2010-08-21
Götenerundan
Official final
On SS 2
120 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 107 Eddie Hörbing Laxå MK A-förare 4wd Ford 7:04,4
1   Björn Nilsson MK Ratten   Focus WRC  
Entrant: Torv o Maskin AB
 
2 211 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 7:15,2 10,8 10,8 10,8
2   Pecka Svensson Wäxjö MS   Lancer Evo IX  
 
3 108 Håkan Svensson Fägre MK A-förare 4wd Mitsubishi 7:16,8 12,4 12,4 1,6
3   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
4 110 Jan-Erik Folkesson SMK Örebro A-förare 4wd Mitsubishi 7:26,9 22,5 10,1
4   Marie Andersson Teknis MC   Lancer Evo IX  
Entrant: TEAM NYA ÅKERIET ÖREBRO
 
5 112 Christian Johansson Vara MK A-förare 4wd Subaru 7:30,1 25,7 25,7 3,2
5   Martin Svensson SMK Trollhättan   Impreza  
 
6 58 Leif Peterson Göteborgs MF A-förare 2wd Toyota 7:31,3 26,9 1,2
1   Toni Sundkvist SMK Motala Bil   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
 
7 66 Tom Carlsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:32,5 28,1 1,2 1,2
2   Andreas Andersson MK Ran Askersund   940  
 
8 62 Daniel Hoffmann SMK Linde A-förare 2wd Opel 7:33,0 28,6 1,7 0,5
3   Per-Magnus Ericsson MK Ran Askersund   Corsa  
 
9 111 Bengt Thorsell Skara MK A-förare 4wd Mitsubishi 7:36,6 32,2 32,2 3,6
6   Ida Blomkvist Thorsell Skara MK   Lancer Evo VII  
 
10 114 Anders Kärnede Älvbygdens MK A-förare 4wd Mitsubishi 7:37,2 32,8 32,8 0,6
7   Martin Edlund Älvbygdens MK   Lancer Evo III  
 
11 61 Mikael Ericsson SMK Trollhättan A-förare 2wd VW 7:37,7 33,3 0,5
4   Conny Erixon Kullings MS   Golf III  
 
12 212 Jimmy Olsson Storfors MK A-förare 2wd Volvo 7:38,0 33,6 6,7 0,3
5   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: Körkortskungen i Filipstad
 
13 63 Stefan Wass Vara MK A-förare 2wd Opel 7:42,6 38,2 11,3 4,6
6   Tobias Tobiasson SMK Trollhättan   Kadett  
 
14 69 Leif Persson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:46,1 41,7 14,8 3,5
7   Fredrik Rudmalm Degerfors MK   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
15 81 Daniel Spetzig Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 7:46,3 41,9 0,2
1   Jörgen Hedlund Munkfors MC   940  
 
16 204 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 7:46,7 42,3 15,4 0,4
8   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
17 97 Lars-Eric Fredriksson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 7:48,4 44,0 2,1 1,7
2   Håkan Carlsson Degerfors RC   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
18 60 Kent Persson Säffle MC A-förare 2wd Toyota 7:48,8 44,4 17,5 0,4
9   Stefan Ahl Wäxjö MS   Corolla  
Entrant: MP Maskin o Motor AB
 
19 202 Jan Johansson Fryksdalens MK A-förare 2wd Volvo 7:52,2 47,8 20,9 3,4
10   Niklas Johansson Ryds MK   940  
 
20 82 Hasse Ericsson Kullings MS B-förare 2wd Volvo 7:52,4 48,0 6,1 0,2
3   Benny Larsson Kullings MS   240  
 
21 76 Joakim Larsson Laxå MK A-förare 2wd Volvo 7:53,4 49,0 22,1 1,0
11   Anders Isaksson Laxå MK   240  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
22 74 Björn Beck Åmåls MK A-förare 2wd Ford 7:54,0 49,6 22,7 0,6
12   Jan-Åke Heimer Åmåls MK   Escort  
 
23 95 Jonathan Emanuelsson SMK Trollhättan B-förare 2wd Volvo 7:54,2 49,8 7,9 0,2
4   Emil Eklund Gestrike RT   940  
 
24 209 Mattias Kylander Ludvika MS A-förare 2wd Volvo 7:54,5 50,1 23,2 0,3
13   Christoffer Bäck SMK Hedemora   940  
 
25 75 Jonas Sandgren Falköpings MK A-förare 2wd Opel 7:55,5 51,1 24,2 1,0
14   Urban Fröjd Falköpings MK   Ascona B  
 
26 77 Matti Rajaniemi MK Kopparberg A-förare 2wd Volvo 7:55,9 51,5 24,6 0,4
15   Bo Lundberg Grangärde RRC   242  
 
27 78 Thomas Hegge Alingsås MK A-förare 2wd Volvo 7:56,8 52,4 25,5 0,9
16   Per-Arne Jörlid Borås MK   240  
 
28 84 Daniel Johansson Hagfors MK B-förare 2wd Volvo 7:57,1 52,7 10,8 0,3
5   Suzanne Pedersen Hagfors MK   240  
 
29 206 Sven Åhman Stenungsunds MS A-förare 2wd Volvo 7:58,3 53,9 27,0 1,2
17   Pierre Ellison Säffle MC   242  
 
29 208 Mikael Wiberg Storfors MK C-förare 2wd Volvo 7:58,3 53,9
1   Magnus Nilsson Katrineholms MK   240  
Entrant: KÖRKORTSKUNGEN I FILIPSTAD
 
31 119 Bosse Sundin Dals MK Historiska rallybilar Volvo 7:58,6 54,2 0,3
1   Bertil Karllson Dals MK   242  
 
32 68 Per-Ola Thörnberg Vetlanda RRC A-förare 2wd Volvo 7:58,7 54,3 27,4 0,1
18   Tomas Dahn Vetlanda RRC   940  
 
32 83 Magnus Ericsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 7:58,7 54,3 12,4
6   Jennie Ragnarsson SMK Karlskoga   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
34 71 Johan Nilsson Vara MK A-förare 2wd Volvo 7:59,6 55,2 28,3 0,9
19   Matti Johansson Vara MK   242  
 
35 89 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-förare 2wd Volvo 7:59,8 55,4 13,5 0,2
7   Magnus Lindqvist Laxå MK   242  
 
36 72 Björn Larsson Forshaga MC A-förare 2wd Volvo 7:59,9 55,5 0,1
20   Reine Nyberg Forshaga MC   242  
Entrant: PROMT AB
 
37 86 Stefan Ryberg Forshaga MC B-förare 2wd Volvo 8:01,5 57,1 15,2 1,6
8   Christian Ohlsson Kils Mk-bil   740  
 
38 116 Magnus Johansson Älvbygdens MK C-förare 4wd Mitsubishi 8:01,6 57,2 0,1
1   Roger Lindblad Älvbygdens MK   Lancer Evo VI  
 
38 120 Håkan Larsson Laxå MK Historiska rallybilar Volvo 8:01,6 57,2 3,0
2   Håkan Lindh Laxå MK   242  
 
40 80 Fredrik Hårte Kullings MS B-förare 2wd Volvo 8:04,7 1:00,3 18,4 3,1
9   Benny Holmstrand Kullings MS   242  
 
41 7 Jimmy Wessbo Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:06,0 1:01,6 1,3
1   Lars Johansson Kullings MS   740  
 
42 91 Tommy Häljeskog MK Kopparberg B-förare 2wd Volvo 8:06,5 1:02,1 20,2 0,5
10   Johan Häljeskog MK Kopparberg   242  
 
43 11 Jörgen Sundström Vara MK Volvo Original Elit B Volvo 8:08,1 1:03,7 2,1 1,6
2   Mattias Hallqvist Vara MK   240  
 
44 6 Kristoffer Karlsson Dals MK Volvo Original Elit B Volvo 8:09,5 1:05,1 3,5 1,4
3   Lars Andersson Dals MK   940  
 
45 2 Anders Johansson Kullings MS Volvo Original Elit A Volvo 8:10,3 1:05,9 0,8
1   Peter Andersson Kullings MS   940  
 
46 22 Peter Elg Säffle MC Volvo Original C-förare Volvo 8:10,6 1:06,2 0,3
1   Peter Johansson Säffle MC   242  
 
47 88 Mikael Ljungström Hallsbergs MK B-förare 2wd Volvo 8:10,7 1:06,3 0,1
11   Sivert Svensson Hallsbergs MK   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
48 90 Niclas Åkerland Dals MK B-förare 2wd Volvo 8:11,7 1:07,3 25,4 1,0
12   Rolf Isaksson Dals MK   242  
 
49 100 Mikael Kerttu Stenungsunds MS C-förare 2wd Opel 8:13,3 1:08,9 15,0 1,6
2   Ulf Örnqvist Stenungsunds MS   Corsa  
 
50 98 Jonas Enderlein Stenungsunds MS B-förare 2wd Volvo 8:13,5 1:09,1 27,2 0,2
13   Ronny Johansson Vara MK   242  
 
51 121 Per Gustavsson Kullings MS Historiska rallybilar Volvo 8:13,6 1:09,2 15,0 0,1
3   P-A Nilsson Vara MK   142  
 
52 8 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original Elit B Volvo 8:15,2 1:10,8 9,2 1,6
4   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
53 103 Mattias Sundberg Munkfors MC C-förare 2wd Volvo 8:16,2 1:11,8 17,9 1,0
3   Conny Johansson Munkfors MC   940  
 
54 20 Martin Karlsson Alingsås MK Volvo Original Elit B Volvo 8:16,7 1:12,3 10,7 0,5
5   Christopher Sundberg Falköpings MK   244  
 
55 3 Pär Karlsson Lidköpings MSF Volvo Original Elit A Volvo 8:17,1 1:12,7 6,8 0,4
2   Ulf Axelsson Lidköpings MSF   940  
 
56 10 Dan Rhodin SMK Trollhättan Volvo Original Elit B Volvo 8:18,0 1:13,6 12,0 0,9
6   Erik Larsson Härnösands MK   242  
 
57 85 Richard Herbertsson Kullings MS B-förare 2wd VW 8:18,5 1:14,1 32,2 0,5
14   Marcus Blomqvist Kullings MS   Golf Mk 2  
 
58 16 Henrik Andersson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:19,3 1:14,9 13,3 0,8
7   Svante Stridh Kullings MS   940  
 
59 30 Robert Johansson Göteborgs MF Volvo Original C-förare Volvo 8:20,4 1:16,0 9,8 1,1
2   Johan Kempe Kullings MS   240  
 
60 4 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit A Volvo 8:20,8 1:16,4 10,5 0,4
3   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
60 73 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil A-förare 2wd Ford 8:20,8 1:16,4 49,5
21   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta ST  
 
62 23 Andreas Björkman Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 8:21,6 1:17,2 11,0 0,8
3   Robert Olsson Degerfors RC   944  
 
63 102 Per Wilén Eskilstuna MK C-förare 2wd Suzuki 8:23,4 1:19,0 25,1 1,8
4   Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI  
 
64 12 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original Elit B Volvo 8:24,4 1:20,0 18,4 1,0
8   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
65 37 Johan Lundqvist SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 8:25,1 1:20,7 14,5 0,7
4   Mikael Kullberg SMK Trollhättan   244  
Entrant: www.rallyimport.se
 
66 92 Magnus Johansson Dals MK B-förare 2wd Peugoet 8:25,2 1:20,8 38,9 0,1
15   Håkan Andersson Dals MK   306 S16  
 
67 64 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-förare 2wd Volvo 8:25,3 1:20,9 0,1
22   Christoffer Johnsson-Standar Laxå MK   940  
 
68 9 Knutte Edenholm MK Team Treske Volvo Original Elit B Volvo 8:26,3 1:21,9 20,3 1,0
9   Eric Holgersson Kullings MS   240 GL  
 
69 21 David Pettersson Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 8:27,6 1:23,2 17,0 1,3
5   Kalle Nattsson Falköpings MK   940  
Entrant: Lejtorp Racing
 
70 40 Jan Wigertson Kullings MS B-förare Grupp E Volvo 8:31,4 1:27,0 3,8
1   Marcus Wigertson Kullings MS   740  
 
71 18 Tommy Larsson Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:32,2 1:27,8 26,2 0,8
10   Thomas Larsson Kullings MS   244  
Entrant: www.terrazzo.se
 
72 5 Jan Östlund Munkfors MC Volvo Original Elit A Volvo 8:33,1 1:28,7 22,8 0,9
4   Magnus Eriksson Fryksdalens MK   940  
 
73 207 Joacim Wigertson Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 8:35,5 1:31,1 2,4
1   Christoffer Lund Kullings MS   740  
 
74 17 Mats Johansson Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 8:36,6 1:32,2 30,6 1,1
11   Annette André Göteborgs MF   242  
 
74 44 Tomi Juntunen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 8:36,6 1:32,2 1,1
2   Patrik Nyman Dals MK   Golf Mk 2  
Entrant: High Performance Heads
 
76 106 Krister Dahlberg Kullings MS C-förare 2wd BMW 8:37,2 1:32,8 38,9 0,6
5   Peter Andersson   325 Coupé  
 
77 13 Andreas Westlund Kullings MS Volvo Original Elit B Volvo 8:37,5 1:33,1 31,5 0,3
12   Daniel Westlund Kullings MS   940  
 
78 41 Carl-Magnus Ivarsson Vara MK B-förare Grupp E Saab 8:37,6 1:33,2 6,2 0,1
2   Joakim Eklund Lidköpings MSF   9000  
 
79 29 Daniel Hellstadius Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 8:37,8 1:33,4 27,2 0,2
6   Jonas Bergsander Kullings MS   940  
 
80 36 Jonas Thorsell Falköpings MK Volvo Original C-förare Volvo 8:39,2 1:34,8 28,6 1,4
7   Jens Thorsell Falköpings MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
81 105 Stig Bergqvist Tidaholms MK C-förare 2wd Volvo 8:40,2 1:35,8 41,9 1,0
6   Mats Holmvik Tidaholms MK   242  
 
82 24 Johan Nyman SMK Trollhättan Volvo Original C-förare Volvo 8:40,3 1:35,9 29,7 0,1
8   Klas Ivarsson SMK Trollhättan   244  
 
83 201 Erik Thollén Katrineholms MK C-förare Grupp E VW 8:41,4 1:37,0 5,9 1,1
3   Calle Trainor Katrineholms MK   Golf II  
 
84 104 Harri Mourujärvi Älvbygdens MK C-förare 2wd VW 8:42,8 1:38,4 44,5 1,4
7   Teuvo Majava Älvbygdens MK   Golf GTI  
 
85 93 Fredrik Johansson Säffle MC B-förare 2wd Volvo 8:42,9 1:38,5 56,6 0,1
16   Mikael Magnusson Säffle MC   242  
 
86 25 Kjell Hansson Dals MK Volvo Original C-förare Volvo 8:43,0 1:38,6 32,4 0,1
9   Bo Pedersen Stenungsunds MS   242  
 
87 19 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit B Volvo 8:43,8 1:39,4 37,8 0,8
13   Jörgen Nilsson SMK Karlskoga   940  
 
88 15 Lena Sandelius Göteborgs MF Volvo Original Elit B Volvo 8:44,2 1:39,8 38,2 0,4
14   Erik Ekenberg Göteborgs MF   940  
Entrant: ugil.se
 
89 99 Stefan Grönberg Dals MK B-förare 2wd Opel 8:44,9 1:40,5 58,6 0,7
17   Karl-Olof Olsson Dals MK   Ascona B  
 
90 123 Glenn Egon Ström SMK Trollhättan Historiska rallybilar Volvo 8:46,5 1:42,1 47,9 1,6
4   Carina Christensen SMK Trollhättan   Amazon  
 
91 27 Anders Larsson Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 8:46,6 1:42,2 36,0 0,1
10   Emma Berntsson Stenungsunds MS   244  
 
92 14 Urban Andersson Stenungsunds MS Volvo Original Elit B Volvo 8:47,2 1:42,8 41,2 0,6
15   Christer Andersson Stenungsunds MS   940  
 
93 32 Jocke Johansson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 8:47,8 1:43,4 37,2 0,6
11   Magnus Johansson Götene MK   242  
 
94 55 Conny Andersson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 8:56,8 1:52,4 21,3 9,0
4   Dennis Mård Älvbygdens MK   940  
 
95 51 Cecilia Abrahamsson Kullings MS C-förare Grupp E VW 8:58,5 1:54,1 23,0 1,7
5   Magnus Andersson Kullings MS   Golf  
 
96 42 Carl Örberg SMK Trollhättan B-förare Grupp E Saab 8:58,6 1:54,2 27,2 0,1
3   Eric Hult Kullings MS   99  
 
97 54 Erik Stenberg Kullings MS C-förare Grupp E Volvo 8:59,7 1:55,3 24,2 1,1
6   Annie Hellstadius   940  
 
98 35 Nicklas Gillberg Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:01,8 1:57,4 51,2 2,1
12   Oskar Hedén Kullings MS   242  
 
98 52 Cerry Olsson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 9:01,8 1:57,4 26,3
7   Tommy Andersson Älvbygdens MK   940  
 
100 31 Jonas Kolbert Vara MK Volvo Original C-förare Volvo 9:02,0 1:57,6 51,4 0,2
13   Erik Grek Vara MK   244  
 
101 28 Jessica Hägg Stenungsunds MS Volvo Original C-förare Volvo 9:02,6 1:58,2 0,6
14   Rebecka Stenblom Götene MK   242  
 
102 45 Ulf Hummel Älvbygdens MK C-förare Grupp E VW 9:02,9 1:58,5 27,4 0,3
8   Anne Hummel Älvbygdens MK   Golf 2  
 
103 124 Martin Miles Mariestads MS Historiska rallybilar Volvo 9:05,7 2:01,3 1:07,1 2,8
5   Emma Miles Mariestads MS   142  
 
104 56 Johan Andreasson Vara MK C-förare Grupp E Saab 9:07,6 2:03,2 32,1 1,9
9   Per Andreasson Vara MK   900  
 
105 1 Jesper Ödberg Falköping MK Ungdomsrally Suzuki 9:08,5 2:04,1 0,9
1   Anders Andersson Falköping MK   Swift  
 
106 49 John Hedlund Kinds MK C-förare Grupp E VW 9:09,4 2:05,0 33,9 0,9
10   Andreas Engström   Golf  
 
107 205 Åke Kjellgren V:a Österg. MK A-förare Grupp E Volvo 9:09,6 2:05,2 0,2
1   Tobias Pettersson V:a Österg. MK   740  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
108 48 Johan Westh MK Ratten C-förare Grupp E VW 9:11,6 2:07,2 36,1 2,0
11   Thomas Persson MK Ratten   Golf  
 
109 47 Reine Vitikainen SMK Trollhättan C-förare Grupp E VW 9:12,5 2:08,1 37,0 0,9
12   Johan Wickelgren SMK Trollhättan   Golf Mk2  
Entrant: KRT
 
110 34 Jimmy Karlsson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:15,7 2:11,3 1:05,1 3,2
15   Mikael Karlsson Kullings MS   940  
 
111 38 Mats-Erik Andersson Kullings MS Volvo Original C-förare Volvo 9:17,2 2:12,8 1:06,6 1,5
16   Kai-Ove Andersson Kullings MS   242  
 
112 39 Per-Åke Jonsson MK Trophy Volvo Original C-förare Volvo 9:19,8 2:15,4 1:09,2 2,6
17   Tommie Stjern   242  
 
113 79 Henry Nyberg Karlstad MC Bil A-förare 2wd Suzuki 9:20,4 2:16,0 1:49,1 0,6
23   Torbjörn Jönsson Forshaga MC   Swift Mk 2  
 
114 67 Simon Johansson Hagfors MK A-förare 2wd Volvo 9:20,8 2:16,4 0,4
24   Fredrik Peterson V:a Östergötlands MK   940  
 
115 203 Robin Ågren Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 9:33,9 2:29,5 1:23,3 13,1
18   Rolf Sörensen Degerfors RC   940  
 
116 50 Mikael Jansson Lidköpings MK C-förare Grupp E VW 9:42,0 2:37,6 1:06,5 8,1
13   Lars Engkvist Lidköpings MK   Golf II  
 
117 46 Hans Persson Vara MK C-förare Grupp E Ford 10:12,5 3:08,1 1:37,0 30,5
14   Helena Söderlund Kullings MS   Sierra  
 
118 53 Stig Anderson Älvbygdens MK C-förare Grupp E Volvo 11:11,4 4:07,0 2:35,9 58,9
15   Arne Davidsson Älvbygdens MK   240  
 
119 210 Rolf Karlsson Arboga SMK Volvo Original C-förare Volvo 11:31,7 4:27,3 3:21,1 20,3
19   Lisbeth Johansson Arboga SMK   244  
Entrant: Team Viby
 
120 94 Joakim Blomdahl Kullings MS B-förare 2wd Volvo 16:58,3 9:53,9 5:26,6
18   Kristian Lennartson Kullings MS   242