2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
On SS 3
68 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 11:41,3
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Fabia S2000  
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 12:05,3 24,0 24,0 24,0
2   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 12:06,6 25,3 25,3 1,3
3   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
 
4 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 12:10,9 29,6 4,3
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
5 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 12:14,9 33,6 4,0
4   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland   Impreza  
 
6 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 12:15,6 34,3 0,7
5   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
7 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 12:16,0 34,7 34,7 0,4
6   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Fabia S2000  
 
8 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 12:16,4 35,1 5,5 0,4
2   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
9 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:36,8 55,5 55,5 20,4
7   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
10 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:39,6 58,3 58,3 2,8
8   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
 
11 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:43,6 1:02,3 1:02,3 4,0
9   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
12 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 12:49,9 1:08,6 1:08,6 6,3
10   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
 
13 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:50,7 1:09,4 1:09,4 0,8
11   Jörgen Lindahl Ryds MK   Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
14 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 12:51,8 1:10,5 1:10,5 1,1
12   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
 
15 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 12:54,5 1:13,2 1:13,2 2,7
13   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
 
16 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 12:57,0 1:15,7 2,5
14   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
17 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 12:59,0 1:17,7 2,0
1   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta  
 
18 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:02,8 1:21,5 1:21,5 3,8
15   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo IX  
 
19 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 13:02,9 1:21,6 52,0 0,1
3   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort  
Entrant: SKAB
 
20 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:03,0 1:21,7 1:21,7 0,1
16   Emil Eklund Gestrike RT   Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB
 
21 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:03,3 1:22,0 0,3
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
22 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:04,6 1:23,3 1,3 1,3
2   Toni Sundkvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
 
23 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:07,7 1:26,4 1:26,4 3,1
17   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
 
24 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 13:09,8 1:28,5 58,9 2,1
4   Anders Olsson Asarums MS   Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
25 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:12,2 1:30,9 1:30,9 2,4
18   Eveline Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo IX  
 
26 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:15,2 1:33,9 11,9 3,0
3   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
 
27 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 13:15,7 1:34,4 12,4 0,5
4   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB
 
28 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 13:20,0 1:38,7 1:09,1 4,3
5   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
29 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 13:23,3 1:42,0 20,0 3,3
5   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
 
30 135 Mattias Jirvelius SMK Örebro Trimmat 2wd 1600-cc Ford 13:31,6 1:50,3 8,3
6   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
31 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:32,6 1:51,3 29,3 1,0
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
32 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:35,1 1:53,8 2,5
1   Peter Fogel Kullings MS   Fiesta ST  
 
33 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:36,1 1:54,8 1,0
2   Anders Wallbom SMK Örebro   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
 
34 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 13:37,3 1:56,0 34,0 1,2
8   Morgan Green Hässleholms MK   Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete
 
34 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 13:37,3 1:56,0 34,0
8   Anders Guldbrandsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
36 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:38,6 1:57,3 3,5 1,3
3   Joel Ardell Norrköpins MK   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
37 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:45,2 2:03,9 10,1 6,6
4   Stefan Petersson Grimslövs MS   Fiesta ST  
 
38 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:47,5 2:06,2 2:06,2 2,3
19   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
 
39 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 13:48,0 2:06,7 44,7 0,5
10   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
40 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 13:48,5 2:07,2 0,5
5   Jens Thapper SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
41 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 13:48,6 2:07,3 0,1
2   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
 
42 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:52,4 2:11,1 2:11,1 3,8
20   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
 
43 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:55,2 2:13,9 20,1 2,8
6   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
44 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 14:06,6 2:25,3 31,5 11,4
7   Mikael Salomonsson Jämtlands MK   Clio Ragnotti  
 
45 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:09,3 2:28,0 2,7
11   Lasse Savander Skepptuna MK   940  
 
46 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:16,3 2:35,0 41,2 7,0
8   Mikael Jönsson Asarums MS   Fiesta ST  
 
47 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:18,4 2:37,1 43,3 2,1
9   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
 
48 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:21,0 2:39,7 45,9 2,6
10   Ulf Storm Stenungsunds MS   Fiesta  
 
49 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 14:21,4 2:40,1 1:18,1 0,4
12   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
 
50 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 14:22,7 2:41,4 47,6 1,3
11   Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti  
 
51 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 14:27,2 2:45,9 2:45,9 4,5
21   Lars Nilsson SMK Hörby   Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
52 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:30,1 2:48,8 1:26,8 2,9
13   Alexander Jansson Börje SK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
53 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 14:34,9 2:53,6 59,8 4,8
12   Kenneth Svensson Filipstads MC   Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort
 
54 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 14:38,6 2:57,3 2:57,3 3,7
22   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   WRX N14  
 
55 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:41,3 3:00,0 2,7
23   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo IX  
 
56 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:46,7 3:05,4 5,4
24   Per Schlegel SMK Arboga   Lancer Evo X  
 
57 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 15:10,9 3:29,6 3:00,0 24,2
6   Robert Ardryd MK Kopparberg   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
 
57 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 15:10,9 3:29,6 3:00,0
6   Fredrik Lif Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
 
59 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 15:25,3 3:44,0 2:22,0 14,4
14   Christofer Svensson Anderstorps RC   940  
Entrant: Thule Rental
 
60 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 15:32,6 3:51,3 1:57,5 7,3
13   Gunnar Holstein MK Rimo   206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB
 
61 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 16:03,3 4:22,0 3:04,3 30,7
3   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE
 
61 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 16:03,3 4:22,0
15   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 
63 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 16:33,6 4:52,3 3:30,3 30,3
16   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
64 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 17:43,2 6:01,9 5:32,3 1:09,6
8   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
 
65 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 19:31,9 7:50,6 5:56,8 1:48,7
14   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta St150  
 
66 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 23:51,0 12:09,7 4:19,1
9   Dan Hoff Jämtlands MK   Urquattro  
 
67 116 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 32:02,4 20:21,1 8:11,4
10   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
 
68 109 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Otrimmat 4WD Mitsubishi 45:36,3 33:55,0 13:33,9
25   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Evo IX