2009-08-22
Hallsbergssprinten
Official final
On SS 1
99 starting
Pos No Driver/CO-Driver Club/Country Class Make/Model Time Diff L Diff C Diff P
1 212 Mikael Gustavsson Kils MK Bil A-förare 4wd Ford 1:38,8
1   Joakim Gevert Kils MK Bil   Escort  
 
2 201 Daniel Hoffmann SMK Linde A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:42,5 3,7 3,7
1   Annlo Landin SMK Linde   Corsa  
 
3 45 Tommy Sahlqvist Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:42,6 3,8 0,1 0,1
2   Stefan Berggren Hallsbergs MK   940  
 
4 44 Leif Persson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:43,4 4,6 0,9 0,8
3   Lennart Karlsson Degerfors RC   940  
 
5 60 Peter Måhagen Linköpings MS B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Golf 2 1:44,4 5,6 1,0
1   Bengt (Benke) Bergström Linköpings MS   Mk 2  
 
6 71 Tomas Henriksson Hagfors MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Ford 1:44,5 5,7 0,1 0,1
2   Matti Hänninen Hagfors MK   Escort Mk II  
Entrant: A.R.C.Motorsport
 
7 59 Jon Johansson Idkerbergets MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Ford 1:44,8 6,0 0,4 0,3
3   Alexander Fame Idkerbergets MK   Escort Mk 6  
 
8 38 Thomas Blåder Filistad MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:45,3 6,5 2,8 0,5
4   Per Höök Filipstads MC   940  
 
9 99 Jan Onkamo MSK Hammaren C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:45,6 6,8 0,3
1   Ola Kilestad MSK Hammaren   Ascona E85  
 
10 61 Rolf Andersson Christinehamns MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:45,9 7,1 1,5 0,3
4   Magdalena Svensson Hällefors MK   940 JB  
Entrant: Team Högåsens Bildemontering
 
11 49 Johan Olsson SMK Sala B-förare 4wd Mitsubishi 1:46,0 7,2 0,1
1   Emma Fagerström SMK Sala   Lancer Evo III  
Entrant: gullvallarallyteam
 
11 41 Christer Åkerlund Teknis MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:46,0 7,2 3,5
5   Filiph Åkerlund Hallsbergs MK   Corsa 1600  
 
13 63 Mats Persson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:46,5 7,7 2,1 0,5
5   Jens Persson Laxå MK   Ascona  
Entrant: Leitorp Racing
 
14 55 Ronny Filipsson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:46,6 7,8 2,2 0,1
6   Susanne Andersson Hallsbergs MK   Golf  
 
14 37 Tom Carlsson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:46,6 7,8 4,1
6   Marina Carlsson Hallsbergs MK   940 JB  
 
16 89 Peter Hultberg Björnjägarns RC C-för. Grp. A/N 1600-2000/H SEAT 1:47,4 8,6 1,8 0,8
2   Oscar Vöks MK Kopparberg   Ibiza  
 
17 39 Daniel Lundh Östergyllen RC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:47,7 8,9 5,2 0,3
7   Annika Lundh Östergyllen RC   206 RC  
Entrant: Team Appelskogs Bil
 
17 58 Roger Karlsson V:a Östergötlands MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:47,7 8,9 3,3
7   Tim Gustavsson 13 År   240  
 
19 42 Joakim Larsson Laxå MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:47,8 9,0 5,3 0,1
8   Jolanta Karlsson   306  
Entrant: Däckverkstan i Nora
 
19 2 Per Wilén Eskilstuna MK Ungdomsrally Suzuki 1:47,8 9,0
1   H-O Wilén Strängnäs AMS   Swift GTI  
 
19 35 Kenneth Vikström MK Kopparberg A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:47,8 9,0 5,3
8   Tomas Berntsson Björnjägarns RC   Golf Mk III  
 
22 32 Åke Kjellgren V:a Östergötlands MK A-förare 4wd Subaru 1:47,9 9,1 9,1 0,1
2   Ulrick Carlsson V:a Östergötlands MK   Legacy  
Entrant: Team KåCe Bilservice
 
23 94 Dick Jansson Idkerbergets MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:48,0 9,2 2,4 0,1
3   Susanne Storm Idkerbergets MK   Golf  
 
24 65 Ronnie Gustavsson Degerfors RC B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:48,1 9,3 3,7 0,1
8   Henrik Eriksson Hallsbergs MK   Ascona 2,0  
 
25 210 Tobias Pettersson Fredriksbergs MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:48,2 9,4 3,8 0,1
9   Andreas Willhelmsson Fredriksbergs MK   Ascona B  
 
26 208 Emanuel Karlborg V:a Östergötlands MK A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:48,4 9,6 5,9 0,2
10   Maria Pettersson V:a Östergötlands MK   240  
 
27 40 Anders Andersson MK Kopparberg A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:48,7 9,9 6,2 0,3
11   Ted Nytting Nora MK   Golf JB  
 
28 92 Johan Vikström MK Kopparberg C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:49,0 10,2 3,4 0,3
4   Marcus Jansson Storfors MK   Golf III  
 
29 52 Christian Kleén Östergyllen RC B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:49,4 10,6 5,0 0,4
10   Björn Ohlsson SMK Motala Bil   Ascona B 2,0  
 
29 102 Lars -Erik Lundström MK Kopparberg Appendix K Opel 1:49,4 10,6
1   Hampus Georgsson   Ascona A  
 
29 72 Erik Andersson SMK Vingåker B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 1:49,4 10,6 5,0
10   Marie Tönnsen   205  
Entrant: Tattarresor HB
 
29 96 Kjell Karlsson SMK Karlskoga C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Saab 1:49,4 10,6 3,8
5   Erik Jonsson   99  
 
33 73 Anders Brangenfeldt MK Ramunder B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:49,8 11,0 5,4 0,4
12   Kenneth Brangenfeldt MK Ramunder   242  
 
34 54 Mattias Holmberg SMK Motala Bil B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:50,0 11,2 5,6 0,2
13   Christian Johansson Hallsbergs MK   142  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
35 50 Fredrik Funk Skövde MK C-för. Grp. A/N -1600 Suzuki 1:50,2 11,4 0,2
1   Sven-Ove Karlsson Skövde MK   Swift GTI  
 
36 51 Jerry Andersson Laxå MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:50,4 11,6 6,0 0,2
14   Henrik Eriksson Laxå MK   164  
 
37 10 Mikael Gustavsson Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 1:50,6 11,8 0,2
1   Stefan Gustavsson Deherfors RC   940  
 
37 4 Pär Johansson Laxå MK Volvo Original Elit Volvo 1:50,6 11,8
1   Stina Lindberg Laxå MK   940  
 
37 5 Torbjörn Karlsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 1:50,6 11,8
1   Linda Karlsson SMK Karlskoga   940  
 
40 46 Kent Karlsson Linköpings MS A-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:50,8 12,0 8,3 0,2
12   Gerry Holm Linköpings MS   Golf II  
 
41 209 Jimmy Eriksson Tjust MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:51,0 12,2 5,4 0,2
6   Henrik Lundgren Tjust MK   Ascona B  
 
42 85 Mikael Grahn Ydre MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:51,1 12,3 5,5 0,1
7   David Grahn Ydre MK   Ascona B  
Entrant: Tornby Bilteknik AB
 
43 53 Martin Wigren SMK Valdemarsvik B-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:51,6 12,8 0,5
15   Magnus Jemsö SMK Valdemarsvik   Golf Mk2  
 
44 43 Janne Gustafson Teknis MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:51,7 12,9 9,2 0,1
13   Pia Klemming Teknis MC   940  
 
45 95 PO Andersson Fägre MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:52,0 13,2 6,4 0,3
8   PO Ekberg Fägre MK   Golf  
 
46 28 Jonas Thunberg Degerfors RC Volvo Original C-förare Volvo 1:52,1 13,3 0,1
1   Patrick Savinainen Degerfors RC   940  
 
47 64 Ove Lundström MK Kopparberg B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:52,2 13,4 7,8 0,1
16   Jacob Skoglund MK Kopparberg   Ascona  
 
48 20 Jonas Arvidsson Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:53,2 14,4 1,1 1,0
2   Stefan Gustafsson Laxå MK   240  
Entrant: ARVIDSSON MOTORSPORT
 
49 67 Mikael Tengelin Nora MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 1:53,4 14,6 0,2
17   Per-Erik Andersson Ludvika MS   242  
 
49 12 Rune Lindgren Degerfors RC Volvo Original Elit Volvo 1:53,4 14,6 2,8
4   Birgitta Svärd Mcac   740  
Entrant: Högåsens Bildemontering AB
 
49 25 Kristian Gustavsson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 1:53,4 14,6 1,3
3   Bo Gustavsson MK Ran Askersund   244  
 
52 78 Robert Olsson SMK Sala C-förare Grupp E VW 1:53,5 14,7 0,1
1   Lars Andersson SMK Sala   Golf Mk1  
Entrant: GULLVALLA RALLYTEAM
 
52 204 Jimmy Karlsson Storfors MK Volvo Original Elit Volvo 1:53,5 14,7 2,9
5   Jan-Ove Karlsson SMK Karlskoga   242  
 
54 202 Frank Hoffmann SMK Linde Volvo Original Elit Volvo 1:53,6 14,8 3,0 0,1
6   Anki Jörgenstam SMK Linde   240  
 
55 8 Joakim Andersson V:a Östergötlands MK Volvo Original Elit Volvo 1:53,7 14,9 3,1 0,1
7   Rolf G Ericson Finspång MS   940  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
56 205 Max Nensén Gnesta MK B-förare Grupp E VW 1:53,8 15,0 0,1
1   Linda Sjölin Flens MS   Golf  
 
57 206 Anders Karlsson MK Team Westom Volvo Original C-förare Volvo 1:53,9 15,1 1,8 0,1
4   Mathias Gustafsson MK Team Westom   940  
 
58 13 Bjarne Sools Filipstads MC Volvo Original Elit Volvo 1:54,1 15,3 3,5 0,2
8   Olle Henriksson Filipstads MC   240  
 
59 6 Peter Axelsson SMK Karlskoga Volvo Original Elit Volvo 1:54,2 15,4 3,6 0,1
9   Mikael Bergenheim SMK Karlskoga   940  
 
59 14 Marcus Rutgerson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:54,2 15,4 3,6
9   Marie Andersson Teknis MC   940 JB  
Entrant: DÄCKVERKSTAN I NORA
 
61 77 Magnus Andersson SMK Örebro C-förare Grupp E Opel 1:54,4 15,6 0,9 0,2
2   Jens Gustavsson SMK Örebro   Ascona B  
 
62 203 Jocke Björnsson Kolsva MS Volvo Original Elit Volvo 1:54,6 15,8 4,0 0,2
11   Andreas Peters Kolsva MS   240 GLT  
 
63 9 Patrik Jonsson Nora MK Volvo Original Elit Volvo 1:54,7 15,9 4,1 0,1
12   Per Karlsson Nora MK   940  
 
64 23 Calle Olofsson Ydre MK Volvo Original C-förare 240 1:54,8 16,0 2,7 0,1
5   Tommy Andersson Tjust MK   Volvo  
 
65 81 Fredrik Levstad Linköpings MS C-förare Grupp E Opel 1:55,0 16,2 1,5 0,2
3   Hans Onkamo Eskilstuna MK   Ascona B  
 
66 74 Peter Sundin Kils MK Bil C-förare Grupp E Opel 1:55,1 16,3 1,6 0,1
4   Stellan Fransson Kils MK Bil   Ascona A  
 
67 103 Jan Carlsson Laxå MK Appendix K Volvo 1:55,2 16,4 5,8 0,1
2   Annbritt Pettersson Hallsbergs MK   142 JB  
 
67 27 Kristoffer Paulsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 1:55,2 16,4 3,1
6   Lena Dahl Kent Hallsbergs MK   240  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
67 48 Björn Lövenhed Boxholms MK B-förare Grupp E Opel 1:55,2 16,4 1,4
2   Tommy Karlsson Boxholms MK   Ascona A  
 
67 47 Pierre Andersson V.a Östergötlands MK B-förare Grupp E VW 1:55,2 16,4 1,4
2   Cristian Ohlsson   Golf  
 
71 87 Kjell Wikström MK Kopparberg C-för. Grp. A/N 1600-2000/H VW 1:55,5 16,7 9,9 0,3
9   Fritjof Wikström MK Kopparberg   Golf II  
 
72 100 Jimmy Alfredsson SMK Örebro C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 1:55,6 16,8 10,0 0,1
10   Hans Larsson Örebro RC   Manta B 2.4  
 
73 21 Pelle Persson Fryksdalens MK Volvo Original C-förare Volvo 1:56,3 17,5 4,2 0,7
7   Sven-Erik Persson Fryksdalens MK   244  
 
74 29 Johan Ståhl Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:56,4 17,6 4,3 0,1
8   Johan Arvidsson Laxå MK   240  
Entrant: ARVIDSSON MOTORSPORT
 
75 18 Patrik Andersson Teknis MC Volvo Original C-förare Volvo 1:56,8 18,0 4,7 0,4
9   Victoria Andersson Teknis MC   240 JB  
 
76 30 Nicklas Johansson SMK Motala A-förare Grupp E VW 1:57,0 18,2 0,2
1   Mattias Möckelström SMK Motala   Golf Mk II  
 
77 19 Mattias Andersson Va:östergötlands MK Volvo Original C-förare Volvo 1:57,2 18,4 5,1 0,2
10   Mattias Fransson Östergyllen RC   242  
 
78 211 Anders Bodin Norbergs MC A-för. Grp. A/N 1600-2000/H Ford 1:57,3 18,5 0,1
14   Harry Väyrynen Fagersta MK   Escort  
 
79 17 Patrick Göhle Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 1:57,4 18,6 5,3 0,1
11   Maria Göhle Laxå MK   240  
 
79 34 Bo Lind Östergyllen RC A-för. Grp. A/N -1600 Peugeot 1:57,4 18,6
1   Göran Ljungberg MSK Kvarnvingarna   106/16  
 
81 75 Robert Ardryd MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 1:57,7 18,9 4,2 0,3
5   Björn Ramström Teknis MC   Golf  
 
82 83 Martin Jansson Kils MK Bil C-förare Grupp E Volvo 1:58,0 19,2 4,5 0,3
6   Kenth Jansson Kils MK Bil   242  
 
83 1 Rasmus Lundh V:a Östergötlands MK Ungdomsrally VW 1:58,1 19,3 10,3 0,1
2   Christer Karlsson V:a Östergötlands MK   Golf  
Entrant: Birkas Bilplåt Skänninge
 
84 24 Lars Alfredsson SMK Örebro Volvo Original C-förare Volvo 2:00,4 21,6 8,3 2,3
12   Malin Persson Hallsbergs MK   240  
 
84 82 Johan Rabe Kils MK Bil C-förare Grupp E Opel 2:00,4 21,6 6,9
7   Tommy Lövenhed Boxholms MK   Ascona A  
 
86 15 Rickard Johansson MK Ran Askersund Volvo Original C-förare Volvo 2:01,3 22,5 9,2 0,9
13   Bo Jonsson MK Ran Askersund   244  
 
87 7 Christer Larsson SMK Östgöta Volvo Original Elit Volvo 2:01,4 22,6 10,8 0,1
13   Jörgen Stjärnström SMK Östgöta   242  
 
87 26 David Sjöberg Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 2:01,4 22,6 9,3
14   Ida Edrell Laxå MK   240  
 
89 66 Björn Stensson SMK Örebro B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Volvo 2:02,3 23,5 17,9 0,9
18   Fredrik Hildingsson SMK Örebro   240  
Entrant: JÄRLE RALLY TEAM
 
90 76 Per Livengård MK Kopparberg C-förare Grupp E VW 2:03,2 24,4 9,7 0,9
8   Eric Larsson MK Kopparberg   Golf Mk1  
 
91 3 Rickard Lundin Taxinge MK Ungdomsrally Ford 2:03,3 24,5 15,5 0,1
3   Christer Lundin Taxinge MK   Escort  
 
92 207 Per-Ola Elg Hällefors MK B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Saab 2:04,0 25,2 0,7
19   Håkan Runqvist Hällefors MK   900  
 
93 79 Daniel Lind MK Kopparberg C-förare Grupp E Opel 2:05,0 26,2 11,5 1,0
9   Harald Lind Hallsbergs MK   Ascona B  
 
94 16 Emil Kåberg Laxå MK Volvo Original C-förare Volvo 2:05,7 26,9 13,6 0,7
15   Fredrik Persson Laxå MK   244  
 
95 22 Hanna Jonsson Nora MK Volvo Original C-förare Volvo 2:06,4 27,6 14,3 0,7
16   Fredrik Ringhald Nora MK   242  
 
96 31 Sven Karlsson MK Kopparberg A-förare Grupp E Opel 2:08,6 29,8 11,6 2,2
2   Gunnar Fändrik MK Kopparberg   Ascona B  
 
97 98 Tina Mitakidou Teknis MK C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 2:22,9 44,1 37,3 14,3
11   Nicole Mitakidou Hallsbergs MK   Ascona  
Entrant: Leitorp Racing
 
98 97 Emil Carlsson Ludvika MS C-för. Grp. A/N 1600-2000/H Opel 5:00,0 3:21,2 3:14,4 2:37,1
12   Hugo Andersson Ludvika MS   Kadett GSI 16v  
 
98 70 Ola Rickardsen Kolsva MS B-för. Grp. A/N 1600-2000/H Peugeot 5:00,0 3:21,2
20   Anton Suontausta Kolsva MS   306 S16