2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
On SS 4
102 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 10:20,7
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia Super 2000  
 
2 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 10:20,8 0,1 0,1 0,1
2   Anders Wallbom SMK Örebro   Lancer Evo VIII  
 
3 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 10:31,4 10,7 10,7 10,6
3   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   Lancer WRC 01  
 
4 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 10:39,2 18,5 18,5 7,8
4   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
5 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 10:40,0 19,3 19,3 0,8
5   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo VII  
 
6 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 10:43,0 22,3 22,3 3,0
6   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK   Celica GT4  
 
7 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 10:46,2 25,5 25,5 3,2
7   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
Entrant: www.swita.se
 
8 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 10:46,8 26,1 26,1 0,6
8   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
 
9 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 10:55,3 34,6 34,6 8,5
9   Robert Eriksson SMK Uppsala   Lancer Evo VI  
 
10 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 10:59,3 38,6 4,0
1   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Kadett GSI 16v  
 
11 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 11:02,0 41,3 2,7 2,7
2   Magnus Johansson Luleå MS   206  
 
12 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 11:03,1 42,4 3,8 1,1
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
13 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 11:07,1 46,4 7,8 4,0
4   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
14 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 11:09,4 48,7 2,3
1   Johan Ericson Lima MS   Golf  
 
15 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 11:09,7 49,0 10,4 0,3
5   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
16 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 11:15,8 55,1 6,1
1   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
17 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 11:16,4 55,7 17,1 0,6
6   Tony Puumala Fagersta MK   19  
 
18 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 11:21,0 1:00,3 5,2 4,6
2   Torbjörn Henrysson Teknis MC   Impreza WRX STi  
 
19 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 11:27,2 1:06,5 17,8 6,2
2   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
20 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 11:28,1 1:07,4 0,9
1   Kurt Ahlmström NMS Boden   244  
 
21 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 11:29,2 1:08,5 29,9 1,1
7   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC   9-3 Kit Car  
 
22 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 11:32,4 1:11,7 3,2
1   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
23 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 11:34,5 1:13,8 35,2 2,1
8   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
 
24 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 11:35,6 1:14,9 19,8 1,1
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
25 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 11:36,0 1:15,3 0,4
1   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold   Clio Ragnotti  
 
26 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 11:38,7 1:18,0 6,3 2,7
2   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger   940  
 
26 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 11:38,7 1:18,0 39,4
9   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
26 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 11:38,7 1:18,0 29,3
3   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club   940  
Entrant: lejtorp racing
 
29 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 11:42,1 1:21,4 6,1 3,4
2   Markus Harrström MK Ramunder   242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team
 
30 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 11:43,6 1:22,9 11,2 1,5
3   Niklas Johansson Ryds MK   940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB
 
31 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 11:43,9 1:23,2 44,6 0,3
10   Johan Månsson SMK Hörby   242  
 
32 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 11:45,0 1:24,3 12,6 1,1
4   Mathias Smedberg NMS Boden   940  
 
33 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 11:45,5 1:24,8 13,1 0,5
5   Tomas Wikström Kalix MK   940  
 
34 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 11:46,2 1:25,5 36,8 0,7
4   Jerker Berglund SMK Dala Falun   240  
 
35 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 11:46,3 1:25,6 36,9 0,1
5   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
36 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 11:46,8 1:26,1 18,7 0,5
2   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
37 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 11:52,4 1:31,7 43,0 5,6
6   Calle Örberg SMK Trollhättan   242  
 
38 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 11:53,2 1:32,5 43,8 0,8
7   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
39 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 11:54,5 1:33,8 1,3
1   Tomi Puttonen Sikfors SK   244  
 
40 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 11:54,9 1:34,2 22,5 0,4
6   Lars Andersson Dals MK   940  
 
41 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 11:57,1 1:36,4 47,7 2,2
8   Christian Holmudd MK Team Westom   Golf  
 
42 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 11:57,5 1:36,8 25,1 0,4
7   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB
 
43 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 11:58,1 1:37,4 30,0 0,6
3   Dennis Larsson Ragundadalens RC   940  
 
44 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 11:58,5 1:37,8 4,0 0,4
2   Tobias Fredriksson Säffle MC   244  
 
45 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 11:59,3 1:38,6 31,2 0,8
4   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
46 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 11:59,4 1:38,7 27,0 0,1
8   Roineandersson SMK Uppsala   944  
 
47 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 12:00,8 1:40,1 51,4 1,4
9   Tonje Ruud NAF   240  
 
48 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 12:00,9 1:40,2 32,8 0,1
5   Peter Johansson Säffle MC   940  
 
49 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 12:01,8 1:41,1 29,4 0,9
9   Thomas Nilsson NMS Boden   940  
 
50 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 12:02,6 1:41,9 1:03,3 0,8
11   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
51 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 12:03,3 1:42,6 53,9 0,7
10   Roger Johansson Munkfors MC   Ascona B  
 
52 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 12:06,2 1:45,5 33,8 2,9
10   Jürgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
53 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 12:07,8 1:47,1 39,7 1,6
6   Anders Banger Ljusdals MS   940  
 
54 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 12:08,0 1:47,3 39,9 0,2
7   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
55 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 12:09,0 1:48,3 36,6 1,0
11   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
 
56 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 12:12,5 1:51,8 3,5
1   Dan Jurå SMK Uppsala   Lancer Evo VIII  
 
57 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 12:12,6 1:51,9 40,2 0,1
12   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
58 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 12:18,3 1:57,6 45,9 5,7
13   Göran Norberg SMK Dala Falun   740  
 
59 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 12:19,0 1:58,3 50,9 0,7
8   Kim Mastad KNA Aurskog Høland   940  
 
60 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 12:19,3 1:58,6 24,8 0,3
3   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK   740  
 
61 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 12:21,2 2:00,5 1,9
1   Niclas Andersson Katrineholm MK   Golf  
 
62 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 12:21,7 2:01,0 53,6 0,5
9   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
63 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 12:21,9 2:01,2 49,5 0,2
14   Magnus Hermansson Hällefors MK   944  
 
64 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 12:22,8 2:02,1 28,3 0,9
4   André Hennström Vännäs MK   244  
 
65 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 12:23,7 2:03,0 0,9
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK   Astra  
 
66 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 12:24,6 2:03,9 30,1 0,9
5   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   242  
 
67 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 12:25,5 2:04,8 53,1 0,9
15   Anders Lindstad KNA Solør   940  
 
68 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 12:27,5 2:06,8 33,0 2,0
6   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
69 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 12:27,6 2:06,9 33,1 0,1
7   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
70 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 12:28,7 2:08,0 56,3 1,1
16   Bianca Lustig AC Bielefeld   940  
 
71 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 12:29,7 2:09,0 57,3 1,0
17   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
72 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 12:30,9 2:10,2 36,4 1,2
8   Dan Nilsson SMK Hörby   240  
 
73 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 12:32,3 2:11,6 1:04,2 1,4
10   Martin Andersson Götene MK   940  
 
74 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 12:32,6 2:11,9 1:00,2 0,3
18   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   240  
 
75 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 12:32,9 2:12,2 0,3
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   244  
 
76 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 12:38,7 2:18,0 1:29,3 5,8
11   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
77 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 12:40,0 2:19,3 45,5 1,3
9   Daniel Näslund Lycksele MK   940  
 
78 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 12:41,0 2:20,3 1:12,9 1,0
11   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK   240  
 
79 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 12:41,9 2:21,2 47,4 0,9
10   Markus Björklund Stenungsunds MS   244  
 
80 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 12:42,4 2:21,7 47,9 0,5
11   Jonas Magnusson SMK Hörby   240  
Entrant: Team 4240
 
80 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 12:42,4 2:21,7 1:43,1
12   Thomas Järnström Tibro MK   Ascona A  
 
82 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 12:46,3 2:25,6 51,8 3,9
12   Mathias Johnsson Katrineholms MK   940  
 
83 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 12:46,9 2:26,2 52,4 0,6
13   Ola Swing Bollnäs MK   940  
 
84 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 12:49,1 2:28,4 54,6 2,2
14   Jimmy Johansson Lima MS   240  
 
85 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 12:52,4 2:31,7 1:24,3 3,3
12   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
86 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 12:55,2 2:34,5 22,3 2,8
2   Göran Hammarström SMK Gävle   Golf  
 
87 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 12:59,0 2:38,3 1:30,9 3,8
13   Magnus Lindqvist Eksjö FRC   940  
 
88 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 13:00,8 2:40,1 1:28,4 1,8
19   Hubert Spindler   740  
 
89 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 13:05,4 2:44,7 1:10,9 4,6
15   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe   940  
 
90 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 13:05,5 2:44,8 1:11,0 0,1
16   Sebastian Nihlmar Götene   244  
 
91 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 13:06,8 2:46,1 1:12,3 1,3
17   Mats Bruse Persson Munkfors MC   244  
 
92 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 13:12,2 2:51,5 48,5 5,4
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb   99  
 
93 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 13:13,6 2:52,9 1,4
1   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK   740  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
94 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 13:18,1 2:57,4 1:23,6 4,5
18   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf   244  
 
95 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 13:23,4 3:02,7 2:07,6 5,3
4   Dyre Erling Fredriksen KNA   Lancer Evo V  
 
96 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 14:03,8 3:43,1 2:54,4 40,4
12   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
97 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 14:12,6 3:51,9 3:03,2 8,8
13   Ivan Karlsson Nybro AC   Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
98 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 14:36,6 4:15,9 3:08,5 24,0
14   Anton Bingebo Vännäs MK   940  
 
99 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 15:19,8 4:59,1 3:25,3 43,2
19   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
100 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 15:43,6 5:22,9 3:49,1 23,8
20   Anders Fredriksson Ludvika MS   242  
 
101 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 17:25,6 7:04,9 5:31,1 1:42,0
21   Ingvar Christiansen Kolsva MS   240  
 
102 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 22:17,3 11:56,6 11:18,0 4:51,7
13   Anders Isaksson Laxå MK   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora