2010-09-25
Rejmes-Knixen
Official final
On SS 3
86 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 38 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 5:16,1
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 42 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 5:27,4 11,3 11,3 11,3
2   Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
3 40 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 5:28,6 12,5 12,5 1,2
3   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
4 41 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 5:32,0 15,9 15,9 3,4
4   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
5 43 Mats Adielsson Göteborgs MF A-förare 4wd Mitsubishi 5:32,9 16,8 16,8 0,9
5   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
 
6 39 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 5:33,0 16,9 16,9 0,1
6   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
7 25 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 5:33,4 17,3 0,4
1   Maths Johnsson Ydre MK   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
8 46 Fredrik Jonson Strtängnäs AMS A-förare 4wd Subaru 5:33,9 17,8 17,8 0,5
7   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   WRX STi  
 
9 17 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 5:34,8 18,7 1,4 0,9
2   Emil Axelsson Ydre MK   Corolla  
 
10 45 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4wd Mitsubishi 5:34,9 18,8 18,8 0,1
8   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
11 44 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:35,8 19,7 19,7 0,9
9   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
12 19 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:37,9 21,8 4,5 2,1
3   Fredrik Livh Laxå MK   940  
 
12 206 Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 5:37,9 21,8 4,5
3   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix AB
 
14 29 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 5:38,9 22,8 5,5 1,0
5   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
15 85 Kalle Andersson Laxå MK B-förare 2wd Volvo 5:39,1 23,0 0,2
1   Micael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
16 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 5:39,4 23,3 6,0 0,3
6   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
17 20 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:41,5 25,4 8,1 2,1
7   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
18 18 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 5:42,1 26,0 8,7 0,6
8   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
19 22 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 5:42,8 26,7 9,4 0,7
9   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
20 33 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:43,3 27,2 9,9 0,5
10   Fredrik Rudmalm Degerfors RC   940  
Entrant: Leijtorp racing
 
21 27 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 5:43,8 27,7 10,4 0,5
11   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
22 47 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 5:44,2 28,1 28,1 0,4
10   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
23 37 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 5:44,6 28,5 11,2 0,4
12   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
 
24 21 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 5:46,4 30,3 13,0 1,8
13   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
25 16 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 5:46,6 30,5 13,2 0,2
14   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
26 31 Mikael Gustavsson Degerfors RC A-förare 2wd Volvo 5:47,6 31,5 14,2 1,0
15   Stefan Gustavsson Degerfors RC   242  
 
27 82 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 5:48,7 32,6 9,6 1,1
2   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
28 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 5:49,0 32,9 9,9 0,3
3   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
29 26 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 5:49,8 33,7 16,4 0,8
16   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
30 96 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 4wd Mitsubishi 5:51,7 35,6 1,9
1   Roine Nilson Norrköpings MK   Lancer Evo VII  
 
31 94 Lars-Eric Fredriksson. Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 5:52,8 36,7 13,7 1,1
4   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
32 90 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 5:53,3 37,2 14,2 0,5
5   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
Entrant: SKOBES BIL AB
 
33 102 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 5:53,7 37,6 0,4
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
34 87 Mikael Ljungström Hallsbergs MK B-förare 2wd Volvo 5:55,0 38,9 15,9 1,3
6   Sivert Svensson Hallsbergs MK   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
35 35 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 5:55,3 39,2 21,9 0,3
17   Emil Hultin Östergyllen RC   240  
 
36 55 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit Volvo 5:57,9 41,8 2,6
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
37 30 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 5:58,9 42,8 25,5 1,0
18   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage
 
38 24 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 6:00,5 44,4 27,1 1,6
19   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
39 23 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 6:01,3 45,2 27,9 0,8
20   Thomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
40 58 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 6:02,0 45,9 4,1 0,7
2   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
41 92 Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 6:02,8 46,7 23,7 0,8
7   Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240  
 
42 8 Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 6:03,0 46,9 0,2
1   Niclas Andersson Katrineholms MK   Golf  
 
43 100 Rasmus Pettersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Volvo 6:03,3 47,2 0,3
1   Ellinor Grönfors SMK Valdemarsvik   240  
 
44 56 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 6:04,3 48,2 6,4 1,0
3   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
45 86 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 6:04,4 48,3 25,3 0,1
8   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
46 49 Håkan Larsson Laxå MK Klassiska Rallybilar Volvo 6:04,8 48,7 0,4
1   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
47 62 Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo Original C-förare Volvo 6:05,9 49,8 1,1
1   Torbjörn Henrryson Teknis MC   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
48 32 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 6:06,9 50,8 33,5 1,0
21   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort RS  
 
49 67 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 6:07,5 51,4 1,6 0,6
2   Robert Olsson Degerfors RC   944  
 
50 93 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 6:09,5 53,4 30,4 2,0
9   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
51 66 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 6:11,0 54,9 5,1 1,5
3   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
 
52 203 Alexander Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 6:13,8 57,7 7,9 2,8
4   Thom Vikvist Laxå MK   240  
 
53 53 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 6:15,5 59,4 17,6 1,7
4   Emil Eklund Gestrike RT   240  
 
54 2 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 6:16,4 1:00,3 13,4 0,9
2   Mattias Kihlström Vara MK   9000  
 
55 98 Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2wd BMW 6:16,6 1:00,5 13,3 0,2
2   Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   E36 325  
Entrant: BDS/Bil o Fritid AB Katrineholm/Eskilstuna
 
56 52 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 6:16,7 1:00,6 18,8 0,1
5   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
57 73 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 6:17,1 1:01,0 11,2 0,4
5   Oskar Hedén Kullings MS   740  
 
58 54 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit Volvo 6:17,6 1:01,5 19,7 0,5
6   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
58 65 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 6:17,6 1:01,5 11,7
6   Gustav Holmdahl Lindesbergs MK   240  
 
60 14 John Hedlund Kinds MK Grupp E VW 6:17,8 1:01,7 14,8 0,2
3   Peter Olsson Borås MK   Golf Mk1  
 
61 74 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 6:19,5 1:03,4 13,6 1,7
7   Jonatan Orava Laxå MK   940  
 
62 10 Cecilia Abrahamsson Kullings MS Grupp E VW 6:20,2 1:04,1 17,2 0,7
4   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
 
63 6 Joacim Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 6:20,7 1:04,6 17,7 0,5
5   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
64 71 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 6:20,8 1:04,7 14,9 0,1
8   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
65 70 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 6:22,1 1:06,0 16,2 1,3
9   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   244  
 
66 204 Jimmie Eklöf Katrineholms MK Grupp E VW 6:22,6 1:06,5 19,6 0,5
6   Erik Thollén Katrineholms MK   Golf  
 
67 75 Fredrik Persson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 6:22,9 1:06,8 17,0 0,3
10   Simeon Larsson Laxå MK   244  
 
68 12 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E Saab 6:30,1 1:14,0 27,1 7,2
7   Jan Ove Gudmunds Filipstads MC   99  
 
69 72 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 6:30,3 1:14,2 24,4 0,2
11   Fredrik Andersson Kullings MS   242  
 
70 61 Jan Andréasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 6:31,3 1:15,2 33,4 1,0
7   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
 
71 69 Lennart Dybeck MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 6:31,8 1:15,7 0,5
12   Peter Sedig MK Ran Askersund   242  
 
72 79 Andreas Brindmark Tjust MK Volvo Original C-förare Volvo 6:31,9 1:15,8 26,0 0,1
13   Tobias Brindmark Åtvidabergs MK   240  
 
73 5 Santosh Berggren Falköpings MK Grupp E VW 6:32,0 1:15,9 29,0 0,1
8   Martin Andersson Götene MK   Golf II  
 
74 57 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit Volvo 6:33,4 1:17,3 35,5 1,4
8   Niklas Lundkvist Eskilstuna MK   240  
 
75 11 Erik Stenberg Kullings MS Grupp E Volvo 6:35,7 1:19,6 32,7 2,3
9   Ingmar Lund Kullings MS   940  
 
76 60 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 6:40,5 1:24,4 4,8
9   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
77 9 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 6:44,7 1:28,6 41,7 4,2
10   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk 2  
 
78 50 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klassiska Rallybilar Volvo 6:46,3 1:30,2 41,5 1,6
2   Mari Ekström Thor Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB, Örebro
 
79 3 Kjell Skoog Forshaga MC Grupp E Ford 6:50,6 1:34,5 47,6 4,3
11   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
80 101 Mika Liimatainen SMK Trollhättan C-förare 2wd Citroën 6:58,4 1:42,3 55,1 7,8
3   Juha Liimatainen SMK Trollhättan   AX Sport  
 
81 80 Adrian Weststrand Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 7:00,2 1:44,1 54,3 1,8
14   Ronnie Ivarsson Storfors MK   244  
 
82 78 Peter Holmberg Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 7:34,0 2:17,9 1:28,1 33,8
15   Adam Holmberg Falköpings MK   240  
 
83 7 Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Volvo 7:43,3 2:27,2 1:40,3 9,3
12   Marcus Jansson Storfors MK   740  
 
84 4 Philip Haag Kullings MS Grupp E Volvo 10:56,9 5:40,8 4:53,9 3:13,6
13   Eric Hult Kullings MS   940  
 
85 1 Jan Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 14:03,0 8:46,9 8:00,0 3:06,1
14   Urban Erlandsson Kullings MS   740  
 
86 91 Mikael Lindwall Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 24:27,2 19:11,1 18:48,1 10:24,2
10   Magnus Jemsö SMK Valdemarsvik   240