2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
On SS 2
81 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 30 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 12:19,4
1   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo IX  
 
2 33 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 12:53,6 34,2 34,2 34,2
2   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Lancer Evo VII  
 
3 31 Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Audi 12:59,7 40,3 40,3 6,1
3   Anders Vallbom SMK Örebro   Quattro  
 
4 37 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Toyota 13:04,3 44,9 4,6
1   Emil Arvidsson Teknis M   Corolla  
 
5 83 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 13:15,8 56,4 11,5
1   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
6 44 Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD Volvo 13:16,9 57,5 12,6 1,1
2   Ulrik Gustavsson Nässjö MK   940  
 
7 17 Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 13:24,1 1:04,7 7,2
1   Jonny Östmark Kolsva MS   Swift  
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab
 
8 18 Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 13:25,1 1:05,7 1,0 1,0
2   Tony Puumala Fagersta MK   GTI  
Entrant: BILAM
 
9 2 Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally VW 13:28,3 1:08,9 3,2
1   Kent Olsson Säffle MC   Polo 14 GTI  
Entrant: Danielssons motorsport DMS
 
10 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD VW 13:28,8 1:09,4 0,5
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf Mk1  
 
11 42 Jonas Brinkemar SMK Hedemora A-förare 2 WD Ford 13:32,1 1:12,7 3,3
3   Camille Cederlund SMK Hedemora   Fiesta ST  
 
12 48 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A Volvo 13:33,4 1:14,0 1,3
1   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
13 43 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD Volvo 13:35,1 1:15,7 1,7
4   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: 76 MOTOR OIL
 
14 50 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A Volvo 13:38,3 1:18,9 4,9 3,2
2   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
15 40 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 13:39,2 1:19,8 34,9 0,9
5   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
16 32 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:39,8 1:20,4 0,6
4   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
17 52 Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 13:44,8 1:25,4 11,4 5,0
3   Mats Wittenström Ludvika MS   940  
 
18 51 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro VOC Elit A/ N2 A Volvo 13:46,7 1:27,3 1,9
4   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   940  
 
19 100 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 13:48,9 1:29,5 2,2
1   Jesper Ericsson Järbo MK   240  
 
20 97 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B Volvo 13:50,8 1:31,4 1,9
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
Entrant: Valbo Alltjänst
 
21 46 Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD Volvo 13:51,3 1:31,9 47,0 0,5
6   Per Schlegel SMK Arboga   240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
22 36 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 13:52,6 1:33,2 1,3
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Corolla  
 
23 49 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 13:55,0 1:35,6 21,6 2,4
5   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
24 8 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 13:57,0 1:37,6 28,7 2,0
2   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   940  
 
25 45 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 13:59,5 1:40,1 55,2 2,5
8   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
 
26 92 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 14:01,1 1:41,7 32,3 1,6
2   Karl Olof Persson Järbo MK   240  
 
27 95 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B Volvo 14:02,1 1:42,7 11,3 1,0
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
28 3 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 14:04,5 1:45,1 36,2 2,4
3   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa  
 
29 201 Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD Citroën 14:16,0 1:56,6 47,2 11,5
3   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
 
30 85 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 14:19,5 2:00,1 50,7 3,5
4   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
31 74 Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E Opel 14:20,0 2:00,6 0,5
1   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
 
32 88 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 14:20,7 2:01,3 51,9 0,7
5   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
33 86 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 14:25,2 2:05,8 56,4 4,5
6   Magnus Östberg Idkerbergets MK   Golf Mkii  
 
34 47 Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:26,9 2:07,5 53,5 1,7
6   Jurgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
35 6 Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally Opel 14:30,5 2:11,1 1:02,2 3,6
4   Thomas Brodin Skutskärs MS   Kadett  
 
36 24 Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 14:30,6 2:11,2 1:06,5 0,1
3   Mattias Laago Team Skogsåkarna   Swift  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
37 89 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD Opel 14:33,4 2:14,0 1:04,6 2,8
7   Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
38 103 Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C Volvo 14:33,9 2:14,5 0,5
1   Viktor Larsson Laxå MK   940  
 
39 90 Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 14:35,5 2:16,1 1:06,7 1,6
8   Lasse Fagergren Laxå MK   242  
Entrant: HL Service i Laxå AB
 
40 59 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 14:37,0 2:17,6 17,0 1,5
2   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
41 105 Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C Volvo 14:37,2 2:17,8 3,3 0,2
2   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
42 5 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 14:39,3 2:19,9 1:11,0 2,1
5   Göran Hammarström SMK Gävle   GTI  
Entrant: Sellholm Tuning
 
43 9 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 14:40,4 2:21,0 1:12,1 1,1
6   Pär Englund Bollnäs MK   Golf 3  
 
44 19 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 14:44,2 2:24,8 1:20,1 3,8
4   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant: Team Bläster Mäster
 
45 91 Uffe Gustafson Säters MK B-förare 2 WD Opel 14:44,8 2:25,4 0,6
9   Jesper Cardell Säters MK   Corsa  
 
46 58 Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E VW 14:46,0 2:26,6 26,0 1,2
3   Thomas Johansson Svärdsjö MK   Golf Mk 2  
 
47 7 Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally Volvo 14:46,6 2:27,2 0,6
7   Joakim Palm Ilsbo MK   244  
 
48 22 Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup Citroën 14:47,9 2:28,5 1:23,8 1,3
5   Calle Örberg SMK Trollhättan   AX Sport  
Entrant: BILAM
 
49 72 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 14:50,7 2:31,3 30,7 2,8
4   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
50 4 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 14:55,4 2:36,0 1:27,1 4,7
8   Magnus Andersson SMK Hälsinge   Escort  
 
51 61 Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E Saab 15:02,7 2:43,3 42,7 7,3
5   Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK   99  
 
52 104 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C Volvo 15:06,5 2:47,1 32,6 3,8
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant: O´Learys Racing
 
53 26 Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:13,0 2:53,6 1:48,9 6,5
6   Patric Normark Hällefors MK   Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
54 65 Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E Opel 15:15,0 2:55,6 55,0 2,0
6   Ricard Gelin Gnesta MK   Manta  
 
55 69 Pär Hedström Almunge MK Grupp E VW 15:15,6 2:56,2 55,6 0,6
7   Lars Hedström Almunge MK   Golf  
 
56 25 Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:21,9 3:02,5 1:57,8 6,3
7   Ronnie Maxe Finspångs MS   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Sören Käll`s LMC Team
 
57 57 Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E VW 15:26,6 3:07,2 1:06,6 4,7
8   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
58 70 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 15:35,6 3:16,2 1:15,6 9,0
9   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf  
 
59 20 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:37,8 3:18,4 2:13,7 2,2
8   Patrik Sällström Västerås MS   Swift GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
60 63 Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E Honda 15:38,8 3:19,4 1:18,8 1,0
10   Roger Andersson Ludvika MS   Civic  
 
61 11 Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally VW 15:43,8 3:24,4 2:15,5 5,0
9   Peter Granegärd SMK Hedemora   Golf 1  
 
62 68 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E VW 15:45,0 3:25,6 1:25,0 1,2
11   Sebatian Ottosson Teknis MC   Golf Mk II  
 
63 77 Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E VW 15:50,4 3:31,0 1:30,4 5,4
12   Jan Bohlin Sandvikens MK   Golf 1.8i  
 
64 66 Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Opel 15:52,9 3:33,5 1:32,9 2,5
13   Stefan Berg MK Kopparberg   Ascona A  
 
65 73 Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E SEAT 15:58,4 3:39,0 1:38,4 5,5
14   Lars Schlönzig Wäxjö MS   Ibiza  
 
66 75 Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E VW 16:01,7 3:42,3 1:41,7 3,3
15   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   Golf  
 
67 87 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 16:05,5 3:46,1 3,8
10   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
68 79 Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E Opel 16:11,4 3:52,0 1:51,4 5,9
16   Åsa Eriksson Gestrike RT   Astra  
 
69 67 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E Saab 16:11,7 3:52,3 0,3
17   Kent Nordquist Vansbro MK   99  
 
70 80 Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E VW 16:25,9 4:06,5 2:05,9 14,2
18   Stefan Selin SMK Sundsvall   Golf 2  
 
71 12 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally Volvo 16:40,5 4:21,1 3:12,2 14,6
10   Kenneth Wallin Storfors MK   244  
 
72 102 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C Volvo 16:51,6 4:32,2 2:17,7 11,1
4   Erik Werner Kolsva MS   244  
 
73 98 Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 16:57,5 4:38,1 3:08,6 5,9
2   Robert Thunström Fredriksbergs MK   Corsa  
 
74 14 Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 17:07,3 4:47,9 3:39,0 9,8
11   Tommy Andersson SMK Hörby   Swift GTI  
Entrant: Kjellbergs AB
 
75 27 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 17:27,5 5:08,1 4:03,4 20,2
9   Thomas Lagström Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant: Sören Käll´s LMC Team
 
76 10 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 17:32,3 5:12,9 4:04,0 4,8
12   Patrik Lindberg Hedesunda MK   940  
 
77 13 Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki 17:48,4 5:29,0 4:20,1 16,1
13   Kenneth Svensson Hässleholms MK   Swift GTI  
 
78 81 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 17:53,5 5:34,1 3:33,5 5,1
19   Gerth Andersson Kinds MK   Golf II  
 
79 23 Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 17:54,0 5:34,6 4:29,9 0,5
10   Jan Larsson Björnjägarns RC   Swift  
Entrant: Dekaltrim
 
80 202 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 22:24,8 10:05,4 8:35,9 4:30,8
3   Patrik Åhman Almunge MK   Golf II  
 
81 109 Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C Volvo 22:39,4 10:20,0 8:05,5 14,6
5   Anders Dalberg SMK Arboga   244  
Entrant: PRO Rallyteam