2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
On SS 3
66 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 1 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 15:07,7
1   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
2 2 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd Mitsubishi 15:10,9 3,2 3,2 3,2
2   Fredrik Livh Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
 
3 3 Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd Subaru 15:44,5 36,8 36,8 33,6
3   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
 
4 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 15:46,7 39,0 2,2
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
5 7 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 16:06,7 59,0 59,0 20,0
4   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
6 24 Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd Volvo 16:10,5 1:02,8 23,8 3,8
2   Christer Nygren SMK Gävle   240  
 
7 131 Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd Mitsubishi 16:17,1 1:09,4 1:09,4 6,6
5   A Olsson Rasbo MK   Lancer  
 
8 23 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 16:20,4 1:12,7 33,7 3,3
3   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
9 12 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 16:20,6 1:12,9 1:12,9 0,2
6   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
 
10 41 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 16:22,2 1:14,5 35,5 1,6
4   Emma Schytt SMK Örebro   Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
11 9 Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 16:24,8 1:17,1 1:17,1 2,6
7   Christer Pettersson SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING
 
12 43 Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd Opel 16:38,7 1:31,0 52,0 13,9
5   Rikard Eliasson SMK Arboga   Corsa 1600  
 
13 31 Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 16:41,2 1:33,5 54,5 2,5
6   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
14 39 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 16:46,1 1:38,4 59,4 4,9
7   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
15 51 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 16:46,2 1:38,5 0,1
1   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza NRC  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
16 58 Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd Opel 16:46,9 1:39,2 0,7
1   Annette Åhman Almunge MK   Corsa  
 
17 25 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 16:47,5 1:39,8 1:00,8 0,6
8   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: Dannevall o Lassila motor
 
18 15 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 16:52,5 1:44,8 1:44,8 5,0
8   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
19 55 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 16:53,7 1:46,0 6,8 1,2
2   Per Christensen Rasbo MK   Astra GSI  
 
20 29 Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 16:54,8 1:47,1 1:08,1 1,1
9   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
21 22 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd Opel 16:59,0 1:51,3 1:12,3 4,2
10   Marcus Andersson Rasbo MK   Astra KitCar  
 
22 18 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd Opel 17:00,7 1:53,0 1:14,0 1,7
11   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
23 50 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Mitsubishi 17:04,3 1:56,6 18,1 3,6
2   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
24 30 Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd Ford 17:05,6 1:57,9 1:18,9 1,3
12   Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
25 35 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 17:07,6 1:59,9 1:20,9 2,0
13   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
26 47 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 17:08,7 2:01,0 1,1
1   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
27 54 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 17:10,0 2:02,3 23,8 1,3
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
28 203 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 17:13,0 2:05,3 4,3 3,0
2   Jörgen Mattsson SMK Gävle   940  
 
29 56 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 17:15,3 2:07,6 28,4 2,3
3     240  
 
30 42 Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd Nissan 17:17,7 2:10,0 1:31,0 2,4
14   Fredrik Karlsson SMK Karlskoga   Sunny  
 
31 90 Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd Mitsubishi 17:30,4 2:22,7 12,7
1     Lancer Evo VII  
Entrant: J:son Mark och Maskin AB
 
32 52 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 17:36,4 2:28,7 50,2 6,0
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
33 14 Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd Subaru 17:46,9 2:39,2 2:39,2 10,5
9   Anders Engvall Haninge MK   Impreza  
 
34 75 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 17:52,0 2:44,3 5,1
1   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
35 76 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 17:59,8 2:52,1 7,8 7,8
2   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
36 49 Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K Porsche 18:10,0 3:02,3 10,2
1   Svennis Karlsson SMK Hedemora   Carrera 911 RS  
Entrant: ABS MOTORSPORT
 
37 201 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 18:11,2 3:03,5 1,2
1   Micael Carlsson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
38 72 Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 18:17,3 3:09,6 25,3 6,1
3   Johan Pettersson Almunge MK   940  
 
39 48 Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 18:20,2 3:12,5 1:11,5 2,9
3   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
 
40 108 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C Volvo 18:27,6 3:19,9 7,4
1   Johan Elofsson Hallsbergs MK   244  
 
41 65 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd Opel 18:31,9 3:24,2 1:45,0 4,3
4   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
42 80 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 18:38,0 3:30,3 46,0 6,1
4   Ellinor Persson SMK Södermanland   240  
 
43 45 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd Renault 18:38,2 3:30,5 2:51,5 0,2
15   Gunnar Envang Djursholms MK   Clio Sport  
Entrant: Vendelsö Parkett
 
44 79 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 18:53,8 3:46,1 1:01,8 15,6
5   Frida Karlsson SMK Östgöta   240  
Entrant: ad-center i norrköping
 
45 44 Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd Opel 18:55,6 3:47,9 3:08,9 1,8
16   Christer Heij Grangärde RRC   Ascona B  
 
46 61 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd Volvo 18:57,3 3:49,6 2:10,4 1,7
5   Christian Ohlsson Almunge MK   242  
Entrant: A.R.C. motorsport
 
47 64 Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 19:23,7 4:16,0 26,4
6   Rickard Strindlund Eskilstuna MK   240  
 
48 114 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 19:32,4 4:24,7 8,7
1   Patrik Knutsson Nässjö MK   Polo  
 
49 104 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 19:47,8 4:40,1 15,4
2   Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI  
 
50 73 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 19:48,4 4:40,7 1:56,4 0,6
6   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
 
51 83 Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K Volvo 19:54,0 4:46,3 5,6
1   Per-Anders Nilsson Vara MK   142  
 
52 110 Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 19:57,9 4:50,2 3,9
1   Mattias Nordlund Svärdsjö MK   Golf  
 
53 100 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C Volvo 19:58,9 4:51,2 1:31,3 1,0
3   Hampus Hjort Värmdö MK   940  
Entrant: Värmdö Motorteknik
 
54 88 Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E VW 20:10,4 5:02,7 11,5
1   Björn Roos Haninge MK   Golf  
 
55 96 Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd Saab 20:12,9 5:05,2 2:01,7 2,5
2   Henrik Oscarson Västerås MS   9-3 T  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
56 84 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 20:18,4 5:10,7 8,0 5,5
2   Uffe Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
57 87 Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E VW 20:24,4 5:16,7 14,0 6,0
3   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
 
58 111 Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E VW 20:27,7 5:20,0 29,8 3,3
2   Axel Hermansson   Golf  
 
59 86 Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E Saab 20:32,5 5:24,8 22,1 4,8
4   Krister Zotterman Almunge MK   99  
 
60 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C Suzuki 20:35,2 5:27,5 2:07,6 2,7
4   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
61 101 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C Volvo 21:26,9 6:19,2 2:59,3 51,7
5   Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK   240  
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00
 
62 99 Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C Volvo 21:35,0 6:27,3 3:07,4 8,1
6   Jocke Wahlquist Rasbo MK   944  
 
63 82 Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K Saab 22:01,3 6:53,6 2:07,3 26,3
2   Lars Lindgren SMK Hedemora   V4  
Entrant: ABS Motorsport
 
64 116 Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 22:24,1 7:16,4 2:51,7 22,8
2   Jimmy Wallón SMK Kungsör   244  
 
65 113 Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 23:35,1 8:27,4 3:37,2 1:11,0
3   Jan Gudmunds Filipstads MC   99  
 
66 32 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd Opel 24:20,2 9:12,5 8:33,5 45,1
17   Ola Leufenmark Skepptuna MK   Corsa B