Pos | No. | Driver / CO-Driver | Club | Competition class | Car / Model | Time | Diff L | Diff C | Diff P | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
12 | Björn Adolfsson | Stockholms BK | A-förare 4wd | Škoda | 4:38 | ||||||
1 | Cay Nyberg | Huddinge MK | Octavia | ||||||||
10 | Mats Thorszelius | SMK Uppsala | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:43 | 5 | 5 | 5 | |||
2 | Tomas Thorszelius | Rasbo MK | Lancer Evo VII | ||||||||
11 | Göran Lindström | Huddinge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:45 | 7 | 7 | 2 | |||
3 | Kjell Andersson | Huddinge MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: JRM RACING AB | |||||||||||
15 | Peter Dahlgren | Huddinge MK | A-förare 4wd | Ford | 4:47 | 9 | 9 | 2 | |||
4 | Jesper Elfver | Värmdö MK | Escort Cosworth | ||||||||
Applicant: SKAB | |||||||||||
23 | Tobias Söderqvist | AMF Årsunda | A-förare 2wd | Toyota | 4:47 | 9 | |||||
1 | Joakim Söderqvist | AMF Årsunda | Corolla | ||||||||
Applicant: TRACTIVE AB | |||||||||||
13 | Anders Wänn | Borlänge MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:48 | 10 | 10 | 1 | |||
5 | Marie Abrahamsson | SMK Dala | Lancer Evo VI | ||||||||
16 | Herman Wistrand | Skepptuna MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:51 | 13 | 13 | 3 | |||
6 | Fredrik Bellman | Skepptuna MK | Lancer Evo VI | ||||||||
9 | Per-Arne Ljung | Hofors MS | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:52 | 14 | 14 | 1 | |||
7 | Kjell Andersson | Hofors MS | Lancer | ||||||||
Applicant: EMM Rallyteam | |||||||||||
17 | Kenth Östlund | Hedesunda MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:52 | 14 | 14 | ||||
7 | Hans Ädel | Hedesunda MK | Lancer Evo VII | ||||||||
Applicant: Hedesunda Elektriska AB | |||||||||||
19 | Jennie-Lee Hermansson | KAK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 4:53 | 15 | 15 | 1 | |||
9 | Ola Persson | Rasbo MK | Lancer Evo IX | ||||||||
26 | Roine Björk | Rasbo MK | A-förare 2wd | Opel | 4:55 | 17 | 8 | 2 | |||
2 | Johnny Björk | Rasbo MK | Corsa | ||||||||
29 | Tommy Högström | MK Rimo | A-förare 2wd | Opel | 4:55 | 17 | 8 | ||||
2 | Mats Jägerhult | Vallentuna MK | Corsa B | ||||||||
Applicant: J-SON MARK o MASKIN AB | |||||||||||
201 | Anders Lundin | MK Rimo | A-förare 4wd | Subaru | 4:57 | 19 | 19 | 2 | |||
10 | Göran Skönqvist | MK Rimo | Impreza | ||||||||
27 | Ola Parkheden | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | VW | 4:57 | 19 | 10 | ||||
4 | Christer Carlsson | Katrineholms MK | Golf III Multifuel | ||||||||
22 | Magnus Wallén | Vallentuna MK | A-förare 2wd | Nissan | 4:58 | 20 | 11 | 1 | |||
5 | Andreas Ohlsson | Rasbo MK | Sunny | ||||||||
48 | Björn Gustafsson | Haninge MK | A-förare 2wd | Toyota | 4:58 | 20 | 11 | ||||
5 | Staffan Lindberg | Skepptuna MK | Corolla | ||||||||
32 | Göran Nilson | Waxholms MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:59 | 21 | 12 | 1 | |||
7 | Roine Larsson | Waxholms MK | 240 | ||||||||
Applicant: DANNEVALLoLASSILA MOTOR | |||||||||||
49 | Lars Lindqvist | Mälaröarnas MK | A-förare 2wd | Volvo | 4:59 | 21 | 12 | ||||
7 | Hans-Åke Flink | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
36 | Peo Berglund | Sandvikens MK | A-förare 2wd | Ford | 5:00 | 22 | 13 | 1 | |||
9 | Mattias Sundström | Sandvikens MK | Fiesta ST Flexifuel | ||||||||
Applicant: SOLKEM AB | |||||||||||
28 | Mikael Åhman | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:01 | 23 | 14 | 1 | |||
10 | Patrik Åhman | Almunge MK | Corsa | ||||||||
31 | Pekka Putto | SMK Gävle | A-förare 2wd | Volvo | 5:01 | 23 | 14 | ||||
10 | Christer Nygren | SMK Gävle | 240 | ||||||||
70 | Nils Jensen | Haninge MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:02 | 24 | 1 | ||||
1 | Joel Ardell | Norrköpings MK | Lancer Evo VIII | ||||||||
Applicant: ital sport/ forsman motor | |||||||||||
88 | Jon Johansson | Idkerbergets MK | B-förare 2wd | Ford | 5:02 | 24 | |||||
1 | Jim Hjerpe | Säters MK | Escort Mk 6 | ||||||||
18 | Johnny Ericsson | Mälaröarnas MK | A-förare 4wd | Mitsubishi | 5:03 | 25 | 25 | 1 | |||
11 | Leif Lindberg | Huddinge MK | Evo | ||||||||
24 | Hans-Åke Jansson | MK Rimo | A-förare 2wd | Volvo | 5:03 | 25 | 16 | ||||
12 | Jan Andersson | Rasbo MK | 240 | ||||||||
Applicant: A.Jansson o son skogsmaskiner | |||||||||||
47 | Håkan Björkman | Gestrike RT | A-förare 2wd | Ford | 5:03 | 25 | 16 | ||||
12 | Christian Lindberg | Horndals MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: Team Aluline Racing | |||||||||||
30 | Jan Åhlander | Hedesunda MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:04 | 26 | 17 | 1 | |||
14 | Daniel Norling | Hedesunda MK | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
68 | Daniel Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Subaru | 5:04 | 26 | 2 | ||||
2 | Micke Pettersson | SMK Gävle | Impreza STi | ||||||||
Applicant: Team Car Care Sthlm | |||||||||||
73 | Jonas Brinkemar | Horndals MK | B-förare 2wd | Ford | 5:04 | 26 | 2 | ||||
2 | Camille Cederlund | Horndals MK | Fiesta ST | ||||||||
Applicant: JB:s Bil o Plåt Bosch Car Service | |||||||||||
21 | Björn Jacobson | Värmdö MK | A-förare 4wd | Subaru | 5:05 | 27 | 27 | 1 | |||
12 | Tomas Koepke | Värmdö MK | Impreza Red Bull | ||||||||
203 | Magnus Olsson | Järbo MK | A-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:06 | 28 | 1 | ||||
1 | Erika Olsson | Järbo MK | 940 | ||||||||
83 | Erik Wallin | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:07 | 29 | 5 | 1 | |||
3 | Fredrik Skalmark | Skepptuna MK | 242 | ||||||||
37 | Lars Fältman | Rasbo MK | A-förare 2wd | Saab | 5:09 | 31 | 22 | 2 | |||
15 | Tomas Åhman | SMK Uppsala | 9:3 Turbo | ||||||||
43 | Mats Larsson | Fagersta MK | A-förare 2wd | Opel | 5:09 | 31 | 22 | ||||
15 | Mikael Johansson | Fagersta MK | Kadett GSI | ||||||||
Applicant: AJ Entreprenad AB Norberg | |||||||||||
74 | Krister Nordlund | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:09 | 31 | 7 | ||||
4 | Lasse Savander | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
38 | Patrick Arvidsson | Gotlands MF | A-förare 2wd | Volvo | 5:10 | 32 | 23 | 1 | |||
17 | Mikael Nilsson | MK Gutarna | 240 | ||||||||
39 | Jocke Ivarsson | Emådalens MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:10 | 32 | 23 | ||||
17 | Roine Andersson | SMK Uppsala | 240 | ||||||||
Applicant: Lejtorp Racing | |||||||||||
65 | Bengt Johansson | Nollåtta MK | B-förare 4wd | Mitsubishi | 5:10 | 32 | 8 | ||||
3 | Thomas Lindvall | Nollåtta MK | Lancer | ||||||||
67 | Peter Encrantz | Skutskärs MS | B-förare 4wd | Subaru | 5:10 | 32 | 8 | ||||
3 | Fredrik Lundkvist | Skepptuna MK | Impreza | ||||||||
93 | Patrik Dybeck | SMK Gävle | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:10 | 32 | |||||
1 | Henrik Olsson | Hedesunda MK | 940 | ||||||||
Applicant: Valbo Alltjänst AB | |||||||||||
46 | Kjell Andersson | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:11 | 33 | 24 | 1 | |||
19 | Anders Karlsson | Skepptuna MK | 142 Deluxe | ||||||||
66 | Per-Arne Eriksson | MK Rimo | B-förare 4wd | Mazda | 5:11 | 33 | 9 | ||||
5 | Tapio Palola | MSK Hammaren | 323 GTR | ||||||||
53 | Stefan Ingvarsson | Östhammars MK | A-förare 2wd | Opel | 5:12 | 34 | 25 | 1 | |||
20 | Andreas Larsson | Östhammars MK | Ascona B | ||||||||
103 | Jens Branteström | Rasbo MK | C-förare 2wd | Opel | 5:12 | 34 | |||||
1 | Lotta Karlsson | Rasbo MK | Kadett GSI | ||||||||
40 | Jan Källberg | Skepptuna MK | A-förare 2wd | Volvo | 5:13 | 35 | 26 | 1 | |||
21 | Bo Andersson | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
57 | Stefan Eriksson | Hofors MS | A-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:13 | 35 | 7 | ||||
2 | Bo-Göran Lundqvist | Hofors MS | 940 | ||||||||
Applicant: EMM Rally Team Torsåker | |||||||||||
90 | Hans Brandt | Norbergs MC | B-förare 2wd | Opel | 5:17 | 39 | 15 | 4 | |||
5 | Thomas Brandt | Norbergs MC | Ascona B | ||||||||
41 | Conny Sjöström | MK Orion | A-förare 2wd | Peugeot | 5:20 | 42 | 33 | 3 | |||
22 | Emma Olsson | MK Orion | 306 GTI | ||||||||
50 | Daniel Gustafsson | SMK Uppsala | A-förare 2wd | VW | 5:21 | 43 | 34 | 1 | |||
23 | Sören Andersson | Films MK | Golf | ||||||||
58 | Daniel Larsson | Järbo MK | A-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:21 | 43 | 15 | ||||
3 | Håkan Hessel | Sandvikens MK | 740 | ||||||||
81 | Bertil Nylander | Värmdö MK | B-förare 2wd | Volvo | 5:22 | 44 | 20 | 1 | |||
6 | Tom Suneson-Hahne | Värmdö MK | 940 | ||||||||
55 | Ronnie Österberg | Haninge MK | A-förare 2wd | Škoda | 5:23 | 45 | 36 | 1 | |||
24 | Robert Eriksson | SMK Uppsala | Felicia | ||||||||
92 | Mats Welander | Enköpings MK | B-förare 2wd | Opel | 5:23 | 45 | 21 | ||||
7 | Martina Billefeldt | Skepptuna MK | Manta B | ||||||||
94 | Robert Nordin | MK Rimo | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:23 | 45 | 13 | ||||
2 | Reine Laestrander | Rasbo MK | 940 | ||||||||
126 | Daniel Ullbors | Mora MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:28 | 50 | 5 | ||||
1 | Johanna Sundberg | Mora MK | 240 | ||||||||
61 | Tom Axelsson | Almunge MK | A-förare Appendix K | Ford | 5:29 | 51 | 1 | ||||
1 | Mats Haag | Skepptuna MK | Escort BDG | ||||||||
Applicant: ARC Motorsport | |||||||||||
121 | Erik Davidsson | Almunge MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Suzuki | 5:31 | 53 | 3 | 2 | |||
2 | Annette Åhman | Almunge MK | Swift | ||||||||
Applicant: A.R.C. Motorsport | |||||||||||
5 | Niklas Karlsson | Värmdö MK | Ungdomsrally | Volvo | 5:32 | 54 | 1 | ||||
1 | Kalle | Värmdö MK | 740 | ||||||||
86 | Kurt Ljung | Skepptuna MK | B-förare 2wd | Opel | 5:34 | 56 | 32 | 2 | |||
8 | Roland Karlsson | Ascona B | |||||||||
8 | Mattias Engvall | SMK Gävle | Ungdomsrally | VW | 5:35 | 57 | 3 | 1 | |||
2 | Mats Engvall | Skutskärs MS | Golf Mk1 | ||||||||
109 | Jonas Björnvad | Mälaröarnas MK | C-förare 2wd | VW | 5:35 | 57 | 23 | ||||
2 | Uffe Björnvad | Mälaröarnas MK | Golf | ||||||||
119 | Torbjörn Karlsson | Rasbo MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:35 | 57 | 7 | ||||
3 | Ove Holmgren | Rasbo MK | 944 | ||||||||
98 | Marcus Johansson | Fredriksbergs MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:36 | 58 | 26 | 1 | |||
3 | Jessica Johansson | Fredriksbergs MK | 240 | ||||||||
Applicant: Åhls bildelar AB | |||||||||||
60 | Ulrik Fredriksson | Haninge MK | A-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:37 | 59 | 31 | 1 | |||
4 | Christian Rosén | Åtvidaberg MK | 940 | ||||||||
Applicant: car care sthlm | |||||||||||
97 | Rickard Karlsson | SMK Uppsala | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:37 | 59 | 27 | ||||
4 | Gunnar Karlsson | 242 | |||||||||
99 | Tom Hansson | Mälaröarnas MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:37 | 59 | 27 | ||||
4 | Bo Lindgren | Mälaröarnas MK | 940 | ||||||||
6 | Anton Eriksson | SMK Sundsvall | Ungdomsrally | VW | 5:38 | 1:00 | 6 | 1 | |||
3 | Hans Eriksson | SMK Sundsvall | Golf | ||||||||
54 | Tomas Olsson | Almunge MK | A-förare 2wd | Opel | 5:38 | 1:00 | 51 | ||||
25 | Monica Hanning | Almunge MK | Astra | ||||||||
95 | Robin Nyberg | Mälaröarnas MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:38 | 1:00 | 28 | ||||
6 | Valkyria Edlund | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
123 | Christopher Tottie | Värmdö MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:38 | 1:00 | 10 | ||||
4 | Ulrik Nilsson | Värmdö MK | 240 | ||||||||
Applicant: Rent A Space | |||||||||||
62 | Krister Zotterman | Almunge MK | A-förare Grupp E | Opel | 5:39 | 1:01 | 1 | ||||
1 | Håkan Örtby | Almunge MK | Kadett | ||||||||
117 | Michel Brundin | MK Orion | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:39 | 1:01 | 11 | ||||
5 | Malin Eriksson | MK Orion | 242 | ||||||||
118 | Thomas Wallmo | MK Orion | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:39 | 1:01 | 11 | ||||
5 | Ola Wallen | MK Orion | 244 | ||||||||
113 | Mikael Wiberg | Storfors MK | C-förare 2wd | Volvo | 5:40 | 1:02 | 28 | 1 | |||
3 | Johan Pettersson | Storfors MK | 240 | ||||||||
59 | Anders Spjuth | Mälaröarnas MK | A-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:43 | 1:05 | 37 | 3 | |||
5 | Bo Klerne | SMK Örebro | 940 | ||||||||
133 | Sebastian Zielinski | Haninge MK | C-förare Grupp E | Volvo | 5:47 | 1:09 | 4 | ||||
1 | Jimmy Dahlblom | Haninge MK | 240 | ||||||||
96 | Stefan Edlund | Mälaröarnas MK | B-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:49 | 1:11 | 39 | 2 | |||
7 | Peter Henell | Mälaröarnas MK | 244 | ||||||||
63 | Kent Brodin | Skepptuna MK | A-förare Grupp E | Ww | 5:50 | 1:12 | 11 | 1 | |||
2 | Therese Brodin | Golf | |||||||||
122 | Johan Åberg | Skepptuna MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 5:53 | 1:15 | 25 | 3 | |||
7 | Per Anders Åberg | Skepptuna MK | 244 | ||||||||
130 | Lennart Stocker | Värmdö MK | C-förare Appendix K | Opel | 5:54 | 1:16 | 1 | ||||
1 | Lars Fyrby | MK Rimo | Ascona B | ||||||||
Applicant: TeamStocker | |||||||||||
134 | Ove Kindberg | Skepptuna MK | C-förare Grupp E | Opel | 5:54 | 1:16 | 7 | ||||
2 | M. Niiniskorpi | Almunge MK | Kadett | ||||||||
136 | Manne Hermansson | Almunge MK | C-förare Grupp E | VW | 5:56 | 1:18 | 9 | 2 | |||
3 | Axel Hermansson | Almunge MK | Golf | ||||||||
7 | Mathias Strömberg | SMK Sundsvall | Ungdomsrally | VW | 5:59 | 1:21 | 27 | 3 | |||
4 | Bo Strömberg | SMK Sundsvall | Golf | ||||||||
131 | Alexander Nagy | Huddinge MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:00 | 1:22 | 6 | 1 | |||
2 | Lars Persson | Stockholms Bilklubb | 142 | ||||||||
104 | Alf Sandqvist | Skepptuna MK | C-förare 2wd | Volvo | 6:03 | 1:25 | 51 | 3 | |||
4 | Linda Norrman | Skepptuna MK | 240 | ||||||||
132 | Dennis Lindholm | 08 MK | C-förare Appendix K | Volvo | 6:07 | 1:29 | 13 | 4 | |||
3 | Johan Lund | Amazon | |||||||||
Applicant: A2 PLÅT o LACK AB | |||||||||||
110 | Mats Dahlberg | Taxinge MK | C-förare 2wd | Renault | 9:31 | 4:53 | 4:19 | 3:24 | |||
5 | Ulf Mäe | Taxinge MK | Clio R3 Maxi | ||||||||
120 | Tommy Ohlsson | Skepptuna MK | C-för. VO / Grupp N < 1600 | Volvo | 17:18 | 12:40 | 11:50 | 7:47 | |||
8 | Joel Hjelm | Skepptuma MK | 242 | ||||||||
Applicant: LFT RACING /TEAM | |||||||||||
* = allotted time, ? = under investigation |