2011-01-22
Finnskogsvalsen
Official final
On SS 3
38 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 9 Mats Jonsson Forshaga MC A-förare 4 WD Ford 5:43,8
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
2 2 Richard Göransson Örebro Racing Club 4 WD Special Mitsubishi 6:03,9 20,1 20,1
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Lancer Evo X  
 
3 103 Anders Hedström MK Ratten A-förare 4 WD Mitsubishi 6:05,0 21,2 21,2 1,1
2   Lars Ekström MK Ratten   Lancer Evo VII  
 
4 5 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:06,8 23,0 23,0 1,8
3   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
Entrant: WWW.LRSEVENT.SE
 
5 7 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:11,2 27,4 27,4 4,4
4   Mikael Kjellgren Laxå MK   Lancer Evo VII  
 
6 1 Anders Jonasson Wäxjö MS 4 WD Special Mitsubishi 6:11,9 28,1 8,0 0,7
2   Jörgen Lindahl Ryds MK   Lancer Evo IX  
Entrant: jonassonmotorsport.com
 
7 8 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:13,5 29,7 29,7 1,6
5   Fredrik Livh Laxå MK   Lancer Evo X  
 
8 11 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil A-förare 2 WD Ford 6:17,4 33,6 3,9
1   Thomas Waldenström Fryksdalens MK   Fiesta ST  
Entrant: Din Rallyboutique
 
9 4 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4 WD Mitsubishi 6:17,9 34,1 34,1 0,5
6   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
10 18 Ulf Pettersson Katrineholms MK B-förare 4 WD Subaru 6:18,1 34,3 0,2
1   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
11 12 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2 WD VW 6:19,0 35,2 1,6 0,9
2   Martin Svensson SMK Trollhättan   Golf III  
 
12 21 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2 WD Volvo 6:19,9 36,1 0,9
1   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
13 14 Andreas Levin Lima MS A-förare 2 WD Peugeot 6:20,3 36,5 2,9 0,4
3   Therese Levin Lima MS   205 GTI  
 
14 10 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2 WD Toyota 6:21,4 37,6 4,0 1,1
4   Krister Gull Kils MK Bil   Corolla  
 
15 16 Tore Haldammen KNA Solør Msp A-förare 2 WD Volvo 6:27,3 43,5 9,9 5,9
5   Tommy Slåstad KNA Kongsvinger   240  
 
16 13 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2 WD Volvo 6:27,9 44,1 0,6
6   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
17 23 Mats Oskarsson Malungs MK B-förare 2 WD Renault 6:35,8 52,0 15,9 7,9
2   Emil Bengtsson Malungs MK   Clio Sport  
 
18 15 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2 WD Volvo 6:37,2 53,4 19,8 1,4
7   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
19 17 Bjørn Bækkevold KNA Indre Ytre Østfold B-förare 4 WD Mitsubitshi 6:39,0 55,2 20,9 1,8
2   Frode Broløkken NMK Elverum   Lancer Evo V  
 
20 19 Robin Friberg Ludvika MS B-förare 2 WD Ford 6:42,2 58,4 22,3 3,2
3   Christoffer Bäck SMK Hedemora   Fiesta  
 
21 34 Arne Rådström MK Ratten Volvo Original Elit Volvo 6:44,2 1:00,4 2,0
1   Johan Olsson MK Ratten   940  
 
22 35 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit Volvo 6:51,0 1:07,2 6,8 6,8
2   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
23 24 Jörgen Hägglund Västra Östergötlands MK B-förare 2 WD Volvo 6:51,2 1:07,4 31,3 0,2
4   Torbjörn Kadebro Västra Östergötlands MK   940  
 
24 28 Christian Isaksson MK Ratten 4 WD Special Mitsubishi 6:51,4 1:07,6 47,5 0,2
3   Dan Levin MK Ratten   Lancer Evo VI  
 
25 27 Tom Slaastad KNA Kongsvinger B-förare 2 WD Ford 6:53,4 1:09,6 33,5 2,0
5   Erik S Johansen NAF Askerobærum   Escort Mk1  
 
25 31 Pekka Lundefaret NMK Follo C-förare 2 WD Ford 6:53,4 1:09,6
1   Hege Veronica Haldammen NMK Follo   Fiesta ST  
 
27 26 Bengt Ruud NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 6:55,0 1:11,2 35,1 1,6
6   Kristian Farmen NMK Hønefoss   242  
 
28 25 Thorbjørn Ulla NMK Gardermoen B-förare 2 WD Volvo 7:01,9 1:18,1 42,0 6,9
7   Tonje Ruud NAF   240  
 
29 36 Peder Johansson MK Team Treske Volvo Original Elit Volvo 7:03,2 1:19,4 19,0 1,3
3   Niklas Andersson MK Team Treske   240  
 
30 29 Robert Scholander SMK Eksjö C-förare 2 WD VW 7:04,1 1:20,3 10,7 0,9
2   Patrik Knutsson Nässjö MK   Polo GTI  
 
31 37 Jonathan Walfridsson MK Ratten C-förare 4 WD Mitsubishi 7:10,9 1:27,1 6,8
1   Evelin Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo VI  
 
32 30 Olle Berg Munkfors MC C-förare 2 WD BMW 7:11,4 1:27,6 18,0 0,5
3   Jonas Larsson Munkfors MC   Compact  
 
33 38 Mattias Olsson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 7:13,1 1:29,3 1,7
1   Tommy Lindholm Munkfors MC   244  
 
34 41 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 7:17,5 1:33,7 4,4 4,4
2   Sven-Erik Perssson Fryksdalens MK   740  
 
35 39 Stig Sollie NMK Hønefoss Volvo Original C-förare Volvo 7:23,8 1:40,0 10,7 6,3
3   Trond Håvard Østheim NMK Hadeland   244  
 
36 42 Emil Överström Munkfors MC Ungdomsrally Saab 7:31,1 1:47,3 7,3
1   Per Överström Munkfors MC   9000  
 
37 22 Tor Bekkevold NAF Sarpsborg B-förare 2 WD Nissan 7:35,6 1:51,8 1:15,7 4,5
8   Henriette Lie NAF Moss   Almera  
 
38 32 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 8:09,3 2:25,5 33,7
1   Mattias Kihlström Vara MK   9000