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   940  
 
18 17 Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:22,9 2:28,1 0,3
1   Jonny Östmark Kolsva MS   Swift  
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab
 
19 86 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 15:24,7 2:29,9 1:27,2 1,8
3   Magnus Östberg Idkerbergets MK   Golf Mkii  
 
20 59 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 15:27,5 2:32,7 2,8
1   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
21 74 Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E Opel 15:29,6 2:34,8 2,1 2,1
2   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
 
22 24 Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:37,0 2:42,2 14,1 7,4
2   Mattias Laago Team Skogsåkarna   Swift  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
23 3 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 15:37,2 2:42,4 45,6 0,2
3   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa  
 
24 72 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 15:39,6 2:44,8 12,1 2,4
3   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
25 58 Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E VW 15:39,9 2:45,1 12,4 0,3
4   Thomas Johansson Svärdsjö MK   Golf Mk 2  
 
26 19 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:40,1 2:45,3 17,2 0,2
3   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant: Team Bläster Mäster
 
27 202 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 15:42,8 2:48,0 47,7 2,7
2   Patrik Åhman Almunge MK   Golf II  
 
28 103 Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C Volvo 15:44,2 2:49,4 1,4
1   Viktor Larsson Laxå MK   940  
 
29 18 Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:50,9 2:56,1 28,0 6,7
4   Tony Puumala Fagersta MK   GTI  
Entrant: BILAM
 
30 88 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 16:00,3 3:05,5 2:02,8 9,4
4   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
31 57 Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E VW 16:03,7 3:08,9 36,2 3,4
5   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
32 105 Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C Volvo 16:04,2 3:09,4 20,0 0,5
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
33 5 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 16:07,6 3:12,8 1:16,0 3,4
4   Göran Hammarström SMK Gävle   GTI  
Entrant: Sellholm Tuning
 
34 65 Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E Opel 16:08,6 3:13,8 41,1 1,0
6   Ricard Gelin Gnesta MK   Manta  
 
35 6 Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally Opel 16:11,3 3:16,5 1:19,7 2,7
5   Thomas Brodin Skutskärs MS   Kadett  
 
36 61 Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E Saab 16:13,4 3:18,6 45,9 2,1
7   Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK   99  
 
37 90 Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 16:14,7 3:19,9 2:17,2 1,3
5   Lasse Fagergren Laxå MK   242  
Entrant: HL Service i Laxå AB
 
38 104 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C Volvo 16:15,9 3:21,1 31,7 1,2
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant: O´Learys Racing
 
39 26 Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 16:18,4 3:23,6 55,5 2,5
5   Patric Normark Hällefors MK   Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
40 69 Pär Hedström Almunge MK Grupp E VW 16:33,8 3:39,0 1:06,3 15,4
8   Lars Hedström Almunge MK   Golf  
 
41 52 Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 16:37,1 3:42,3 1:49,1 3,3
4   Mats Wittenström Ludvika MS   940  
 
42 22 Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup Citroën 16:39,1 3:44,3 1:16,2 2,0
6   Calle Örberg SMK Trollhättan   AX Sport  
Entrant: BILAM
 
43 89 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD Opel 16:40,5 3:45,7 2:43,0 1,4
6   Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
44 25 Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 16:40,6 3:45,8 1:17,7 0,1
7   Ronnie Maxe Finspångs MS   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Sören Käll`s LMC Team
 
45 4 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 16:40,9 3:46,1 1:49,3 0,3
6   Magnus Andersson SMK Hälsinge   Escort  
 
46 68 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E VW 16:43,8 3:49,0 1:16,3 2,9
9   Sebatian Ottosson Teknis MC   Golf Mk II  
 
47 77 Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E VW 16:49,1 3:54,3 1:21,6 5,3
10   Jan Bohlin Sandvikens MK   Golf 1.8i  
 
48 46 Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD Volvo 16:49,7 3:54,9 2:59,6 0,6
4   Per Schlegel SMK Arboga   240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
49 66 Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Opel 16:54,1 3:59,3 1:26,6 4,4
11   Stefan Berg MK Kopparberg   Ascona A  
 
50 48 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A Volvo 16:55,0 4:00,2 2:07,0 0,9
5   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
51 75 Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E VW 16:58,1 4:03,3 1:30,6 3,1
12   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   Golf  
 
52 11 Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally VW 17:02,9 4:08,1 2:11,3 4,8
7   Peter Granegärd SMK Hedemora   Golf 1  
 
53 85 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 17:06,2 4:11,4 3:08,7 3,3
7   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
54 73 Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E SEAT 17:06,7 4:11,9 1:39,2 0,5
13   Lars Schlönzig Wäxjö MS   Ibiza  
 
55 79 Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E Opel 17:22,1 4:27,3 1:54,6 15,4
14   Åsa Eriksson Gestrike RT   Astra  
 
56 70 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 17:29,2 4:34,4 2:01,7 7,1
15   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf  
 
57 27 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 17:33,3 4:38,5 2:10,4 4,1
8   Thomas Lagström Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant: Sören Käll´s LMC Team
 
58 80 Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E VW 17:35,2 4:40,4 2:07,7 1,9
16   Stefan Selin SMK Sundsvall   Golf 2  
 
59 102 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C Volvo 17:48,2 4:53,4 2:04,0 13,0
4   Erik Werner Kolsva MS   244  
 
60 12 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally Volvo 18:12,6 5:17,8 3:21,0 24,4
8   Kenneth Wallin Storfors MK   244  
 
61 20 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 18:14,0 5:19,2 2:51,1 1,4
9   Patrik Sällström Västerås MS   Swift GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
62 81 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 18:56,7 6:01,9 3:29,2 42,7
17   Gerth Andersson Kinds MK   Golf II  
 
63 14 Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 19:07,3 6:12,5 4:15,7 10,6
9   Tommy Andersson SMK Hörby   Swift GTI  
Entrant: Kjellbergs AB
 
64 10 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 19:25,1 6:30,3 4:33,5 17,8
10   Patrik Lindberg Hedesunda MK   940  
 
65 13 Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki 19:26,3 6:31,5 4:34,7 1,2
11   Kenneth Svensson Hässleholms MK   Swift GTI  
 
66 98 Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 20:15,0 7:20,2 5:19,9 48,7
3   Robert Thunström Fredriksbergs MK   Corsa  
 
67 63 Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E Honda 22:29,7 9:34,9 7:02,2 2:14,7
18   Roger Andersson Ludvika MS   Civic  
 
68 9 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 23:33,9 10:39,1 8:42,3 1:04,2
12   Pär Englund Bollnäs MK   Golf 3  
 
69 109 Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C Volvo 23:56,2 11:01,4 8:12,0 22,3
5   Anders Dalberg SMK Arboga   244  
Entrant: PRO Rallyteam
 
70 23 Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 25:10,2 12:15,4 9:47,3 1:14,0
10   Jan Larsson Björnjägarns RC   Swift  
Entrant: Dekaltrim
 
71 67 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E Saab 26:48,5 13:53,7 1:38,3
19   Kent Nordquist Vansbro MK   99  
 
72 92 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 28:34,3 15:39,5 14:36,8 1:45,8
8   Karl Olof Persson Järbo MK   240  
 
73 44 Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD Volvo 33:51,1 20:56,3 20:01,0 5:16,8
5   Ulrik Gustavsson Nässjö MK   940