2009-08-22
Hallsbergssprinten
Official final
On SS 2
95 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 212 Mikael Gustavsson Kils MK Bil A-förare 4wd Ford 1:37,6
1   Joakim Gevert Kils MK Bil   Escort  
 
2 45 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:40,0 2,4 2,4
1   Stefan Berggren Hallsbergs MK   940  
 
3 49 Johan Olsson SMK Sala B-förare 4wd Mitsubishi 1:40,6 3,0 0,6
1   Emma Fagerström SMK Sala   Lancer Evo III  
Entrant: gullvallarallyteam
 
4 59 Jon Johansson Idkerbergets MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Ford 1:40,9 3,3 0,3
1   Alexander Fame Idkerbergets MK   Escort Mk 6  
 
5 44 Leif Persson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:41,1 3,5 1,1 0,2
2   Lennart Karlsson Degerfors RC   940  
 
6 201 Daniel Hoffmann SMK Linde A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:41,2 3,6 1,2 0,1
3   Annlo Landin SMK Linde   Corsa  
 
7 41 Christer Åkerlund Teknis MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:41,6 4,0 1,6 0,4
4   Filiph Åkerlund Hallsbergs MK   Corsa 1600  
 
8 38 Thomas Blåder Filistad MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:42,2 4,6 2,2 0,6
5   Per Höök Filipstads MC   940  
 
9 37 Tom Carlsson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:42,3 4,7 2,3 0,1
6   Marina Carlsson Hallsbergs MK   940 JB  
 
10 60 Peter Måhagen Linköpings MS B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Golf 2 1:42,9 5,3 2,0 0,6
2   Bengt (Benke) Bergström Linköpings MS   Mk 2  
 
11 61 Rolf Andersson Christinehamns MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:43,2 5,6 2,3 0,3
3   Magdalena Svensson Hällefors MK   940 JB  
Entrant: Team Högåsens Bildemontering
 
12 55 Ronny Filipsson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:43,3 5,7 2,4 0,1
4   Susanne Andersson Hallsbergs MK   Golf  
 
12 71 Tomas Henriksson Hagfors MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Ford 1:43,3 5,7 2,4
4   Matti Hänninen Hagfors MK   Escort Mk II  
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
14 63 Mats Persson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:43,4 5,8 2,5 0,1
6   Jens Persson Laxå MK   Ascona  
Entrant: Leitorp Racing
 
15 42 Joakim Larsson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:44,5 6,9 4,5 1,1
7   Jolanta Karlsson   306  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
16 40 Anders Andersson MK Kopparberg A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:44,9 7,3 4,9 0,4
8   Ted Nytting Nora MK   Golf JB  
 
17 39 Daniel Lundh Östergyllen RC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:45,1 7,5 5,1 0,2
9   Annika Lundh Östergyllen RC   206 RC  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
18 94 Dick Jansson Idkerbergets MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:45,3 7,7 0,2
1   Susanne Storm Idkerbergets MK   Golf  
 
19 99 Jan Onkamo MSK Hammaren C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:45,4 7,8 0,1 0,1
2   Ola Kilestad MSK Hammaren   Ascona E85  
 
19 65 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:45,4 7,8 4,5
7   Henrik Eriksson Hallsbergs MK   Ascona 2,0  
 
19 92 Johan Vikström MK Kopparberg C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:45,4 7,8 0,1
2   Marcus Jansson Storfors MK   Golf III  
 
22 89 Peter Hultberg Björnjägarns RC C-för. Grp. A/N 1600-2000/H SEAT 1:45,5 7,9 0,2 0,1
4   Oscar Vöks MK Kopparberg   Ibiza  
 
23 210 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:45,6 8,0 4,7 0,1
8   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
24 58 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:45,7 8,1 4,8 0,1
9   Tim Gustavsson 13 År   240  
 
25 32 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 1:46,3 8,7 8,7 0,6
2   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
26 35 Kenneth Vikström MK Kopparberg A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:46,4 8,8 6,4 0,1
10   Tomas Berntsson Björnjägarns RC   Golf Mk III  
 
27 51 Jerry Andersson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:46,8 9,2 5,9 0,4
10   Henrik Eriksson Laxå MK   164  
 
28 208 Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:46,9 9,3 6,9 0,1
11   Maria Pettersson V:a Östergötlands MK   240  
 
29 10 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 1:47,2 9,6 0,3
1   Stefan Gustavsson Deherfors RC   940  
 
30 54 Mattias Holmberg SMK Motala Bil B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:47,5 9,9 6,6 0,3
11   Christian Johansson Hallsbergs MK   142  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
31 43 Janne Gustafson Teknis MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:47,7 10,1 7,7 0,2
12   Pia Klemming Teknis MC   940  
 
32 72 Erik Andersson SMK Vingåker B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:47,8 10,2 6,9 0,1
12   Marie Tönnsen   205  
Entrant: Tattarresor HB
 
33 46 Kent Karlsson Linköpings MS A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:47,9 10,3 7,9 0,1
13   Gerry Holm Linköpings MS   Golf II  
 
34 52 Christian Kleén Östergyllen RC B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:48,0 10,4 7,1 0,1
13   Björn Ohlsson SMK Motala Bil   Ascona B 2,0  
 
35 85 Mikael Grahn Ydre MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:48,2 10,6 2,9 0,2
5   David Grahn Ydre MK   Ascona B  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
35 73 Anders Brangenfeldt MK Ramunder B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:48,2 10,6 7,3
14   Kenneth Brangenfeldt MK Ramunder   242  
 
37 95 PO Andersson Fägre MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:48,3 10,7 3,0 0,1
6   PO Ekberg Fägre MK   Golf  
 
38 2 Per Wilén Eskilstuna MK Ungdomsrally Suzuki 1:48,5 10,9 0,2
1   H-O Wilén Strängnäs AMS   Swift GTI  
 
39 96 Kjell Karlsson SMK Karlskoga C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Saab 1:48,9 11,3 3,6 0,4
7   Erik Jonsson   99  
 
39 4 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit Volvo 1:48,9 11,3 1,7
2   Stina Lindberg Laxå MK   940  
 
39 66 Björn Stensson SMK Örebro B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:48,9 11,3 8,0
15   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
42 50 Fredrik Funk Skövde MK C-för. Grp. A/N -1600 Suzuki 1:49,4 11,8 0,5
1   Sven-Ove Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
 
43 9 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:49,5 11,9 2,3 0,1
3   Per Karlsson Nora MK   940  
 
44 67 Mikael Tengelin Nora MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:49,6 12,0 0,1
16   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
44 97 Emil Carlsson Ludvika MS C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:49,6 12,0 4,3
8   Hugo Andersson Ludvika MS   Kadett GSI 16v  
 
46 25 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 1:49,7 12,1 0,1
1   Bo Gustavsson MK Ran Askersund   244  
 
46 5 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 1:49,7 12,1 2,5
4   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
46 28 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 1:49,7 12,1
1   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
49 206 Anders Karlsson MK Team Westom Volvo Original C-förare Volvo 1:49,8 12,2 0,1 0,1
3   Mathias Gustafsson MK Team Westom   940  
 
49 205 Max Nensén Gnesta MK B-förare Grupp E VW 1:49,8 12,2
1   Linda Sjölin Flens MS   Golf  
 
51 209 Jimmy Eriksson Tjust MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:49,9 12,3 4,6 0,1
9   Henrik Lundgren Tjust MK   Ascona B  
 
52 13 Bjarne Sools Filipstads MC Volvo Original Elit Volvo 1:50,4 12,8 3,2 0,5
5   Olle Henriksson Filipstads MC   240  
 
53 103 Jan Carlsson Laxå MK Appendix K Volvo 1:50,7 13,1 0,3
1   Annbritt Pettersson Hallsbergs MK   142 JB  
 
54 14 Marcus Rutgerson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:51,1 13,5 3,9 0,4
6   Marie Andersson Teknis MC   940 JB  
Entrant: DÄCKVERKSTAN I NORA
 
55 20 Jonas Arvidsson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:51,2 13,6 1,5 0,1
4   Stefan Gustafsson Laxå MK   240  
Entrant: ARVIDSSON MOTORSPORT
 
56 202 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 1:51,3 13,7 4,1 0,1
7   Anki Jörgenstam SMK Linde   240  
 
56 8 Joakim Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit Volvo 1:51,3 13,7 4,1
7   Rolf G Ericson Finspång MS   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
58 203 Jocke Björnsson Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 1:51,4 13,8 4,2 0,1
9   Andreas Peters Kolsva MS   240 GLT  
 
59 47 Pierre Andersson V.a Östergötlands MK B-förare Grupp E VW 1:51,9 14,3 2,1 0,5
2   Cristian Ohlsson   Golf  
 
60 64 Ove Lundström MK Kopparberg B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:52,1 14,5 11,2 0,2
17   Jacob Skoglund MK Kopparberg   Ascona  
 
61 23 Calle Olofsson Ydre MK Volvo Original C-förare 240 1:52,3 14,7 2,6 0,2
5   Tommy Andersson Tjust MK   Volvo  
 
61 12 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 1:52,3 14,7 5,1
10   Birgitta Svärd Mcac   740  
Entrant: Högåsens Bildemontering AB
 
63 81 Fredrik Levstad Linköpings MS C-förare Grupp E Opel 1:52,4 14,8 0,1
1   Hans Onkamo Eskilstuna MK   Ascona B  
 
64 74 Peter Sundin Kils MK Bil C-förare Grupp E Opel 1:52,5 14,9 0,1 0,1
2   Stellan Fransson Kils MK Bil   Ascona A  
 
64 78 Robert Olsson SMK Sala C-förare Grupp E VW 1:52,5 14,9 0,1
2   Lars Andersson SMK Sala   Golf Mk1  
Entrant: GULLVALLA RALLYTEAM
 
66 29 Johan Ståhl Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:52,6 15,0 2,9 0,1
6   Johan Arvidsson Laxå MK   240  
Entrant: ARVIDSSON MOTORSPORT
 
67 3 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 1:52,8 15,2 4,3 0,2
2   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
 
68 77 Magnus Andersson SMK Örebro C-förare Grupp E Opel 1:52,9 15,3 0,5 0,1
4   Jens Gustavsson SMK Örebro   Ascona B  
 
68 204 Jimmy Karlsson Storfors MK Volvo Original Elit Volvo 1:52,9 15,3 5,7
11   Jan-Ove Karlsson SMK Karlskoga   242  
 
70 21 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 1:53,2 15,6 3,5 0,3
7   Sven-Erik Persson Fryksdalens MK   244  
 
71 102 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Appendix K Opel 1:53,3 15,7 2,6 0,1
2   Hampus Georgsson   Ascona A  
 
72 27 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 1:53,4 15,8 3,7 0,1
8   Lena Dahl Kent Hallsbergs MK   240  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
72 48 Björn Lövenhed Boxholms MK B-förare Grupp E Opel 1:53,4 15,8 3,6
3   Tommy Karlsson Boxholms MK   Ascona A  
 
74 6 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 1:53,5 15,9 6,3 0,1
12   Mikael Bergenheim SMK Karlskoga   940  
 
75 87 Kjell Wikström MK Kopparberg C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:53,6 16,0 8,3 0,1
10   Fritjof Wikström MK Kopparberg   Golf II  
 
76 19 Mattias Andersson Va:östergötlands MK Volvo Original C-förare Volvo 1:54,2 16,6 4,5 0,6
9   Mattias Fransson Östergyllen RC   242  
 
77 17 Patrick Göhle Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:54,3 16,7 4,6 0,1
10   Maria Göhle Laxå MK   240  
 
78 16 Emil Kåberg Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:54,4 16,8 4,7 0,1
11   Fredrik Persson Laxå MK   244  
 
79 18 Patrik Andersson Teknis MC Volvo Original C-förare Volvo 1:54,5 16,9 4,8 0,1
12   Victoria Andersson Teknis MC   240 JB  
 
80 75 Robert Ardryd MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 1:54,6 17,0 2,2 0,1
5   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
 
81 24 Lars Alfredsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 1:55,4 17,8 5,7 0,8
13   Malin Persson Hallsbergs MK   240  
 
82 30 Nicklas Johansson SMK Motala A-förare Grupp E VW 1:55,5 17,9 0,1
1   Mattias Möckelström SMK Motala   Golf Mk II  
 
83 83 Martin Jansson Kils MK Bil C-förare Grupp E Volvo 1:56,2 18,6 3,8 0,7
6   Kenth Jansson Kils MK Bil   242  
 
84 34 Bo Lind Östergyllen RC A-för. Grp. A/N -1600 Peugeot 1:56,5 18,9 0,3
1   Göran Ljungberg MSK Kvarnvingarna   106/16  
 
85 26 David Sjöberg Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:57,0 19,4 7,3 0,5
14   Ida Edrell Laxå MK   240  
 
86 82 Johan Rabe Kils MK Bil C-förare Grupp E Opel 1:57,9 20,3 5,5 0,9
7   Tommy Lövenhed Boxholms MK   Ascona A  
 
87 76 Per Livengård MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 1:58,7 21,1 6,3 0,8
8   Eric Larsson MK Kopparberg   Golf Mk1  
 
88 15 Rickard Johansson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 1:59,1 21,5 9,4 0,4
15   Bo Jonsson MK Ran Askersund   244  
 
89 79 Daniel Lind MK Kopparberg C-förare Grupp E Opel 2:02,0 24,4 9,6 2,9
9   Harald Lind Hallsbergs MK   Ascona B  
 
90 7 Christer Larsson SMK Östgöta Volvo Original Elit Volvo 2:02,5 24,9 15,3 0,5
13   Jörgen Stjärnström SMK Östgöta   242  
 
91 100 Jimmy Alfredsson SMK Örebro C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 2:03,8 26,2 18,5 1,3
11   Hans Larsson Örebro RC   Manta B 2.4  
 
92 31 Sven Karlsson MK Kopparberg A-förare Grupp E Opel 2:04,4 26,8 8,9 0,6
2   Gunnar Fändrik MK Kopparberg   Ascona B  
 
93 22 Hanna Jonsson Nora MK Volvo Original C-förare Volvo 2:05,5 27,9 15,8 1,1
16   Fredrik Ringhald Nora MK   242  
 
94 98 Tina Mitakidou Teknis MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 2:18,8 41,2 33,5 13,3
12   Nicole Mitakidou Hallsbergs MK   Ascona  
Entrant: Leitorp Racing
 
95 1 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 2:20,3 42,7 31,8 1,5
3   Christer Karlsson V:a Östergötlands MK   Golf  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge