2010-09-25
Rejmes-Knixen
Official final
On SS 5
85 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 38 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 7:17,4
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 40 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 7:30,7 13,3 13,3 13,3
2   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
3 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 7:35,8 18,4 5,1
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
4 39 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 7:40,5 23,1 23,1 4,7
3   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
5 17 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 7:41,0 23,6 5,2 0,5
2   Emil Axelsson Ydre MK   Corolla  
 
6 43 Mats Adielsson Göteborgs MF A-förare 4wd Mitsubishi 7:41,6 24,2 24,2 0,6
4   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
 
7 25 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 7:45,2 27,8 9,4 3,6
3   Maths Johnsson Ydre MK   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
8 42 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 7:45,5 28,1 28,1 0,3
5   Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
9 41 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 7:46,8 29,4 29,4 1,3
6   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
10 206 Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 7:48,1 30,7 12,3 1,3
4   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix AB
 
11 19 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:49,1 31,7 13,3 1,0
5   Fredrik Livh Laxå MK   940  
 
12 44 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 7:49,2 31,8 31,8 0,1
7   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
13 16 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 7:50,9 33,5 15,1 1,7
6   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
14 27 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 7:53,4 36,0 17,6 2,5
7   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
15 33 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:55,2 37,8 19,4 1,8
8   Fredrik Rudmalm Degerfors RC   940  
Entrant: Leijtorp racing
 
16 46 Fredrik Jonson Strtängnäs AMS A-förare 4wd Subaru 7:55,4 38,0 38,0 0,2
8   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   WRX STi  
 
17 18 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 7:55,5 38,1 19,7 0,1
9   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
18 20 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:55,7 38,3 19,9 0,2
10   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
19 29 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 7:55,9 38,5 20,1 0,2
11   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
20 45 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4wd Mitsubishi 8:00,2 42,8 42,8 4,3
9   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
20 23 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 8:00,2 42,8 24,4
12   Thomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
22 22 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 8:00,6 43,2 24,8 0,4
13   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
23 21 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 8:01,5 44,1 25,7 0,9
14   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
24 47 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 8:05,5 48,1 48,1 4,0
10   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
25 35 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 8:08,4 51,0 32,6 2,9
15   Emil Hultin Östergyllen RC   240  
 
26 37 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 8:10,5 53,1 34,7 2,1
16   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
 
27 24 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 8:10,8 53,4 35,0 0,3
17   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
28 87 Mikael Ljungström Hallsbergs MK B-förare 2wd Volvo 8:11,6 54,2 0,8
1   Sivert Svensson Hallsbergs MK   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
29 85 Kalle Andersson Laxå MK B-förare 2wd Volvo 8:14,1 56,7 2,5 2,5
2   Micael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
30 82 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 8:14,6 57,2 3,0 0,5
3   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
31 26 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 8:16,0 58,6 40,2 1,4
18   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
32 31 Mikael Gustavsson Degerfors RC A-förare 2wd Volvo 8:17,1 59,7 41,3 1,1
19   Stefan Gustavsson Degerfors RC   242  
 
33 90 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 8:17,9 1:00,5 6,3 0,8
4   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
Entrant: SKOBES BIL AB
 
34 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 8:21,0 1:03,6 9,4 3,1
5   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
35 32 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 8:21,1 1:03,7 45,3 0,1
20   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort RS  
 
36 30 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 8:22,2 1:04,8 46,4 1,1
21   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage
 
37 102 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 8:23,7 1:06,3 1,5
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
38 94 Lars-Eric Fredriksson. Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 8:27,7 1:10,3 16,1 4,0
6   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
39 96 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 4wd Mitsubishi 8:27,8 1:10,4 0,1
1   Roine Nilson Norrköpings MK   Lancer Evo VII  
 
40 58 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 8:29,4 1:12,0 1,6
1   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
41 62 Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo Original C-förare Volvo 8:31,2 1:13,8 1,8
1   Torbjörn Henrryson Teknis MC   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
42 56 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 8:32,9 1:15,5 3,5 1,7
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
42 49 Håkan Larsson Laxå MK Klassiska Rallybilar Volvo 8:32,9 1:15,5
1   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
44 100 Rasmus Pettersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Volvo 8:33,4 1:16,0 0,5
1   Ellinor Grönfors SMK Valdemarsvik   240  
 
45 55 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit Volvo 8:33,9 1:16,5 4,5 0,5
3   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
45 91 Mikael Lindwall Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 8:33,9 1:16,5 22,3
7   Magnus Jemsö SMK Valdemarsvik   240  
 
47 67 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 8:36,3 1:18,9 5,1 2,4
2   Robert Olsson Degerfors RC   944  
 
48 92 Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 8:40,4 1:23,0 28,8 4,1
8   Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240  
 
49 66 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 8:41,4 1:24,0 10,2 1,0
3   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
 
50 57 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit Volvo 8:44,8 1:27,4 15,4 3,4
4   Niklas Lundkvist Eskilstuna MK   240  
 
51 53 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 8:47,3 1:29,9 17,9 2,5
5   Emil Eklund Gestrike RT   240  
 
52 86 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 8:47,7 1:30,3 36,1 0,4
9   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
53 1 Jan Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 8:48,1 1:30,7 0,4
1   Urban Erlandsson Kullings MS   740  
 
54 93 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 8:49,7 1:32,3 38,1 1,6
10   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
54 98 Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2wd BMW 8:49,7 1:32,3 16,3
2   Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   E36 325  
Entrant: BDS/Bil o Fritid AB Katrineholm/Eskilstuna
 
56 4 Philip Haag Kullings MS Grupp E Volvo 8:51,5 1:34,1 3,4 1,8
2   Eric Hult Kullings MS   940  
 
57 75 Fredrik Persson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 8:54,4 1:37,0 23,2 2,9
4   Simeon Larsson Laxå MK   244  
 
58 65 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 8:54,6 1:37,2 23,4 0,2
5   Gustav Holmdahl Lindesbergs MK   240  
 
59 54 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit Volvo 8:56,2 1:38,8 26,8 1,6
6   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
60 203 Alexander Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 8:56,7 1:39,3 25,5 0,5
6   Thom Vikvist Laxå MK   240  
 
61 74 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 9:01,0 1:43,6 29,8 4,3
7   Jonatan Orava Laxå MK   940  
 
62 71 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 9:01,4 1:44,0 30,2 0,4
8   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
63 14 John Hedlund Kinds MK Grupp E VW 9:02,6 1:45,2 14,5 1,2
3   Peter Olsson Borås MK   Golf Mk1  
 
64 6 Joacim Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 9:03,2 1:45,8 15,1 0,6
4   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
64 70 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 9:03,2 1:45,8 32,0
9   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   244  
 
66 52 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 9:04,4 1:47,0 35,0 1,2
7   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
67 10 Cecilia Abrahamsson Kullings MS Grupp E VW 9:07,7 1:50,3 19,6 3,3
5   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
 
67 2 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 9:07,7 1:50,3 19,6
5   Mattias Kihlström Vara MK   9000  
 
69 5 Santosh Berggren Falköpings MK Grupp E VW 9:09,9 1:52,5 21,8 2,2
7   Martin Andersson Götene MK   Golf II  
 
70 72 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:15,0 1:57,6 43,8 5,1
10   Fredrik Andersson Kullings MS   242  
 
71 8 Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 9:18,3 2:00,9 30,2 3,3
8   Niclas Andersson Katrineholms MK   Golf  
 
72 7 Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Volvo 9:21,1 2:03,7 33,0 2,8
9   Marcus Jansson Storfors MK   740  
 
73 12 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E Saab 9:25,7 2:08,3 37,6 4,6
10   Jan Ove Gudmunds Filipstads MC   99  
 
74 61 Jan Andréasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 9:29,1 2:11,7 59,7 3,4
8   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
 
75 11 Erik Stenberg Kullings MS Grupp E Volvo 9:29,7 2:12,3 41,6 0,6
11   Ingmar Lund Kullings MS   940  
 
76 79 Andreas Brindmark Tjust MK Volvo Original C-förare Volvo 9:31,3 2:13,9 1:00,1 1,6
11   Tobias Brindmark Åtvidabergs MK   240  
 
77 60 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 9:34,7 2:17,3 3,4
9   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
78 204 Jimmie Eklöf Katrineholms MK Grupp E VW 9:37,0 2:19,6 48,9 2,3
12   Erik Thollén Katrineholms MK   Golf  
 
79 9 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 9:37,2 2:19,8 49,1 0,2
13   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk 2  
 
80 50 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klassiska Rallybilar Volvo 9:39,2 2:21,8 1:06,3 2,0
2   Mari Ekström Thor Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB, Örebro
 
81 80 Adrian Weststrand Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 10:02,1 2:44,7 1:30,9 22,9
12   Ronnie Ivarsson Storfors MK   244  
 
82 3 Kjell Skoog Forshaga MC Grupp E Ford 10:09,1 2:51,7 1:21,0 7,0
14   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
83 101 Mika Liimatainen SMK Trollhättan C-förare 2wd Citroën 10:11,7 2:54,3 1:38,3 2,6
3   Juha Liimatainen SMK Trollhättan   AX Sport  
 
84 78 Peter Holmberg Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 11:07,9 3:50,5 2:36,7 56,2
13   Adam Holmberg Falköpings MK   240  
 
85 73 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 14:17,2 6:59,8 5:46,0 3:09,3
14   Oskar Hedén Kullings MS   740