Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
104 | Tommy Högström | MK Rimo | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:15 | ||||||
1 | Nils Bertil Karlsson | Corsa B | |||||||||
Applicant: J:SON MARK o MASKIN AB | |||||||||||
78 | Erik Davidsson | Almunge MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:18 | 3 | 3 | 3 | |||
2 | Emil Martinsen | Almunge MK | Corsa | ||||||||
71 | Peter Holmberg | Films MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Ford | 4:21 | 6 | 6 | 3 | |||
3 | Peter Ericsson | Films MK | Cosworth | ||||||||
80 | Torbjörn Jansson | Almunge MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:21 | 6 | 6 | ||||
3 | Marcus Stafberg | Almunge MK | Corsa B | ||||||||
77 | Jens Branteström | Rasbo MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:25 | 10 | 10 | 4 | |||
5 | Simon Branteström | Rasbo MK | Astra GSI | ||||||||
2 | Tony Johansson | Rasbo MK | C-förare 4wd | Mitsubishi | 4:26 | 11 | 1 | ||||
1 | Johnny Björk | Rasbo MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: J:son Mark och Maskin AB | |||||||||||
75 | Anders Eriksson | MK Rimo | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:26 | 11 | 11 | ||||
6 | Kim Koivio | Stockholms BK | Corsa B | ||||||||
69 | Håkan Eriksson | Örsundsbro MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Mazda | 4:30 | 15 | 15 | 4 | |||
7 | Catarina Gustavson | Örsundsbro MK | 323 Blå | ||||||||
53 | Erik Uppsäll | Skepptuna MK | Grupp H 66-74/App. K | Saab | 4:31 | 16 | 1 | ||||
1 | Sören Dahlin | Huddinge MK | 96 V4 | ||||||||
81 | Tobias Johansson | Almunge MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:31 | 16 | 16 | ||||
8 | Marcus Wengrud | Almunge MK | 240 | ||||||||
Applicant: lejtorp racing | |||||||||||
74 | Gunnar Bergqvist | Vallentuna MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Mazda | 4:33 | 18 | 18 | 2 | |||
9 | Peter Lippig | Vallentuna MK | 323 4wd | ||||||||
86 | Roine Berlin | Almunge MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:34 | 19 | 19 | 1 | |||
10 | Christian Ohlsson | Almunge MK | 242 | ||||||||
Applicant: A.R.C. motorsport | |||||||||||
79 | Alexander Jansson | Börje SK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:36 | 21 | 21 | 2 | |||
11 | Katarina Nord | 240 | |||||||||
82 | Jocke Ivarsson | Emådalens MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Nissan | 4:36 | 21 | 21 | ||||
11 | Kim Nilsson | Skutskärs MS | Sunny | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
88 | Erik Wallin | Skepptuna MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:36 | 21 | 21 | ||||
11 | Jan 'Ragge' Ramsell | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
51 | Mats Thorszelius | Uppsala MK | Grupp H 66-74/App. K | Opel | 4:37 | 22 | 6 | 1 | |||
2 | Peter Johansson | Uppsala MK | Ascona | ||||||||
63 | Esko Junttila | SMK Hedemora | Grupp H 66-74/App. K | Saab | 4:38 | 23 | 7 | 1 | |||
3 | Lars Lindgren | SMK Hedemora | V4 | ||||||||
Applicant: ABS Motorsport | |||||||||||
87 | Nicklas Karlsson | MK Rimo | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:38 | 23 | 23 | ||||
14 | Jonas Åkerlund | MK Rimo | 240 | ||||||||
52 | Anders Olsson | Waxholms MK | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 4:43 | 28 | 12 | 5 | |||
4 | Kurt Ljung | Skepptuna MK | 142 | ||||||||
21 | Erik Budda Wigren | Järbo MK | C-förare 2wd | Volvo | 4:44 | 29 | 1 | ||||
1 | Tommy Olsson | Gestrike RT | 740 | ||||||||
50 | Mats Myrsell | SMK Hedemora | Grupp H 66-74/App. K | Porsche | 4:44 | 29 | 13 | ||||
5 | Sven Arne Karlsson | SMK Hedemora | 911 Carrera RS | ||||||||
Applicant: ABS MOTORSPORT AB | |||||||||||
10 | Peter Eriksson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Toyota | 4:45 | 30 | 1 | 1 | |||
2 | Stefan Pettersson | Rasbo MK | Corolla GT | ||||||||
Applicant: hälsingekött ab | |||||||||||
103 | Robin Friberg | Ludvika MS | C-förare Volvo Original/N2 | Suzuki | 4:45 | 30 | |||||
1 | Jim Hjerpe | Säters MK | Swift | ||||||||
54 | Pelle Klerehag | Waxholms MK | Grupp H 66-74/App. K | Opel | 4:45 | 30 | 14 | ||||
6 | Lasse Karlsson | Waxholms MK | Ascona | ||||||||
3 | Alf Sandqvist | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Volvo | 4:46 | 31 | 2 | 1 | |||
3 | Christer Sandquist | 240 | |||||||||
56 | Tom Axelsson | Almunge MK | Grupp H 66-74/App. K | Ford | 4:46 | 31 | 15 | ||||
7 | Peter Skog | Rasbo MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
19 | Patrik Åhman | Almunge MK | C-förare 2wd | VW | 4:48 | 33 | 4 | 2 | |||
4 | Pontus Åhman | Almunge MK | Golf 1 | ||||||||
49 | Peter Rådén | Taxinge MK | Grupp H 66-74/App. K | Opel | 4:48 | 33 | 17 | ||||
8 | Conny Rådén | Taxinge MK | Ascona A | ||||||||
8 | Mattias Henriksson | Järbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:49 | 34 | 5 | 1 | |||
5 | Daniel Larsson | Järbo MK | Ascona B | ||||||||
11 | Magnus Pörschke | Kolsva MS | C-förare 2wd | Opel | 4:49 | 34 | 5 | ||||
5 | Henrik Hallin | Rasbo MK | Ascona B 2.0 | ||||||||
12 | Torbjörn Zetterlund | Vallentuna MK | C-förare 2wd | Opel | 4:49 | 34 | 5 | ||||
5 | Per-Olof Brunell | Vallentuna MK | Kadett GSI | ||||||||
57 | Tomas Ericsson | Films MK | Grupp H 66-74/App. K | Saab | 4:50 | 35 | 19 | 1 | |||
9 | Henrik Andersén | Films MK | V4 | ||||||||
93 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | VW | 4:50 | 35 | 35 | ||||
15 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
5 | Gunnar Olars | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:51 | 36 | 7 | 1 | |||
8 | Fredrik Engvall | Kadett GTE | |||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
4 | Gunnar Holstein | MK Rimo | C-förare 2wd | Opel | 4:52 | 37 | 1 | ||||
9 | Markus Holstein | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
1 | Stefan Larsson | Films MK | C-förare 4wd | Mazda | 4:54 | 39 | 28 | 2 | |||
2 | Tobias Åström | 323 GTR | |||||||||
25 | Kent Nilsson | Vallentuna MK | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 4:54 | 39 | 9 | ||||
2 | Mikael Moell | Vallentuna MK | 244 | ||||||||
59 | Lars Löfqvist | SMK Tierp | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 4:54 | 39 | 23 | ||||
10 | Petter Löfqvist | SMK Tierp | 142 | ||||||||
72 | Ulf Backlund | Rimo MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Toyota | 4:54 | 39 | 39 | ||||
16 | Jens Karlsson | Rimo MK | Celica | ||||||||
94 | Anders Jonsson | MK Rimo | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Saab | 4:54 | 39 | 39 | ||||
16 | Linda Jonsson | MK Rimo | 99 | ||||||||
64 | Christer Adolfsson | Haninge MK | Grupp H 66-74/App. K | Opel | 4:57 | 42 | 26 | 3 | |||
11 | Jenny Lindståhl | Haninge MK | Ascona | ||||||||
68 | Bo Alm | MK Rimo | Grupp H 66-74/App. K | Opel | 4:57 | 42 | 26 | ||||
11 | Jan Sundgren | Almunge MK | Kadett GTE | ||||||||
6 | Patrik Eriksson | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 4:58 | 43 | 14 | 1 | |||
10 | Andreas Eriksson | MK Orion | Ascona B | ||||||||
22 | Torbjörn Karlsson | Rasbo MK | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 4:58 | 43 | 13 | ||||
3 | Jack Wahlquist | Rasbo MK | 944 | ||||||||
101 | Nils-Olov Bäckström | Sandvikens MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 4:58 | 43 | 43 | ||||
18 | Jan Pettersson | Sandvikens MK | Astra OPC | ||||||||
92 | Christian Åhr | Rasbo MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Volvo | 4:59 | 44 | 44 | 1 | |||
19 | Jocke Arvidsson | Börje SK Motor | 240 | ||||||||
16 | Krister Andersson | MK Orion | C-förare 2wd | VW | 5:01 | 46 | 17 | 2 | |||
11 | Niklas Johansson | MK Orion | Golf | ||||||||
24 | Gerhard Eklund | Örsundsbro MK | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 5:01 | 46 | 16 | ||||
4 | Eric Lindahl | Rasbo MK | 244 | ||||||||
27 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 5:02 | 47 | 17 | 1 | |||
5 | Hampus Hjort | Värmdö MK | 940 | ||||||||
Applicant: Värmdö Motorteknik | |||||||||||
28 | Tomas Åkerlund | MK Rimo | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 5:02 | 47 | |||||
5 | Tomas Henriksson | MK Rimo | 240 | ||||||||
13 | Ingvar Strandberg | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Opel | 5:03 | 48 | 19 | 1 | |||
12 | Reine Laestander | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
58 | Gunnar Asplund | Vallentuna MK | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 5:03 | 48 | 32 | ||||
13 | Olle Asplund | Vallentuna MK | Amazon | ||||||||
60 | Karl-Olov Ölmin | Skepptuna | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 5:03 | 48 | 32 | ||||
13 | Anders Jansson | Skepptuna MK | Amazon | ||||||||
90 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 5:04 | 49 | 49 | 1 | |||
20 | Gunnar Karlsson | SMK Uppsala | Manta | ||||||||
65 | Stefan Gustavsson | Almunge MK | Grupp H 66-74/App. K | Saab | 5:05 | 50 | 34 | 1 | |||
15 | Tommy Eriksson | Almunge MK | 96 | ||||||||
23 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-förare Volvo Original/N2 | Volvo | 5:06 | 51 | 21 | 1 | |||
7 | Oläsligt | MK Orion | 244 | ||||||||
20 | Pelle Lundqvist | Almunge MK | C-förare 2wd | Opel | 5:08 | 53 | 24 | 2 | |||
13 | Joel Ohlsson | Almunge MK | Kadett GSI | ||||||||
35 | Manne Hermansson | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 5:10 | 55 | 2 | ||||
1 | Gustav Hermansson | Almunge MK | Golf | ||||||||
29 | Danny Mattsson | Rasbo MK | C-förare Volvo Original/N2 | Suzuki | 5:11 | 56 | 26 | 1 | |||
8 | Henrik Pettersson | Rasbo MK | Swift GTI | ||||||||
61 | Bengt Lundquist | Rasbo MK | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 5:11 | 56 | 40 | ||||
16 | Patrik Lundqvist | Rasbo MK | Amazon | ||||||||
33 | Fredrik Byrevik | Films MK | C-förare Grupp E | Citroën | 5:12 | 57 | 2 | 1 | |||
2 | Jonas Byrevik | Films MK | BX | ||||||||
95 | Kenneth Karlsson | Skepptuna MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | VW | 5:12 | 57 | 57 | ||||
21 | Leif-Erik Karlsson | Skepptuna MK | Golf GT | ||||||||
41 | Daniel Andersson | Rasbo MK | C-förare Grupp E | VW | 5:14 | 59 | 4 | 2 | |||
3 | Mikael Andersson | Rasbo MK | Golf | ||||||||
Applicant: Wennmans Bilplåt AB | |||||||||||
73 | Anders Nystedt | Vallentuna MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Nissan | 5:14 | 59 | 59 | ||||
22 | Jonas Wennberg | Vallentuna MK | GTI-R | ||||||||
14 | Carolina Jurå | SMK Uppsala | C-förare 2wd | Opel | 5:19 | 1:04 | 35 | 5 | |||
14 | Dan Jurå | SMK Uppsala | Ascona B 2.0 | ||||||||
34 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 5:19 | 1:04 | 9 | ||||
4 | Maiju Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
15 | Mario Fincken | Värmdö MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:20 | 1:05 | 36 | 1 | |||
15 | Tobias Lis | Värmdö MK | 242 | ||||||||
18 | Niklas Westerman | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 5:20 | 1:05 | 36 | ||||
15 | Mike Westerman | Rasbo MK | Ascona B | ||||||||
36 | Niclas Jägerhult | Vallentuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 5:20 | 1:05 | 10 | ||||
5 | Stefan Jägerhult | Vallentuna MK | Kadett | ||||||||
37 | Hans Eriksson | MK Speed | C-förare Grupp E | Saab | 5:20 | 1:05 | 10 | ||||
5 | Bo Sundin | MK Speed | 99 | ||||||||
40 | Pär Hedström | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 5:27 | 1:12 | 17 | 7 | |||
7 | Lars Hedström | Almunge MK | Golf | ||||||||
48 | Jessica Larsson | Rasbo MK | Ungdomsrally | Volvo | 5:57 | 1:42 | 30 | ||||
1 | Dick Larsson | Rasbo MK | 244 | ||||||||
47 | Patrik Jacobsson | Östhammars MK | Ungdomsrally | Volvo | 6:26 | 2:11 | 29 | 29 | |||
2 | Håkan Süld | Östhammars MK | 240 | ||||||||
Applicant: Süld Motorsport | |||||||||||
55 | Fredrik Kindberg | Films MK | Grupp H 66-74/App. K | Saab | 7:26 | 3:11 | 2:55 | 1:00 | |||
17 | Helena Sandqvist | Östhammars MK | V4 | ||||||||
85 | Ragnar Glav | Vallentuna MK | A/B-förare 2 WD / 4 WD | Opel | 7:27 | 3:12 | 3:12 | 1 | |||
23 | Conny Jansson | Vallentuna MK | Corsa 1600 | ||||||||
46 | Jonna Eson Brådhe | Mälaröarnas MK | Ungdomsrally | VW | 9:42 | 5:27 | 3:45 | 2:15 | |||
3 | Ricki Hillesjö | Haninge MK | Golf | ||||||||
66 | Stig Carlsson | Skepptuna MK | Grupp H 66-74/App. K | Volvo | 11:53 | 7:38 | 7:22 | 2:11 | |||
18 | Dennis Carlsson | Skepptuna MK | 142 S | ||||||||
42 | Björn Svensson | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Saab | 24:00 | 19:45 | 18:50 | 12:07 | |||
8 | Tobias Svärd | MK Orion | 99 | ||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |