2012-02-04
Dan Anderssons Minne
Official final
On SS 1
89 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 29 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 12:27,3
1   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo VIII  
 
2 30 Markus Hällbo Säters MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:08,5 41,2 41,2 41,2
2   Jim Hjerpe Säters MK   Lancer Evo IX  
 
3 33 Steen Skodborg Borlänge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:19,3 52,0 52,0 10,8
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Lancer Evo VII  
 
4 31 Erik Johansson SMK Hedemora A-förare 4 WD Audi 13:42,2 1:14,9 1:14,9 22,9
4   Anders Vallbom SMK Örebro   Quattro  
 
5 37 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2 WD Toyota 13:46,4 1:19,1 4,2
1   Emil Arvidsson Teknis M   Corolla  
 
6 94 Christian Gustavson Ludvika MS B-förare 2 WD VW 13:48,2 1:20,9 1,8
1   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   Golf Mk1  
 
7 17 Niklas Östmark Kolsva MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 13:50,1 1:22,8 1,9
1   Jonny Östmark Kolsva MS   Swift  
Entrant: Östmarks Bildemontering o Service Ab
 
8 2 Kim Andersson Årjängs MK Ungdomsrally VW 13:51,6 1:24,3 1,5
1   Kent Olsson Säffle MC   Polo 14 GTI  
Entrant: Danielssons motorsport DMS
 
9 36 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 13:51,9 1:24,6 0,3
2   Christer Carlsson Katrineholms MK   Corolla  
 
10 32 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4 WD Mitsubishi 13:53,9 1:26,6 2,0
5   Stefan Gustafsson Ludvika MS   Lancer Evo IX  
 
11 43 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK A-förare 2 WD Volvo 14:05,2 1:37,9 11,3
3   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
Entrant: 76 MOTOR OIL
 
12 18 Niklas Pettersson Fagersta MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 14:08,1 1:40,8 18,0 2,9
2   Tony Puumala Fagersta MK   GTI  
Entrant: BILAM
 
13 50 Lars Ohlson SMK Vingåker VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:15,4 1:48,1 7,3
1   Anders Isaksson Laxå MK   940  
 
14 44 Johan Karlsson Nässjö MK A-förare 2 WD Volvo 14:16,8 1:49,5 30,4 1,4
4   Ulrik Gustavsson Nässjö MK   940  
 
15 52 Mattias Nordlund Svärdsjö MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:21,9 1:54,6 6,5 5,1
2   Mats Wittenström Ludvika MS   940  
 
16 83 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 14:23,6 1:56,3 1,7
1   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
17 40 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 14:27,7 2:00,4 41,3 4,1
5   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
18 47 Ingemar Thelander SMK Gävle VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:38,9 2:11,6 23,5 11,2
3   Jurgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
19 100 Daniel Edman Småbacka MK C-förare 2 WD Volvo 14:39,3 2:12,0 0,4
1   Jesper Ericsson Järbo MK   240  
 
20 49 Ingvar Nilsson Hällefors MK VOC Elit A/ N2 A Volvo 14:39,6 2:12,3 24,2 0,3
4   Mikael Schuster Hällefors MK   940  
 
21 8 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 14:41,8 2:14,5 50,2 2,2
2   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   940  
 
22 46 Ola Axelsson SMK Västerås Karting A-förare 2 WD Volvo 14:43,5 2:16,2 57,1 1,7
6   Per Schlegel SMK Arboga   240  
Entrant: Axelssons Turisttrafik AB
 
23 45 Tobias Carneling Katrineholms MK A-förare 2 WD Renault 14:45,7 2:18,4 59,3 2,2
7   Johan Gustavsson Katrineholms MK   Clio Sport  
 
24 74 Anton Alkberg Småbacka MK Grupp E Opel 14:48,0 2:20,7 2,3
1   Christer Alkberg Småbacka MK   Astra  
 
25 3 Pontus Åhman Almunge MK Ungdomsrally Opel 14:49,1 2:21,8 57,5 1,1
3   Mikael Åhman Almunge MK   Corsa  
 
26 87 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 14:51,2 2:23,9 2,1
2   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
27 86 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 14:53,5 2:26,2 1:05,3 2,3
3   Magnus Östberg Idkerbergets MK   Golf Mkii  
 
28 97 Alexander Cruse Kils MK Bil VOC Elit B/N2 B Volvo 14:55,8 2:28,5 2,3
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
Entrant: Valbo Alltjänst
 
29 6 Erik Brodin Skutskärs MS Ungdomsrally Opel 15:00,2 2:32,9 1:08,6 4,4
4   Thomas Brodin Skutskärs MS   Kadett  
 
30 5 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally Suzuki 15:02,0 2:34,7 1:10,4 1,8
5   Göran Hammarström SMK Gävle   GTI  
Entrant: Sellholm Tuning
 
31 201 Robert Scholander SMK Eksjö B-förare 2 WD Citroën 15:03,2 2:35,9 1:15,0 1,2
4   Patrik Knutsson Nässjö MK   C2 R2 Max  
 
32 58 Henrik Johansson Svärdsjö MK Grupp E VW 15:05,1 2:37,8 17,1 1,9
2   Thomas Johansson Svärdsjö MK   Golf Mk 2  
 
33 89 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2 WD Opel 15:05,9 2:38,6 1:17,7 0,8
5   Andreas Wilhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
34 39 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2 WD Opel 15:07,1 2:39,8 1,2
8   Per Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
Entrant: Järbo alltech
 
35 85 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 15:10,1 2:42,8 1:21,9 3,0
6   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
36 9 Simon Englund Bollnäs MK Ungdomsrally VW 15:14,2 2:46,9 1:22,6 4,1
6   Pär Englund Bollnäs MK   Golf 3  
 
37 202 Erik Gelotte Rasbo MK C-förare 2 WD VW 15:15,0 2:47,7 35,7 0,8
2   Patrik Åhman Almunge MK   Golf II  
 
38 59 Niklas Albinsson Fredriksbergs MK Grupp E VW 15:19,6 2:52,3 31,6 4,6
3   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   Golf Mk 2  
Entrant: Åhls´ Bildelar AB
 
39 42 Jonas Brinkemar SMK Hedemora A-förare 2 WD Ford 15:21,5 2:54,2 1,9
9   Camille Cederlund SMK Hedemora   Fiesta ST  
 
40 7 Henrik Palm Ilsbo MK Ungdomsrally Volvo 15:25,6 2:58,3 4,1
7   Joakim Palm Ilsbo MK   244  
 
41 16 Ola Strömberg Nora MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:27,1 2:59,8 1,5
3   Brittmarie Ålund Nora MK   Swift GTI  
Entrant: Team BlästerMäster
 
42 88 Kaj Banck Storfors MK B-förare 2 WD Volvo 15:28,6 3:01,3 1:40,4 1,5
7   Richard Svensson Storfors MK   940  
 
43 22 Mika Liimatainen SMK Trollhättan Suzuki 1300 RallyCup Citroën 15:28,9 3:01,6 1:38,8 0,3
4   Calle Örberg SMK Trollhättan   AX Sport  
Entrant: BILAM
 
44 95 Marcus Johansson Fredriksbergs MK VOC Elit B/N2 B Volvo 15:31,5 3:04,2 35,7 2,6
2   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
45 23 Peter Hultberg Björnjägarns RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:33,7 3:06,4 1:43,6 2,2
5   Jan Larsson Björnjägarns RC   Swift  
Entrant: Dekaltrim
 
46 105 Victor Karlsson Vimmerby MS VOC Cup / N2 C Volvo 15:36,1 3:08,8 2,4
1   Thomas Gustavsson Emådalens MK   940  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
47 72 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E VW 15:40,8 3:13,5 52,8 4,7
4   Jan Adolfsson Finnskoga MK   Golf II  
 
48 96 Per Allo Katrineholms MK VOC Elit B/N2 B Volvo 15:41,3 3:14,0 0,5
3   Tobias Abrahamsson Katrineholms MK   940  
 
49 63 Emil Carlsson Ludvika MS Grupp E Honda 15:43,0 3:15,7 55,0 1,7
5   Roger Andersson Ludvika MS   Civic  
 
50 57 Mats Adolfsson Nässjö MK Grupp E VW 15:51,9 3:24,6 1:03,9 8,9
6   Roger Andersson Nässjö MK   Polo GTI  
 
51 51 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro VOC Elit A/ N2 A Volvo 15:52,3 3:25,0 0,4
5   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   940  
 
52 4 Jari Liiten SMK Hälsinge Ungdomsrally Ford 15:53,7 3:26,4 2:02,1 1,4
8   Magnus Andersson SMK Hälsinge   Escort  
 
53 26 Hampus Böe Filipstads MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:54,2 3:26,9 2:04,1 0,5
6   Patric Normark Hällefors MK   Swift GTI  
Entrant: ÖSTMARKS Bildemontering
 
54 24 Carl-Johan Brantestad Ydre MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:55,0 3:27,7 2:04,9 0,8
7   Mattias Laago Team Skogsåkarna   Swift  
Entrant: Dekaltrim.nu
 
55 20 Marcus Jäder Västerås MS Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 15:56,0 3:28,7 2:05,9 1,0
8   Patrik Sällström Västerås MS   Swift GTI  
Entrant: Carfix Rally Team
 
56 25 Pelle Lundgren Östergyllen RC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 16:00,4 3:33,1 2:10,3 4,4
9   Ronnie Maxe Finspångs MS   Swift Mk1 GTI  
Entrant: Sören Käll`s LMC Team
 
57 65 Glenna Bjur Gnesta MK Grupp E Opel 16:01,2 3:33,9 1:13,2 0,8
7   Ricard Gelin Gnesta MK   Manta  
 
58 69 Pär Hedström Almunge MK Grupp E VW 16:05,1 3:37,8 1:17,1 3,9
8   Lars Hedström Almunge MK   Golf  
 
59 103 Ronnie Ivarsson Storfors MK VOC Cup / N2 C Volvo 16:13,6 3:46,3 37,5 8,5
2   Viktor Larsson Laxå MK   940  
 
60 68 Mikael Ottosson Teknis MC Grupp E VW 16:16,1 3:48,8 1:28,1 2,5
9   Sebatian Ottosson Teknis MC   Golf Mk II  
 
61 66 Mikael Nyman MK Kopparberg Grupp E Opel 16:17,1 3:49,8 1:29,1 1,0
10   Stefan Berg MK Kopparberg   Ascona A  
 
62 61 Mats Palmqvist Fagersta MK Grupp E Saab 16:17,6 3:50,3 1:29,6 0,5
11   Alexander Lundqvist Rantala Fagersta MK   99  
 
63 91 Uffe Gustafson Säters MK B-förare 2 WD Opel 16:18,9 3:51,6 1,3
8   Jesper Cardell Säters MK   Corsa  
 
64 98 Björn Nordström Fredriksbergs MK C-förare 2 WD Opel 16:19,5 3:52,2 1:40,2 0,6
3   Robert Thunström Fredriksbergs MK   Corsa  
 
65 104 Robert Blomberg SMK Trollhättan VOC Cup / N2 C Volvo 16:20,2 3:52,9 44,1 0,7
3   Stefan Siljevall SMK Trollhättan   940  
Entrant: O´Learys Racing
 
66 75 Michael Lundin Eskilstuna MK Grupp E VW 16:22,2 3:54,9 1:34,2 2,0
12   Jimmy Hellström Strängnäs AMS   Golf  
 
67 11 Ida Granegärd SMK Hedemora Ungdomsrally VW 16:23,6 3:56,3 2:32,0 1,4
9   Peter Granegärd SMK Hedemora   Golf 1  
 
68 19 Jesper Ödberg Falköping MK Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 16:23,8 3:56,5 2:33,7 0,2
10   Fredrik Palm Skara MK   Swift  
Entrant: Team Bläster Mäster
 
69 90 Håkan Lindh Laxå MK B-förare 2 WD Volvo 16:25,0 3:57,7 2:36,8 1,2
9   Lasse Fagergren Laxå MK   242  
Entrant: HL Service i Laxå AB
 
70 27 Mattias Lagström Norbergs MC Suzuki 1300 RallyCup Suzuki 16:28,2 4:00,9 2:38,1 3,2
11   Thomas Lagström Norbergs MC   Swift GTI  
Entrant: Sören Käll´s LMC Team
 
71 84 Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD Ford 16:35,3 4:08,0 7,1
10   Alexander Famme Idkerbergets MK   Escort  
 
72 77 Andreas Bohlin Sandvikens MK Grupp E VW 16:42,6 4:15,3 1:54,6 7,3
13   Jan Bohlin Sandvikens MK   Golf 1.8i  
 
73 67 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK Grupp E Saab 16:53,8 4:26,5 11,2
14   Kent Nordquist Vansbro MK   99  
 
74 12 Tobias Wallin Storfors MK Ungdomsrally Volvo 16:58,8 4:31,5 3:07,2 5,0
10   Kenneth Wallin Storfors MK   244  
 
75 73 Simon Komulainen Wäxjö MS Grupp E SEAT 17:04,5 4:37,2 2:16,5 5,7
15   Lars Schlönzig Wäxjö MS   Ibiza  
 
76 79 Thomas Åsberg Gestrike RT Grupp E Opel 17:09,9 4:42,6 2:21,9 5,4
16   Åsa Eriksson Gestrike RT   Astra  
 
77 48 Arne Rådström MK Ratten VOC Elit A/ N2 A Volvo 17:11,6 4:44,3 2:56,2 1,7
6   Kent-Ola Björklund MK Ratten   940  
 
78 14 Andreas Andersson SMK Hörby Ungdomsrally Suzuki 17:41,3 5:14,0 3:49,7 29,7
11   Tommy Andersson SMK Hörby   Swift GTI  
Entrant: Kjellbergs AB
 
79 80 Andreas Selin SMK Sundsvall Grupp E VW 17:59,9 5:32,6 3:11,9 18,6
17   Stefan Selin SMK Sundsvall   Golf 2  
 
80 81 Frida Axelsson Skillingaryds MK Grupp E VW 18:03,6 5:36,3 3:15,6 3,7
18   Gerth Andersson Kinds MK   Golf II  
 
81 102 Lars Werner Kolsva MS VOC Cup / N2 C Volvo 18:06,1 5:38,8 2:30,0 2,5
4   Erik Werner Kolsva MS   244  
 
82 10 Lina Björklund Rättvik RK Ungdomsrally Volvo 18:11,8 5:44,5 4:20,2 5,7
12   Patrik Lindberg Hedesunda MK   940  
 
83 13 Marcus Svensson Hässleholms MK Ungdomsrally Suzuki 18:27,2 5:59,9 4:35,6 15,4
13   Kenneth Svensson Hässleholms MK   Swift GTI  
 
84 109 Rolf Karlsson SMK Arboga VOC Cup / N2 C Volvo 23:05,3 10:38,0 7:29,2 4:38,1
5   Anders Dalberg SMK Arboga   244  
Entrant: PRO Rallyteam
 
85 70 Robin Svensson SMK Valdemarsvik Grupp E VW 25:02,5 12:35,2 10:14,5 1:57,2
19   Roger Svensson Anderstorps RC   Golf  
 
86 99 Oscar Vöks MK Kopparberg C-förare 2 WD VW 25:52,7 13:25,4 50,2
4   Anton Vöks MK Kopparberg   Golf Mk1  
 
87 92 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 32:08,5 19:41,2 18:20,3 6:15,8
11   Karl Olof Persson Järbo MK   240  
 
88 38 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 39:44,7 27:17,4 7:36,2
10   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
89 76 Conny Palm Ilsbo MK Grupp E Opel 53:58,4 41:31,1 14:13,7
20   Rasmus Palm Ilsbo MK   Ascona B  
Entrant: WWW.FINESS.SE