2010-02-11
Rally Sweden SM
Official final
On SSS 1
72 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 49 P-G Andersson Årjängs MK Otrimmat 4WD Skoda 1:36,6
1   Anders Fredriksson Årjängs MK   Fabia S2000  
 
2 24 Patrik Sandell Jämtlands MK Otrimmat 4WD Skoda 1:38,3 1,7 1,7 1,7
2   Emil Axelsson Ydre MK   Fabia S2000  
Entrant: Red Bull Rally Team
 
3 50 Patrik Flodin Ilsbo MK Otrimmat 4WD Subaru 1:39,3 2,7 2,7 1,0
3   Göran Bergsten Forshaga MC   Impreza  
 
4 52 Joakim Nyman Jämtlands MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:42,3 5,7 3,0
4   Bo Holmstrand Kullings MS   Lancer Evo IX  
 
5 108 Tommy Vestlund Borlänge MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:43,1 6,5 6,5 0,8
5   Fredrik Prosén Borlänge MK   Lancer  
 
6 105 Jimmy Joge SMK Motala Bil Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:43,3 6,7 6,7 0,2
6   John Stigh Västra Östergötlands MK   Lancer Evo IX  
Entrant: Lagagruppen AB
 
7 101 Mats Jonsson Forshaga MC Trimmat 4WD Ford 1:44,2 7,6 0,9
1   Johnny Johansson SMK Lindesberg   Escort WRC  
Entrant: BILAM
 
8 102 Jonas Wigren Norrköpings MK Trimmat 4WD Ford 1:44,7 8,1 0,5 0,5
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
9 115 Pontus Tidemand SMK Eda Otrimmat 4WD Subaru 1:45,5 8,9 0,8
7   Jörgen Nordhagen NMK Hadeland   Impreza  
 
10 51 Per-Arne Sääv VÖMK Otrimmat 4WD Skoda 1:45,8 9,2 9,2 0,3
8   Karl-Olof Lexe Ryds MK   Fabia S2000  
 
11 118 Mikael Gustafsson Kil MK Bil Trimmat 4WD Ford 1:46,0 9,4 0,2
3   Joakim Gevert Kils MK Bil   Escort  
 
12 122 Joakim Längberg Linköpings MS Trimmat 4WD Mitsubishi 1:46,3 9,7 2,1 0,3
4   Robert Ardryd MK Kopparberg   Evo Vll  
Entrant: TEAM JRM RACING AB
 
13 109 Jari Saarinen MSK Kvarnvingarna Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:46,4 9,8 0,1
9   Stefan Andersson MSK Kvarnvingarna   Evo IX  
 
14 107 Jerker Axelsson Trollhättans MK Otrimmat 4WD Subaru 1:46,7 10,1 0,3
10   Mattias Andersson Säffle MC   Impreza  
 
15 117 Kristian Johansson Kinds MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:46,9 10,3 2,7 0,2
5   Fredrik Lif Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
 
16 112 Patrik Johansson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:47,5 10,9 10,9 0,6
11   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
17 124 Håkan Svensson Fägre MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:47,6 11,0 3,4 0,1
6   Anders Sjöberg Ljungby MK   Lancer Evo VI  
 
18 113 Hasse Gustafsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Subaru 1:47,8 11,2 11,2 0,2
12   Mikael Johansson Vansbro MK   Impreza  
 
19 79 Joakim Roman SMK Örebro Otrimmat 4WD Subaru 1:49,1 12,5 1,3
13   Henrik Appelskog   WRX STi  
 
20 126 Anders Jonasson Wäxjö MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:49,2 12,6 12,6 0,1
14   Jörgen Lindahl Ryds MK   Lancer Evo IX  
Entrant: www.jonassonmotorsport.com
 
21 116 Kjell Sandberg Haninge MK Trimmat 4WD Toyota 1:49,3 12,7 0,1
7   Mikael Ståhl Haninge MK   Corolla WRC  
 
22 110 Thomas Thunström Ludvika MS Otrimmat 4WD Subaru 1:49,6 13,0 13,0 0,3
15   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
 
23 111 Hans-Erik Weng Säffle MC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:50,1 13,5 13,5 0,5
16   Henrik Hulterskog Skillingaryds MK   Lancer Evo X  
 
24 114 Joachim Karlström Gullabo RC Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:50,2 13,6 13,6 0,1
17   Jörgen Norman Gullabo RC   Evo VII  
 
24 125 Anders Wänn Borlänge MK Trimmat 4WD Mitsubishi 1:50,2 13,6
8   Marie Abrahamsson SMK Dala Falun   Lancer Evo VI  
 
26 119 Peter Dahlgren Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:50,7 14,1 6,5 0,5
9   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort  
Entrant: SKAB
 
27 120 Roger Enlund Västerås MS Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:51,0 14,4 14,4 0,3
18   Christer Carlsson Katrineholms MK   Lancer Evo IX  
 
28 106 Markus Hällbo Säters MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:52,1 15,5 15,5 1,1
19   Lars Gustafsson Hofors MS   Lancer Evo IX  
 
29 121 Björn Persson Huddinge MK Trimmat 4WD Ford 1:53,4 16,8 9,2 1,3
10   Anders Olsson Asarums MS   Focus WRC  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
30 147 Ulf Pettersson Katrineholms MK Otrimmat 4WD Subaru 1:54,2 17,6 0,8
20   Mattias Erixon Nässjö MK   Impreza  
 
31 142 Ramona Karlsson Falköpings MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:54,8 18,2 18,2 0,6
21   Miriam Walfridsson MK Ratten   Evo IX  
 
32 127 Leif Peterson Göteborgs MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:55,3 18,7 0,5
1   Toni Sundkvist SMK Motala   Corolla  
Entrant: TRACTIVE
 
33 144 Cindy Brüggemann Tjust MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:57,5 20,9 20,9 2,2
22   Eveline Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo IX  
 
34 81 Magnus Samuelsson Otrimmat 4WD Subaru 1:57,7 21,1 21,1 0,2
23   Jörgen Carlsson MSK Kvarnvingarna   WRX N14  
 
35 131 Victor Henricsson MK Speed Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:57,8 21,2 0,1
1   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta R2  
Entrant: Olsbergs MSE
 
35 152 Johan Holmberg Gotlands MF Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:57,8 21,2 2,5
2   Johan Johansson SMK Valdemarsvik   Corolla  
Entrant: Nordh´s Lastmaskiner AB
 
37 143 Andreas Israelsson Vansbro MK Otrimmat 4WD Mitsubishi 1:57,9 21,3 21,3 0,1
24   Emil Eklund Gestrike RT   Evo VII  
Entrant: Tord Eklunds Åkeri AB
 
38 139 Torbjörn Westerlund Sollefteå RRC Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 1:58,4 21,8 0,5
1   Stefan Petersson Grimslövs MS   Fiesta ST  
 
39 136 Robert Eriksson Eskilstuna MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 1:58,9 22,3 0,5
2   Jens Thapper SMK Motala   Clio Sport  
Entrant: www.finess.se
 
40 103 Mikael Lindqvist SMK Östgöta Trimmat 4WD Ford 1:59,0 22,4 14,8 0,1
11   Per Andersson Hässleholms MK   Focus WRC  
Entrant: TÄTAB hyrliftar
 
41 132 Calle Ward Likenäs MK Trimmat 2WD -1600cc Ford 1:59,2 22,6 1,4 0,2
2   Sophia Karlsson Taxinge MK   Fiesta  
 
41 135 Mattias Jirvelius SMK Örebro Trimmat 2wd 1600-cc Ford 1:59,2 22,6
3   Erik Gustavsson SMK Linde   Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
43 148 Lennart Gälliner Jämtlands MK Trimmat 4WD Audi 1:59,6 23,0 0,4
12   Dan Hoff Jämtlands MK   Urquattro  
 
44 130 Jonas Johansson MK Ran Askersund Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 1:59,9 23,3 4,6 0,3
4   Martin Holmdahl MK Ran   Corolla  
 
45 87 Lasse Storm Stenungsunds MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:00,0 23,4 1,6 0,1
3   Ulf Storm Stenungsunds MS   Fiesta  
 
46 129 Jimmy Olsson Storfors MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:00,3 23,7 5,0 0,3
5   Conny Sundqvist Storfors MK   940  
Entrant: KörkortsKungen i Filipstad/ 940JB
 
47 141 Nils Fransson Vännäs MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:02,6 26,0 4,2 2,3
4   Peter Fogel Kullings MS   Fiesta ST  
 
48 138 Håkan Björkman Sandvikens MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:03,3 26,7 4,9 0,7
5   Joel Ardell Norrköpins MK   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
49 134 Jan Johansson Fryksdalens MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:03,5 26,9 8,2 0,2
6   Anna Nilsson Munkfors MC   940 Evo  
 
50 145 Osborn Eklundh SMK Hörby Otrimmat 4WD Subaru 2:04,4 27,8 27,8 0,9
25   Lars Nilsson SMK Hörby   Impreza STi - N14  
Entrant: WWW.SWITA.SE
 
51 163 Jimmie Walfridson MK Ratten Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:04,7 28,1 0,3
7   Carl-Johan Sahlström MK Ratten   240  
Entrant: Helmia Motorsport
 
52 137 Mattias Wennman Rasbo MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:06,1 29,5 7,7 1,4
6   Filip Larsson Rasbo MK   Fiesta ST  
Entrant: Wennmans Bilplåt AB
 
53 154 Johan Karlsson Degerfors RC Trimmat 2wd 1600-cc Toyota 2:06,6 30,0 11,3 0,5
8   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
54 158 Magnus Henriksson SMK Linde Trimmat 2WD -1600cc Suzuki 2:06,8 30,2 0,2
3   Staffan Lindberg Skepptuna MK   Ignis Super 1600  
 
55 156 Janne Kristiansson Ryds MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:07,5 30,9 12,2 0,7
9   Alexander Jansson Börje SK   940  
Entrant: www.teammoheda.se
 
56 151 Johan Green Hässleholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 2:07,6 31,0 12,3 0,1
10   Morgan Green Hässleholms MK   Golf  
Entrant: JGMark sten o betongarbete
 
57 166 Mattias Adielsson Göteborgs MF Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:07,7 31,1 9,3 0,1
7   Marcus Sundh Älmhults MK   Fiesta St150  
 
58 157 Anders Nyberg MK Orion Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 2:08,0 31,4 9,6 0,3
8   Joakim Johansson MK Orion   Clio Ragnotti  
 
59 150 Nicklas Karlsson MK Team Westom Trimmat 2wd 1600-cc Opel 2:08,1 31,5 12,8 0,1
11   Anders Guldbrandsson MK Team Westom   Kadett GSI 16v  
 
60 149 Krister Nordlund Skepptuna MK Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:08,5 31,9 0,4
12   Lasse Savander Skepptuna MK   940  
 
60 160 Daniel Ernstedt Nollåtta MK Trimmat 2wd 1600-cc SEAT 2:08,5 31,9
12   Ola Persson Rasbo MK   Ibiza  
 
62 140 Mikael Jirvelius Fjugesta MS Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:08,7 32,1 0,2
9   Anders Wallbom SMK Örebro   Fiesta ST  
Entrant: Lejtorp Racing
 
63 168 Tobias Bergetorp Offerdals MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Renault 2:09,1 32,5 10,7 0,4
10   Mikael Salomonsson Jämtlands MK   Clio Ragnotti  
 
64 146 Fredrik Alsdal SMK Arboga Otrimmat 4WD Mitsubishi 2:10,6 34,0 1,5
26   Per Schlegel SMK Arboga   Lancer Evo X  
 
65 169 Christer Larsson Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Citroën 2:12,3 35,7 13,9 1,7
11   Kenneth Svensson Filipstads MC   Xsara  
Entrant: Team Munkfors bilskort
 
66 153 Patrik Larsson SMK Nyköping Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:14,5 37,9 19,2 2,2
14   Kristoffer Nordlund SMK Nyköping   240  
Entrant: Lejtorp Racing
 
67 155 Sune Svensson Anderstorps RC Trimmat 2wd 1600-cc Volvo 2:14,6 38,0 19,3 0,1
15   Christofer Svensson Anderstorps RC   940  
Entrant: Thule Rental
 
68 165 Andreas Thelaus Karlstad MC Bil Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 2:20,4 43,8 22,0 5,8
12   Krister Gull Kils MK Bil   Fiesta ST  
 
69 164 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK Trimmat 2wd 1600-cc Opel 2:24,0 47,4 28,7 3,6
16   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
70 162 Niklas Solenö Katrineholms MK Trimmat 2wd 1600-cc VW 2:29,3 52,7 34,0 5,3
17   Magnus Nilson Katrineholms MK   Golf Mk III  
 
71 167 Kjell Mattsson Östhammars MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Peugeot 2:29,4 52,8 31,0 0,1
13   Gunnar Holstein MK Rimo   206  
Entrant: J:SON Mark o Maskin AB
 
72 159 Jonas Olsson Hässleholms MK Otrimmat 2WD 1600-2000cc Ford 4:58,4 3:21,8 3:00,0 2:29,0
14   Mikael Jönsson Asarums MS   Fiesta ST