Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
23 | Björn Adolfsson | KAK Motorsport | A-förare 4wd | Škoda | 5:19 | ||||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
29 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 5:23 | 4 | 4 | 4 | |||
2 | Göran Schönqvist | MK Rimbo | Impreza STi | ||||||||
20 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:27 | 8 | 8 | 4 | |||
3 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
25 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:31 | 12 | 12 | 4 | |||
4 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
17 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:32 | 13 | 13 | 1 | |||
5 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza | ||||||||
24 | Christoffer Jacobsson | Gotlands MF BK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:32 | 13 | 13 | ||||
5 | Emil Eklund | Gestrike RT | Lancer Evo VIII | ||||||||
27 | Herman Wistrand | Skepptuna MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:33 | 14 | 14 | 1 | |||
7 | Fredrik Bellman | Skepptuna MK | Lancer Evo IX | ||||||||
44 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:35 | 16 | 2 | ||||
1 | Lasse Savander | Skepptuna MK | 940 | ||||||||
85 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Škoda | 5:35 | 16 | |||||
1 | Tina Mitakidou | Teknis MK | Octavia WRC | ||||||||
Applicant: ital.sport-forsman motor | |||||||||||
86 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 5:35 | 16 | |||||
1 | Matias Lundin | MK Rimo | GTR 323 | ||||||||
87 | Lars-Olov Forslund | Films MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:36 | 17 | 1 | 1 | |||
3 | Andreas Peters | Films MK | Impreza | ||||||||
18 | Steen Skodborg | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:37 | 18 | 18 | 1 | |||
8 | Olle Björk | Borlänge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
26 | Markus Hällbo | Säters MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:37 | 18 | 18 | ||||
8 | Lars Gustafsson | Hofors MS | Lancer Evo IX | ||||||||
36 | Hans-Åke'Hojjen' Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 5:37 | 18 | 2 | ||||
2 | Håkan Jansson | MK Rimo | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
38 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 5:37 | 18 | 2 | ||||
2 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
68 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:38 | 19 | 3 | 1 | |||
4 | Joakim Lindell | Almunge MK | 940 | ||||||||
32 | Björn Gustafsson | Haninge MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:39 | 20 | 20 | 1 | |||
10 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Impeza WRX STi | ||||||||
39 | Tommy Högström | MK Rimo | A-förare 2wd | Opel | 5:40 | 21 | 5 | 1 | |||
5 | Mats Jägerhult | Vallentuna MK | Corsa B | ||||||||
Applicant: J:SON Mark o Maskin AB | |||||||||||
37 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:41 | 22 | 6 | 1 | |||
6 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Tractive AB | |||||||||||
62 | Fredrik Dannevall | Nollåtta MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:41 | 22 | 6 | ||||
6 | Magnus Ohlsson | Skillingaryd MK | 940 | ||||||||
Applicant: Råsafors Elkraft AB | |||||||||||
89 | Erik Davidsson | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 5:41 | 22 | |||||
1 | Annette Åhman | Almunge MK | Corsa | ||||||||
94 | Alexander Jansson | Börje SK | B-förare 2wd | Volvo | 5:41 | 22 | |||||
1 | Niklas Lundkvist | Eskilstuna MK | 240 | ||||||||
35 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 5:42 | 23 | 7 | 1 | |||
8 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
48 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:42 | 23 | 7 | ||||
8 | Anders Liljedal | Sandvikens MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: SOLKEM AB | |||||||||||
65 | Håkan Süld | Östhammars MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:42 | 23 | 7 | ||||
8 | Johnnie Fredriksson | Östhammars MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
43 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:43 | 24 | 8 | 1 | |||
11 | Carolin Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
33 | Michael Holmgren | Gnesta MK | A-förare 4wd | Audi | 5:44 | 25 | 25 | 1 | |||
11 | Lukas Åkeson | Gnesta MK | Quattro S2 | ||||||||
40 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 5:44 | 25 | 9 | ||||
12 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
92 | Kalle Barfeld | Nollåtta MK | B-förare 2wd | Ford | 5:44 | 25 | 3 | ||||
3 | Patric Åkerblom | MK Team V8 | Fiesta Grupp A | ||||||||
110 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:44 | 25 | |||||
3 | Jan Ramsell | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
53 | Simon Johansson | Hagfors MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:45 | 26 | 10 | 1 | |||
13 | Fredrik Peterson | V:a Östergötlands MK | 940 | ||||||||
42 | Håkan Långkvist | Fagersta MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:47 | 28 | 12 | 2 | |||
14 | Martin Östmark | Kolsva MS | 240 | ||||||||
Applicant: Erikslund Åkeri AB | |||||||||||
103 | Daniel Johansson | Hagfors MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:47 | 28 | 6 | ||||
5 | Jonas Holm | Laxå MK | 240 | ||||||||
66 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 5:48 | 29 | 13 | 1 | |||
15 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
95 | Hans Jansson | MK Rimo | B-förare 2wd | Volvo | 5:48 | 29 | 7 | ||||
6 | Roine Andersson | SMK Uppsala | 940 | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
108 | Viktor Björkdahl | Gotlands MF BK | B-förare 2wd | Ford | 5:48 | 29 | 7 | ||||
6 | Anna Marions | Gotlands MF BK | Escort | ||||||||
90 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | B-förare 2wd | VW | 5:49 | 30 | 8 | 1 | |||
8 | Lars-Olof Persson | Järbo MK | Golf III | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
51 | Fredrik Eriksson | Katrineholms MK | A-förare 2wd | VW | 5:50 | 31 | 15 | 1 | |||
16 | Daniel Edorsson | Katrineholms MK | Golf | ||||||||
54 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:50 | 31 | 15 | ||||
16 | Erik Lindqvist | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
Applicant: BlästerMäster | |||||||||||
56 | Joakim Larsson | Laxå MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:50 | 31 | 15 | ||||
16 | Anders Isaksson | Laxå MK | 240 | ||||||||
Applicant: Däckverkstan i Nora | |||||||||||
83 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:50 | 31 | 15 | ||||
4 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza | ||||||||
Applicant: JRM Racing AB | |||||||||||
91 | Jens Branteström | Rasbo MK | B-förare 2wd | Opel | 5:50 | 31 | 9 | ||||
9 | Per Christensen | Rasbo MK | Astra | ||||||||
Applicant: Bärgning oTransport i Uppsala AB | |||||||||||
47 | Patrik Westerlund | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 5:51 | 32 | 16 | 1 | |||
19 | Thomas Åkelid | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: Team Lumek Motorsport | |||||||||||
77 | Tom Axelsson | Almunge MK | A-förare Appendix K | Ford | 5:51 | 32 | |||||
1 | Tony Jansson | Almunge MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
151 | Patrik Åhman | Almunge MK | C-förare 2wd | VW | 5:51 | 32 | |||||
1 | Pontus Åhman | Almunge MK | Golf Mk1 | ||||||||
61 | Torbjörn Jansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:52 | 33 | 17 | 1 | |||
20 | Marcus Stafberg | Almunge MK | Corsa | ||||||||
84 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:52 | 33 | 17 | ||||
5 | Thomas Lindvall | Nollåtta MK | Lancer | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
100 | Fredrik Holm | Almunge MK | B-förare 2wd | Opel | 5:52 | 33 | 11 | ||||
10 | Fredrik Olsson | Almunge MK | Kadett GSI 8v | ||||||||
34 | Carl Samzelius | Gotlands Mf:s Bilklubb | A-förare 4wd | Subaru | 5:53 | 34 | 34 | 1 | |||
12 | Josie Svensson | Gotlands Mf:s Bilklubb | Impreza | ||||||||
49 | Håkan Björkman | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:53 | 34 | 18 | ||||
21 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Aluline Racing Team | |||||||||||
50 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:53 | 34 | 18 | ||||
21 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett GSI | ||||||||
52 | Tobias Johansson | Almunge MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:55 | 36 | 20 | 2 | |||
23 | Henric Wengrud | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: lejtorp racing | |||||||||||
98 | Tobias Pettersson | Fredriksbergs MK | B-förare 2wd | Opel | 5:55 | 36 | 14 | ||||
11 | Andreas Willhelmsson | Fredriksbergs MK | Ascona B | ||||||||
134 | Tony Johansson | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mitsubishi | 5:55 | 36 | |||||
1 | Nicklas Edvardsson | Taxinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
147 | Alf Sandqvist | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:55 | 36 | 4 | ||||
2 | Christer Sandqvist | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
57 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Opel | 5:56 | 37 | 21 | 1 | |||
24 | Conny Jansson | Vallentuna MK | Corsa 1.6 | ||||||||
69 | Tomas Olsson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:56 | 37 | 21 | ||||
24 | Monica Hanning | Almunge MK | Astra | ||||||||
Applicant: BILAM AB | |||||||||||
72 | Dick Larsson | Rasbo MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:56 | 37 | |||||
1 | Jessica Larsson | Rasbo MK | 240 | ||||||||
73 | Stefan Eriksson | Hofors MS | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 5:57 | 38 | 1 | 1 | |||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam Torsåker | |||||||||||
106 | Mikael Olsson | Gotlands MF Bilklubb | B-förare 2wd | Ford | 5:58 | 39 | 17 | 1 | |||
12 | Anders Söderberg | Gotlands MF Bilklubb | Escort | ||||||||
45 | Tobbe Pettersson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 5:59 | 40 | 24 | 1 | |||
26 | Andreas Lundström | Gotlands MF | 940 | ||||||||
202 | Niklas Östmark | Kolsva MS | Volvo Original Elit A / N2 | Suzuki | 5:59 | 40 | 3 | ||||
3 | Caroline Östmark | Kolsva MS | Swift | ||||||||
Applicant: Östmarks Bildemontering o Service AB | |||||||||||
141 | Markus Nyberg | Säters MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:59 | 40 | 8 | ||||
3 | Jerker Berglund | SMK Dala | 240 | ||||||||
55 | Anders Hultberg | Gotlands MF | A-förare 2wd | Ford | 6:00 | 41 | 25 | 1 | |||
27 | Linda Marions | Gotlands MF | Escort | ||||||||
67 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 6:00 | 41 | 25 | ||||
27 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
60 | Kjell Friberg | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Opel | 6:01 | 42 | 26 | 1 | |||
29 | Danne Pettersson | Enköpings MK | Corsa | ||||||||
93 | Dick Jansson | Idkerbergets MK | B-förare 2wd | VW | 6:01 | 42 | 20 | ||||
13 | Alexander Famme | Idkerbergets MK | Golf Mkii | ||||||||
Applicant: Jon Johanssons Åkeri AB | |||||||||||
58 | Kristian Berglind | Borlänge MK | A-förare 2wd | Opel | 6:02 | 43 | 27 | 1 | |||
30 | Joakim Brindbergs | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
71 | Ingemar Thelander | SMK Gävle | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 6:02 | 43 | 6 | ||||
4 | Jörgen Mattsson | SMK Gävle | 940 | ||||||||
158 | Christopher Tottie | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:02 | 43 | |||||
1 | Calle Fincken | Värmdö MK | 940 | ||||||||
74 | Ulrik Fredriksson | Haninge MK | Volvo Original Elit A / N2 | Volvo | 6:03 | 44 | 7 | 1 | |||
5 | Mikael Ståhl | Haninge MK | 940 | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
75 | Johan Bengtsson | Norbergs MC | Volvo Original Elit A / N2 | Suzuki | 6:03 | 44 | 7 | ||||
5 | Christer Berg | Norbergs MC | Swift | ||||||||
88 | Nicklas Andersson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 6:04 | 45 | 29 | 1 | |||
6 | Mikael Savela | Stockholms BK | Impreza | ||||||||
102 | Elias Björkdahl | Gotlands MF | B-förare 2wd | Volvo | 6:04 | 45 | 23 | ||||
14 | Håkan Marions | Gotlands MF | 244 | ||||||||
112 | Karl Sundborger | Mälaröarnas MK | B-förare 2wd | Volvo | 6:04 | 45 | 23 | ||||
14 | Terese Lundberg | Mälaröarnas MK | 242 | ||||||||
121 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:04 | 45 | |||||
1 | Bo Lindgren | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
101 | Anton Eriksson | SMK Sundsvall | B-förare 2wd | Ford | 6:05 | 46 | 24 | 1 | |||
16 | Jim Hjerpe | Säters MK | Fiesta ST | ||||||||
104 | Morgan Hedqvist | Hedesunda MK | B-förare 2wd | Opel | 6:05 | 46 | 24 | ||||
16 | Jan Henrik Larspers | Hedesunda MK | Manta B 2.4 | ||||||||
113 | Michel Brundin | Almunge MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:06 | 47 | 2 | 1 | |||
2 | Emil Martinsen | Almunge MK | 940 | ||||||||
115 | Marcus Johansson | Fredriksbergs MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:06 | 47 | 2 | ||||
2 | Jessica Johansson | Fredriksbergs MK | 240 | ||||||||
Applicant: Åhls bildelar AB | |||||||||||
201 | Robert Tillaeus | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Opel | 6:07 | 48 | 32 | 1 | |||
31 | Lars Carlmark | MK Rimo | Manta | ||||||||
144 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 6:07 | 48 | 16 | ||||
4 | Ola Wallmo | MK Orion | Ascona B | ||||||||
114 | Robert Nordin | MK Rimo | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:08 | 49 | 4 | 1 | |||
4 | Gustav Holmdahl | SMK Linde | 940 | ||||||||
149 | Tommy Bergman | Gotlands Mf:s Bilklubb | C-förare 2wd | Opel | 6:08 | 49 | 17 | ||||
5 | Putte Bogren | Gotlands Mf:s Bilklubb | Ascona B | ||||||||
146 | Fredrik Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 6:09 | 50 | 18 | 1 | |||
6 | Fredrik Andersson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
165 | Stig Carlsson | Skepptuna MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:09 | 50 | |||||
1 | Björn Engblom | Skepptuna MK | 142 S | ||||||||
78 | Sven Stors | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Opel | 6:11 | 52 | 20 | 2 | |||
2 | Glenn Stors | Danderyds MF | Ascona A | ||||||||
Applicant: Storstockholms Bärgningstjänst AB | |||||||||||
99 | Mikael Westling | Borlänge MK | B-förare 2wd | Opel | 6:11 | 52 | 30 | ||||
18 | Fredrik Prosén | Borlänge MK | Kadett GSI | ||||||||
118 | Andreas Johnsson | SMK Nyköping | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:11 | 52 | 7 | ||||
5 | Magnus Johnsson | SMK Nyköping | 244 | ||||||||
145 | Christer Carlström | Mälaröarnas MK | C-förare 2wd | Opel | 6:12 | 53 | 21 | 1 | |||
7 | Mattias Carlström | Mälaröarnas MK | Kadett GT/E | ||||||||
76 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | A-förare Appendix K | Saab | 6:13 | 54 | 22 | 1 | |||
3 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
Applicant: Rally Tean Olsbergs | |||||||||||
137 | Martin Holmgren | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mazda | 6:13 | 54 | 18 | ||||
2 | Lina Holmgren | Rasbo MK | 323 | ||||||||
117 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:14 | 55 | 10 | 1 | |||
6 | Johan Thelin | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
153 | Andreas Björkman | Degerfors RC | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:15 | 56 | 13 | 1 | |||
2 | Robert Olsson | 944 | |||||||||
174 | Andreas Norrby | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | Ford | 6:15 | 56 | |||||
1 | Tobias Steen | Gotlands MF BK | Escort | ||||||||
81 | Henric Jacobsson | Gotlands MF BK | A-förare Grupp E | Volvo | 6:16 | 57 | 1 | ||||
1 | Björn Staaf | Katrineholms MK | 940 | ||||||||
152 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:16 | 57 | 14 | ||||
3 | Hampus Hjort | Värmdö MK | 940 | ||||||||
Applicant: Värmdö Motorteknik | |||||||||||
176 | Pär Hedström | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 6:16 | 57 | 1 | ||||
2 | Lars Hedström | Almunge MK | Golf | ||||||||
154 | Torbjörn Karlsson | Rasbo MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:17 | 58 | 15 | 1 | |||
4 | Matilda Karlsson | Rasbo MK | 940 | ||||||||
107 | Peter Flink | Teknis MC | B-förare 2wd | Ford | 6:18 | 59 | 37 | 1 | |||
19 | Anders Flodman | Teknis MC | Escort RS 2000 | ||||||||
150 | Torbjörn Zetterlund | Vallentuna MK | C-förare 2wd | Opel | 6:18 | 59 | 27 | ||||
8 | Per-Olof Brunell | Vallentuna MK | Kadett | ||||||||
167 | Håkan Stålberg | Waxholms MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:18 | 59 | 9 | ||||
2 | Anton Stålberg | Waxholms MK | Amazon | ||||||||
122 | Janne Liljegren | Värmdö MK | Volvo Original Elit B / N2 | Suzuki | 6:19 | 1:00 | 1 | ||||
7 | Rickard Tillberg | Värmdö MK | GTI Mk1 | ||||||||
128 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | B-förare Grupp E | VW | 6:19 | 1:00 | |||||
1 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
129 | Stefan Svensson | Gotlands MF BK | B-förare Grupp E | Volvo | 6:19 | 1:00 | |||||
1 | Kalle Malmberg | Gotlands MF BK | 940 | ||||||||
119 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:20 | 1:01 | 16 | 1 | |||
8 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
123 | Tommy Ohlsson | Skepptuna MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:21 | 1:02 | 17 | 1 | |||
9 | Joel Hjelm | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
Applicant: lft racing team | |||||||||||
168 | Alex Nagy | Huddinge MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:21 | 1:02 | 12 | ||||
3 | Lasse Persson | Stockholms Bilklubb | 142 | ||||||||
127 | Jörgen Einar | Skepptuna MK | B-förare Appendix K | Volvo | 6:22 | 1:03 | 1 | ||||
1 | Magnus Dufav | Skepptuna MK | P1800e | ||||||||
Applicant: LFTracing team | |||||||||||
130 | Andreas Prepula | Småbacka MK | B-förare Grupp E | Mazda | 6:22 | 1:03 | 3 | ||||
3 | Jari Mattus | Småbacka MK | 323 | ||||||||
139 | Rickard Ekblom | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:22 | 1:03 | 31 | ||||
9 | Håkan Ehrsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
140 | Mario Fincken | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:22 | 1:03 | 31 | ||||
9 | Tobias Lis | Värmdö MK | 242 | ||||||||
120 | Torbjörn Westerdahl | Katrineholms MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:24 | 1:05 | 20 | 2 | |||
10 | Magnus Johansson | Katrineholm MK | 244 | ||||||||
126 | Gunnar Asplund | Vallentuna MK | B-förare Appendix K | Volvo | 6:24 | 1:05 | 2 | ||||
2 | Olle Asplund | Vallentuna MK | Amazon | ||||||||
132 | Kjelle Ekström | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | Saab | 6:24 | 1:05 | 5 | ||||
4 | Nils Bertil Karlsson | MK Rimo | 99 | ||||||||
138 | Stefan Eklund | Mälaröarnas MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:24 | 1:05 | 33 | ||||
11 | Johanna Eklund | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
12 | Mattias Engvall | SMK Gävle | Ungdomsrally | VW | 6:25 | 1:06 | 1 | ||||
1 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Golf 2 | ||||||||
15 | Andreas Broberg | Nollåtta MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:25 | 1:06 | |||||
1 | Christer Broberg | Nollåtta MK | 240 | ||||||||
156 | Tomas Åkerlund | MK Rimo | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:25 | 1:06 | 23 | ||||
5 | Henrik Jonsson | MK Rimo | 242 | ||||||||
79 | Karl-Bertil Ling | Kolsva MS | A-förare Appendix K | Opel | 6:26 | 1:07 | 35 | 1 | |||
4 | Jan Nilsson | Kolsva MS | Rekord Sprint | ||||||||
97 | Mats Lundqvist | Sams | B-förare 2wd | Opel | 6:26 | 1:07 | 45 | ||||
20 | Jaakko Peltola | Sams | Ascona B | ||||||||
Applicant: Bil o däck i Stallarholmen | |||||||||||
131 | Ricardo Hillesjö | Haninge MK | B-förare Grupp E | VW | 6:27 | 1:08 | 8 | 1 | |||
5 | Björn Roos | Haninge MK | Golf GT | ||||||||
82 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | VW | 6:29 | 1:10 | 13 | 2 | |||
2 | Therese Brodin | Skepptuna MK | Golf | ||||||||
178 | Tobias Hillbom | Films MK | C-förare Grupp E | Saab | 6:30 | 1:11 | 15 | 1 | |||
3 | Roger Hillbom | Films MK | 99 | ||||||||
173 | Anders Hallenbring | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | VW | 6:31 | 1:12 | 16 | 1 | |||
4 | Chorina Stenfeldt | Gotlands MF BK | Golf GT | ||||||||
161 | Gerhard Eklund | Örsundsbro MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:32 | 1:13 | 30 | 1 | |||
6 | Johan Port | 244 | |||||||||
166 | Dennis Lindholm | 08 MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:32 | 1:13 | 23 | ||||
4 | Anders Lindholm | 08 MK | Amazon | ||||||||
Applicant: MECA Hoffsten Motor AB | |||||||||||
170 | Lennart Stocker | Värmdö MK | C-förare Appendix K | Opel | 6:32 | 1:13 | 23 | ||||
4 | Lars Fyrby | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
180 | Daniel Andersson | Rasbo MK | C-förare Grupp E | VW | 6:33 | 1:14 | 18 | 1 | |||
5 | Henrik Andersson | Rasbo MK | Golf | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
70 | Peder Randonius | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Saab | 6:34 | 1:15 | 59 | 1 | |||
32 | Anne Randonius | Vallentuna MK | 9:3 Et | ||||||||
124 | Conny Larsson | Mälaröarnas MK | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:35 | 1:16 | 31 | 1 | |||
11 | Dan Gustafsson | Mälaröarnas MK | 242 GT | ||||||||
159 | Stefan Bergendahl | Haninge MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:38 | 1:19 | 36 | 3 | |||
7 | Tomas Groth | 08 MK | 940 | ||||||||
169 | Bo Alm | MK Rimo | C-förare Appendix K | Opel | 6:40 | 1:21 | 31 | 2 | |||
6 | Jan Sundgren | Almunge MK | Kadett Ralley 2,0 | ||||||||
14 | Patrik Jacobsson | Östhammars MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:41 | 1:22 | 16 | 1 | |||
3 | Samuel Gunnarsson | Rasbo MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
172 | Janne Nilsson | Gotlands MF BK | C-förare Grupp E | Volvo | 6:43 | 1:24 | 28 | 2 | |||
6 | Jimmie Krusell | Gotlands MF BK | 740 | ||||||||
157 | Leif Nilsson | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 6:51 | 1:32 | 49 | 8 | |||
8 | Mikael Friberg | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
16 | Jerry Hellund | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:53 | 1:34 | 28 | 2 | |||
4 | Kjell Hellund | Mälaröarnas MK | 240 | ||||||||
133 | Kenneth Karlsson | Skepptuna MK | B-förare Grupp E | VW | 6:53 | 1:34 | 34 | ||||
6 | Kjell Eriksson | Skepptuna MK | Golf GT | ||||||||
181 | Lennart Bohm | Huddinge MK | C-förare Grupp E | Toyota | 6:53 | 1:34 | 38 | ||||
7 | Kjell Carlsson | Huddinge MK | Starlet | ||||||||
116 | Jonas Thunberg | Degerfors RC | Volvo Original Elit B / N2 | Volvo | 6:56 | 1:37 | 52 | 3 | |||
12 | Patrick Savinainen | Degerfors RC | 940 | ||||||||
177 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 6:59 | 1:40 | 44 | 3 | |||
8 | Maiju Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
163 | Magnus Grönqvist | SMK Märsta | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:04 | 1:45 | 1:02 | 5 | |||
9 | Sören Grönqvist | SMK Märsta | 242 | ||||||||
162 | Kåre Lekebjer | Mälaröarnas MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:07 | 1:48 | 1:05 | 3 | |||
10 | Ola Lekebjer | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
160 | Pär Lodén | Vallentuna MK | Volvo Original C-förare / N2 | Volvo | 7:15 | 1:56 | 1:13 | 8 | |||
11 | Jörgen Nyström | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
171 | Gunnar Dackevall | KAK | C-förare Appendix K | Alfa Romeo | 7:19 | 2:00 | 1:10 | 4 | |||
7 | Matilda Dackevall | KAK | Giulia Sprint GT | ||||||||
80 | Fredrik Ekendahl | Mälaröarnas MK | A-förare Appendix K | Saab | 11:14 | 5:55 | 5:23 | 3:55 | |||
5 | Peter Svensson | Mälaröarnas MK | Sport | ||||||||
Applicant: Team Ergo Nordic | |||||||||||
63 | Mikael Gustavsson | Degerfors RC | A-förare 2wd | Volvo | 12:29 | 7:10 | 6:54 | 1:15 | |||
33 | Stefan Gustavsson | Degerfors RC | 242 | ||||||||
175 | Niclas Jägerhult | Vallentuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 17:40 | 12:21 | 11:25 | 5:11 | |||
9 | Stefan Jägerhult | Vallentuna MK | Kadett | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |