2010-09-25
Rejmes-Knixen
Official final
On SS 2
89 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 38 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 7:24,1
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 40 Bengt Abrahamsson Kullings MS A-förare 4wd Mitsubishi 7:37,5 13,4 13,4 13,4
2   Peter Fogel Kullings MS   Lancer Evo VII  
 
3 19 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:39,8 15,7 2,3
1   Fredrik Livh Laxå MK   940  
 
4 39 Hans-Erik Weng Säffle MC A-förare 4wd Mitsubishi 7:46,2 22,1 22,1 6,4
3   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
5 15 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 7:49,7 25,6 9,9 3,5
2   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
6 42 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 7:51,7 27,6 27,6 2,0
4   Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
7 43 Mats Adielsson Göteborgs MF A-förare 4wd Mitsubishi 7:52,1 28,0 28,0 0,4
5   Peter Kurtén Älvbygdens MK   Lancer Evo VII  
 
8 17 Jonas Johansson MK Ran Askersund A-förare 2wd Toyota 7:52,3 28,2 12,5 0,2
3   Emil Axelsson Ydre MK   Corolla  
 
9 25 Johan Karlsson Tjust MK A-förare 2wd Volvo 7:52,6 28,5 12,8 0,3
4   Maths Johnsson Ydre MK   940  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
10 44 Daniel Lundberg Skepptuna MK A-förare 4wd Mitsubishi 7:55,5 31,4 31,4 2,9
6   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer  
 
11 29 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 7:56,8 32,7 17,0 1,3
5   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
12 27 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 7:58,2 34,1 18,4 1,4
6   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
13 18 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 8:00,7 36,6 20,9 2,5
7   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
14 16 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 8:01,0 36,9 21,2 0,3
8   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
15 41 Joachim Carlström Gullabo RC A-förare 4wd Mitsubishi 8:01,9 37,8 37,8 0,9
7   Jörgen Norman Gullabo RC   Lancer Evo VII  
 
16 46 Fredrik Jonson Strtängnäs AMS A-förare 4wd Subaru 8:02,5 38,4 38,4 0,6
8   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   WRX STi  
 
17 206 Calle Trainor Katrineholms MK A-förare 2wd Renault 8:03,3 39,2 23,5 0,8
9   Daniel Edorsson Katrineholms MK   Clio Sport  
Entrant: Calix AB
 
18 33 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 8:03,7 39,6 23,9 0,4
10   Fredrik Rudmalm Degerfors RC   940  
Entrant: Leijtorp racing
 
19 20 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 8:03,9 39,8 24,1 0,2
11   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
20 45 Jennie-Lee Hermansson KAK A-förare 4wd Mitsubishi 8:05,7 41,6 41,6 1,8
9   Ola Persson Rasbo MK   Lancer Evo IX  
 
21 21 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 8:07,3 43,2 27,5 1,6
12   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
22 82 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 8:08,9 44,8 1,6
1   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
23 23 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 8:09,6 45,5 29,8 0,7
13   Thomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
24 22 Johan Svensson SMK Valdemarsvik A-förare 2wd Volvo 8:11,2 47,1 31,4 1,6
14   Terje Plomèn SMK Valdemarsvik   240  
 
25 90 David Westrin SMK Motala Bil B-förare 2wd Volvo 8:16,5 52,4 7,6 5,3
2   Johan Granholm SMK Motala Bil   940  
Entrant: SKOBES BIL AB
 
26 87 Mikael Ljungström Hallsbergs MK B-förare 2wd Volvo 8:16,8 52,7 7,9 0,3
3   Sivert Svensson Hallsbergs MK   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
26 24 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 8:16,8 52,7 37,0
15   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
28 35 Björn Pauli SMK Motala Bil A-förare 2wd Volvo 8:17,5 53,4 37,7 0,7
16   Emil Hultin Östergyllen RC   240  
 
29 47 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 8:18,2 54,1 54,1 0,7
10   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
30 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 8:19,9 55,8 11,0 1,7
4   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
31 85 Kalle Andersson Laxå MK B-förare 2wd Volvo 8:20,3 56,2 11,4 0,4
5   Micael Carlson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
32 26 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 8:20,8 56,7 41,0 0,5
17   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
33 37 Peder Eliasson Skene MS A-förare 2wd Opel 8:21,1 57,0 41,3 0,3
18   Daniel Molin Skene MS   Ascona B  
 
34 94 Lars-Eric Fredriksson. Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 8:21,8 57,7 12,9 0,7
6   Håkan Carlsson Degerfors RC   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
35 31 Mikael Gustavsson Degerfors RC A-förare 2wd Volvo 8:23,7 59,6 43,9 1,9
19   Stefan Gustavsson Degerfors RC   242  
 
36 91 Mikael Lindwall Norrköpings MK B-förare 2wd Volvo 8:25,8 1:01,7 16,9 2,1
7   Magnus Jemsö SMK Valdemarsvik   240  
 
37 32 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 8:27,3 1:03,2 47,5 1,5
20   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort RS  
 
38 30 Patrik Olsson Norrköpings MK A-förare 2wd Volvo 8:27,8 1:03,7 48,0 0,5
21   Jonas Sandberg Tjust MK   940  
Entrant: Henning Jansson Emballage
 
39 55 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit Volvo 8:29,8 1:05,7 2,0
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
40 96 Nicklas Hjerpe Norrköpings MK B-förare 4wd Mitsubishi 8:31,5 1:07,4 1,7
1   Roine Nilson Norrköpings MK   Lancer Evo VII  
 
41 102 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 8:33,2 1:09,1 1,7
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
42 34 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 8:36,0 1:11,9 2,8
22   Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B  
 
43 62 Jacob Jansson MK Kopparberg Volvo Original C-förare Volvo 8:36,3 1:12,2 0,3
1   Torbjörn Henrryson Teknis MC   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
44 92 Torsten Karlsson Åtvidabergs MK B-förare 2wd Volvo 8:36,8 1:12,7 27,9 0,5
8   Jan Simonsson Åtvidabergs MK   240  
 
45 100 Rasmus Pettersson SMK Valdemarsvik C-förare 2wd Volvo 8:38,5 1:14,4 1,7
1   Ellinor Grönfors SMK Valdemarsvik   240  
 
46 56 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 8:38,6 1:14,5 8,8 0,1
2   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
47 103 Mathias Lundahl Vimmerby MS C-förare 4wd Skoda 8:39,1 1:15,0 0,5
2   Björn Jacobsson   Octavia  
Entrant: Tätab Hyrliftar
 
48 58 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 8:39,5 1:15,4 9,7 0,4
3   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
49 86 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 8:41,5 1:17,4 32,6 2,0
9   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
50 4 Philip Haag Kullings MS Grupp E Volvo 8:42,8 1:18,7 1,3
1   Eric Hult Kullings MS   940  
 
51 65 Bo Holmdahl Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 8:43,5 1:19,4 7,2 0,7
2   Gustav Holmdahl Lindesbergs MK   240  
 
52 67 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 8:43,8 1:19,7 7,5 0,3
3   Robert Olsson Degerfors RC   944  
 
53 49 Håkan Larsson Laxå MK Klassiska Rallybilar Volvo 8:45,2 1:21,1 1,4
1   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
54 2 Carl Magnus Ivarsson Vara MK Grupp E Saab 8:45,3 1:21,2 2,5 0,1
2   Mattias Kihlström Vara MK   9000  
 
55 93 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 8:47,5 1:23,4 38,6 2,2
10   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
56 66 Micke Larsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 8:51,1 1:27,0 14,8 3,6
4   Mats Carlsson MK Ran Askersund   240  
 
57 53 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 8:53,7 1:29,6 23,9 2,6
4   Emil Eklund Gestrike RT   240  
 
58 57 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit Volvo 8:55,4 1:31,3 25,6 1,7
5   Niklas Lundkvist Eskilstuna MK   240  
 
59 1 Jan Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 8:56,2 1:32,1 13,4 0,8
3   Urban Erlandsson Kullings MS   740  
 
60 203 Alexander Vikvist Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 8:57,2 1:33,1 20,9 1,0
5   Thom Vikvist Laxå MK   240  
 
61 98 Emil Carneling Katrineholms MK C-förare 2wd BMW 8:58,3 1:34,2 19,8 1,1
2   Kristoffer Gustavsson Björkviks MC   E36 325  
Entrant: BDS/Bil o Fritid AB Katrineholm/Eskilstuna
 
62 54 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit Volvo 8:58,5 1:34,4 28,7 0,2
6   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
63 71 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 9:04,9 1:40,8 28,6 6,4
6   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
64 6 Joacim Wigertson Kullings MS Grupp E Volvo 9:05,7 1:41,6 22,9 0,8
4   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
65 69 Lennart Dybeck MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 9:05,8 1:41,7 0,1
7   Peter Sedig MK Ran Askersund   242  
 
66 10 Cecilia Abrahamsson Kullings MS Grupp E VW 9:06,4 1:42,3 23,6 0,6
5   Stefan Larsson Kullings MS   Golf  
 
67 73 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:07,8 1:43,7 31,5 1,4
8   Oskar Hedén Kullings MS   740  
 
68 52 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 9:08,4 1:44,3 38,6 0,6
7   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
69 14 John Hedlund Kinds MK Grupp E VW 9:14,7 1:50,6 31,9 6,3
6   Peter Olsson Borås MK   Golf Mk1  
 
70 8 Per Ohlson Katrineholms MK Grupp E VW 9:14,8 1:50,7 32,0 0,1
7   Niclas Andersson Katrineholms MK   Golf  
 
71 74 Reino Orava Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 9:15,4 1:51,3 39,1 0,6
9   Jonatan Orava Laxå MK   940  
 
72 204 Jimmie Eklöf Katrineholms MK Grupp E VW 9:19,1 1:55,0 36,3 3,7
8   Erik Thollén Katrineholms MK   Golf  
 
73 75 Fredrik Persson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 9:19,6 1:55,5 43,3 0,5
10   Simeon Larsson Laxå MK   244  
 
74 72 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:20,2 1:56,1 43,9 0,6
11   Fredrik Andersson Kullings MS   242  
 
75 101 Mika Liimatainen SMK Trollhättan C-förare 2wd Citroën 9:22,1 1:58,0 43,6 1,9
3   Juha Liimatainen SMK Trollhättan   AX Sport  
 
76 64 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C-förare Volvo 9:22,2 1:58,1 0,1
12   Johan Elofsson Hallsberhs MK   244  
 
77 12 Jesper Samuelsson Storfors MK Grupp E Saab 9:23,3 1:59,2 40,5 1,1
9   Jan Ove Gudmunds Filipstads MC   99  
 
78 70 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 9:27,2 2:03,1 50,9 3,9
13   Björn Gustavsson Hallsbergs MK   244  
 
79 11 Erik Stenberg Kullings MS Grupp E Volvo 9:30,7 2:06,6 47,9 3,5
10   Ingmar Lund Kullings MS   940  
 
80 7 Jimmy Alfredsson SMK Örebro Grupp E Volvo 9:34,3 2:10,2 51,5 3,6
11   Marcus Jansson Storfors MK   740  
 
81 79 Andreas Brindmark Tjust MK Volvo Original C-förare Volvo 9:38,7 2:14,6 1:02,4 4,4
14   Tobias Brindmark Åtvidabergs MK   240  
 
82 9 Robert Ardryd MK Kopparberg Grupp E VW 9:39,5 2:15,4 56,7 0,8
12   Björn Ramström Teknis MC   Golf Mk 2  
 
83 61 Jan Andréasson SMK Örebro Volvo Original Elit Volvo 9:41,7 2:17,6 1:11,9 2,2
8   Christer Björnberg SMK Örebro   940  
 
84 50 Kenneth Thor Östernärkes RMC Klassiska Rallybilar Volvo 9:44,2 2:20,1 59,0 2,5
2   Mari Ekström Thor Östernärkes RMC   Amazon  
Entrant: Ekströms Bygg AB, Örebro
 
85 60 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 9:45,7 2:21,6 1,5
9   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
86 5 Santosh Berggren Falköpings MK Grupp E VW 9:47,5 2:23,4 1:04,7 1,8
13   Martin Andersson Götene MK   Golf II  
 
87 3 Kjell Skoog Forshaga MC Grupp E Ford 9:54,0 2:29,9 1:11,2 6,5
14   Bo Jansson Kils MK Bil   Escort  
 
88 80 Adrian Weststrand Storfors MK Volvo Original C-förare Volvo 10:27,3 3:03,2 1:51,0 33,3
15   Ronnie Ivarsson Storfors MK   244  
 
89 78 Peter Holmberg Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 11:17,7 3:53,6 2:41,4 50,4
16   Adam Holmberg Falköpings MK   240