2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
On SS 2
113 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 19:31,0
1   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia Super 2000  
 
2 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 19:43,8 12,8 12,8 12,8
2   Anders Wallbom SMK Örebro   Lancer Evo VIII  
 
3 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 19:51,4 20,4 20,4 7,6
3   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   Lancer WRC 01  
 
4 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 20:03,3 32,3 32,3 11,9
4   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo VII  
 
5 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 20:04,6 33,6 33,6 1,3
5   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
6 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 20:09,6 38,6 38,6 5,0
6   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
Entrant: www.swita.se
 
7 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 20:19,2 48,2 48,2 9,6
7   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK   Celica GT4  
 
8 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 20:24,6 53,6 53,6 5,4
8   Robert Eriksson SMK Uppsala   Lancer Evo VI  
 
9 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 20:31,1 1:00,1 1:00,1 6,5
9   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
 
10 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 20:31,9 1:00,9 0,8
1   Torbjörn Henrysson Teknis MC   Impreza WRX STi  
 
11 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 20:38,8 1:07,8 6,9
1   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
12 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 20:44,8 1:13,8 6,0 6,0
2   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
13 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 20:48,2 1:17,2 9,4 3,4
3   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
14 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 20:57,6 1:26,6 18,8 9,4
4   Tony Puumala Fagersta MK   19  
 
15 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 21:03,1 1:32,1 5,5
1   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
16 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 21:14,4 1:43,4 35,6 11,3
5   Magnus Johansson Luleå MS   206  
 
16 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 21:14,4 1:43,4 11,3
2   Johan Ericson Lima MS   Golf  
 
18 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 21:17,7 1:46,7 38,9 3,3
6   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Kadett GSI 16v  
 
19 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 21:23,1 1:52,1 51,2 5,4
2   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
20 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 21:25,3 1:54,3 46,5 2,2
7   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC   9-3 Kit Car  
 
21 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 21:30,4 1:59,4 27,3 5,1
3   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
22 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 21:36,7 2:05,7 1:04,8 6,3
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
23 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 21:38,3 2:07,3 1:06,4 1,6
4   Dyre Erling Fredriksen KNA   Lancer Evo V  
 
24 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 21:43,4 2:12,4 1:04,6 5,1
8   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
25 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 21:54,0 2:23,0 50,9 10,6
4   Jerker Berglund SMK Dala Falun   240  
 
26 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 21:54,8 2:23,8 0,8
1   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger   940  
 
27 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 22:04,1 2:33,1 1:01,0 9,3
5   Ivan Karlsson Nybro AC   Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
28 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 22:08,2 2:37,2 13,4 4,1
2   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
29 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 22:09,9 2:38,9 15,1 1,7
3   Thomas Nilsson NMS Boden   940  
 
30 203 Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare 2 WD VW 22:10,2 2:39,2 0,3
1   Albin Timell Bengtsfors MC   Golf 2  
Entrant: Kicki´s Café Bengtsfors
 
31 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 22:10,6 2:39,6 15,8 0,4
4   Mathias Smedberg NMS Boden   940  
 
32 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 22:13,1 2:42,1 2,9 2,5
2   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold   Clio Ragnotti  
 
33 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 22:21,0 2:50,0 1:17,9 7,9
6   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
34 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 22:21,1 2:50,1 26,3 0,1
5   Roineandersson SMK Uppsala   944  
 
35 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 22:22,6 2:51,6 27,8 1,5
6   Niklas Johansson Ryds MK   940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB
 
36 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 22:22,9 2:51,9 28,1 0,3
7   Tomas Wikström Kalix MK   940  
 
37 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 22:32,2 3:01,2 1:53,4 9,3
9   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
38 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 22:35,1 3:04,1 1:56,3 2,9
10   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
 
39 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 22:38,0 3:07,0 1:34,9 2,9
7   Christian Holmudd MK Team Westom   Golf  
 
40 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 22:39,0 3:08,0 44,2 1,0
8   Jürgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
41 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 22:40,5 3:09,5 1,5
1   Peter Johansson Säffle MC   940  
 
42 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 22:44,7 3:13,7 34,5 4,2
3   Markus Harrström MK Ramunder   242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team
 
43 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 22:46,2 3:15,2 1:43,1 1,5
8   Tonje Ruud NAF   240  
 
44 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 22:48,7 3:17,7 2:09,9 2,5
11   Johan Månsson SMK Hörby   242  
 
45 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 22:49,5 3:18,5 54,7 0,8
9   Bianca Lustig AC Bielefeld   940  
 
46 85 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2 WD Volvo 22:51,4 3:20,4 1,9
12   Henrik Tagesson Nybro AC   740  
 
47 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 22:52,0 3:21,0 0,6
1   Dan Jurå SMK Uppsala   Lancer Evo VIII  
 
48 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 22:52,3 3:21,3 11,8 0,3
2   Anton Bingebo Vännäs MK   940  
 
48 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 22:52,3 3:21,3 2:13,5
13   Anders Isaksson Laxå MK   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
50 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 22:53,3 3:22,3 12,8 1,0
3   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
51 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 22:54,0 3:23,0 59,2 0,7
10   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
52 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 22:54,5 3:23,5 59,7 0,5
11   Lars Andersson Dals MK   940  
 
53 204 Kalle Grundel Haninge MK A-förare 2 WD VW 22:55,2 3:24,2 0,7
14   Ola Hoffsten Haninge MK   Golf GTI  
Entrant: MECA
 
54 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 22:55,3 3:24,3 0,1
1   Tomi Puttonen Sikfors SK   244  
 
55 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 22:56,7 3:25,7 16,2 1,4
4   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
56 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 22:57,4 3:26,4 1:02,6 0,7
12   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB
 
57 24 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 23:02,4 3:31,4 5,0
5   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
58 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 23:04,0 3:33,0 23,5 1,6
6   Dennis Larsson Ragundadalens RC   940  
 
59 110 Sven-Erik Karlsson Fägre MK B-förare 2 WD Opel 23:04,5 3:33,5 0,5
9   Johan Karlsson Fägre MK   Kadett GSI  
 
60 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 23:05,1 3:34,1 2:02,0 0,6
10   Roger Johansson Munkfors MC   Ascona B  
 
61 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 23:10,3 3:39,3 2:07,2 5,2
11   Calle Örberg SMK Trollhättan   242  
 
62 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 23:17,0 3:46,0 1:22,2 6,7
13   Magnus Hermansson Hällefors MK   944  
 
63 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 23:17,7 3:46,7 22,4 0,7
2   Tobias Fredriksson Säffle MC   244  
 
64 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 23:18,9 3:47,9 38,4 1,2
7   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
65 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 23:19,6 3:48,6 1:24,8 0,7
14   Göran Norberg SMK Dala Falun   740  
 
66 55 Knut Morten Haug KNA Solør Motorsport Volvo Original C-förare Volvo 23:20,7 3:49,7 1,1
3   Jan Roger Sigfridstad KNA Solør Motorsport   940  
 
67 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 23:20,8 3:49,8 2:17,7 0,1
12   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
68 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 23:30,0 3:59,0 9,2
1   Niclas Andersson Katrineholm MK   Golf  
 
69 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 23:38,6 4:07,6 58,1 8,6
8   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK   240  
 
70 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 23:43,5 4:12,5 4,9
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   244  
 
71 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 23:45,4 4:14,4 1:50,6 1,9
15   Anders Lindstad KNA Solør   940  
 
72 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 23:49,4 4:18,4 54,1 4,0
4   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK   740  
 
73 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 23:50,7 4:19,7 1:55,9 1,3
16   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   240  
 
74 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 23:51,0 4:20,0 1:10,5 0,3
9   Kim Mastad KNA Aurskog Høland   940  
 
75 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 23:53,6 4:22,6 1:58,8 2,6
17   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
76 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 23:59,9 4:28,9 3:21,1 6,3
15   Thomas Järnström Tibro MK   Ascona A  
 
77 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 24:02,8 4:31,8 1:22,3 2,9
10   Magnus Lindqvist Eksjö FRC   940  
 
78 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 24:03,6 4:32,6 1:08,3 0,8
5   André Hennström Vännäs MK   244  
 
79 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 24:03,9 4:32,9 0,3
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK   Astra  
 
80 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 24:04,2 4:33,2 1:08,9 0,3
6   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
81 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 24:04,8 4:33,8 1:09,5 0,6
7   Ola Swing Bollnäs MK   940  
 
82 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 24:07,1 4:36,1 1:11,8 2,3
8   Dan Nilsson SMK Hörby   240  
 
83 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 24:12,1 4:41,1 1:16,8 5,0
9   Markus Björklund Stenungsunds MS   244  
 
84 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 24:12,6 4:41,6 1:32,1 0,5
11   Kurt Ahlmström NMS Boden   244  
 
85 33 Anders Sjöbom Nordjämtens MK Volvo Original Elit B Volvo 24:17,9 4:46,9 5,3
12   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
 
86 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 24:23,9 4:52,9 1:43,4 6,0
13   Martin Andersson Götene MK   940  
 
87 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 24:25,1 4:54,1 1:29,8 1,2
10   Jonas Magnusson SMK Hörby   240  
Entrant: Team 4240
 
88 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 24:34,3 5:03,3 1:39,0 9,2
11   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe   940  
 
89 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 24:34,4 5:03,4 1:39,1 0,1
12   Anders Fredriksson Ludvika MS   242  
 
90 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 24:35,2 5:04,2 1:39,9 0,8
13   Mathias Johnsson Katrineholms MK   940  
 
91 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 24:38,0 5:07,0 1:57,5 2,8
14   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
92 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 24:44,9 5:13,9 1:49,6 6,9
14   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
93 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 24:49,0 5:18,0 2:54,2 4,1
18   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
 
94 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 24:57,9 5:26,9 2:02,6 8,9
15   Mats Bruse Persson Munkfors MC   244  
 
95 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 24:58,5 5:27,5 1:15,0 0,6
2   Göran Hammarström SMK Gävle   Golf  
 
96 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 25:05,8 5:34,8 2:10,5 7,3
16   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
97 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 25:10,1 5:39,1 2:14,8 4,3
17   Daniel Näslund Lycksele MK   940  
 
98 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 25:10,2 5:39,2 3:15,4 0,1
19   Hubert Spindler   740  
 
99 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 25:14,9 5:43,9 2:19,6 4,7
18   Jimmy Johansson Lima MS   240  
 
100 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 25:26,1 5:55,1 2:30,8 11,2
19   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   242  
 
101 89 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E Saab 25:26,9 5:55,9 0,8
1   Kent Nordquist Vansbro MK   99  
 
102 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 25:35,6 6:04,6 4:32,5 8,7
13   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club   940  
Entrant: lejtorp racing
 
103 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 25:50,3 6:19,3 23,4 14,7
2   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK   740  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
104 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 25:55,2 6:24,2 2:59,9 4,9
20   Sebastian Nihlmar Götene   244  
 
105 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 26:07,6 6:36,6 2:03,7 12,4
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb   99  
 
106 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 31:28,9 11:57,9 10:25,8 5:21,3
14   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
107 20 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 32:34,8 13:03,8 1:05,9
20   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro
 
108 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 33:58,2 14:27,2 11:02,9 1:23,4
21   Ingvar Christiansen Kolsva MS   240  
 
109 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 37:08,2 17:37,2 14:27,7 3:10,0
15   Anders Banger Ljusdals MS   940  
 
110 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 39:00,1 19:29,1 16:04,8 1:51,9
22   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf   244  
 
111 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 1:09:17,2 49:46,2 46:36,7 30:17,1
16   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
112 37 Alexander Kruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 1:38:37,5 1:19:06,5 29:20,3
23   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
 
113 107 Pelle Berg Munkfors MC B-förare 2 WD BMW 120:22:19,0 120:02:48,0 118:43:41,5
15   Conny Isemo Hamra Racing   Compact M3