2011-03-12
LBC-Ruschen
Official final
On SS 1
128 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 64 Tobias Johansson Ludvika MS A-förare 4 WD Mitsubishi 3:26,1
1   Anders Wallbom SMK Örebro   Lancer Evo VIII  
 
2 71 Markku Kärkkäinen Vännäs MK A-förare 4 WD Toyota 3:33,5 7,4 7,4 7,4
2   Samuel Kärkkäinen Vännäs MK   Celica GT4  
 
3 223 Per-Arne Sääv VÖMK A-förare 4 WD Skoda 3:33,7 7,6 7,6 0,2
3   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia Super 2000  
 
4 65 Erik Simonsson Lima MS A-förare 4 WD Mitsubishi 3:33,9 7,8 7,8 0,2
4   Joel Eriksson Lima MS   Lancer Evo VI  
 
5 63 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna A-förare 4 WD Mitsubishi 3:35,2 9,1 9,1 1,3
5   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   Lancer WRC 01  
 
6 70 Ronnie Österberg Haninge MK A-förare 4 WD Mitsubishi 3:38,1 12,0 12,0 2,9
6   Robert Eriksson SMK Uppsala   Lancer Evo VI  
 
7 211 Hasse Gustafsson Vansbro MK A-förare 4 WD Subaru 3:38,6 12,5 12,5 0,5
7   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
Entrant: www.swita.se
 
8 77 Kim Nilsson Skutskärs MS A-förare 2 WD VW 3:38,9 12,8 0,3
1   Lars-Olof Persson Järbo MK   Golf III  
 
9 92 Jacob Jansson MK Kopparberg B-förare 4 WD Subaru 3:40,0 13,9 1,1
1   Torbjörn Henrysson Teknis MC   Impreza WRX STi  
 
10 66 Conny Nyström SMK Söderhamn A-förare 4 WD Mitsubishi 3:40,3 14,2 14,2 0,3
8   Tomas Ekman SMK Söderhamn   Lancer Evo VII  
 
11 62 Peter Appelskog Östergyllen RC A-förare 4 WD Ford 3:41,5 15,4 15,4 1,2
9   Pelle Carlsson Östergyllen RC   Escort  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
12 69 Lars-Ove Olsson Forshaga MC A-förare 4 WD Mazda 3:41,9 15,8 0,4
10   Anders Moberg Forshaga MC   GTR  
 
13 76 Fredrik Andersson Fredriksbergs MK A-förare 2 WD Renault 3:42,0 15,9 3,1 0,1
2   Tony Puumala Fagersta MK   19  
 
14 201 Erik Lindroth Mora MK A-förare 2 WD Opel 3:42,1 16,0 3,2 0,1
3   Henrik Hamberg Mora MK   Corsa  
 
15 74 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 3:42,6 16,5 3,7 0,5
4   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
16 78 Johan Eriksson Ludvika MS A-förare 2 WD Opel 3:43,1 17,0 4,2 0,5
5   Stefan Gustavsson Ludvika MS   Kadett GSI 16v  
 
17 79 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 3:44,9 18,8 6,0 1,8
6   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
18 75 Nicklas Karlsson MK Team Westom A-förare 2 WD Opel 3:45,2 19,1 0,3
7   Anders Guldbrandsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
19 99 Jon Johansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD Ford 3:47,7 21,6 2,5
1   Alexander Famme Idkerbergets MK   Escort VI  
Entrant: Jon Johanssons Åkeri AB
 
20 73 Johan Green Hässleholms MK A-förare 2 WD VW 3:49,2 23,1 1,5
8   Anders Åberg Hässleholms MK   Golf  
Entrant: jgmark sten obetongarbeten
 
21 93 Lars Stugemo KAK B-förare 4 WD Mitsubishi 3:50,1 24,0 10,1 0,9
2   Jonny Olofsson Umeå AK   Lancer Evo IX  
 
22 208 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4 WD Subaru 3:51,4 25,3 11,4 1,3
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
23 95 Stefan Olsson Lima MS B-förare 2 WD VW 3:51,7 25,6 4,0 0,3
2   Johan Ericson Lima MS   Golf  
 
24 215 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubishi 3:52,5 26,4 12,5 0,8
4   Dyre Erling Fredriksen KNA   Lancer Evo V  
 
25 220 Peter Johansson Morjärvs MS A-förare 2 WD Peugoet 3:52,7 26,6 13,8 0,2
9   Magnus Johansson Luleå MS   206  
 
26 20 Niklas Carlson Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 3:53,1 27,0 0,4
1   Magnus Lundgren Norrahammars MK   940  
Entrant: Team Nya Åkeriet Örebro
 
27 82 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2 WD Volvo 3:53,3 27,2 0,2
10   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
28 80 Mikael Brodd V Östergötlands MK A-förare 2 WD Saab 3:53,9 27,8 15,0 0,6
11   Fredrik Adolfsson Östgyllen RC   9-3 Kit Car  
 
29 102 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 3:54,4 28,3 6,7 0,5
3   Tonje Ruud NAF   240  
 
30 202 Jan Kåre Wilsberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit A Volvo 3:54,6 28,5 1,5 0,2
2   Tina Jeanette Olsen KNA Kongsvinger   940  
 
30 96 Joakim Irebrand Vallentuna MK B-förare 2 WD Peugeot 3:54,6 28,5 6,9
4   Kimmo Paavilainen Vallentuna MK   206  
 
32 107 Pelle Berg Munkfors MC B-förare 2 WD BMW 3:54,7 28,6 0,1
5   Conny Isemo Hamra Racing   Compact M3  
 
33 81 Mats Larsson Fagersta MK A-förare 2 WD Opel 3:54,8 28,7 15,9 0,1
12   Mikael Johansson Fagersta MK   Kadett GSI  
 
34 101 Markus Nyberg Säters MK B-förare 2 WD Volvo 3:55,2 29,1 7,5 0,4
6   Jerker Berglund SMK Dala Falun   240  
 
35 104 Andreas Dahl Skepptuna MK B-förare 2 WD VW 3:56,5 30,4 8,8 1,3
7   Richard Garphed Lindblom Skepptuna MK   Golf II  
 
36 18 Fredrik Menck SMK Motala Volvo Original Elit A Volvo 3:56,6 30,5 3,5 0,1
3   Kim Göransson SMK Motala   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
37 219 Anders Eklund Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 3:56,9 30,8 9,2 0,3
8   Andreas Karlsson Värmlands Carting Club   940  
Entrant: lejtorp racing
 
38 97 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2 WD Volvo 3:57,4 31,3 9,7 0,5
9   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
39 115 Stefan Carlsson MK Ramunder C-förare 2 WD Volvo 3:58,6 32,5 1,2
1   Markus Harrström MK Ramunder   242  
Entrant: Bulk o Containerfrakts Motorsport Team
 
40 37 Alexander Kruse Kils MK Bil Volvo Original C-förare Volvo 3:59,4 33,3 0,8
1   Pierre Karlsson Fryksdalens MK   940  
 
40 86 Fredrik Nilsson SMK Hörby A-förare 2 WD Volvo 3:59,4 33,3 20,5
13   Johan Månsson SMK Hörby   242  
 
42 19 Brage Lundmark Piteå MS Volvo Original Elit A Volvo 3:59,5 33,4 6,4 0,1
4   Niklas Johansson Ryds MK   940  
Entrant: Norrbottens Bildemontering AB
 
43 16 Thomas Lahti NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 3:59,7 33,6 6,6 0,2
5   Tomas Wikström Kalix MK   940  
 
43 103 Johan Holmudd MK Kinda B-förare 2 WD VW 3:59,7 33,6 12,0
10   Christian Holmudd MK Team Westom   Golf  
 
43 222 Jens E. Eriksen NAF Msp AoB C-förare 2 WD Renault 3:59,7 33,6 1,1
2   Kristian A. Svendsen KNA I/y Østfold   Clio Ragnotti  
 
46 14 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit A Volvo 3:59,8 33,7 6,7 0,1
6   Lars Andersson Dals MK   940  
 
46 212 Björn Henriksson Ludvika MS B-förare 2 WD Opel 3:59,8 33,7 12,1
11   Åse Sneen Ludvika MS   Kadett GSI  
 
48 31 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B Volvo 4:00,0 33,9 0,2
1   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
48 85 Håkan Tagesson Nybro AC A-förare 2 WD Volvo 4:00,0 33,9
14   Henrik Tagesson Nybro AC   740  
 
50 203 Patrik Backman Bengtsfors MC C-förare 2 WD VW 4:00,3 34,2 0,3
3   Albin Timell Bengtsfors MC   Golf 2  
Entrant: Kicki´s Café Bengtsfors
 
51 15 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit A Volvo 4:00,9 34,8 7,8 0,6
7   Thomas Nilsson NMS Boden   940  
 
51 17 Lars Johansson NMS Boden Volvo Original Elit A Volvo 4:00,9 34,8 7,8
7   Mathias Smedberg NMS Boden   940  
 
53 205 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 4:01,1 35,0 8,0 0,2
9   Jürgen Sperl Skutskärs MS   940  
Entrant: VALBO ALLTJÄNST AB
 
53 113 Carolina Jurå SMK Uppsala C-förare 4 WD Mitsubishi 4:01,1 35,0
1   Dan Jurå SMK Uppsala   Lancer Evo VIII  
 
55 83 Mats Larsson Nora MK A-förare 2 WD Volvo 4:01,6 35,5 22,7 0,5
15   Henrik Eriksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
56 38 Viktor Johansson Sikfors SK Volvo Original C-förare Volvo 4:01,7 35,6 2,3 0,1
2   Tomi Puttonen Sikfors SK   244  
 
57 210 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 4:02,0 35,9 2,0 0,3
2   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
58 9 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit A Volvo 4:03,1 37,0 10,0 1,1
10   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant: BDS Bil o Fritid AB
 
58 84 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2 WD Volvo 4:03,1 37,0 24,2
16   Anders Isaksson Laxå MK   940  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
60 12 Robin Brandel Rasbo MK Volvo Original Elit A Volvo 4:03,7 37,6 10,6 0,6
11   Roineandersson SMK Uppsala   944  
 
61 110 Sven-Erik Karlsson Fägre MK B-förare 2 WD Opel 4:04,2 38,1 0,5
12   Johan Karlsson Fägre MK   Kadett GSI  
 
62 60 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 4:05,3 39,2 5,9 1,1
3   Tobias Fredriksson Säffle MC   244  
 
63 216 Magnus Persson SMK Söderhamn Volvo Original Elit B Volvo 4:06,2 40,1 6,2 0,9
3   Anders Banger Ljusdals MS   940  
 
64 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 4:06,4 40,3 6,4 0,2
4   Peter Johansson Säffle MC   940  
 
64 106 Mats Karlsson Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Opel 4:06,4 40,3 18,7
13   Roger Johansson Munkfors MC   Ascona B  
 
66 105 Viktor Karlsson Nybro AC B-förare 2 WD VW 4:07,7 41,6 20,0 1,3
14   Ivan Karlsson Nybro AC   Golf II  
Entrant: Orrefors Bilverkstad
 
67 1 Lars Ohlson SMK Vingåker Volvo Original Elit A Volvo 4:08,0 41,9 14,9 0,3
12   Göran Widell SMK Vingåker   940  
 
68 24 Roger Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 4:09,0 42,9 1,0
5   Charlott Holmqvist Vännäs MK   940  
 
69 25 Göran Ahlström NMS Boden Volvo Original Elit B Volvo 4:09,1 43,0 9,1 0,1
6   Kurt Ahlmström NMS Boden   244  
 
70 23 Emil Fransson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 4:09,2 43,1 9,2 0,1
7   Anton Bingebo Vännäs MK   940  
 
71 13 Björn Lindberg SMK Gävle Volvo Original Elit A Volvo 4:09,4 43,3 16,3 0,2
13   Mikael Pettersson SMK Gävle   940  
 
71 206 Mikael Thiman MSK Kvarnvingarna B-förare 2 WD Volvo 4:09,4 43,3
15   Fredrik Sandberg Östergyllen RC   240  
 
73 114 Dan Henning Østheim NMK Hadeland C-förare 2 WD Volvo 4:09,5 43,4 0,1
4   Trond-Håvard Østheim NMK Hadeland   242  
 
74 121 Emil Bergkvist Hofors MS Ungdomsrally Volvo 4:09,7 43,6 0,2
1   Hans-Olov Bergkvist Hofors MS   244  
 
75 34 Marcus Johansson Fredriksbergs MK Volvo Original Elit B Volvo 4:09,9 43,8 9,9 0,2
8   Jessica Johansson Fredriksbergs MK   240  
Entrant: Åhls bildelar AB
 
76 4 Mattias Nordlund Svärdsjö MK Volvo Original Elit A Volvo 4:10,6 44,5 17,5 0,7
14   Göran Norberg SMK Dala Falun   740  
 
77 55 Knut Morten Haug KNA Solør Motorsport Volvo Original C-förare Volvo 4:10,7 44,6 0,1
4   Jan Roger Sigfridstad KNA Solør Motorsport   940  
 
78 58 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 4:10,8 44,7 11,4 0,1
5   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK   740  
 
79 39 Pontus Hennström Vännäs MK Volvo Original C-förare Volvo 4:11,8 45,7 12,4 1,0
6   André Hennström Vännäs MK   244  
 
80 11 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A Volvo 4:12,2 46,1 19,1 0,4
15   Magnus Hermansson Hällefors MK   944  
 
81 5 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit A Volvo 4:13,2 47,1 20,1 1,0
16   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   240  
 
82 3 Carl-Borge Røsen KNA Solør Volvo Original Elit A Volvo 4:13,3 47,2 20,2 0,1
17   Anders Lindstad KNA Solør   940  
 
83 33 Anders Sjöbom Nordjämtens MK Volvo Original Elit B Volvo 4:13,4 47,3 0,1
9   Mats Jönsson SMK Hälsinge   940  
 
84 29 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 4:13,7 47,6 0,3
10   Robert Olsson Degerfors RC   940  
 
85 118 Anders Wimark Bollnäs MK C-förare Grupp E Opel 4:13,8 47,7 0,1
1   Andreas Waleteg Bollnäs MK   Astra  
 
86 109 Mikael Tengelin Nora MK B-förare 2 WD Volvo 4:15,7 49,6 28,0 1,9
16   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
87 204 Kalle Grundel Haninge MK A-förare 2 WD VW 4:15,9 49,8 0,2
17   Ola Hoffsten Haninge MK   Golf GTI  
Entrant: MECA
 
88 2 Patrik Lindberg Hedesunda MK Volvo Original Elit A Volvo 4:16,2 50,1 0,3
18   Tim Joons Skutskärs MS   940  
 
89 36 Daniel Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit B Volvo 4:16,3 50,2 16,3 0,1
11   Ida Lidebjer Granberg V:a Östergötlands MK   240  
 
89 50 Mikael Bergqvist SMK Hälsinge Volvo Original C-förare Volvo 4:16,3 50,2 16,9
7   Ola Swing Bollnäs MK   940  
 
89 51 Johan Eriksson MK Ratten Volvo Original C-förare Volvo 4:16,3 50,2 16,9
7   Sten Yngve Styffe MK Ratten   240  
 
92 44 Simon Nilsson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 4:17,4 51,3 18,0 1,1
9   Dan Nilsson SMK Hörby   240  
 
93 8 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 4:17,7 51,6 24,6 0,3
19   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
93 209 Cato Rudberg KNA Kongsvinger Volvo Original Elit B Volvo 4:17,7 51,6 17,7
12   Kim Mastad KNA Aurskog Høland   940  
 
95 53 Joakim Nilsson Åtvidabergs MK Volvo Original C-förare Volvo 4:18,3 52,2 18,9 0,6
10   Thomas Tholander Åtvidabergs MK   242  
 
96 40 Christian Johansson Lycksele MK Volvo Original C-förare Volvo 4:19,6 53,5 20,2 1,3
11   Daniel Näslund Lycksele MK   940  
 
97 35 David Ekenmo Eksjö FRC Volvo Original Elit B Volvo 4:20,2 54,1 20,2 0,6
13   Magnus Lindqvist Eksjö FRC   940  
 
97 56 Oskar Lundmark Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 4:20,2 54,1 20,8
12   Johan Kempe Kullings MS   242  
Entrant: BRAÅS ÅKERI AB
 
99 42 Tore Bigsten Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 4:20,4 54,3 21,0 0,2
13   Torbjörn Fagerlind Götene MK   940  
 
100 54 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 4:22,1 56,0 22,7 1,7
14   Markus Björklund Stenungsunds MS   244  
 
101 6 Siegfried Mayr Fundrivers Volvo Original Elit A Volvo 4:22,2 56,1 29,1 0,1
20   Hubert Spindler   740  
 
102 41 Marcus Johnsson Katrineholms MK Volvo Original C-förare Volvo 4:22,7 56,6 23,3 0,5
15   Mathias Johnsson Katrineholms MK   940  
 
103 224 Daniel Budin SMK Gävle Ungdomsrally VW 4:22,9 56,8 13,2 0,2
2   Göran Hammarström SMK Gävle   Golf  
 
104 7 Jochen Walther Volvo Original Elit A Volvo 4:23,6 57,5 30,5 0,7
21   Bianca Lustig AC Bielefeld   940  
 
105 46 Johnny Ottosson SMK Hörby Volvo Original C-förare Volvo 4:23,7 57,6 24,3 0,1
16   Jonas Magnusson SMK Hörby   240  
Entrant: Team 4240
 
106 88 Stefan Helin Tibro MK A-förare 2 WD Opel 4:23,9 57,8 45,0 0,2
18   Thomas Järnström Tibro MK   Ascona A  
 
107 57 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 4:24,4 58,3 0,5
17   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
108 45 Philipp Knof Adac Ostwestfalen-lippe Volvo Original C-förare Volvo 4:24,9 58,8 25,5 0,5
18   Philipp Musholt Adac Ostwestfalen-lippe   940  
 
109 52 Anders Ahlberg Forshaga MC Volvo Original C-förare Volvo 4:25,2 59,1 25,8 0,3
19   Mats Bruse Persson Munkfors MC   244  
 
110 30 Martin Eriksson Stuguns MK Volvo Original Elit B Volvo 4:26,6 1:00,5 26,6 1,4
14   Dennis Larsson Ragundadalens RC   940  
 
111 89 Per-Erik Hellström Fredriksbergs MK A-förare Grupp E Saab 4:28,8 1:02,7 2,2
1   Kent Nordquist Vansbro MK   99  
 
112 61 Johan Wedin Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 4:28,9 1:02,8 29,5 0,1
20   Anders Fredriksson Ludvika MS   242  
 
113 32 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 4:29,6 1:03,5 29,6 0,7
15   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
114 90 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare Grupp E Volvo 4:29,8 1:03,7 1,0 0,2
2   Tobias Pettersson V:a Östergötlands MK   740  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
115 213 Magnus Eriksson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 4:30,2 1:04,1 0,4
21   Tobias Isaksson Laxå MK   240  
 
116 112 Per Ohlson Katrineholms MK B-förare Grupp E VW 4:30,9 1:04,8 0,7
1   Niclas Andersson Katrineholm MK   Golf  
 
117 100 Dick Jansson Idkerbergets MK B-förare 2 WD VW 4:35,7 1:09,6 4,8
17   Magnus Östberg Idkerbergets MK   Golf Mk II  
Entrant: Jon Johanssons Åkeri AB
 
118 47 Stefan Haberland Msc Sauerlach Volvo Original C-förare Volvo 4:35,9 1:09,8 36,5 0,2
22   Willi Trautmansberger Msc Emmersdorf   244  
 
119 59 Joakim Ryen Lima MS Volvo Original C-förare Volvo 4:37,1 1:11,0 37,7 1,2
23   Jimmy Johansson Lima MS   240  
 
120 48 Sebastian Johansson Götene MK Volvo Original C-förare Volvo 4:40,1 1:14,0 40,7 3,0
24   Sebastian Nihlmar Götene   244  
 
121 221 Mattias Andersson Siljan Bilracing Klubb C-förare Grupp E Saab 4:42,7 1:16,6 28,9 2,6
2   Eric Sund Siljan Bilracing Klubb   99  
 
122 28 Simon Erlandsson Vännäs MK Volvo Original Elit B Volvo 4:55,4 1:29,3 12,7
16   Cristoffer Erlandsson Vännäs MK   244  
 
123 111 Mikael Johansson SMK Trollhättan B-förare 2 WD Volvo 5:08,5 1:42,4 1:20,8 13,1
18   Calle Örberg SMK Trollhättan   242  
 
124 49 Arne Hoffmeister Msc Langelsheim Volvo Original C-förare Volvo 5:47,6 2:21,5 39,1
25   Sebastian Amossé   940  
 
125 27 Philip Haag Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 5:52,3 2:26,2 1:52,3 4,7
17   Martin Kempe Kullings MS   940  
 
126 119 Rolf Karlsson SMK Arboga Volvo Original C-förare Volvo 6:02,8 2:36,7 2:03,4 10,5
26   Ingvar Christiansen Kolsva MS   240  
 
127 21 Oscar Johansson SMK Nyköping Volvo Original Elit B Volvo 7:54,7 4:28,6 3:54,7 1:51,9
18   Martin Andersson Götene MK   940  
 
128 26 Ola Wingren SMK Hörby Volvo Original Elit B Volvo 8:37,2 5:11,1 42,5
19   Daniel Särbring SMK Hörby   740