2010-09-25
Rejmes-Knixen
Official final
On SS 4
85 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 38 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 1:58,7
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 39 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 2:05,3 6,6 6,6 6,6
2   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
3 43 Mats Adielsson Göteborgs MF A-förare 4wd Mitsubishi 2:05,5 6,8 6,8 0,2
3   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
 
4 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 2:05,7 7,0 0,2
1   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
5 41 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 2:06,1 7,4 7,4 0,4
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
6 42 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 2:07,1 8,4 8,4 1,0
5   Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
7 47 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 2:07,3 8,6 8,6 0,2
6   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
8 29 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 2:07,6 8,9 1,9 0,3
2   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
9 45 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4wd Mitsubishi 2:08,1 9,4 9,4 0,5
7   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
10 17 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 2:08,4 9,7 2,7 0,3
3   Emil Axelsson Ydre MK   Corolla  
 
11 206 Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 2:09,0 10,3 3,3 0,6
4   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix AB
 
12 19 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 2:09,1 10,4 3,4 0,1
5   Fredrik Livh Laxå MK   940  
 
12 25 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 2:09,1 10,4 3,4
5   Maths Johnsson Ydre MK   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
14 40 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 2:09,4 10,7 10,7 0,3
8   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
15 46 Fredrik Jonson Strtängnäs AMS A-förare 4wd Subaru 2:09,5 10,8 10,8 0,1
9   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   WRX STi  
 
15 20 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 2:09,5 10,8 3,8
7   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
17 22 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 2:09,7 11,0 4,0 0,2
8   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
18 26 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 2:10,1 11,4 4,4 0,4
9   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
19 21 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 2:10,7 12,0 5,0 0,6
10   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
20 33 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 2:10,9 12,2 5,2 0,2
11   Fredrik Rudmalm Degerfors RC   940  
Entrant: Leijtorp racing
 
21 16 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 2:11,0 12,3 5,3 0,1
12   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
22 23 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 2:11,2 12,5 5,5 0,2
13   Thomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
23 18 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 2:11,5 12,8 5,8 0,3
14   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
24 44 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 2:11,9 13,2 13,2 0,4
10   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
25 27 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 2:12,1 13,4 6,4 0,2
15   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
26 24 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 2:12,2 13,5 6,5 0,1
16   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
27 37 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 2:12,6 13,9 6,9 0,4
17   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
 
28 31 Mikael Gustavsson Degerfors RC A-förare 2wd Volvo 2:13,9 15,2 8,2 1,3
18   Stefan Gustavsson Degerfors RC   242  
 
29 85 Kalle Andersson Laxå MK B-förare 2wd Volvo 2:14,1 15,4 0,2
1   Micael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
30 49 Håkan Larsson Laxå MK Klassiska Rallybilar Volvo 2:15,4 16,7 1,3
1   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
31 58 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 2:15,5 16,8 0,1
1   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
32 30 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 2:15,7 17,0 10,0 0,2
19   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage
 
33 32 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 2:16,3 17,6 10,6 0,6
20   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort RS  
 
34 35 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 2:16,5 17,8 10,8 0,2
21   Emil Hultin Östergyllen RC   240  
 
34 82 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 2:16,5 17,8 2,4
2   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
36 102 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 2:16,6 17,9 0,1
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
37 90 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 2:16,7 18,0 2,6 0,1
3   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
Entrant: SKOBES BIL AB
 
38 1 Jan Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 2:16,9 18,2 0,2
1   Urban Erlandsson Kullings MS   740  
 
39 100 Rasmus Pettersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Volvo 2:17,6 18,9 0,7
1   Ellinor Grönfors SMK Valdemarsvik   240  
 
40 96 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 4wd Mitsubishi 2:17,9 19,2 0,3
1   Roine Nilson Norrköpings MK   Lancer Evo VII  
 
41 87 Mikael Ljungström Hallsbergs MK B-förare 2wd Volvo 2:18,3 19,6 4,2 0,4
4   Sivert Svensson Hallsbergs MK   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
42 55 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit Volvo 2:18,5 19,8 3,0 0,2
2   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
42 56 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 2:18,5 19,8 3,0
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
44 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 2:18,8 20,1 4,7 0,3
5   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
45 54 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit Volvo 2:19,2 20,5 3,7 0,4
4   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
46 53 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 2:19,7 21,0 4,2 0,5
5   Emil Eklund Gestrike RT   240  
 
47 86 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 2:20,0 21,3 5,9 0,3
6   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
48 62 Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo Original C-förare Volvo 2:20,5 21,8 0,5
1   Torbjörn Henrryson Teknis MC   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
49 67 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 2:20,7 22,0 0,2 0,2
2   Robert Olsson Degerfors RC   944  
 
49 94 Lars-Eric Fredriksson. Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 2:20,7 22,0 6,6
7   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
51 93 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 2:21,4 22,7 7,3 0,7
8   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
52 92 Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 2:21,8 23,1 7,7 0,4
9   Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240  
 
52 52 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 2:21,8 23,1 6,3
6   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
54 6 Joacim Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 2:23,2 24,5 6,3 1,4
2   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
55 75 Fredrik Persson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 2:23,4 24,7 2,9 0,2
3   Simeon Larsson Laxå MK   244  
 
56 91 Mikael Lindwall Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 2:23,5 24,8 9,4 0,1
10   Magnus Jemsö SMK Valdemarsvik   240  
 
57 11 Erik Stenberg Kullings MS Grupp E Volvo 2:23,8 25,1 6,9 0,3
3   Ingmar Lund Kullings MS   940  
 
58 7 Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Volvo 2:23,9 25,2 7,0 0,1
4   Marcus Jansson Storfors MK   740  
 
59 10 Cecilia Abrahamsson Kullings MS Grupp E VW 2:24,0 25,3 7,1 0,1
5   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
 
60 57 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit Volvo 2:24,4 25,7 8,9 0,4
7   Niklas Lundkvist Eskilstuna MK   240  
 
60 4 Philip Haag Kullings MS Grupp E Volvo 2:24,4 25,7 7,5
6   Eric Hult Kullings MS   940  
 
60 66 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 2:24,4 25,7 3,9
4   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
 
63 98 Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2wd BMW 2:24,6 25,9 7,0 0,2
2   Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   E36 325  
Entrant: BDS/Bil o Fritid AB Katrineholm/Eskilstuna
 
64 74 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 2:24,7 26,0 4,2 0,1
5   Jonatan Orava Laxå MK   940  
 
65 14 John Hedlund Kinds MK Grupp E VW 2:25,6 26,9 8,7 0,9
7   Peter Olsson Borås MK   Golf Mk1  
 
66 12 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E Saab 2:25,7 27,0 8,8 0,1
8   Jan Ove Gudmunds Filipstads MC   99  
 
67 70 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 2:25,8 27,1 5,3 0,1
6   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   244  
 
68 203 Alexander Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 2:26,1 27,4 5,6 0,3
7   Thom Vikvist Laxå MK   240  
 
68 65 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 2:26,1 27,4 5,6
7   Gustav Holmdahl Lindesbergs MK   240  
 
70 8 Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 2:26,5 27,8 9,6 0,4
9   Niclas Andersson Katrineholms MK   Golf  
 
71 5 Santosh Berggren Falköpings MK Grupp E VW 2:26,7 28,0 9,8 0,2
10   Martin Andersson Götene MK   Golf II  
 
72 2 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 2:26,8 28,1 9,9 0,1
11   Mattias Kihlström Vara MK   9000  
 
73 71 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 2:27,3 28,6 6,8 0,5
9   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
74 73 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 2:28,3 29,6 7,8 1,0
10   Oskar Hedén Kullings MS   740  
 
75 72 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 2:29,6 30,9 9,1 1,3
11   Fredrik Andersson Kullings MS   242  
 
76 61 Jan Andréasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 2:30,3 31,6 14,8 0,7
8   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
 
77 3 Kjell Skoog Forshaga MC Grupp E Ford 2:31,3 32,6 14,4 1,0
12   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
78 9 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 2:33,0 34,3 16,1 1,7
13   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk 2  
 
79 60 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 2:33,7 35,0 0,7
9   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
80 80 Adrian Weststrand Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 2:34,1 35,4 13,6 0,4
12   Ronnie Ivarsson Storfors MK   244  
 
81 50 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klassiska Rallybilar Volvo 2:35,6 36,9 20,2 1,5
2   Mari Ekström Thor Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB, Örebro
 
82 79 Andreas Brindmark Tjust MK Volvo Original C-förare Volvo 2:36,6 37,9 16,1 1,0
13   Tobias Brindmark Åtvidabergs MK   240  
 
83 101 Mika Liimatainen SMK Trollhättan C-förare 2wd Citroën 2:51,6 52,9 34,0 15,0
3   Juha Liimatainen SMK Trollhättan   AX Sport  
 
84 78 Peter Holmberg Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 2:52,6 53,9 32,1 1,0
14   Adam Holmberg Falköpings MK   240  
 
85 204 Jimmie Eklöf Katrineholms MK Grupp E VW 2:58,5 59,8 41,6 5,9
14   Erik Thollén Katrineholms MK   Golf