2010-08-21
Götenerundan
Official final
On SS 4
113 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 107 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 4:06,1
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 211 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 4:06,2 0,1 0,1 0,1
2   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
3 108 Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 4:10,5 4,4 4,4 4,3
3   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
4 111 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 4:16,6 10,5 10,5 6,1
4   Ida Blomkvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
 
5 66 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 4:16,9 10,8 0,3
1   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940  
 
6 58 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 4:18,9 12,8 2,0 2,0
2   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
 
7 212 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 4:21,3 15,2 4,4 2,4
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
8 69 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 4:22,6 16,5 5,7 1,3
4   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
9 61 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 4:23,1 17,0 0,5
5   Conny Erixon Kullings MS   Golf III  
 
10 63 Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 4:23,3 17,2 6,4 0,2
6   Tobias Tobiasson SMK Trollhättan   Kadett  
 
11 68 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 4:23,8 17,7 6,9 0,5
7   Tomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
12 81 Daniel Spetzig Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 4:25,4 19,3 1,6
1   Jörgen Hedlund Munkfors MC   940  
 
13 60 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 4:26,2 20,1 9,3 0,8
8   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
14 209 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 4:27,1 21,0 10,2 0,9
9   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
15 89 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 4:29,2 23,1 3,8 2,1
2   Magnus Lindqvist Laxå MK   242  
 
16 114 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 4:29,7 23,6 23,6 0,5
5   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III  
 
17 77 Matti Rajaniemi MK Kopparberg A-förare 2wd Volvo 4:29,8 23,7 12,9 0,1
10   Bo Lundberg Grangärde RRC   242  
 
18 76 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 4:29,9 23,8 13,0 0,1
11   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
19 206 Sven Åhman Stenungsunds MS A-förare 2wd Volvo 4:30,2 24,1 13,3 0,3
12   Pierre Ellison Säffle MC   242  
 
20 75 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 4:30,7 24,6 13,8 0,5
13   Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B  
 
21 82 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2wd Volvo 4:30,8 24,7 5,4 0,1
3   Benny Larsson Kullings MS   240  
 
22 74 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 4:30,9 24,8 14,0 0,1
14   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort  
 
23 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 4:31,0 24,9 5,6 0,1
4   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
24 80 Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 4:31,7 25,6 6,3 0,7
5   Benny Holmstrand Kullings MS   242  
 
25 112 Christian Johansson Vara MK A-förare 4wd Subaru 4:33,0 26,9 26,9 1,3
6   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza  
 
26 119 Bosse Sundin Dals MK Historiska rallybilar Volvo 4:33,3 27,2 0,3
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
27 7 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:33,9 27,8 0,6
1   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
27 73 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil A-förare 2wd Ford 4:33,9 27,8 17,0
15   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta ST  
 
29 120 Håkan Larsson Laxå MK Historiska rallybilar Volvo 4:34,8 28,7 1,5 0,9
2   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
30 6 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 4:35,6 29,5 1,7 0,8
2   Lars Andersson Dals MK   940  
 
31 97 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 4:36,4 30,3 11,0 0,8
6   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
32 83 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 4:38,2 32,1 12,8 1,8
7   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
33 85 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 4:39,3 33,2 13,9 1,1
8   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
34 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 4:39,6 33,5 14,2 0,3
9   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
35 71 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 4:39,8 33,7 22,9 0,2
16   Matti Johansson Vara MK   242  
 
36 10 Dan Rhodin SMK Trollhättan Volvo Original Elit B Volvo 4:40,1 34,0 6,2 0,3
3   Erik Larsson Härnösands MK   242  
 
37 90 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 4:40,5 34,4 15,1 0,4
10   Rolf Isaksson Dals MK   242  
 
38 93 Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 4:40,6 34,5 15,2 0,1
11   Mikael Magnusson Säffle MC   242  
 
39 208 Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 4:40,7 34,6 0,1
1   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
Entrant: KÖRKORTSKUNGEN I FILIPSTAD
 
40 62 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 4:41,2 35,1 24,3 0,5
17   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
41 116 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 4:41,5 35,4 0,3
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
42 202 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 4:42,0 35,9 25,1 0,5
18   Niklas Johansson Ryds MK   940  
 
43 95 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 4:42,3 36,2 16,9 0,3
12   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
44 2 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 4:43,2 37,1 0,9
1   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
45 98 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 4:43,3 37,2 17,9 0,1
13   Ronny Johansson Vara MK   242  
 
46 12 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 4:43,5 37,4 9,6 0,2
4   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
47 121 Per Gustavsson Kullings MS Historiska rallybilar Volvo 4:43,6 37,5 10,3 0,1
3   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
48 37 Johan Lundqvist SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 4:43,9 37,8 0,3
1   Mikael Kullberg SMK Trollhättan   244  
Entrant: www.rallyimport.se
 
49 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 4:44,5 38,4 0,6 0,6
2   Peter Johansson Säffle MC   242  
 
50 103 Mattias Sundberg Munkfors MC C-förare 2wd Volvo 4:44,8 38,7 4,1 0,3
2   Conny Johansson Munkfors MC   940  
 
51 20 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 4:45,0 38,9 11,1 0,2
5   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
52 16 Henrik Andersson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:45,1 39,0 11,2 0,1
6   Svante Stridh Kullings MS   940  
 
53 102 Per Wilén Eskilstuna MK C-förare 2wd Suzuki 4:45,7 39,6 5,0 0,6
3   Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI  
 
54 3 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 4:45,9 39,8 2,7 0,2
2   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
55 21 David Pettersson Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 4:46,3 40,2 2,4 0,4
3   Kalle Nattsson Falköpings MK   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
56 42 Carl Örberg SMK Trollhättan B-förare Grupp E Saab 4:47,1 41,0 0,8
1   Eric Hult Kullings MS   99  
 
56 86 Stefan Ryberg Forshaga MC B-förare 2wd Volvo 4:47,1 41,0 21,7
14   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   740  
 
58 100 Mikael Kerttu Stenungsunds MS C-förare 2wd Opel 4:47,2 41,1 6,5 0,1
4   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS   Corsa  
 
59 78 Thomas Hegge Alingsås MK A-förare 2wd Volvo 4:47,4 41,3 30,5 0,2
19   Per-Arne Jörlid Borås MK   240  
 
60 30 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 4:48,5 42,4 4,6 1,1
4   Johan Kempe Kullings MS   240  
 
61 29 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 4:52,4 46,3 8,5 3,9
5   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
62 40 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 4:52,8 46,7 5,7 0,4
2   Marcus Wigertson Kullings MS   740  
 
63 18 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:53,0 46,9 19,1 0,2
7   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant: www.terrazzo.se
 
64 9 Knutte Edenholm MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 4:53,1 47,0 19,2 0,1
8   Eric Holgersson Kullings MS   240 GL  
 
65 5 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit A Volvo 4:54,6 48,5 11,4 1,5
3   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
65 25 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 4:54,6 48,5 10,7
6   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
67 14 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 4:55,2 49,1 21,3 0,6
9   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
68 47 Reine Vitikainen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 4:55,4 49,3 0,2
1   Johan Wickelgren SMK Trollhättan   Golf Mk2  
Entrant: KRT
 
69 19 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 4:55,9 49,8 22,0 0,5
10   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
70 99 Stefan Grönberg Dals MK B-förare 2wd Opel 4:56,0 49,9 30,6 0,1
15   Karl-Olof Olsson Dals MK   Ascona B  
 
71 44 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 4:57,0 50,9 1,6 1,0
2   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant: High Performance Heads
 
72 201 Erik Thollén Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 4:57,1 51,0 1,7 0,1
3   Calle Trainor Katrineholms MK   Golf II  
 
73 41 Carl-Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 4:57,2 51,1 10,1 0,1
3   Joakim Eklund Lidköpings MSF   9000  
 
74 32 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 4:57,4 51,3 13,5 0,2
7   Magnus Johansson Götene MK   242  
 
75 13 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 4:59,5 53,4 25,6 2,1
11   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
76 15 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 4:59,9 53,8 26,0 0,4
12   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
76 36 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 4:59,9 53,8 16,0
8   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
78 35 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 5:00,0 53,9 16,1 0,1
9   Oskar Hedén Kullings MS   242  
 
79 17 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 5:00,3 54,2 26,4 0,3
13   Annette André Göteborgs MF   242  
 
80 27 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 5:00,4 54,3 16,5 0,1
10   Emma Berntsson Stenungsunds MS   244  
 
81 207 Joacim Wigertson Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 5:00,8 54,7 5,4 0,4
4   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
82 8 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 5:02,0 55,9 28,1 1,2
14   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
82 105 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 5:02,0 55,9 21,3
5   Mats Holmvik Tidaholms MK   242  
 
84 92 Magnus Johansson Dals MK B-förare 2wd Peugoet 5:02,2 56,1 36,8 0,2
16   Håkan Andersson Dals MK   306 S16  
 
85 106 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 5:02,4 56,3 21,7 0,2
6   Peter Andersson   325 Coupé  
 
86 51 Cecilia Abrahamsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 5:04,2 58,1 8,8 1,8
5   Magnus Andersson Kullings MS   Golf  
 
87 48 Johan Westh MK Ratten C-förare Grupp E VW 5:04,7 58,6 9,3 0,5
6   Thomas Persson MK Ratten   Golf  
 
88 24 Johan Nyman SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 5:05,6 59,5 21,7 0,9
11   Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244  
 
89 55 Conny Andersson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 5:05,7 59,6 10,3 0,1
7   Dennis Mård Älvbygdens MK   940  
 
90 124 Martin Miles Mariestads MS Historiska rallybilar Volvo 5:06,2 1:00,1 32,9 0,5
4   Emma Miles Mariestads MS   142  
 
91 123 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Historiska rallybilar Volvo 5:07,1 1:01,0 33,8 0,9
5   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
 
92 4 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 5:07,6 1:01,5 24,4 0,5
4   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
93 56 Johan Andreasson Vara MK C-förare Grupp E Saab 5:07,8 1:01,7 12,4 0,2
8   Per Andreasson Vara MK   900  
 
94 31 Jonas Kolbert Vara MK Volvo Original C-förare Volvo 5:08,3 1:02,2 24,4 0,5
12   Erik Grek Vara MK   244  
 
95 52 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 5:10,4 1:04,3 15,0 2,1
9   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
 
96 54 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 5:10,7 1:04,6 15,3 0,3
10   Annie Hellstadius   940  
 
97 104 Harri Mourujärvi Älvbygdens MK C-förare 2wd VW 5:11,0 1:04,9 30,3 0,3
7   Teuvo Majava Älvbygdens MK   Golf GTI  
 
98 45 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 5:12,5 1:06,4 17,1 1,5
11   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
 
99 205 Åke Kjellgren V:a Österg. MK A-förare Grupp E Volvo 5:12,6 1:06,5 0,1
1   Tobias Pettersson V:a Österg. MK   740  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
100 49 John Hedlund Kinds MK C-förare Grupp E VW 5:15,7 1:09,6 20,3 3,1
12   Andreas Engström   Golf  
 
101 34 Jimmy Karlsson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 5:17,5 1:11,4 33,6 1,8
13   Mikael Karlsson Kullings MS   940  
 
102 38 Mats-Erik Andersson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 5:18,1 1:12,0 34,2 0,6
14   Kai-Ove Andersson Kullings MS   242  
 
103 79 Henry Nyberg Karlstad MC Bil A-förare 2wd Suzuki 5:18,9 1:12,8 1:02,0 0,8
20   Torbjörn Jönsson Forshaga MC   Swift Mk 2  
 
104 1 Jesper Ödberg Falköping MK Ungdomsrally Suzuki 5:21,2 1:15,1 2,3
1   Anders Andersson Falköping MK   Swift  
 
105 39 Per-Åke Jonsson MK Trophy Volvo Original C-förare Volvo 5:22,3 1:16,2 38,4 1,1
15   Tommie Stjern   242  
 
106 203 Robin Ågren Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 5:28,6 1:22,5 44,7 6,3
16   Rolf Sörensen Degerfors RC   940  
 
107 11 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 5:34,6 1:28,5 1:00,7 6,0
15   Mattias Hallqvist Vara MK   240  
 
108 46 Hans Persson Vara MK C-förare Grupp E Ford 5:40,6 1:34,5 45,2 6,0
13   Helena Söderlund Kullings MS   Sierra  
 
109 204 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 5:49,5 1:43,4 1:32,6 8,9
21   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
110 50 Mikael Jansson Lidköpings MK C-förare Grupp E VW 5:59,0 1:52,9 1:03,6 9,5
14   Lars Engkvist Lidköpings MK   Golf II  
 
111 53 Stig Anderson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 6:32,1 2:26,0 1:36,7 33,1
15   Arne Davidsson Älvbygdens MK   240  
 
112 210 Rolf Karlsson Arboga SMK Volvo Original C-förare Volvo 6:46,4 2:40,3 2:02,5 14,3
17   Lisbeth Johansson Arboga SMK   244  
Entrant: Team Viby
 
113 23 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 15:19,5 11:13,4 10:35,6 8:33,1
18   Robert Olsson Degerfors RC   944