2011-09-10
Lars-Erik Torph Memorial Rally
Official final
On SS 3
100 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
87 |
|
Hans-Erik Weng |
Säffle MC |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:00,9 |
|
|
|
1 |
|
|
Anders Fredriksson |
Årjängs MK |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
88 |
|
Lars-Ove Olsson |
Forshaga MC |
A-förare 4 WD |
|
Mazda |
4:05,9 |
5,0
|
5,0
|
5,0
|
2 |
|
|
Anders Moberg |
Forshaga MC |
|
|
GTR |
|
|
|
58 |
|
Peter Zachrisson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:09,4 |
8,5
|
|
3,5
|
1 |
|
|
Jan Svanström |
Säffle MC |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Assistancekåren 020-912912 |
|
|
60 |
|
Jimmy Olsson |
Storfors MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:13,1 |
12,2
|
3,7
|
3,7
|
2 |
|
|
Conny Sundqvist |
Storfors MK |
|
|
940 |
|
|
|
90 |
|
Jacob Jansson |
MK Kopparberg |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:16,2 |
15,3
|
15,3
|
3,1
|
3 |
|
|
Ola Persson |
Rasbo MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
75 |
|
Jonathan Emanuelsson |
SMK Trollhättan |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:16,6 |
15,7
|
7,2
|
0,4
|
3 |
|
|
Eric Hult |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
61 |
|
Kent Persson |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
4:17,0 |
16,1
|
7,6
|
0,4
|
4 |
|
|
Lars Inge Björlin |
Säffle MC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: MP Maskin o Motor AB |
|
|
89 |
|
Carina Hermansson |
Skepptuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
4:18,3 |
17,4
|
17,4
|
1,3
|
4 |
|
|
Anita Jansson |
MK Kopparberg |
|
|
Impreza |
|
|
|
68 |
|
Leif Persson |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:19,8 |
18,9
|
10,4
|
1,5
|
5 |
|
|
Fredrik Rudmalm |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
|
77 |
|
Thomas Johansson |
Bengtsfors MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:20,2 |
19,3
|
10,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Jan-Åke Heimer |
Åmåls MK |
|
|
240 |
|
|
|
203 |
|
Magnus Johansson |
Älvbygdens MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:21,9 |
21,0
|
|
1,7
|
1 |
|
|
Roger Lindblad |
Älvbygdens MK |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
63 |
|
Nicklas Karlsson |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:22,0 |
21,1
|
12,6
|
0,1
|
7 |
|
|
Angela Petre Karlsson |
MK Team Westom |
|
|
Kadett GSI 16v |
|
|
|
76 |
|
Martin Norenby |
Dals MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
4:22,2 |
21,3
|
12,8
|
0,2
|
8 |
|
|
Gustav Holmdahl |
SMK Linde |
|
|
Golf CL |
|
|
|
103 |
|
Jarle Nordli |
NMK Aurskog-høland |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:22,2 |
21,3
|
|
|
1 |
|
|
Lars Nebylien |
NMK Aurskog-høland |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
66 |
|
Tommy Sahlqvist |
Laxå MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:23,9 |
23,0
|
14,5
|
1,7
|
9 |
|
|
Christoffer Johnsson-Standar |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
67 |
|
Stefan Åhsberg |
MK Team Westom |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
4:26,6 |
25,7
|
17,2
|
2,7
|
10 |
|
|
Anders Guldbrandsson |
|
|
|
Astra |
|
|
|
78 |
|
Daniel Kallin |
Säffle MC |
A-förare 2 WD |
|
BMW |
4:26,7 |
25,8
|
17,3
|
0,1
|
11 |
|
|
Johan Karlsson |
Säffle MC |
|
|
325 |
|
|
Applicant: Team Grupp H Light |
|
|
84 |
|
Kristoffer Karlsson |
Dals MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
4:27,3 |
26,4
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Albin Timell |
Bengtsfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
56 |
|
Janne Westlund |
MK Kopparberg |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
4:27,6 |
26,7
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Thomas Johansson |
Forshaga MC |
|
|
242 |
|
|
|
201 |
|
Mats Karlsson |
Säffle MC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
4:29,0 |
28,1
|
1,7
|
1,4
|
2 |
|
|
Mattias Andersson |
Säffle MK |
|
|
940 |
|
|
|
45 |
|
Anders Olsson |
Waxholms MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Volvo |
4:30,3 |
29,4
|
|
1,3
|
1 |
|
|
Kurre Ljung |
Skepptuna MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: Edsbacka Bistro Sollentuna-Strägnäs |
|
|
72 |
|
Björn Larsson |
Forshaga MC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:30,8 |
29,9
|
21,4
|
0,5
|
12 |
|
|
Magnus Lindqvist |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: PROMT AB |
|
|
95 |
|
Stefan Ryberg |
Forshaga MC |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:31,1 |
30,2
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Christian Ohlsson |
Kils Mk-bil |
|
|
740 |
|
|
|
79 |
|
Stefan Myhrer |
KNA Kongsvinger |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
4:32,2 |
31,3
|
22,8
|
1,1
|
13 |
|
|
Anders Wangen |
|
|
|
Almera |
|
|
|
73 |
|
Tony Olsson |
SMK Karlskoga |
A-förare 2 WD |
|
Nissan |
4:32,6 |
31,7
|
23,2
|
0,4
|
14 |
|
|
Fredrik Karlsson |
SMK Karlskoga |
|
|
Sunny |
|
|
|
57 |
|
Arne Bäckström |
Haninge MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Audi |
4:34,0 |
33,1
|
6,4
|
1,4
|
2 |
|
|
Björn Wessel |
Karlstad MC Bil |
|
|
Quattro |
|
|
Applicant: Nääs Bilservice Rally team |
|
|
93 |
|
Daniel Johansson |
Hagfors MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:34,1 |
33,2
|
3,0
|
0,1
|
2 |
|
|
Suzanne Pedersen |
Hagfors MK |
|
|
240 |
|
|
|
96 |
|
Pelle Berg |
Munkfors MC |
B-förare 2 WD |
|
BMW |
4:34,6 |
33,7
|
3,5
|
0,5
|
3 |
|
|
Conny Isemo |
Hamra Racing |
|
|
Compact M3 |
|
|
|
110 |
|
Johan Lundqvist |
SMK Trollhättan |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:35,1 |
34,2
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Kim Pettersson |
SMK Trollhättan |
|
|
244 |
|
|
|
83 |
|
Kim Sevius |
Säffle MC |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
4:35,6 |
34,7
|
8,3
|
0,5
|
3 |
|
|
Christer Lund |
Säffle MC |
|
|
242 |
|
|
|
91 |
|
L-G Jansson |
Stenungsunds MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:36,3 |
35,4
|
35,4
|
0,7
|
5 |
|
|
Ulf Örnqvist |
Stenungsunds MS |
|
|
Lancer Evo III |
|
|
Applicant: Team maud sahlin motorsport |
|
|
43 |
|
Lasse Drotz |
Waxholms MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Volvo |
4:37,3 |
36,4
|
7,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Claes Rundlöf |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: T.I.A. I Vaxholm |
|
|
55 |
|
Bosse Sundin |
Dals MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
4:37,6 |
36,7
|
10,0
|
0,3
|
3 |
|
|
Bertil Karlsson |
Dals MK |
|
|
242 |
|
|
|
99 |
|
Marcus Kallin |
Säffle MC |
Volvo Original Elit B |
|
Volvo |
4:37,6 |
36,7
|
|
|
1 |
|
|
Helena Bengtsson |
|
|
|
940 |
|
|
|
42 |
|
Ruben Davidsson |
Västra Östergötlands MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Volvo |
4:37,9 |
37,0
|
7,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Torbjörn Kadebro |
Västra Östergötlands MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: 76 MOTOR OIL |
|
|
37 |
|
Ove Lundström |
MK Kopparberg |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Opel |
4:39,6 |
38,7
|
9,3
|
1,7
|
4 |
|
|
Jakob Skoglund |
MK Kopparberg |
|
|
Ascona |
|
|
|
85 |
|
Johan Ydrefalk |
Laxå MK |
Volvo Original Elit A |
|
Volvo |
4:40,4 |
39,5
|
13,1
|
0,8
|
4 |
|
|
Fredrik Persson |
Laxå MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Team Copter |
|
|
46 |
|
Joachim Nilsson |
SMK Arboga |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Saab |
4:41,1 |
40,2
|
10,8
|
0,7
|
5 |
|
|
Markku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
V4 |
|
|
|
111 |
|
Kristian Svendsen |
KNA |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:42,1 |
41,2
|
7,0
|
1,0
|
2 |
|
|
Even-Andreas Eng |
NMK Aremark |
|
|
242 |
|
|
|
129 |
|
Andreas Arwidson |
Falköping MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:42,3 |
41,4
|
20,4
|
0,2
|
2 |
|
|
Benny Holmstrand |
Kullings MS |
|
|
Evo |
|
|
|
50 |
|
Jan-Erik Lundgren |
Kils MK Bil |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Opel |
4:42,5 |
41,6
|
14,9
|
0,2
|
4 |
|
|
Morgan Kullander |
|
|
|
Rally Kadett GTE |
|
|
|
105 |
|
Mattias Sundberg |
Munkfors MC |
C-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:42,5 |
41,6
|
|
|
1 |
|
|
Conny Johansson |
Munkfors MC |
|
|
940 |
|
|
|
80 |
|
Håkan Tagesson |
Nybro AC |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
4:43,2 |
42,3
|
33,8
|
0,7
|
15 |
|
|
Henrik Tagesson |
|
|
|
740 |
|
|
|
21 |
|
Kent Stigh |
Finspångs MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:43,7 |
42,8
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Jan Blom |
Offerdals MK |
|
|
Amazon |
|
|
Applicant: LagABagruppen |
|
|
44 |
|
Björn Ask |
Taxinge MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Volvo |
4:44,1 |
43,2
|
13,8
|
0,4
|
6 |
|
|
Håkan Andersson |
Almunge MK |
|
|
142 |
|
|
Applicant: PRO Rallyteam |
|
|
38 |
|
Lars Erik Lundström |
MK Kopparberg |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Opel |
4:44,4 |
43,5
|
14,1
|
0,3
|
7 |
|
|
Jan Larsson |
Björnjägarens RC |
|
|
Ascona |
|
|
|
109 |
|
Jonas Thorsell |
Falköpings MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:44,7 |
43,8
|
9,6
|
0,3
|
3 |
|
|
Jens Thorsell |
Falköpings MK |
|
|
242 |
|
|
Applicant: LEJTORP RACING |
|
|
53 |
|
Frank Mårdh |
Norrköpings MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Opel |
4:46,5 |
45,6
|
18,9
|
1,8
|
5 |
|
|
Anders Ohlsson |
MK Ratten |
|
|
Ascona 400 |
|
|
Applicant: Opel Rally Team Sweden |
|
|
40 |
|
Sven Stors |
Mälaröarnas MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Opel |
4:46,9 |
46,0
|
16,6
|
0,4
|
8 |
|
|
Glenn Stors |
Mälaröarnas MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: Storstockholms Bärgningstjänst AB |
|
|
205 |
|
Daniel Johansson |
SMK Trollhättan |
B-förare Grupp E |
|
VW |
4:47,4 |
46,5
|
|
0,5
|
1 |
|
|
Tomas Bryngelsson |
SMK Trollhättan |
|
|
Golf |
|
|
|
22 |
|
Ragnar Glav |
Vallentuna MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:49,9 |
49,0
|
6,2
|
2,5
|
2 |
|
|
Håkan Holm |
Vallentuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
25 |
|
Olle Andersson |
Mälaröarnas MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Ford |
4:50,0 |
49,1
|
6,3
|
0,1
|
3 |
|
|
Per Bergström |
Skepptuna MK |
|
|
Mustang |
|
|
|
202 |
|
Lennarth Eriksson |
BMK Uddevalla |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Opel |
4:50,2 |
49,3
|
22,6
|
0,2
|
6 |
|
|
Lars Hansen |
|
|
|
Ascona B |
|
|
|
35 |
|
Bengt Kihlman |
Karlstad MC Bil |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Saab |
4:50,7 |
49,8
|
20,4
|
0,5
|
9 |
|
|
Kenneth Svensson |
Filipstads MC |
|
|
99 |
|
|
|
24 |
|
Per-Henrik Hedberg |
SMK Söderhamn |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:51,2 |
50,3
|
7,5
|
0,5
|
4 |
|
|
Hans-Otto Hult |
Mälaröarnas MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
130 |
|
Håkan Andersson |
Dals MK |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
4:52,6 |
51,7
|
30,7
|
1,4
|
3 |
|
|
Simon Andersson |
Dals MK |
|
|
Lancer |
|
|
|
26 |
|
Karl-Olov Ölmin |
Skepptuna |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:54,4 |
53,5
|
10,7
|
1,8
|
5 |
|
|
Anders Jansson |
Skepptuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
39 |
|
Pelle Klerehag |
Waxholm MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Opel |
4:54,5 |
53,6
|
24,2
|
0,1
|
10 |
|
|
Jan Andersson |
Rasbo MK |
|
|
Ascona A |
|
|
Applicant: tia racing |
|
|
30 |
|
Gunnar Asplund |
Vallentuna MK |
Klass 7 G2 70-71 |
|
Volvo |
4:54,7 |
53,8
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Olle Asplund |
Vallentuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
27 |
|
Per Göransson |
Almunge MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Ford |
4:54,8 |
53,9
|
11,1
|
0,1
|
6 |
|
|
Stefan Andersson |
Almunge MK |
|
|
Falcon Futura Sprint |
|
|
|
107 |
|
Nicklas Gillberg |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:56,4 |
55,5
|
21,3
|
1,6
|
4 |
|
|
Oskar Hedén |
Kullings MS |
|
|
740 |
|
|
|
82 |
|
Henry Nyberg |
Karlstad MC Bil |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
4:57,1 |
56,2
|
47,7
|
0,7
|
16 |
|
|
Mikael Magnusson |
Säffle MC |
|
|
Swift |
|
|
|
115 |
|
Tomas Sjöberg |
Sotenäs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
4:57,2 |
56,3
|
22,1
|
0,1
|
5 |
|
|
Krister Gull |
Kils MK Bil |
|
|
242 |
|
|
Applicant: MA motorsport |
|
|
19 |
|
Sören Hellqvist |
Degerfors RC |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:57,9 |
57,0
|
14,2
|
0,7
|
7 |
|
|
Reine Bergström |
Hällefors MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
18 |
|
Alf Öberg |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
4:58,3 |
57,4
|
14,6
|
0,4
|
8 |
|
|
Göran Liljeros |
Västerås MS |
|
|
Amazon 122S |
|
|
Applicant: CAR FIX RALLY TEAM |
|
|
101 |
|
Mikael Andersson |
Kullings MS |
B-förare Grupp E |
|
BMW |
4:59,5 |
58,6
|
12,1
|
1,2
|
2 |
|
|
Magnus Andersson |
Kullings MS |
|
|
318 |
|
|
|
12 |
|
Stefan Pettersson |
Rasbo MK |
Klass 4 F 1300-1600cc 62-65 |
|
Ford |
4:59,8 |
58,9
|
|
0,3
|
1 |
|
|
Sören Westerman |
Rasbo MK |
|
|
Cortina GT |
|
|
|
29 |
|
Pelle Jonsson |
Ydre MK |
Klass 6 G1 66-69 |
|
Opel |
4:59,9 |
59,0
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Mikael Jonsson |
Ydre MK |
|
|
Kadett Rally |
|
|
|
34 |
|
Johan Arwidson |
Falköpings MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Volvo |
5:00,9 |
1:00,0
|
30,6
|
1,0
|
11 |
|
|
Jonas Fredriksson |
Falköpings MK |
|
|
142 |
|
|
|
204 |
|
Kim Lönnström |
Nora MK |
C-förare Grupp E |
|
Volvo |
5:03,5 |
1:02,6
|
|
2,6
|
1 |
|
|
Pontus Lönnström |
Nora MK |
|
|
740 |
|
|
|
121 |
|
Pär Edman |
MK Team Treske |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:04,0 |
1:03,1
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Fredrik Kruskopf |
MK Team Treske |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
20 |
|
Håkan Stålberg |
Waxholms MK |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
5:04,4 |
1:03,5
|
20,7
|
0,4
|
9 |
|
|
Anton Stålberg |
Waxholms MK |
|
|
Amazon |
|
|
|
123 |
|
Jesper Samuelsson |
Storfors MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:05,0 |
1:04,1
|
1,5
|
0,6
|
3 |
|
|
Sandra Sonesson |
Storfors MK |
|
|
Golf II |
|
|
|
106 |
|
Morten Ødenes |
NMK Modum o Sigdal |
C-förare 2 WD |
|
Nissan |
5:05,4 |
1:04,5
|
22,9
|
0,4
|
2 |
|
|
Bjørnar Sønju Isaksen |
NMK Modum o Sigdal |
|
|
Almera 2.0 GTI |
|
|
|
17 |
|
Ola Eklund |
Västerås MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
5:05,7 |
1:04,8
|
22,0
|
0,3
|
10 |
|
|
Hans Danielsson |
Västerås MS |
|
|
PV 544 |
|
|
Applicant: Carfix rallyteam |
|
|
28 |
|
Håkan Gustavsson |
MK Speed |
Klass 6 G1 66-69 |
|
Saab |
5:06,3 |
1:05,4
|
6,4
|
0,6
|
2 |
|
|
Leif Sundberg |
|
|
|
V4 |
|
|
Applicant: Norrmans Schakt o Transport AB |
|
|
6 |
|
Jan-Erik Eriksson |
Ludvika MS |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
5:07,1 |
1:06,2
|
|
0,8
|
1 |
|
|
Erik Karjula |
Ludvika MS |
|
|
Sport |
|
|
|
36 |
|
Johan Engberg |
SMK Gävle |
Klass 8 H1 72-75 |
|
Saab |
5:08,1 |
1:07,2
|
37,8
|
1,0
|
12 |
|
|
Leif-Göran Engberg |
SMK Gävle |
|
|
99 |
|
|
|
120 |
|
Kristoffer Karlsson |
Säffle MC |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
5:08,3 |
1:07,4
|
4,8
|
0,2
|
4 |
|
|
Kai Morten Myhre |
Säffle MC |
|
|
Corsa B |
|
|
|
117 |
|
Börje Hermansson |
Årjängs MK |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:09,1 |
1:08,2
|
34,0
|
0,8
|
6 |
|
|
Karl-Erik Gustavsson |
Årjängs MK |
|
|
740 |
|
|
|
49 |
|
Jukka Kovalainen |
Säffle MC |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Opel |
5:09,7 |
1:08,8
|
42,1
|
0,6
|
7 |
|
|
Marcus Westberg |
Säffle MC |
|
|
Kadett |
|
|
|
125 |
|
Dan Delin |
Karlstad MC Bil |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:10,1 |
1:09,2
|
6,6
|
0,4
|
5 |
|
|
Cecilia Täng-Delin |
Karlstad MC Bil |
|
|
Golf II |
|
|
|
3 |
|
Bo Pettersson |
SMK Gävle |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
5:10,5 |
1:09,6
|
3,4
|
0,4
|
2 |
|
|
Ken Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
Monte-carlo 850 |
|
|
|
8 |
|
Jonas Gustafsson |
SMK Gävle |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
5:11,0 |
1:10,1
|
3,9
|
0,5
|
3 |
|
|
Lars Johansson |
SMK Gävle |
|
|
Sport |
|
|
|
4 |
|
Stefan Segerljung |
Vallentuna MK |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Saab |
5:13,1 |
1:12,2
|
6,0
|
2,1
|
4 |
|
|
Thomas Rathsman |
Vallentuna MK |
|
|
96 |
|
|
|
116 |
|
Jimmy Karlsson |
Kullings MS |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:13,6 |
1:12,7
|
38,5
|
0,5
|
7 |
|
|
Mikael Karlsson |
Kullings MS |
|
|
940 |
|
|
|
10 |
|
Hans Åke Söderqvist |
Norbergs MC |
Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 |
|
BMC |
5:13,8 |
1:12,9
|
|
0,2
|
1 |
|
|
Robin Sanell |
Anderstorp RC |
|
|
Cooper |
|
|
|
100 |
|
Tomi Juntunen |
SMK Trollhättan |
B-förare Grupp E |
|
VW |
5:14,7 |
1:13,8
|
27,3
|
0,9
|
3 |
|
|
Patrik Nyman |
Dals MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
Applicant: High Performance Heads |
|
|
128 |
|
Andreas Pihlgren |
MK Team Westom |
C-förare Grupp E |
|
Renault |
5:21,0 |
1:20,1
|
17,5
|
6,3
|
6 |
|
|
Åke Dahlén |
MK Team Westom |
|
|
5 GTS |
|
|
|
124 |
|
Petri Orava |
Laxå MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:23,1 |
1:22,2
|
19,6
|
2,1
|
7 |
|
|
Jonatan Orava |
Laxå MK |
|
|
Golf |
|
|
|
32 |
|
Leif Eric Granlund |
Årjängs MK |
Klass 8 H1 72-75 |
|
VW |
5:24,0 |
1:23,1
|
53,7
|
0,9
|
13 |
|
|
Olov Johannesson |
Årjängs MK |
|
|
1303 S |
|
|
|
127 |
|
Andreas Svensson |
Storfors MK |
C-förare Grupp E |
|
VW |
5:24,9 |
1:24,0
|
21,4
|
0,9
|
8 |
|
|
Jan Gudmunds |
Filipstad |
|
|
Golf |
|
|
|
14 |
|
Peter Eriksson |
Degerfors RC |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
5:27,5 |
1:26,6
|
43,8
|
2,6
|
11 |
|
|
Lars Theander |
Degerfors RC |
|
|
Amazon |
|
|
|
9 |
|
Jan-Olof Paulson |
Norrahammars MK |
Klass 3 F 1000-1300cc 62-65 |
|
BMC |
5:27,7 |
1:26,8
|
13,9
|
0,2
|
2 |
|
|
Annette Åhman |
Almunge MK |
|
|
Cooper S |
|
|
|
108 |
|
Mikael Daggert |
Karlstad MC Bil |
Volvo Original C-förare |
|
Volvo |
5:32,3 |
1:31,4
|
57,2
|
4,6
|
8 |
|
|
Reimond Sundström |
Karlstad MC Bil |
|
|
240 |
|
|
|
13 |
|
Ingvar Svensson |
Kullings MS |
Klass 5 F 1600- 62-65 |
|
Volvo |
5:38,1 |
1:37,2
|
54,4
|
5,8
|
12 |
|
|
Niklas Johansson |
|
|
|
Amazon |
|
|
|
132 |
|
Frida Forsgren |
Munkfors MC |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
5:42,8 |
1:41,9
|
|
4,7
|
1 |
|
|
Alf-Göran Hagelin |
Munkfors MC |
|
|
240 |
|
|
|
1 |
|
Bo Rönnbäck |
Östernärkes RMC |
Klass 1 E -61 |
|
Ford |
5:53,1 |
1:52,2
|
|
10,3
|
1 |
|
|
Gerth Svensson |
Östernärkes RMC |
|
|
Crown Viktoria |
|
|
|
2 |
|
Erik Nygren |
MK Team Westom |
Klass 2 F -1000cc 62-65 |
|
Opel |
5:55,5 |
1:54,6
|
48,4
|
2,4
|
5 |
|
|
Gunnar Bäck |
MK Team Westom |
|
|
Kadett Coupé |
|
|
|
51 |
|
Håkan Lindh |
Laxå MK |
Klass 9 H2+I 76-81 |
|
Volvo |
8:43,5 |
4:42,6
|
4:15,9
|
2:48,0
|
8 |
|
|
Gustav Windh |
Laxå MK |
|
|
242 |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|