2010-01-30
Bergslagsrallyt
Official final
On SS 2
76 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 2 Kristian Johansson Kinds MK A-förare 4wd Mitsubishi 17:22,1
1   Fredrik Livh Laxå MK   Evo 6,5 WRC  
 
2 1 Jonas Wigren Norrköpings MK A-förare 4wd Ford 17:25,7 3,6 3,6 3,6
2   Jon Magnusson SMK Lindesberg   Focus WRC  
Entrant: Anläggningstrp. i Norrköping AB
 
3 7 Patrik Johansson Wäxjö MS A-förare 4wd Mitsubishi 17:51,5 29,4 29,4 25,8
3   Jesper Johansson Ryds MK   Lancer Evo IX  
 
4 17 Tobias Söderqvist AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 18:14,5 52,4 23,0
1   Joakim Söderqvist AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Tractive AB
 
5 6 Peter Dahlgren Huddinge MK A-förare 4wd Ford 18:15,0 52,9 0,5
4   Jesper Elfver Värmdö MK   Escort  
Entrant: SKAB
 
6 51 Daniel Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Subaru 18:16,8 54,7 1,8
1   Micke Pettersson SMK Gävle   Impreza NRC  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
7 58 Erik Davidsson Almunge MK B-förare 2wd Opel 18:28,4 1:06,3 11,6
1   Annette Åhman Almunge MK   Corsa  
 
8 43 Peter Hellström MK Kopparberg A-förare 2wd Opel 18:34,1 1:12,0 19,6 5,7
2   Rikard Eliasson SMK Arboga   Corsa 1600  
 
9 9 Torbjörn Månsson SMK Östgöta A-förare 4wd Mitsubishi 18:39,3 1:17,2 1:17,2 5,2
5   Christer Pettersson SMK Östgöta   Lancer Evo VI  
Entrant: Anläggningstransporter i NORRKÖPING
 
10 41 Mattias Jirvelius SMK Örebro A-förare 2wd Ford 18:41,2 1:19,1 26,7 1,9
3   Emma Schytt SMK Örebro   Fiesta  
Entrant: Lejtorp Racing
 
11 29 Patrik Westerlund AMF Årsunda A-förare 2wd Toyota 18:45,6 1:23,5 31,1 4,4
4   Thomas Åkelid AMF Årsunda   Corolla  
Entrant: Team Lumek Motorsport
 
12 28 Martin Eliasson Skutskärs MS A-förare 2wd Volvo 18:46,3 1:24,2 0,7
5   Joakim Renberg Skutskärs MS   242  
 
13 55 Jens Branteström Rasbo MK B-förare 2wd Opel 18:47,9 1:25,8 19,5 1,6
2   Per Christensen Rasbo MK   Astra GSI  
 
14 102 Marcus Kallin Säffle MC Volvo Original C / N2 C Volvo 18:49,5 1:27,4 1,6
1   Helena Bengtsson Säffle MC   940  
 
15 50 Steen Skodborg Borlänge MK B-förare 4wd Mitsubishi 18:53,0 1:30,9 36,2 3,5
2   Olle Björk Borlänge MK   Lancer Evo VII  
 
16 31 Håkan Björkman Sandvikens MK A-förare 2wd Ford 18:54,6 1:32,5 40,1 1,6
6   Håkan Palm Björnjägarns RC   Fiesta ST  
Entrant: Team Aluline Racing
 
17 131 Tobias Wärme MK Orion A-förare 4wd Mitsubishi 18:55,1 1:33,0 1:33,0 0,5
6   A Olsson Rasbo MK   Lancer  
 
18 23 Hans-Åke Jansson MK Rimo A-förare 2wd Volvo 18:56,1 1:34,0 41,6 1,0
7   Håkan Jansson MK Rimo   240  
Entrant: A.Jansson o son skogsmaskiner
 
19 24 Pekka Putto SMK Gävle A-förare 2wd Volvo 18:56,6 1:34,5 42,1 0,5
8   Christer Nygren SMK Gävle   240  
 
20 27 Krister Nordlund Skepptuna MK A-förare 2wd Volvo 18:58,2 1:36,1 1,6
9   Lasse Savander Skepptuna MK   940  
 
21 201 Kalle Andersson Laxå MK C-förare 2wd Volvo 18:59,1 1:37,0 0,9
1   Micael Carlsson Laxå MK   242  
Entrant: Lejtorp Racing
 
22 39 Johan Carlsson Degerfors RC A-förare 2wd Toyota 18:59,9 1:37,8 45,4 0,8
10   Johan Lövgren Degerfors RC   Corolla  
 
23 90 Tony Johansson Rasbo MK C-förare 4wd Mitsubishi 19:00,8 1:38,7 0,9
1     Lancer Evo VII  
Entrant: J:son Mark och Maskin AB
 
24 12 Björn Jacobson Värmdö MK A-förare 4wd Subaru 19:05,8 1:43,7 1:43,7 5,0
7   Tomas Koepke Värmdö MK   Impreza Red Bull  
 
25 56 Alexander Jansson Börje SK B-förare 2wd Volvo 19:08,5 1:46,4 40,1 2,7
3     240  
 
26 54 Anders Lundkvist Skepptuna MK B-förare 4wd Subaru 19:11,9 1:49,8 55,1 3,4
3   Fredrik Lundkvist Skepptuna MK   Impreza  
 
27 30 Jonas Brinkemar Horndals MK A-förare 2wd Ford 19:12,0 1:49,9 57,5 0,1
11   Camille Cederlund Horndals MK   Fiesta ST  
Entrant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service
 
28 22 Roger Helén Rasbo MK A-förare 2wd Opel 19:25,2 2:03,1 1:10,7 13,2
12   Marcus Andersson Rasbo MK   Astra KitCar  
 
29 18 Roine Björk Rasbo MK A-förare 2wd Opel 19:28,1 2:06,0 1:13,6 2,9
13   Johnny Björk Rasbo MK   Corsa  
 
30 25 Göran Nilson Waxholms MK A-förare 2wd Volvo 19:32,1 2:10,0 1:17,6 4,0
14   Roine Larsson Waxholms MK   240  
Entrant: Dannevall o Lassila motor
 
31 42 Tony Olsson SMK Karlskoga A-förare 2wd Nissan 19:34,0 2:11,9 1:19,5 1,9
15   Fredrik Karlsson SMK Karlskoga   Sunny  
 
32 35 Thomas Blåder Filipstads MC A-förare 2wd Volvo 19:36,2 2:14,1 1:21,7 2,2
16   Tommy Magnusson Storfors MK   940  
 
33 47 Ingvar Nilsson Hällefors MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 19:42,6 2:20,5 6,4
1   Magnus Hermansson Hällefors MK   940  
 
34 52 Bengt Johansson Nollåtta MK B-förare 4wd Mitsubishi 19:49,4 2:27,3 1:32,6 6,8
4   Thomas Lindvall Nollåtta MK   Lancer  
Entrant: Team Car Care Sthlm
 
35 203 Ingemar Thelander SMK Gävle Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 19:50,0 2:27,9 7,4 0,6
2   Jörgen Mattsson SMK Gävle   940  
 
36 32 Sebastian Malm MK Speed A-förare 2wd Opel 19:53,2 2:31,1 1:38,7 3,2
17   Ola Leufenmark Skepptuna MK   Corsa B  
 
37 49 Mats Myrsell SMK Hedemora A-förare Appendix K Porsche 19:57,9 2:35,8 4,7
1   Svennis Karlsson SMK Hedemora   Carrera 911 RS  
Entrant: ABS MOTORSPORT
 
38 64 Robin Wallón SMK Kungsör B-förare 2wd Volvo 20:00,8 2:38,7 2,9
4   Rickard Strindlund Eskilstuna MK   240  
 
39 3 Thomas Thunström Ludvika MS A-förare 4wd Subaru 20:01,4 2:39,3 2:39,3 0,6
8   Nicklas Edvardsson Taxinge MK   Impreza  
 
40 65 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-förare 2wd Opel 20:08,7 2:46,6 1:40,3 7,3
5   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
41 75 Anton Suontausta Kolsva MS Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 20:10,1 2:48,0 1,4
1   Andreas Peters Kolsva MS   940  
 
42 76 Tobias Carneling Katrineholms MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 20:21,9 2:59,8 11,8 11,8
2   Johan Gustavsson Katrineholms MK   940  
Entrant: Bildelsspecialisten/Bil o Fritid AB
 
43 36 Tobias Johansson Almunge MK A-förare 2wd Volvo 20:22,7 3:00,6 0,8
18   Henric Wengrud Almunge MK   240  
Entrant: lejtorp racing
 
44 61 Roine Berlin Almunge MK B-förare 2wd Volvo 20:26,6 3:04,5 1:58,2 3,9
6   Christian Ohlsson Almunge MK   242  
Entrant: A.R.C. motorsport
 
45 80 Pär Johansson Eskilstuna MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 20:50,2 3:28,1 40,1 23,6
3   Ellinor Persson SMK Södermanland   240  
 
46 19 Tommy Högström MK Rimo A-förare 2wd Opel 20:51,9 3:29,8 1,7
19   Mats Jägerhult Vallentuna MK   Corsa B  
 
47 100 Niklas Karlsson Värmdö MK Volvo Original C / N2 C Volvo 20:52,3 3:30,2 2:02,8 0,4
2   Hampus Hjort Värmdö MK   940  
Entrant: Värmdö Motorteknik
 
48 45 Torbjörn Karlsson Taxinge MK A-förare 2wd Renault 20:52,5 3:30,4 2:38,0 0,2
20   Gunnar Envang Djursholms MK   Clio Sport  
Entrant: Vendelsö Parkett
 
49 82 Esko Junttila SMK Hedemora B-förare Appendix K Saab 20:53,0 3:30,9 0,5
1   Lars Lindgren SMK Hedemora   V4  
Entrant: ABS Motorsport
 
50 104 Per Wilén Eskilstuna MK Volvo Original C / N2 C Suzuki 20:56,5 3:34,4 3,5
3   Viktor Larsson Laxå MK   Swift GTI  
 
51 83 Per Gustavsson Kullings MS B-förare Appendix K Volvo 21:01,0 3:38,9 8,0 4,5
2   Per-Anders Nilsson Vara MK   142  
 
52 88 Ricardo Hillesjö Haninge MK B-förare Grupp E VW 21:05,3 3:43,2 4,3
1   Björn Roos Haninge MK   Golf  
 
53 87 Stefan Frisk MK Kopparberg B-förare Grupp E VW 21:07,1 3:45,0 1,8 1,8
2   Per Anemar MK Kopparberg   Golf  
 
54 79 Jonny Karlsson SMK Östgöta Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 21:21,2 3:59,1 1:11,1 14,1
4   Frida Karlsson SMK Östgöta   240  
Entrant: ad-center i norrköping
 
55 73 Stefan Edlund Mälaröarnas MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 21:22,3 4:00,2 1:12,2 1,1
5   Stefan Eklund Mälaröarnas MK   244  
 
56 99 Torbjörn Karlsson Rasbo MK Volvo Original C / N2 C Volvo 21:22,9 4:00,8 2:33,4 0,6
4   Jocke Wahlquist Rasbo MK   944  
 
56 86 Kjelle Ekström Skepptuna MK B-förare Grupp E Saab 21:22,9 4:00,8 17,6
3   Krister Zotterman Almunge MK   99  
 
98 Niklas Öberg Hofors MS Volvo Original C / N2 C Volvo 21:28,9 4:06,8 6,0
5   Björn Larsson Hofors MS   240  
 
59 44 Lars Larsson Ludvika MS A-förare 2wd Opel 21:44,3 4:22,2 3:29,8 15,4
21   Christer Heij Grangärde RRC   Ascona B  
 
60 101 Christopher Tottie Mälaröarnas MK Volvo Original C / N2 C Volvo 21:54,6 4:32,5 3:05,1 10,3
6   Ulrik Nilsson Mälaröarnas MK   240  
Entrant: Rent A Space 020 - 64 31 00
 
61 84 Jonas Björnvad Mälaröarnas MK B-förare Grupp E VW 22:03,1 4:41,0 57,8 8,5
4   Uffe Björnvad Mälaröarnas MK   Golf  
 
62 114 Robert Scholander SMK Eksjö Ungdomsrally VW 22:04,6 4:42,5 1,5
1   Patrik Knutsson Nässjö MK   Polo  
 
63 15 Andreas Abrahamsson Katrineholms MK A-förare 4wd Mitsubishi 22:06,4 4:44,3 4:44,3 1,8
9   Philip Åbrink Katrineholms MK   Lancer Evo III  
 
64 96 Fredrik Åhs Västerås MS C-förare 2wd Saab 22:08,9 4:46,8 3:09,8 2,5
2   Henrik Oscarson Västerås MS   9-3 T  
Entrant: Dokumentsystem I Mälardalen AB
 
65 111 Manne Hermansson Almunge MK C-förare Grupp E VW 22:21,7 4:59,6 12,8
1   Axel Hermansson   Golf  
 
66 116 Mikael Wallón Eskilstuna MK Ungdomsrally Volvo 23:34,4 6:12,3 1:29,8 1:12,7
2   Jimmy Wallón SMK Kungsör   244  
 
67 103 Robin Friberg Ludvika MS Volvo Original C / N2 C Suzuki 23:54,6 6:32,5 20,2
7   Christian Holmudd MK Team Westom   Swift  
 
68 108 Dennis Askling Hallsbergs MK Volvo Original C / N2 C Volvo 24:22,2 7:00,1 5:32,7 27,6
8   Johan Elofsson Hallsbergs MK   244  
 
69 89 Ove Lindblom Grangärde RRC B-förare Grupp E Saab 24:31,6 7:09,5 9,4
5   Kjell Hellqvist Fredriksbergs MK   99  
 
70 14 Thomas Jansson Haninge MK A-förare 4wd Subaru 25:03,1 7:41,0 7:41,0 31,5
10   Anders Engvall Haninge MK   Impreza  
 
71 113 Jesper Samuelsson Storfors MK C-förare Grupp E Saab 26:28,6 9:06,5 4:06,9 1:25,5
2   Jan Gudmunds Filipstads MC   99  
 
72 10 Cindy Brüggemann Tjust MK A-förare 4wd Mitsubishi 26:38,9 9:16,8 10,3
11   Eveline Walfridsson MK Ratten   Lancer Evo V  
 
73 105 Mikael Sundqvist SMK Örebro Volvo Original C / N2 C Suzuki 27:45,2 10:23,1 8:55,7 1:06,3
9   Ann-Kristin Sundqvist SMK Örebro   Swift  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
74 48 Dick Larsson Rasbo MK Volvo Original Elit A / N2 A Volvo 27:49,4 10:27,3 8:06,8 4,2
3   Jessica Larsson Rasbo MK   244  
 
75 72 Michel Brundin Almunge MK Volvo Original Elit B / N2 B Volvo 27:50,1 10:28,0 7:40,0 0,7
6   Johan Pettersson Almunge MK   940  
 
76 110 Martin Nordlund SMK Dala Falun C-förare Grupp E VW 46:27,6 29:05,5 24:05,9 18:37,5
3   Mattias Nordlund Svärdsjö MK   Golf