2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
On SS 2
71 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 12:17,8
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Fabia S2000  
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 12:37,9 20,1 20,1 20,1
2   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 12:50,7 32,9 32,9 12,8
3   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
 
4 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 12:52,5 34,7 1,8
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
4 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 12:52,5 34,7
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
6 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 12:54,9 37,1 2,4
4   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
7 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 13:01,9 44,1 7,0
5   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland   Impreza  
 
8 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 13:05,6 47,8 47,8 3,7
6   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Fabia S2000  
 
9 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 13:06,6 48,8 14,1 1,0
3   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
 
10 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:07,1 49,3 49,3 0,5
7   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
 
11 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 13:08,0 50,2 50,2 0,9
8   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
 
12 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:12,0 54,2 54,2 4,0
9   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
13 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:13,5 55,7 55,7 1,5
10   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
 
14 109 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:15,9 58,1 2,4
11   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Evo IX  
 
15 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 13:19,1 1:01,3 1:01,3 3,2
12   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
 
16 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:22,7 1:04,9 1:04,9 3,6
13   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
17 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:24,5 1:06,7 1:06,7 1,8
14   Jörgen Lindahl Ryds MK   Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
18 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:28,7 1:10,9 1:10,9 4,2
15   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
 
19 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 13:41,2 1:23,4 12,5
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE
 
20 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:47,6 1:29,8 1:29,8 6,4
16   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
 
21 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 13:49,3 1:31,5 1:31,5 1,7
17   Emil Eklund Gestrike RT   Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB
 
22 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 13:50,3 1:32,5 57,8 1,0
4   Anders Olsson Asarums MS   Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
23 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 13:55,4 1:37,6 5,1
1   Stefan Petersson Grimslövs MS   Fiesta ST  
 
24 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:55,5 1:37,7 0,1
1   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
25 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 13:59,3 1:41,5 3,8 3,8
2   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
 
26 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:04,3 1:46,5 8,8 5,0
3   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB
 
27 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 14:04,4 1:46,6 0,1
18   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
28 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 14:07,9 1:50,1 12,4 3,5
4   Anders Guldbrandsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
29 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:09,8 1:52,0 14,4 1,9
2   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
30 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 14:14,5 1:56,7 33,3 4,7
2   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta  
 
31 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:14,7 1:56,9 19,3 0,2
3   Joel Ardell Norrköpins MK   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
32 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:15,7 1:57,9 20,3 1,0
4   Peter Fogel Kullings MS   Fiesta ST  
 
33 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:17,4 1:59,6 21,9 1,7
5   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
 
34 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 14:17,5 1:59,7 1:25,0 0,1
5   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort  
Entrant: SKAB
 
35 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 14:18,3 2:00,5 0,8
3   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
 
36 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 14:18,6 2:00,8 23,1 0,3
6   Toni Sundkvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
 
37 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:25,8 2:08,0 30,4 7,2
5   Mikael Jönsson Asarums MS   Fiesta ST  
 
38 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 14:27,8 2:10,0 2,0
6   Jens Thapper SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
39 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 14:28,8 2:11,0 2:11,0 1,0
19   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo IX  
 
40 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 14:35,6 2:17,8 40,1 6,8
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
41 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:36,7 2:18,9 1,1
8   Lasse Savander Skepptuna MK   940  
 
42 116 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 14:36,8 2:19,0 0,1
6   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
 
42 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 14:36,8 2:19,0
9   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 
44 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:37,7 2:19,9 42,3 0,9
7   Ulf Storm Stenungsunds MS   Fiesta  
 
45 79 Joakim Roman SMK Örebro Otrimmat 4WD Subaru 14:40,3 2:22,5 2,6
20   Henrik Appelskog   WRX STi  
 
46 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 14:40,9 2:23,1 45,5 0,6
8   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta St150  
 
47 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 14:41,9 2:24,1 1,0
7   Dan Hoff Jämtlands MK   Urquattro  
 
48 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 14:44,3 2:26,5 48,9 2,4
9   Kenneth Svensson Filipstads MC   Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort
 
49 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:45,1 2:27,3 49,6 0,8
10   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
50 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 14:46,7 2:28,9 51,3 1,6
10   Mikael Salomonsson Jämtlands MK   Clio Ragnotti  
 
51 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 14:48,1 2:30,3 52,7 1,4
11   Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti  
 
52 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 14:50,2 2:32,4 2:32,4 2,1
21   Lars Nilsson SMK Hörby   Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
53 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 14:58,0 2:40,2 1:02,5 7,8
11   Alexander Jansson Börje SK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
54 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 15:10,1 2:52,3 1:14,6 12,1
12   Morgan Green Hässleholms MK   Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete
 
55 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:13,0 2:55,2 2,9
22   Per Schlegel SMK Arboga   Lancer Evo X  
 
56 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 15:13,2 2:55,4 1:17,7 0,2
13   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
 
57 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:17,8 3:00,0 4,6
23   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo IX  
 
58 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 15:24,4 3:06,6 3:06,6 6,6
24   Eveline Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo IX  
 
59 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 15:43,8 3:26,0 1:48,4 19,4
12   Gunnar Holstein MK Rimo   206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB
 
60 135 Mattias Jirvelius SMK Örebro Trimmat 2wd 1600-cc Ford 15:48,3 3:30,5 4,5
14   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
61 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 15:50,9 3:33,1 1:55,4 2,6
15   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
62 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 15:52,5 3:34,7 1:57,0 1,6
16   Christofer Svensson Anderstorps RC   940  
Entrant: Thule Rental
 
62 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 15:52,5 3:34,7 3:00,0
8   Fredrik Lif Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
 
64 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 16:02,9 3:45,1 3:45,1 10,4
25   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
 
65 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 16:31,5 4:13,7 4:13,7 28,6
26   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   WRX N14  
 
66 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 18:02,2 5:44,4 4:06,8 1:30,7
13   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
 
67 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 19:20,7 7:02,9 6:28,2 1:18,5
9   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
68 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 20:16,9 7:59,1 7:24,4 56,2
10   Robert Ardryd MK Kopparberg   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
 
69 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 21:01,6 8:43,8 44,7
14   Anders Wallbom SMK Örebro   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
 
70 125 Anders Wänn Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 27:48,0 15:30,2 6:46,4
11   Marie Abrahamsson SMK Dala Falun   Lancer Evo VI  
 
71 118 Mikael Gustafsson Kil MK Bil Trimmat 4WD Ford 1:12:05,1 59:47,3 44:17,1
12   Joakim Gevert Kils MK Bil   Escort