2011-02-26
Hälsingerallyt
Official final
On SS 2
92 starting
Pos |
No. |
|
Driver / CO-Driver |
Club |
Competition class |
|
Car / Model |
Time |
Diff L |
Diff C |
Diff P |
|
4 |
|
Björn Adolfsson |
KAK Motorsport |
A-förare 4 WD |
|
Škoda |
12:05,4 |
|
|
|
1 |
|
|
Mikael Ståhl |
Haninge MK |
|
|
Octavia |
|
|
|
3 |
|
Kjell Sandberg |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Toyota |
12:23,0 |
17,6
|
17,6
|
17,6
|
2 |
|
|
Cay Nyberg |
Huddinge MK |
|
|
Corolla WRC |
|
|
|
10 |
|
Anders Lundin |
MK Rimo |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:23,1 |
17,7
|
17,7
|
0,1
|
3 |
|
|
Göran Schönqvist |
MK Rimo |
|
|
Impreza STi |
|
|
|
2 |
|
Per-Arne Ljung |
Hofors MS |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:25,9 |
20,5
|
20,5
|
2,8
|
4 |
|
|
Kjell Andersson |
Hofors MS |
|
|
Lancer Evo V |
|
|
Applicant: EMM Rallyteam |
|
|
207 |
|
Stefan Öhrn |
Ljusdals MS |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:27,0 |
21,6
|
|
1,1
|
1 |
|
|
Lars Grip |
Ljusdals MS |
|
|
Lancer Evo IV |
|
|
|
13 |
|
Johan Rudengren |
Eskilstuna MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:28,7 |
23,3
|
23,3
|
1,7
|
5 |
|
|
Christer Johansson |
Flens MS |
|
|
Lancer Evo X |
|
|
|
20 |
|
Martin Berglund |
SMK Gävle |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:33,2 |
27,8
|
|
4,5
|
1 |
|
|
Håkan Palm |
Björnjägarns RC |
|
|
Golf |
|
|
|
21 |
|
Tobias Söderqvist |
AMF Årsunda |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:33,7 |
28,3
|
0,5
|
0,5
|
2 |
|
|
Joakim Söderqvist |
AMF Årsunda |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Tractive AB |
|
|
1 |
|
Jan Björe |
SMK Södermanland |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:35,0 |
29,6
|
29,6
|
1,3
|
6 |
|
|
Jan Ström |
|
|
|
WRX STi |
|
|
|
11 |
|
Björn Jacobson |
Värmdö MK |
A-förare 4 WD |
|
Subaru |
12:38,1 |
32,7
|
32,7
|
3,1
|
7 |
|
|
Tomas Koepke |
Värmdö MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
23 |
|
Peo Berglund |
Sandvikens MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:39,7 |
34,3
|
6,5
|
1,6
|
3 |
|
|
Mattias Sundström |
Sandvikens MK |
|
|
Fiesta ST |
|
|
Applicant: SOLKEM AB |
|
|
28 |
|
Tommy Högström |
MK Rimo |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:40,2 |
34,8
|
7,0
|
0,5
|
4 |
|
|
Mats Jägerhult |
Vallentuna MK |
|
|
Corsa B |
|
|
Applicant: J:SON Mark o Maskin AB |
|
|
6 |
|
Göran Lindström |
Huddinge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:40,3 |
34,9
|
34,9
|
0,1
|
8 |
|
|
Henrik Hedlund |
Huddinge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
9 |
|
Conny Nyström |
SMK Söderhamn |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:42,3 |
36,9
|
36,9
|
2,0
|
9 |
|
|
Sören Anttila |
SMK Söderhamn |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
24 |
|
Magnus Henriksson |
SMK Linde |
A-förare 2 WD |
|
Suzuki |
12:43,1 |
37,7
|
9,9
|
0,8
|
5 |
|
|
Staffan Lindberg |
Skepptuna MK |
|
|
Ignis Super 1600 |
|
|
|
17 |
|
Ronnie Österberg |
Haninge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:44,5 |
39,1
|
39,1
|
1,4
|
10 |
|
|
Robert Eriksson |
SMK Uppsala |
|
|
Lancer Evo VI |
|
|
|
32 |
|
Tommy Ström |
Härnösands MK |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:46,0 |
40,6
|
12,8
|
1,5
|
6 |
|
|
Mats Frycklund |
Härnösands MK |
|
|
Corolla |
|
|
|
14 |
|
Steen Skodborg |
Borlänge MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:46,6 |
41,2
|
41,2
|
0,6
|
11 |
|
|
Joakim Brindbergs |
Borlänge MK |
|
|
Lancer Evo VII |
|
|
|
73 |
|
Mikael Persson |
Ljusdals MS |
B-förare 2 WD |
|
Saab |
12:47,2 |
41,8
|
|
0,6
|
1 |
|
|
Lasse Karlsson |
SMK Hälsinge |
|
|
9-3 T16 |
|
|
|
12 |
|
Daniel Johansson |
Nollåtta MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:48,4 |
43,0
|
43,0
|
1,2
|
12 |
|
|
Mikael Pettersson |
SMK Gävle |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
Applicant: JRM RACING AB |
|
|
33 |
|
Sebastian Malm |
MK Speed |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
12:52,3 |
46,9
|
19,1
|
3,9
|
7 |
|
|
Ola Leufvenmark |
Skepptuna MK |
|
|
Escort KitCar |
|
|
|
15 |
|
Johnny Ericsson |
Mälaröarnas MK |
A-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
12:53,4 |
48,0
|
48,0
|
1,1
|
13 |
|
|
Marku Kangas |
Sandvikens MK |
|
|
Evo |
|
|
|
202 |
|
Ola Parkheden |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:53,6 |
48,2
|
20,4
|
0,2
|
8 |
|
|
Martin Holmdahl |
MK Ran Askersund |
|
|
Golf III Multifuel |
|
|
|
22 |
|
Erik Lindroth |
Mora MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:53,7 |
48,3
|
20,5
|
0,1
|
9 |
|
|
Henrik Olsson |
|
|
|
Corsa |
|
|
|
90 |
|
Mikael Lööv |
Rasbo MK |
C-förare 4 WD |
|
Opel |
12:53,8 |
48,4
|
|
0,1
|
1 |
|
|
Tony Jansson |
Alminge MK |
|
|
Calibra |
|
|
|
19 |
|
Johan Holmberg |
Gotlands MF |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
12:56,1 |
50,7
|
22,9
|
2,3
|
10 |
|
|
Henrik Appelskog |
Östergyllen RC |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Nordh`s Lastmaskiner AB |
|
|
30 |
|
Roine Björk |
Rasbo MK |
A-förare 2 WD |
|
Opel |
12:56,8 |
51,4
|
23,6
|
0,7
|
11 |
|
|
Johnny Björk |
Rasbo MK |
|
|
Corsa B |
|
|
|
61 |
|
Robin Friberg |
Ludvika MS |
B-förare 2 WD |
|
Ford |
12:58,3 |
52,9
|
11,1
|
1,5
|
2 |
|
|
Christoffer Bäck |
SMK Hedemora |
|
|
Fiesta |
|
|
|
26 |
|
Hans-Åke Stensvik |
MK Rimo |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
12:58,8 |
53,4
|
25,6
|
0,5
|
12 |
|
|
Håkan Jansson |
MK Rimo |
|
|
240 |
|
|
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner |
|
|
31 |
|
Kim Nilsson |
Skutskärs MS |
A-förare 2 WD |
|
VW |
12:59,6 |
54,2
|
26,4
|
0,8
|
13 |
|
|
Lars-Olof Persson |
Järbo MK |
|
|
Golf III |
|
|
|
66 |
|
Joakim Irebrand |
Vallentuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Peugeot |
13:01,0 |
55,6
|
13,8
|
1,4
|
3 |
|
|
Kimmo Paavilainen |
Vallentuna MK |
|
|
206 |
|
|
|
38 |
|
Pär Swedh |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:04,6 |
59,2
|
31,4
|
3,6
|
14 |
|
|
Lars-Åke Persson |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
60 |
|
Johan Elovsson |
Skepptuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Nissan |
13:06,2 |
1:00,8
|
19,0
|
1,6
|
4 |
|
|
Andreas Olsson |
Rasbo MK |
|
|
Sunny GTI |
|
|
|
16 |
|
Jan Strandberg |
Krokoms MK |
A-förare 4 WD |
|
Mazda |
13:07,4 |
1:02,0
|
1:02,0
|
1,2
|
14 |
|
|
Stig Nesterud |
Stuguns MK |
|
|
323 |
|
|
|
42 |
|
Janne Hellgren |
Jämtlands MK |
A-förare 2 WD |
|
Ford |
13:11,4 |
1:06,0
|
38,2
|
4,0
|
15 |
|
|
Joakim Ihren |
Jämtlands MK |
|
|
Fiesta |
|
|
|
27 |
|
Tobias Johansson |
Almunge MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:12,8 |
1:07,4
|
39,6
|
1,4
|
16 |
|
|
Marcus Wengrud |
Almunge MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: lejtorp racing |
|
|
67 |
|
Tomas Bergman |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
VW |
13:13,7 |
1:08,3
|
26,5
|
0,9
|
5 |
|
|
Torsten Dahlberg |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
25 |
|
Göran Nilson |
Waxholms MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:20,9 |
1:15,5
|
47,7
|
7,2
|
17 |
|
|
Carolin Larsson |
Waxholms MK |
|
|
240 |
|
|
|
39 |
|
Håkan Süld |
Östhammars MK |
A-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:20,9 |
1:15,5
|
47,7
|
|
17 |
|
|
Johnnie Frdriksson |
Östhammars MK |
|
|
240 |
|
|
Applicant: Süld Motorsport |
|
|
29 |
|
Mattias Hägg |
SMK Hälsinge |
A-förare 2 WD |
|
Toyota |
13:24,0 |
1:18,6
|
50,8
|
3,1
|
19 |
|
|
Emma Hägg |
SMK Hälsinge |
|
|
Corolla |
|
|
Applicant: Häggs Bildemontering AB |
|
|
75 |
|
Stefan Hedström |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
13:24,1 |
1:18,7
|
36,9
|
0,1
|
6 |
|
|
Michael Walther |
SMK Hälsinge |
|
|
Xsara VTS |
|
|
|
46 |
|
Robin Brandel |
Rasbo MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
13:29,3 |
1:23,9
|
|
5,2
|
1 |
|
|
Henrik Wengrud |
Almunge MK |
|
|
944 |
|
|
|
69 |
|
Andreas Frölander |
Gotlands MF BK |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
13:30,2 |
1:24,8
|
43,0
|
0,9
|
7 |
|
|
Lars-Erik Olhem |
Bollnäs MK |
|
|
ZX |
|
|
|
83 |
|
Roger Fransson |
Vännäs MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
13:36,4 |
1:31,0
|
|
6,2
|
1 |
|
|
Charlott Holmqvist |
Vännäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
205 |
|
Anders Lundkvist |
Skepptuna MK |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
13:37,1 |
1:31,7
|
1:10,1
|
0,7
|
2 |
|
|
Fredrik Lundkvist |
Skepptuna MK |
|
|
Impreza |
|
|
|
43 |
|
Patrick Andersson |
Vännäs MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
13:41,0 |
1:35,6
|
1:07,8
|
3,9
|
20 |
|
|
Michael Nyström |
Vännäs MK |
|
|
Golf |
|
|
|
78 |
|
Niklas Karlsson |
Värmdö MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
13:41,8 |
1:36,4
|
5,4
|
0,8
|
2 |
|
|
Andreas Johansson |
Eskilstuna MK |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Värmdö Motorteknik |
|
|
53 |
|
Marcus Fors |
SMK Hälsinge |
A-förare Grupp E |
|
VW |
13:45,1 |
1:39,7
|
|
3,3
|
1 |
|
|
Daniel Fors |
SMK Hälsinge |
|
|
Golf |
|
|
|
70 |
|
Anders Hedström |
SMK Hälsinge |
B-förare 2 WD |
|
Citroën |
13:48,0 |
1:42,6
|
1:00,8
|
2,9
|
8 |
|
|
Robert Bergvik |
Ljusdals MS |
|
|
Xsara Coupé |
|
|
|
71 |
|
Markus Nyberg |
Säters MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
13:49,8 |
1:44,4
|
1:02,6
|
1,8
|
9 |
|
|
Jerker Berglund |
SMK Dala Falun |
|
|
240 |
|
|
|
57 |
|
Lars Stugemo |
KAK |
B-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
13:53,1 |
1:47,7
|
1:26,1
|
3,3
|
3 |
|
|
Jonny Olofsson |
Umeå AK |
|
|
Lancer Evo IX |
|
|
|
41 |
|
Conny Sjöström |
MK Orion |
A-förare 2 WD |
|
Peugeot |
13:53,6 |
1:48,2
|
1:20,4
|
0,5
|
21 |
|
|
Mikael Jonsson |
SMK Gävle |
|
|
306 GTI |
|
|
|
45 |
|
Ingemar Thelander |
SMK Gävle |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
13:54,2 |
1:48,8
|
24,9
|
0,6
|
2 |
|
|
Jürgen Sperl |
Skutskärs MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: valbo alltjänst AB |
|
|
48 |
|
Ulrik Fredriksson |
Haninge MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
13:54,5 |
1:49,1
|
25,2
|
0,3
|
3 |
|
|
Stefan Ahl |
Wäxjö MS |
|
|
940 |
|
|
Applicant: Car Care Sthlm |
|
|
47 |
|
Dick Larsson |
Rasbo MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
13:56,3 |
1:50,9
|
27,0
|
1,8
|
4 |
|
|
Jessica Larsson |
Rasbo MK |
|
|
244 |
|
|
|
80 |
|
Magnus Persson |
SMK Söderhamn |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
14:02,2 |
1:56,8
|
25,8
|
5,9
|
3 |
|
|
Anders Banger |
Ljusdals MS |
|
|
940 |
|
|
|
82 |
|
Pär Bryngelsson |
SMK Hälsinge |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
14:05,2 |
1:59,8
|
28,8
|
3,0
|
4 |
|
|
Mats Jönsson |
SMK Hälsinge |
|
|
242 |
|
|
Applicant: Välsta Bildemontering AB |
|
|
96 |
|
Mårten Egertz |
Vallentuna MK |
C-förare 2 WD |
|
VW |
14:11,5 |
2:06,1
|
|
6,3
|
1 |
|
|
Mikael Hellqvist |
Vallentuna MK |
|
|
Golf II 16v |
|
|
|
92 |
|
Carolina Jurå |
SMK Uppsala |
C-förare 4 WD |
|
Mitsubishi |
14:12,1 |
2:06,7
|
1:18,3
|
0,6
|
2 |
|
|
Dan Jurå |
SMK Uppsala |
|
|
Lancer Evo VIII |
|
|
|
99 |
|
Tomas Åkerlund |
MK Rimo |
C-förare 2 WD |
|
VW |
14:17,4 |
2:12,0
|
5,9
|
5,3
|
2 |
|
|
Tomas Henriksson |
MK Rimo |
|
|
Golf Mk 1 |
|
|
|
103 |
|
Mikael Bergqvist |
SMK Hälsinge |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:23,1 |
2:17,7
|
|
5,7
|
1 |
|
|
Ola Swiuq |
Bollnäs MK |
|
|
940 |
|
|
|
51 |
|
Dag Lundqvist |
Sandvikens MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
14:24,7 |
2:19,3
|
55,4
|
1,6
|
5 |
|
|
Eddie Lundqvist |
Sandvikens MK |
|
|
240 |
|
|
|
49 |
|
Ronnie Lönn |
Mälaröarnas MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
14:25,5 |
2:20,1
|
56,2
|
0,8
|
6 |
|
|
Mats Höjer |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
113 |
|
Anton Alkberg |
Småbacka MK |
Ungdomsrally |
|
Opel |
14:27,3 |
2:21,9
|
|
1,8
|
1 |
|
|
Christer Alkberg |
Småbacka MK |
|
|
Astra |
|
|
|
102 |
|
Bengt-Anders Rolin |
SMK Hälsinge |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:28,5 |
2:23,1
|
5,4
|
1,2
|
2 |
|
|
Paulin Bergqvist |
SMK Hälsinge |
|
|
240 |
|
|
|
104 |
|
Patrik Lundberg |
Ilsbo MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:29,9 |
2:24,5
|
6,8
|
1,4
|
3 |
|
|
Mats Olof Lundberg |
Ilsbo MK |
|
|
240 |
|
|
|
110 |
|
Tobias Hillbom |
Films MK |
C-förare Grupp E |
|
Saab |
14:31,3 |
2:25,9
|
|
1,4
|
1 |
|
|
Roger Hillbom |
Films MK |
|
|
99 |
|
|
|
114 |
|
Emil Bergkvist |
Hofors MS |
Ungdomsrally |
|
Volvo |
14:31,4 |
2:26,0
|
4,1
|
0,1
|
2 |
|
|
Hans-Olov Bergkvist |
Hofors MS |
|
|
244 |
|
|
|
107 |
|
Joel Persson |
Ilsbo MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:31,8 |
2:26,4
|
8,7
|
0,4
|
4 |
|
|
Hanna Nordin |
Ilsbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
50 |
|
Patrik Lindberg |
Hedesunda MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
14:33,4 |
2:28,0
|
1:04,1
|
1,6
|
7 |
|
|
Lina Björklund |
Rättvik RK |
|
|
940 |
|
|
|
52 |
|
Per Göransson |
Almunge MK |
A-förare Appendix K |
|
Ford |
14:38,0 |
2:32,6
|
|
4,6
|
1 |
|
|
Jan Nilsson |
Kolsva MS |
|
|
Falcon Sprint |
|
|
|
79 |
|
Christopher Tottie |
Mälaröarnas MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Volvo |
14:38,3 |
2:32,9
|
1:01,9
|
0,3
|
5 |
|
|
Ulrik Nilsson |
Mälaröarnas MK |
|
|
940 |
|
|
|
40 |
|
Bo Almgren |
Mälaröarnas MK |
A-förare 2 WD |
|
VW |
14:42,6 |
2:37,2
|
2:09,4
|
4,3
|
22 |
|
|
Johan Thelin |
|
|
|
Golf 16v |
|
|
|
97 |
|
Micael Demander |
Sollefteå RRC |
C-förare 2 WD |
|
Renault |
14:45,0 |
2:39,6
|
33,5
|
2,4
|
3 |
|
|
Hans-Roland Sundström |
Sollefteå Arc |
|
|
Clio Williams |
|
|
|
108 |
|
Henrik Lundberg |
Ilsbo MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:47,0 |
2:41,6
|
23,9
|
2,0
|
5 |
|
|
Susanne Henriksson |
Ilsbo MK |
|
|
242 |
|
|
|
101 |
|
Torbjörn Karlsson |
Rasbo MK |
Volvo Original /N1 C-förare |
|
Volvo |
14:50,1 |
2:44,7
|
27,0
|
3,1
|
6 |
|
|
Tapio Palola |
MSK Hammaren |
|
|
944 |
|
|
|
89 |
|
Manne Hermansson |
Almunge MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
14:52,0 |
2:46,6
|
|
1,9
|
1 |
|
|
Axel Hermansson |
Almunge MK |
|
|
Golf |
|
|
|
91 |
|
Hans Emilsson |
Jämtlands MK |
C-förare 4 WD |
|
Nissan |
14:54,7 |
2:49,3
|
2:00,9
|
2,7
|
3 |
|
|
Jimmy Nesterud |
Jämtlands MK |
|
|
Sunny GTI-R |
|
|
|
54 |
|
Kjelle Ekström |
Skepptuna MK |
A-förare Grupp E |
|
Saab |
14:58,2 |
2:52,8
|
1:13,1
|
3,5
|
2 |
|
|
Maiju Niiniskorpi |
Almunge MK |
|
|
99 |
|
|
|
118 |
|
Patrik Johansson |
Rasbo MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
15:03,4 |
2:58,0
|
36,1
|
5,2
|
3 |
|
|
Tony Johansson |
Rasbo MK |
|
|
Golf |
|
|
Applicant: Team Johansson Motorsport |
|
|
55 |
|
Kent Brodin |
Skepptuna MK |
A-förare Grupp E |
|
VW |
15:05,6 |
3:00,2
|
1:20,5
|
2,2
|
3 |
|
|
Therese Brodin |
Skepptuna MK |
|
|
Golf |
|
|
|
76 |
|
Andreas Prepula |
Småbacka MK |
Volvo Original Elit B / N1 B |
|
Suzuki |
15:06,1 |
3:00,7
|
1:29,7
|
0,5
|
6 |
|
|
Jesper Eriksson |
Järbo MK |
|
|
Swift |
|
|
|
201 |
|
Pär Pålsson |
Jämtlands MK |
Volvo Original Elit A / N1 A |
|
Volvo |
15:21,2 |
3:15,8
|
1:51,9
|
15,1
|
8 |
|
|
Tina Blom |
Jämtlands MK |
|
|
940 |
|
|
|
115 |
|
Daniel Budin |
SMK Gävle |
Ungdomsrally |
|
VW |
15:22,3 |
3:16,9
|
55,0
|
1,1
|
4 |
|
|
Göran Hammarström |
SMK Gävle |
|
|
Golf |
|
|
|
88 |
|
Tommy Andersson |
SMK Hälsinge |
B-förare Grupp E |
|
Ford |
15:42,1 |
3:36,7
|
50,1
|
19,8
|
2 |
|
|
Henrik Hedström |
SMK Sundsvall |
|
|
Escort |
|
|
|
87 |
|
Kenneth Karlsson |
Skepptuna MK |
B-förare Grupp E |
|
VW |
16:14,1 |
4:08,7
|
1:22,1
|
32,0
|
3 |
|
|
Leif-Erik Karlsson |
Skepptuna MK |
|
|
Golf GT |
|
|
|
58 |
|
Mikael Jonasson |
Ragundadalens RC |
B-förare 4 WD |
|
Subaru |
16:33,1 |
4:27,7
|
4:06,1
|
19,0
|
4 |
|
|
Peter Johansson |
Jmic |
|
|
Impreza |
|
|
|
119 |
|
Jonna Eson Brådhe |
Mälaröarnas MK |
Ungdomsrally |
|
VW |
17:19,2 |
5:13,8
|
2:51,9
|
46,1
|
5 |
|
|
Liz Brådhe |
Huddinge MK |
|
|
Golf 2 |
|
|
|
64 |
|
Erik Wallin |
Skepptuna MK |
B-förare 2 WD |
|
Volvo |
18:32,6 |
6:27,2
|
5:45,4
|
1:13,4
|
10 |
|
|
Jan Ramsell |
Skepptuna MK |
|
|
242 |
|
|
|
109 |
|
Anders Wimark |
Bollnäs MK |
C-förare Grupp E |
|
Opel |
29:56,6 |
17:51,2
|
15:25,3
|
11:24,0
|
2 |
|
|
Andreas Waleteg |
Bollnäs MK |
|
|
Astra |
|
|
|
98 |
|
Christer Carlström |
Mälaröarnas MK |
C-förare 2 WD |
|
Opel |
30:30,4 |
18:25,0
|
16:18,9
|
33,8
|
4 |
|
|
Mattias Carlström |
Mälaröarnas MK |
|
|
Kadett GT/E |
|
|
|
86 |
|
Gunnar Asplund |
Vallentuna MK |
B-förare Appendix K |
|
Volvo |
34:13,1 |
22:07,7
|
|
3:42,7
|
1 |
|
|
Olle Asplund |
Vallentuna MK |
|
|
Amazon |
|
|
* = allotted time,
? = under investigation
|